Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Masina noua benzina: Mazda 3 Sedan vs Audi A3 Sedan vs A4 Sedan

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007
Dupa o serie de deliberari am eliminat diverse variante SUV/Crossover si am ramas cu Mazda 3 vs A3 ambele sedan benzina. Ambele imi plac si sunt de dimensiunea pe care o caut. Despre review-uri citesc in general lucruri bune, desi mi-e clar ca Audi e in alta zona de pret si mentenanta vs Mazda.

A4 e ultima optiune din cele enumerate, si cea mai scumpa, nu mi-e clar ce are peste A3 in afara de faptul ca e mai mare? Marimea poate fi si o problema cand caut loc de parcare, asa ca nu ma ingramadesc sa iau masina foarte lunga, am ezitari deci cu A4, dar daca apar argumente solide pot sa pastrez si optiunea asta.

Toate variantele sunt in buget.

Edited by foreverbflux, 14 March 2019 - 23:43.


#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
A3 sedan vs A4 sedan aceeasi marie cu alta palarie , unde parchezi cu una poti si cu cealalta daca asta e singurul inconvenient . Deci mergi pe A4 cat mai dotata .
Esti sigur ca ai suficient buget ? Care e bugetul ?

Edited by Baxon, 14 March 2019 - 23:45.


#3
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007
Buget 35-40, probabil la limita pentru A4, posibil daca prind vreun discount, oricum, sunt mai degraba atras de A3.

Mazda 3 sedan e pe la 25, A3 sedan pe la 35, astea-s de fapt variantele 'realiste', A4 ezit.

Edited by foreverbflux, 14 March 2019 - 23:50.


#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mazda 6 ce are ?

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La 40 k iei un A4 "cheline" .... Mai bine Mazda 3 dtpdv .

#6
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007
Ok inteleg ca A4 poate fi prea sus, dar totusi.. A3 vs Mazda 3 niste vorbe? Aici ma intereseaza de fapt, face A3 inca 10 mii, sau e marketing? :)

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Chestie de gusturi si potenta financiara pre si post cumparare . Dar eu unul n-as risca cu Audi cand au atetea baiuri - vezi lansare Golf amanata  de " tehnologie moderna " cu probleme fara numar , sa nu ajungi un " norocos " cu Audi prin service ...

Edited by Baxon, 15 March 2019 - 00:15.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,503
  • Înscris: 30.08.2017

View Postforeverbflux, on 14 martie 2019 - 23:49, said:

Buget 35-40, probabil la limita pentru A4, posibil daca prind vreun discount, oricum, sunt mai degraba atras de A3.

Mazda 3 sedan e pe la 25, A3 sedan pe la 35, astea-s de fapt variantele 'realiste', A4 ezit.

Pai mai bine bagi Mazda 6 decat Mazda 3...e cam 35 k full. Iar modelul 2019 arata demential. E drept, vine cu motor de 2.5l. Audi e misto, dar ca sa ai dotari similare cu Mazda, ai de bagat bani, nu gluma.

#9
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Offf, de ce o trebui sa spun eu niște lucruri pt care sa mi sară jumătatea japoneza a forumului in cap ? :(
In fine.
Audi, mecanic, adică motor și cutie e la fel ca o Skoda, preturi de mașini de masă pt componente.
Plătești pentru calitatea materialelor și finisajelor.  Pt asta garantez, am avut mașini din tot grupul, se cunoaște diferența. O poți constata prin test drive la Skoda și test drive la Audi.

Nu spun nici un cuvânt despre fiabilitate comparată pe că nu am deținut japoneze.

Fă însă o hartă cu service urile specializate pe VAG și apoi alta pe cele pe japoneze. In Romania și chiar în Europa, nu e problemă.

Eu as merge pe Audi, dar e doar părerea mea.

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,503
  • Înscris: 30.08.2017

View Postforeverbflux, on 15 martie 2019 - 00:05, said:

Ok inteleg ca A4 poate fi prea sus, dar totusi.. A3 vs Mazda 3 niste vorbe? Aici ma intereseaza de fapt, face A3 inca 10 mii, sau e marketing? Posted Image

Nope, nu face. Cu toate ca A3 e cea mai rasarita dintre compactele premium, nu se compara cu clasa medie premium (adica A4). Diferenta nu e doar de spatiu, ci si de design, in special la interior, materiale uneori mai bune si plaja de optionale mai larga. Adica la A3 platesti mai mult brandul decat la A4.

Edited by george_alexandru, 15 March 2019 - 00:32.


#11
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Păi e logic, dar nu ar trebui sa compari A4 cu Mazda 6 , nu cu A3 ?

#12
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
La 35-40 k Audi A4 oricand. Un A4 chel e peste orice A3/Mazda 3 full-da-full. Oricand.

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postradu_vasile59, on 15 martie 2019 - 00:54, said:

La 35-40 k Audi A4 oricand. Un A4 chel e peste orice A3/Mazda 3 full-da-full. Oricand.
Mda. e primul la service si sta cel mai mult .

#14
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Adică A3 e mai bun ca A4 ?

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,503
  • Înscris: 30.08.2017

View Postradu_vasile59, on 15 martie 2019 - 00:54, said:

La 35-40 k Audi A4 oricand. Un A4 chel e peste orice A3/Mazda 3 full-da-full. Oricand.

Mai bun in ce sens? Fiecare individ aer astepari diferite de la masina. Daca eu veau ca masina mea sa aiba piele, sistem audio calumea, dotari pentur imbunatatirea sigurantei...atunci aia cu dotari e net peste aia cheala. Daca vreau viteza...iarasi, A3 poate veni cu o motorizare net superioara fata de A4 in acelasi buget. Deci depinde de individ.

#16
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Io zic sa intrebi la Toyota cam ce pret o sa aiba asta?

#17
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
Daca vrei masina cu motor gigantic de 2 litri si super lesinat care inglobeaza revolutionara tehnologie de "aspirat" neaparat trebuie sa alegi Mazda.

#18
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Daca vrei masina de clasa de la Audi trebuie sa te uiti de la A6 in sus, de preferat A8. A4 e o banala masina la un pret deosebit de mare. Diferenta de finisaje nu merita diferenta de pret.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate