Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

"Cosmetizare" suprafata betonata/trotuar,alee..

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. Pentru trotuar ce are fisuri de adancime 1-2 mm/latime 1 mmm, mici denivelari, exfolieri, se poate aplica algoritmul folosit la vopsirea cu lavabil a unui perete ?=reparare cu gled de incarcare +finisare+slefuire+ vopsire ? Ex reparare CD 24+vopsea epoxidica(alte materiale ?)
2. Varianta similara "tapet" /gen membrana bituminoasa aplicata la cald(solutia asta e buna la acoperis dar nu stiu cum se comporta daca mergi zilnic pe ea..)
2 Alte variante?; se exclude betonul amprentat , dale...
Multumesc

#2
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.01.2011
Si o sa iti tina pana la prima ploaie. Posted Image
Lasa-l asa sau torni peste un alt strat de macar 5-6 cm grosime.

Edited by Arader, 28 March 2019 - 09:10.


#3
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 danb1961, on 28 martie 2019 - 08:06, said:

...fisuri de adancime 1-2 mm/latime 1 mmm, mici denivelari, exfolieri...
Cei de la Sika au toate prostiile din lume, și chiar fac treabă, nu doar până la prima ploaie.
Ține vreo doi-trei ani Posted Image
Că îți rupe buzunarul, nu știu dacă ți-am spus...

În rest nu zice rău colegu', armătură ţapănă (chiar dacă-i doar un trotuar) și torni alt strat peste (dacă îți permite înălțarea).

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
1. Strat de margaritar alb sau/si bucatele de marmura alba tumbler-izate.
Pot fi prinse in beton, sau lasate libere.
Au doua avantaje - reflecta lumina care nu mai incalzeste un eventual asfalt, si au o textura care elimina stresul microcrapaturilor.

2. Alta varianta ar fi mocheta de exterior, de genul gazon sintetic sau alta culoare.

3. Dale din cauciuc texturate, de genul celor din locurile de joaca.

#5
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Un link/poza cu pct.1..Multumesc

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Este foarte utilizata varianta1, si in prezent, dar era folosita si cu zeci de ani in urma.
E greu de crezut ca nu ai vazut pana acum.

#7
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 06.01.2014

 loock, on 28 martie 2019 - 11:13, said:

1. Strat de margaritar alb sau/si bucatele de marmura alba tumbler-izate.
Pot fi prinse in beton...

Adica mozaicul ce se facea in scarile de bloc ? (personal am o parere foarte buna despre acest finisaj).

 loock, on 28 martie 2019 - 11:13, said:

1. Strat de margaritar alb sau/si bucatele de marmura alba tumbler-izate.
... lasate libere.
Cum adica "lasate libere"  ?

#8
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
a. adică torni o șapă colorată în masă, în care adaugi mărgăritarul. Apoi, vine operațiunea frumoasă Posted Image , șlefuiești cu discurile vreo cinci milimetri din strat, pentru a ajunge la secțiunea mărgăritarului.
b. adică exact așa cum zice, le arunci acolo între niște borduri și le nivelezi. Tot la două-trei săptămâni pulverizezi cu Total (Glifotim), altminteri ți se umple de buruieni trotuarul. În plus, cele cu tocuri nu vor putea merge pe el (mă rog, cu grația unor rățuște bete se poate) și va fi o senzația cam neplăcută la picior, ceva de genul mersului pe plajă.

#9
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 06.01.2014
Ar mai fi varianta c , care deriva din a :
" adică torni o șapă colorată în masă, în care adaugi mărgăritarul. Apoi, vine operațiunea frumoasă " :
lași sa facă "priza" betonul/compoziția , apoi , cu o matura de exterior, se "periaza" pana rămâne o parte a mărgăritarului afară. Odată cu periajul,  se uda cu apa betonul, se spală compoziția pentru a elimina zeama de beton.
Spor.

Iese cam asa:
https://www.google.c...ZD_54xSbWT3ReM:

#10
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 16.06.2018
Cea mai ieftina solutie este un nou strat de beton hidrotehnic, adica neaparat facut cu ciment clasa 1 sau ciment alb clasa 1 daca vrei sa faci mozaic cu pietricele de marmura.Orice alta varianta , epoxi si alte balari scumpe le vei da afara peste 5 ani si vei face asa cum iti zic.
Cimentul structo (clasa 2)nu rezista la inghet dezghet.

 cristobob, on 31 martie 2019 - 09:38, said:

Ar mai fi varianta c , care deriva din a :
" adică torni o șapă colorată Ăźn masă, Ăźn care adaugi mărgăritarul. Apoi, vine operațiunea frumoasă " :
lași sa facă "priza" betonul/compoziția , apoi , cu o matura de exterior, se "periaza" pana rămĂąne o parte a mărgăritarului afară. Odată cu periajul,  se uda cu apa betonul, se spală compoziția pentru a elimina zeama de beton.
Spor.

Iese cam asa:

https://www.google.c...ZD_54xSbWT3ReM:
Varianta asta e ok doar daca se foloseste ciment clasa 1 , daca bagi ce gasesti la depozite la sac mai ieftin se exfoliaza, faramiteaza ,etc

#11
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 06.01.2014

 TheChosen1, on 01 aprilie 2019 - 11:40, said:

...
Varianta asta e ok doar daca se foloseste ciment clasa 1 , daca bagi ce gasesti la depozite la sac mai ieftin se exfoliaza, faramiteaza ,etc
Eu nu am facut, imi place cum arata si probabil voi face, asa ca, multumesc pentru informatii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate