Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Masina noua benzina: Mazda 3 Sedan vs Audi A3 Sedan vs A4 Sedan

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007
Nu Skoda, Nu Kia. O paranteza legat de electrice:

Quote

Proiectul NEXT-E a fost realizat cu fonduri europene cu 18,84 milioane de euro și este integrat într-o viitoare rețea pan-europeană, ce va include 252 de puncte în 6 țări: Cehia, Slovacia, Ungaria, Slovenia, Croația și România. În România, până în 2020, vor fi 40 astfel de stații, 19 fiind instalate de E.ON Energie România și 21 de MOL România, pe rutele: Suceava-Bacău-Călărași, Constanţa-Bucureşti-Timişoara şi Iaşi-Tîrgu Mureş – Alba Iulia.

Probabil se va intra intr-un 'race' si toate benzinariile vor instala gradual statii electrice. Ok nu exista infrastructura azi, dar va aparea 'peste noapte', cum s-a umplut orasul de trotinetele astea electrice de care nu avea nimeni acum 1-2 ani.

Edited by foreverbflux, 15 March 2019 - 18:44.


#38
TAG21

TAG21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 20.11.2008
@ Initiator - interesant topic, si eu am fost si inca sunt in aceeasi situatie. Ma uit dupa o masina noua musai benzina si am cochetat si cu Mazda 3(sedan) si cu Audi A3 tot sedan.
Alte similitudini ... Actuala masina este tot din 2006 (Corolla HB D4D), cu aceeasi 85,000 km la bord, luata de noua, merge impecabil, am avut un gand sa o dau in 2017 , insa mi s-a oferit ~ 5000E pe ea (sau chiar mai putin)  asa ca am decis sa o pastrez. Si bine am facut. Am echipat-o cu cauciucuri noi foarte bune, inlocuit pompa de apa (inca tinea dar era cam cu risc) ,cureaua de accesorii, filtrele si uleiurile de rigoare ....si ma bucur de ea ca acum aproape 13 ani cind era noua ! [Stiu , da industria auto faliment cu indivizi ca mine ... :))) ]

In ceea ce ma priveste 7 marci mi-au atras atentia, 2 cred ca au iesit din calcul deja (BMW , seria 3 mult prea scumpa, seria 2 coupe cu doar 2 usi este prea mica totusi, iar Jaguar XE nu prea ma atrage + probleme de fiabilitate deloc neglijabile) ;

Ramin asadar: Audi cu A3 musai sedan in varianta TFSI 35 sau 40, Alfa Romeo Giulia 200cp AT8 echipare Super, de la Ford nu exclud noul Focus HB ST line sau chiar ST (trebuie insa sa ma mai documentez la motorizari), evident noua Mazda 3 sedan (sa vad insa cu ce motor) si noul Volvo S60 T5 sau posibil si T4 daca aceasta va fi prima versiune de motorizare pt Europa (vine abia in vara aici) ;
Am uitat sa spun ca aceasta achizitie o am prevazuta pt ... 2022 :) asa ca multe lucruri se pot intampla pina atunci. Si ma gandeam in speta la cele scrise de tine vis-a-vis de masinile electrice ... time will tell, as they say ...

#39
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 19.05.2009
@TAG21 - nu prea inteleg A3 vs Giulia vs Focus vs S60. Pai Giulia si S60 sunt clar alta clasa. Ar trebui sa vezi ce vrei mai intai. Si daca te hotarasti pe o clasa sa cauti acolo.

#40
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
In situatia ta nu m-as uita la sedanuri, ci mai degraba la hachback sau si mai bine la MPV-uri, incepand cu Meriva, B-Max si mergand pana la Touran, C-max, Picasso. Nu stiu ce varsta au copii tai, dar daca vrei sa tii masina mai mult timp, acestia cresc iar masina iti va ramane mica. Idea de sedan ca masina de familie este de moda veche, probabil chestie de mentalitate ramasa de pe vremea Daciei 1300.

#41
TAG21

TAG21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 20.11.2008
@ sidewinder - Stiu ca sunt din clase diferite , no worries ;) , am incercat doar sa 'creionez' cam ce marci m-ar atrage pe mine si ce modele mi-ar surade de la fabricantul respectiv. Raman 'setat' pe HB sau sedan in privinta caroseriei. Un simplu exemplu ... Mazda 3 2019 o prefer clar in varianta sedan!  HB nu imi spune absolut nimic. La Focus este cred exact pe dos. HB-ul mi se pare adorabil , in schimb sedanul ... I don't know ... poate ...
Ramine de vazut ... nu vreau sa acaparez spatiul initiatorului cu parerile mele :)

si un LE :  Imi place si noul 3 2019 de la BMW , evident tot sedan nu touring/break/SW. Cine stie ...poate un 320i cu 184CP , daca evident va mai exista aceasta versiune prin 2022 ..... ?!  Posted Image

#42
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007
ceva tot ma atrage spre Mazda, poate incep sa ma uit si la cx-30 asta nou

nu prea ma aranjeaza cultura asta a masinii germane. vine la pachet cu o imagine si niste asteptari care nu-mi convin, nu sunt genul sofer de BMW sau audi, desi recunosc ca unele modele de la ei sunt relativ mai discrete (x1, a3, a4), fata de alea care se cumpara pentru orgoliu.. sau cum se spune voalat, pentru 'cunoscatori' :)

ford si Toyota sunt un non-design, de la ok-ish pana spre urate. deasemenea nu ma intereseaza marcile franceze, uk sau italiane

99.99% japonia vs germania in ordinea asta :)

#43
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Mie imi place V40, dar are pret de Audi/BMW.
Imi place si Impreza, dar la noi inca e (era) doar 1.6.

#44
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Volvo V40 este la sfarsit de cariera si se fac promotii interesante peste tot in Europa. In Italia de ex, D2 si T2 era disponibil la 18600 euro cu dotari decente (LED, Cruise control, sunet “High Performance”, comenzi vocale, display de 8"...), insa nu este masina de familie, cel putin fata de A3 sau Golf este destul de inghesuit, indeosebi pentru locurile din spate.

Oferta V40 Romanina: https://my.volvocars...1338.1553523880

#45
GabiA

GabiA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.10.2006
Am fost pasager in A3 HB 2017 si am fost dezamagit de faptul ca se auzea prea mult zgomot la rulare, fata de cat ma asteptam de la o masina premium.
As alege A4.

Edited by GabiA, 25 March 2019 - 23:04.


#46
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Vorbim de mașini noi. Deci aia cum că se strica... peste 7 ani sau ceva de genu, eu zic că pica.
Dacă poți să te întinzi spre A4, părerea mea e nici să nu stai pe ganduri. E o mașina premium, cu materiale mai bune, confort, insonorizare etc. mai bune. Nu neapărat și mai fiabila. Dar stai liniștit. Ai garanție și nu e chiar o mașina de mămăligă. La mașinile premium entry level, de obicei cutiile de viteze, sasiul sau trenul de rulare sunt cam la fel ca la versiunile mai puternice. Pentru că... costuri. Deci chiar daca vei lua cel mai slab motor de pe A4, mașina tot va sta pe viraje mai bine ca un A3 de exemplu. Pentru ca, tehnic vorbind, e gândită sa "ducă mai mult" dacă pot spune așa, decât configurația mașinii tale. Este unul din motivele pentru care, după ce crești puterea unei mașini, vei observa că se conduce la fel de bine fara sa apară probleme sau slabiciuni.  Totuși, sa nu exageram. Adică nu comparam cu RS.
Alternative, in opinia mea, ar fi Honda Civic, Mazda 6 sau, de ce nu, VW Passat.

Edited by LauCalin, 25 March 2019 - 23:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate