Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Poate fi binele impus numit bine ?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Ma confunt cu o problema de logica si filosofie, nu inteleg punctul de vedere al unor oameni referitor la conceptul de bine.

Exista oameni care au un stil de a le atrage permanent atentia altora despre modul in care isi traiesc viata, sub pretextul ca le vor binele. Poate ati auzit si voi oameni care va spun mereu: Eu iti vreau binele, dar tu nu-l vrei! Referitor la faptul ca din 3 vorbe 2 sunt critici despre actiunile tale sau modul in care vezi lucrurile.

Sau politicieni care spun: De ce sunteti suparati ca oamenii o duc mai bine ? Chiar daca acest lucru este adevarat din anumite puncte de vedere (cresteri de salarii, pensii), este un bine impus, nu un bine ales. De ce am pensie/salariu mai mare, pentru ca cineva m-a obligat sa platesc o contributie mai mare, pentru ca cineva a obligat pe altii sa contribuie cu mai multi bani la redistribuire. Poate fi numit un lucru bun cand se face cu forta ?

„Un om avea doi fii. Cel mai tânăr dintre ei i-a zis tatălui: «Tată, dă-mi partea din moșie care mi se cuvine!» Și tatăl a împărțit între ei averea. Nu după multe zile, fiul cel tânăr a strâns totul și a plecat într-o țară îndepărtată, iar acolo și-a risipit averea ducând o viață destrăbălată. După ce a cheltuit totul, a venit o foamete mare în țara aceea și el a început să ducă lipsă.
Luca 15:11-14
A facut bine ca l-a lasat de capul lui, sau a facut rau, pentru ca nu l-a protejat de propria prostie ?

Ce vreau sa spun: poate cineva sa spune ca a facut un lucru bun pentru noi atat timp cat acel lucru este impus ? Sau ar fi bine daca ar spune: «Esti adult nu mai esti copil, esti sanatos fizic si psihic, incepand de astazi ai grija de propria persoana: daca vei avea succes nu vei fi obligat sa il imparti cu nimeni, daca vei face o prostie nu vom fi noi obligati sa platim pentru ea.»

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003
Vaca se baga in porumb si nu mai vrea sa iasa. Tu dai cu batul si o scoti. E bine sau rau?

#3
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Binele, in sens general, este incadrat in niste concepte unanim acceptate social... Ele pot avea mai mult sau mai putin de-a face cu binele particular.

Pentru un om, de pilda, poate sa fie "bine" sa aiba ce manca, sa se trezeasca cat mai tarziu dimineata, si sa-si joace viata la pacanele, sau sa aiba cat mai mult timp liber.
Pentru societate insa, "bine" inseamna sa ai job, familie, copii, o anumita stare materiala, un viitor, o asigurare pentru pensie, etc.

Binele individual nu coincide de multe ori cu "binele'" in acceptiunea sociala.  Toata lumea ar dori sa-i fie bine si sa castige un venit pasiv, nefacand nimic, spre exemplu, dar in felul asta ar da capitalistii faliment in secunda doi, nemaiavand cine sa puna osul la munca.  De aceea, societatea capitalista nu incurajeaza binele individual decat cel mult la nivel de subzistenta. Omul trebuie sa fie permanent in alerta dupa bani de mancare, rate si facturi.

Cand analizezi notiunea de "bine" trebuie din start sa stabilesti "bine pentru cine?"... Pentru ca, ceea ce e rau pentru unii (ex guvernarea actuala, coruptia, furtul) poate fi bine pentru altii... aia care sug sangele poporului spre propria imbogatire.  Notiunile de bine sau rau sunt relative in functie de tabara din care faci parte.

Edited by Kres, 01 April 2019 - 09:21.


#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

 PlatonX, on 01 aprilie 2019 - 09:11, said:


„Un om avea doi fii. Cel mai tânăr dintre ei i-a zis tatălui: «Tată, dă-mi partea din moşie care mi se cuvine!» Şi tatăl a împărţit între ei averea. Nu după multe zile, fiul cel tânăr a strâns totul şi a plecat într-o ţară îndepărtată, iar acolo şi-a risipit averea ducând o viaţă destrăbălată. După ce a cheltuit totul, a venit o foamete mare în ţara aceea şi el a început să ducă lipsă.
Luca 15:11-14
A facut bine ca l-a lasat de capul lui, sau a facut rau, pentru ca nu l-a protejat de propria prostie ?


Continua sa citesti sa vezi daca a iesit o chestie buna sau nu.

#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Binele e relativ pentru fiecare si binele comun poate sa nu insemne bine personal.

Din punctul meu de vedere, binele personal vine primul cand e vorba de nevoile de baza, binele social treneaza pentru nevoi mai avansate in piramida.

i.e. Pot intelege o crestere a impozitarii ca sa se SUSTINA servicii de calitate in sanatate si educatie.
Adica statul zice: Am bagat X bani si am facut un sistem de sanatate si educatie tzutz, acum crestem taxele cu 5% ca sa putem sustine sistemele.
Nu am nimic impotriva. Succesul meu e succesul tarii in care activez, care imi cere taxe ca sa traiesc acolo sub forma de impozite si ofera la randul ei servicii sociale.

Cum binele e relativ, un bine impus 100% nu e sustenabil in cazul in care avem o societate bazata pe indivizi. Pacea imperiala functioneaza acolo unde privesti oamenii strict ca resurse. Un exemplu ar fi China: Guvernul taie si spanzura si asigura paine si circ, categorisind cetatenii aproape de sistemul imperiului roman.

Edited by danX, 01 April 2019 - 09:29.


#6
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Bursul, on 01 aprilie 2019 - 09:18, said:

Vaca se baga in porumb si nu mai vrea sa iasa. Tu dai cu batul si o scoti. E bine sau rau?
Eu am spus din start ca ma refer la oameni adulti si la deciziile lor. Nu stiu ce comparatie vrei sa faci aici, intrebarea mea era daca este bine atunci cand vrei sa il protejezi pe un adult de propriile greseli. Sau este bine sa il lasi sa faca ce dorestem chiar daca ii va fi rau pentru ca are creier si gandeste ?

 Kres, on 01 aprilie 2019 - 09:19, said:

Pentru un om, de pilda, poate sa fie "bine" sa aiba ce manca, sa se trezeasca cat mai tarziu dimineata, si sa-si joace viata la pacanele, sau sa aiba cat mai mult timp liber.
Pentru societate insa, "bine" inseamna sa ai job, familie, copii, o anumita stare materiala, un viitor, o asigurare pentru pensie, etc.
Ca sa elimin orice urma de subiectivism: Este bine pentru individ - nu pentru societate/pentru altii - sa fie lasat sa aiba grija de viitorul lui si de propria lui persoana ? Asta il va maturiza, il va face responabil chiar daca va face greseli. Sau este rau pentru pentru individ pentru ca majoritatea sunt iresponsabili si nu au grija de viitorul lor, de aceea trebuie sa le impunem unele lucruri pentru ca sa nu ajunga batrani si fara pensie.

#7
plete

plete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 03.01.2006
ce este binele si ce este raul?  ce etalon folositi? iar am ajuns in impas, nu vom sti adevarul niciodata in viata noastra pamanteana, si nici nu trebuie, nu noi judecam,  vom fi judecati.

#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Filozofăm pe tema asta dintr-un singur motiv: omul n-are limită în a-și chinui semenii. Istoria ne arată nenumărate exemple de cât de jos moral poate coborî un om și prea puține de buni "samariteni".

Binele cu forța poate suna bine dar se transformă repede în instrument de opresiune.

#9
plete

plete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 03.01.2006

 PlatonX, on 01 aprilie 2019 - 09:29, said:

Eu am spus din start ca ma refer la oameni adulti si la deciziile lor. Nu stiu ce comparatie vrei sa faci aici, intrebarea mea era daca este bine atunci cand vrei sa il protejezi pe un adult de propriile greseli. Sau este bine sa il lasi sa faca ce dorestem chiar daca ii va fi rau pentru ca are creier si gandeste ?


Ca sa elimin orice urma de subiectivism: Este bine pentru individ - nu pentru societate/pentru altii - sa fie lasat sa aiba grija de viitorul lui si de propria lui persoana ? Asta il va maturiza, il va face responabil chiar daca va face greseli. Sau este rau pentru pentru individ pentru ca majoritatea sunt iresponsabili si nu au grija de viitorul lor, de aceea trebuie sa le impunem unele lucruri pentru ca sa nu ajunga batrani si fara pensie.

cu ce drept modifici tu destinul unui individ? nu ii poti incalca liberul arbitru,decat cu anumite riscuri,de ambe parti. Fiecare avem un drum ales de noi.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Tu vrei sa te arunci de pe bloc. Eu nu te las.
Ti-am facut un bine sau un rau ?

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Cu toate ca DEX-ul le da sinonime, ba mai mult - etimologic varianta cu S este cea de origine pe care unii o prefera sau o considera corecta, de mult timp uzual in limba romana varianta "filozofie" se justifica pt. a face distinctie de filosofie care poate fi astfel sinonim trollistic pt. sofistica.

Cu alte cuvinte, e o avertizare din primul rand.

Edited by loock, 01 April 2019 - 09:45.


#12
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 PlatonX, on 01 aprilie 2019 - 09:11, said:

daca vei avea succes nu vei fi obligat sa il imparti cu nimeni, daca vei face o prostie nu vom fi noi obligati sa platim pentru ea.»

problema ta tine de o societate de asigurari. este corect sa platesti un abonament lunar pentru a te proteja de un eventual dezastru? daca nu se intampla acel dezastru, consideri ca ai platit degeaba?

trebuie sa platesti un pret pentru instabilitatea vietii pe pamant alaturi de semeni. vrei sa fii de capul tau ia-ti o insula si traieste in pustiu
pana atunci esti obligat sa participi la asa-zisul "bine impus" sau solidaritate sociala

oamenii sunt in mare majoritate iresponsabili si da trebuie protejati de propria prostie, de aceea s-au inventat prize cu protectie, norme de protectie a muncii, casti, manusi, halate, vaccinuri, sanepid, politie, pompieri, 112, pensia de stat, cass, si alte astfel de sisteme. binele lor vine impus din intelepciunea societatii pe de-a-ntregul..  un boschetar care se autodistruge cu bautura si droguri ieftine e bine daca-l lasi asa? sau il iei cu forta si il bagi la detox?

#13
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 eiffel, on 01 aprilie 2019 - 09:44, said:

Tu vrei sa te arunci de pe bloc. Eu nu te las.
Ti-am facut un bine sau un rau ?
Da, la asta ma refer. Este bine sa il lasi pe om sa ia decizii gresite, omul fiind constient ca sutn decizii gresite, sau este bine sa ii impui sa ia numai decizii care nu ii vor face rau ?

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Este bine sa nu-l lase sa sara, pt. ca data viitoare o sa sara impreuna cu cel care nu-l lasa sa moara.

Edited by loock, 01 April 2019 - 09:53.


#15
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,403
  • Înscris: 24.09.2017
tocmai citeam C.S. Lewis-The abolition of man, unde se dezbat anumite lucruri care au legatura cu topicul tau.
in primul rand bine sau raul nu sunt relative cum scriu unii prin topic. e mereu gresit sa omori copii ca sa te distrezi. si chiar si propozitia bine sau raul sunt relative, este absoluta.
in al 2lea rand: chiar Lewis scria si bine scria ca ar trebui sa ne crestem copii si sa le aratam bine si raul obiectiv.
in gradina Edenului, Dumnezeu le-a spus oamenilor ca pot manca din fruct sau nu. El le-a zis sa nu manance, decizia a fost a lor. Contrar doctrinei ateiste care spune ca actiunile noastre sunt predeterminate de chimicalele din creierul nostru, ceea ce ofera crestinismul este mult mai coerent si logic.
Binele e bine si adevarul e adevar, religiile mari au "regula de aur" : Sa nu le faci altora ce nu ai vrea sa-ti faca ei tie.
Dumnezeu te lasa sa alegi, daca nu, am fi roboti. Asa ca vine vremea, cand noi parintii, trebuie sa ii lasam pe copii sa aleaga. Noi speram sa aleaga ce trebuie.

Edited by bobitad, 01 April 2019 - 10:01.


#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Da, dar putini stapanesc logica corecta, putini sunt capabili sa inlature premizele false, putini vad diferenta dintre sofistica si filozofie ( de asta unii prefera cu Z in romana, ca sa lase s-ul pt. filosofie ca sinonim trollistic pt sofistica - ca stiinta de a mintii, utilizand in mod conștient raționamente false, care denaturează adevărul.

Pe langa faptul ca exista oameni care se ocupa cu sofistica (mint si aburesc oamenii), foarte multi oameni pun botul la minciunile lor, pt. ca nu-i duce capul sa vada rationamentele gresite.
Mai mult, unii oameni se mint singuri inconstient, pt ca fac si singuri rationamente gresite, din lipsa de cunoastere, premize false, neintelegerea unor fenomene si realitati, logica slaba, etc.

Edited by loock, 01 April 2019 - 10:09.


#17
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

 bobitad, on 01 aprilie 2019 - 09:58, said:

ceea ce ofera crestinismul este mult mai coerent si logic.


De ce?

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Pt. ca o retea neuronala inferioara poate fi incapabila sa interpreteze corect cunoasterea avansata, atat din motive hardware cat si software.

Edited by loock, 01 April 2019 - 10:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate