Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

Societatea din ziua de azi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Cand zici "toti" eu cred ca nu te gandesti doar la cei intre 22 si 26 de ani, nascuti in zodia capricornului, blonzi cu ochi capriu, intre 1.60 si 1.63 inaltime, intre 72 si 74 de kg si cu o unghie netaiata la al treilea deget de la piciorul stang Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by Jammalan-the-Prophet, 24 March 2019 - 07:55.


#20
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Poston64, on 24 martie 2019 - 07:36, said:

a fost societatea diferita altcandva?

Da, cand oamenii bagau munca , barbatul dadea la lopata si tarnacop, nu statea la solar si pensat si era imbracat in pantaloni mulati ca o curva

#21
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View PostDisstrack, on 23 martie 2019 - 15:49, said:

Ce pretentii poti avea de la niste odrasle tinute in puf?
Nu cred ca e din cauza ca au fost tinuti in puf, ci pur si simplu au vazut ca cu cat faci pe diva cu atat iti creste tariful si o duci mai bine.
E matematica simpla. De ce sa faci pe sluga si sa castigi ca o sluga, cand poti sa faci pe diva si sa castigi ca o diva.

Edited by projectfp, 24 March 2019 - 11:31.


#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007

View Postgeostorm, on 23 martie 2019 - 03:40, said:

Am impresia ca lumea din ziua de azi a luat-o razna. Toti se cred divi si dive, extrem de superficiali, totul bazat pe consum.
Parca nimic nu mai e natural, autentic, ci doarindivizi ce poarta masca perfectiunii si a fericirii, parca totul fals, parca toti joaca un rol in viata lor.
Voi ce parere aveti ?

Notiuni precum.sinceritate, naturalete, sacrificiu par deja perimate. Totul e bazat pe placere sigura si imediata
ideea e ca te uiti prea mult in ciorba altora.  Mai bine ignora "lumea" si sa te doara la pastaie de impresiile si figurile altora.

#23
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu prea ai cum sa ignori lumea, ca traiesti printre lumea asta.

#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007

View Postgeostorm, on 24 martie 2019 - 08:35, said:



Da, cand oamenii bagau munca , barbatul dadea la lopata si tarnacop, nu statea la solar si pensat si era imbracat in pantaloni mulati ca o curva
pai societatea a evoluat. Cand esti copil de bastan , de ce sa dai la tarnacop? Doar ca sa aplaude geostorm?

View Postprojectfp, on 24 martie 2019 - 11:46, said:

Nu prea ai cum sa ignori lumea, ca traiesti printre lumea asta.
just watch me! Sunt un maestru la "ignore"
Un aurolac era sa ma scoata din sarite , intr-o parcare dupa ce m-a recunoscut din alta zona.. si vine la mine cu texte de imi dai un leu?   Dupa cateva secunde , aud, hai ba, nici macar un leu nu esti in stare sa imi dai?  Norocul lui era ca plecam de la masina, ca daca veneam, cred ca..  dar in general dau cu mult flit.  
Unde sunt restul figurantilor? Pe instagram? Facebook? Whoa. Apesi pe pictograma si selectezi "dezinstalare".

#25
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Posttfmercedez, on 24 martie 2019 - 11:42, said:

ideea e ca te uiti prea mult in ciorba altora.  Mai bine ignora "lumea" si sa te doara la pastaie de impresiile si figurile altora.

Imposibil sa nu iti sara in ochi impresiile romanilor dupa multi ani traiti afara.
Normal ca ajungi sa compari.

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007

View Postgeostorm, on 24 martie 2019 - 11:52, said:



Imposibil sa nu iti sara in ochi impresiile romanilor dupa multi ani traiti afara.
Normal ca ajungi sa compari.
de aia prefer sa nu le dau importanta, dar deloc.  Fiecare cioara pe limba ei piere.

Vad oameni care au bmw x6. Ma gandesc byei, asta cati angajati are oare.. cand colo, el lucreaza  zi lumina, in propria afacere (bravo lui, tot respectul) si nu stie ce e aia vacanta, etc, adica toti banii ii baga in figurina lui de masina. Asa ca , daca mai vezi pe cineva cu un S-classe , sa te uiti si la gura lui, daca are si dintii la locul lor.  Altfel e doar un parvenit.

#27
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
O sa te superi acum tfmercedez, dar cel de mai sus te-a descris destul de bine cum esti in viata reala din cate am primit eu informatii.
Normal ca tu tii cu ei de care spune initiatorul... ca tu faci parte din acei ei in timp ce initiatorul vrea opusul.

View Postgeostorm, on 24 martie 2019 - 08:35, said:

nu statea la solar si pensat si era imbracat in pantaloni mulati ca o curva


#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007

View Postprojectfp, on 24 martie 2019 - 11:58, said:

O sa te superi acum tfmercedez, dar cel de mai sus te-a descris destul de bine cum esti in viata reala din cate am primit eu informatii.
Normal ca tu tii cu ei de care spune initiatorul... ca tu faci parte din acei ei in timp ce initiatorul vrea opusul.
cine m-a descris si unde? Incurci borcanele.

Edited by tfmercedez, 24 March 2019 - 12:06.


#29
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Posttfmercedez, on 24 martie 2019 - 11:56, said:

de aia prefer sa nu le dau importanta, dar deloc.  Fiecare cioara pe limba ei piere.

Vad oameni care au bmw x6. Ma gandesc byei, asta cati angajati are oare.. cand colo, el lucreaza  zi lumina, in propria afacere (bravo lui, tot respectul) si nu stie ce e aia vacanta, etc, adica toti banii ii baga in figurina lui de masina. Asa ca , daca mai vezi pe cineva cu un S-classe , sa te uiti si la gura lui, daca are si dintii la locul lor.  Altfel e doar un parvenit.

Nu am o problema cu ce masinaconduc, fiecare face ce vrea cu banii lui.
Problema e cu ce comportament au in societate, respectul pe care il acorda celorlalti.
Trebuie sa ma intelegi ca am trait ani buni intr-o tara in care mai toata lumea zambea, era modesta si isi cerea scuze pentru orice nimic.

Comtrastul cu unii pierde vara de Romania e imens

M-am obisnuit ca sa tratez la fel pe unul cu X6 cat si pe femeia de serviciu, pentru ca asa era acolo. Respectul si bunul simt nu era pe baza de rang social

Edited by geostorm, 24 March 2019 - 13:18.


#30
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
romanii sunt frustrati, si eu sunt asa
imi aduc aminte cand a venit unchiu meu din canada in vizita, si ne-am bagat in bus
era foarte amabil cu oamenii tristi si deprimati din bus (si ei ca si mine), facea conversatii cu ei, zambea, de zici ca era un extraterestru
apoi normal ca el se comporta asa cand are un salar de 120k CAD/an, sta intr-o suburbie verde facuta in anii 60' (nu petardele ce se construiesc in ultimii 20 de ani in toronto), are nevasta, copil, viata lui e ca un film din ala in care totul e roz, probabil ca si eu as avea atitidinea lui daca nu as sta intr-un cartier gri, pe un salar de nici 3000 de lei pe luna

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007

View Postgeostorm, on 24 martie 2019 - 13:15, said:



Nu am o problema cu ce masinaconduc, fiecare face ce vrea cu banii lui.
Problema e cu ce comportament au in societate, respectul pe care il acorda celorlalti.
Trebuie sa ma intelegi ca am trait ani buni intr-o tara in care mai toata lumea zambea, era modesta si isi cerea scuze pentru orice nimic.

Comtrastul cu unii pierde vara de Romania e imens

M-am obisnuit ca sa tratez la fel pe unul cu X6 cat si pe femeia de serviciu, pentru ca asa era acolo. Respectul si bunul simt nu era pe baza de rang social
pai mi se pare normal, sa judeci un om dupa ce deschide gura.  



Cat despre cei care se intorc de dincolo, ii vad schimbati in bine.

View Postprojectfp, on 24 martie 2019 - 11:31, said:


Nu cred ca e din cauza ca au fost tinuti in puf, ci pur si simplu au vazut ca cu cat faci pe diva cu atat iti creste tariful si o duci mai bine.
E matematica simpla. De ce sa faci pe sluga si sa castigi ca o sluga, cand poti sa faci pe diva si sa castigi ca o diva.
nu merge peste tot cu toata lumea chestia asta. E bine sa te vinzi scump, dar mai trebuie sa ai si cui.

View Postgeostorm, on 23 martie 2019 - 03:40, said:

Am impresia ca lumea din ziua de azi a luat-o razna. Toti se cred divi si dive, extrem de superficiali, totul bazat pe consum.
Parca nimic nu mai e natural, autentic, ci doarindivizi ce poarta masca perfectiunii si a fericirii, parca totul fals, parca toti joaca un rol in viata lor.
Voi ce parere aveti ?

Notiuni precum.sinceritate, naturalete, sacrificiu par deja perimate. Totul e bazat pe placere sigura si imediata

Daca vine un tip, cu barba aranjata, par dat cu gel, ochelari de soare, geaca de piele, gata , automat o fi un traficant de droguri, ca asa i-am vazut prin filme ca arata? Asta inseamna sa ai prejudecati, si sa ai opinii formate pe stereotipuri.

#32
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Acum 40 de ani era un nene care canta cam asa...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SuFScoO4tb0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si milenialii nici macar nu erau pe plansreta...

#33
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
aria asta e minunata :) I think I've discovered a gem :)

#34
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View Postgeostorm, on 24 martie 2019 - 13:15, said:

Nu am o problema cu ce masinaconduc, fiecare face ce vrea cu banii lui.
Problema e cu ce comportament au in societate, respectul pe care il acorda celorlalti.
Trebuie sa ma intelegi ca am trait ani buni intr-o tara in care mai toata lumea zambea, era modesta si isi cerea scuze pentru orice nimic.

Comtrastul cu unii pierde vara de Romania e imens

M-am obisnuit ca sa tratez la fel pe unul cu X6 cat si pe femeia de serviciu, pentru ca asa era acolo. Respectul si bunul simt nu era pe baza de rang social

Poate ca majoritatea romanilor nu zambesc, dar in general (peste 80% din experienta mea) sunt relativ cu bun simt. Cand ma mai calca cineva pe picioare in transportul in comun isi cer scuze, parintii isi cer ei scuze (si indeamna si copilul sa faca asta) cand copillul m-a lovit cu o minge, pe partie la ski am lovit pe cineva din greseala si a fost ok (a fost intelegator).

Am impresia ca tindem sa retinem in general exemplele negative, cand in realitate majoritatea oamenilor sunt chiar ok.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate