Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Masina noua benzina: Mazda 3 Sedan vs Audi A3 Sedan vs A4 Sedan

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,537
  • Înscris: 30.08.2017

 adrian_efa, on 15 martie 2019 - 08:53, said:

Daca vrei masina cu motor gigantic de 2 litri si super lesinat care inglobeaza revolutionara tehnologie de "aspirat" neaparat trebuie sa alegi Mazda.

Iti dai seama cat de prosti sunt posesorii de Ferrari ca dau sute de mii pe mașini cu motoare "leșinate".

#20
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 Octavian_SK, on 15 martie 2019 - 08:47, said:

Io zic sa intrebi la Toyota cam ce pret o sa aiba asta?
de la 30.199€

#21
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007
Camry stiu ca e popular prin America, dar arata foarte dubios. Nu cred ca pot sa cumpar asa ceva.

Bune comentarii, aveam niste banuieli dar parca vad cu alti ochi situatia si inclin totusi spre Mazda 3 Sedan, mentionez in plus ca:
  • nu vreau motor de 2L
  • nu imi iau masina sa-mi oftic vecinii sau colegii
  • merg destul de putin cu masina, 5-10.000 pe an, sta mult parcata, nu merg zilnic la birou cu masina sau ceva de genul, deci nu m-as arunca la una scumpa doar din orgoliu sau doar ca mi-o permit. masina o folosesc pt excursii in tara si drumuri scurte OCAZIONALE prin oras. nu am o rutina zilnica cu masina
  • vin de pe un astra clasic din 2006, deci nu ma preocupa foarte tare finisajele, desi recunosc ca ar fi interesant, dar cu diferenta aia de bani pt finisajele Audi poti sa faci si alte lucruri

Edited by foreverbflux, 15 March 2019 - 09:55.


#22
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Mazda cx-3, cx-5? ce zici de ele?

#23
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Acum m-am uitat pe site-ul Mazda la preturile noilor modele.
La 25k Euro iei Mazda 3 sedan benzina, in echipare Plus, cu cutie automata si-ti mai raman si de ceva optionale.
Sau in conditiile in care optezi pentru cutie manuala, poti pune cam toate pachetele optionale disponibile.
Eu as merge totusi pe cutia automata si as alege unul-doua pachete optionale (primul pe care l-as bifa ar fi ”Safety Pack”).

Ce ma intriga este faptul ca, cel putin in lista de preturi, apare doar un motor benzina si unul diesel.
Ma asteptam sa vad si noul lor motor - Skyactiv X - in oferta ...

PS: @Initiator - vezi ca benzinarul de la Mazda e de 2.0 l (asta pentru ca spuneai ca nu te-ai arunca la un motor de 2 l).

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Văd, în ultima vreme, o înmulţire rapidă a mini-SUV-urilor Toyota C-HR Hybrid în Bucureşti.

#25
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007
M-am uitat, CX3 e ingramadita, avem 2 copii, CHR acelasi comentariu.

CX5 e ok, ma gandeam la ea intr-o perioada, desi imi placea mai mult modelul anterior, si oricum e putin cam mare, consum de SUV... intre timp am eliminat varianta SUV.

Orice va fi, trebuie sa fie automata, si da, Mazda 3 sedan in 25.000 e automata pe benzina si mai pui niste optionale.

Mazda 3 e 2 litri? Cand s-a scris de 2 litri am crezut ca era vorba de Mazda 6.. hmm

Edited by foreverbflux, 15 March 2019 - 10:11.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu aş merge pe Mazda, dacă aş vrea o maşină fiabilă.

#27
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Da, Mazda 3 are motor de 2 litri, asta din cauza ca au mers pe un alt drum fata de majoritatea constructorilor care au mers pe downsizing. Eu nu m-as bloca prea tare in aspectul asta, daca iti place cum merge masina si cum te simti in ea cumpar-o.
Personal nu cred ca diferenta de pret dintre Mazda 3 si A3 ar fi justificata pentru ce-ti doresti de la masina, mai ales avand in vedere faptul ca nu o sa faci prea multi kilometri pe an. La 35k daca i-as avea ca si masina de familie as lua in considerare mai bine o Mazda 6 sau o Kia Stinger

#28
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007
Alta varianta e sa mai carpesc la Astra* pe care o am si sa mai astept 2-3 ani pana cand (probabil) coboara electricele la ~25-30.000

* la 85.000 km din 2006 inca merge fara probleme si ar trebui sa investesc cateva sute de euro in consumabile sa o tin in forma

#29
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 foreverbflux, on 15 martie 2019 - 09:35, said:

Camry stiu ca e popular prin America, dar arata foarte dubios. Nu cred ca pot sa cumpar asa ceva.

Posted Image  mergi pe VAG atunci; aia-s Mnezau pe pamant; la 40K A4 e perfecta si nici nu-i dubioasa

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 foreverbflux, on 15 martie 2019 - 00:05, said:

Ok inteleg ca A4 poate fi prea sus, dar totusi.. A3 vs Mazda 3 niste vorbe? Aici ma intereseaza de fapt, face A3 inca 10 mii, sau e marketing? :)

E alta masina a4 nou vs a3 vechi (ca a3 inca nu a primit upgrade)

Vrei noua inteleg?

#31
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017

 foreverbflux, on 15 martie 2019 - 10:41, said:

Alta varianta e sa mai carpesc la Astra* pe care o am si sa mai astept 2-3 ani pana cand (probabil) coboara electricele la ~25-30.000

* la 85.000 km din 2006 inca merge fara probleme si ar trebui sa investesc cateva sute de euro in consumabile sa o tin in forma

La electrice problema principala e infrastructura, nu prea vad cum poti face un drum de 500-600 km cu familia intr-un concediu cu asa ceva, unde o incarci, cat timp trebuie sa stai pana se incarca, etc
Poate un hibrid ar fi mai potrivit: Hiunday Ioniq sau Toyota Auris la care din cate stiu ar trebui sa apara anul asta noua generatie

#32
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Nu as lua Mazda 3 cu 2 copii si nu as da 25k pe o mazda 3,de fapt nicio compacta.
Daca ai buget mai mare ia masina din clasa medie si lasa compactele altora.
Decat o compacta super dotata, prefer clasa medie cu mai putine optiuni.
Nu multitudinea de dotari fac masina x mai buna ca y.
Ai multe variante la bugetul tau:mondeo,superb,passat,mazda 6,etc.
Cu 33k parca si-a luat un coleg mazda 6 2.5 bezina,automata,revolution top daca tin bine minte(led,trapa,piele,etc).

Edited by the_same, 15 March 2019 - 11:16.


#33
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 Amaryl, on 15 martie 2019 - 00:31, said:


Fă însă o hartă cu service urile specializate pe VAG și apoi alta pe cele pe japoneze. In Romania și chiar în Europa, nu e problemă.

Eu as merge pe Audi, dar e doar părerea mea.

De ce ai avea nevoie sa faci harta cu serviceurile? Ai de gand sa petreci mult pe acolo? Sau dinainte sa iti iei masina NOUA ,deja planifici serviceurile unde vei merge?

#34
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 17.11.2013

 foreverbflux, on 15 martie 2019 - 09:35, said:

masina o folosesc pt excursii in tara si drumuri scurte OCAZIONALE prin oras. nu am o rutina zilnica cu masina

Vezi noua Corolla. Varianta break cu motor 1.8 hibrid, cel mai bun nivel de echipare si cateva optionale marunte e cam 33000 de euro (versiunea de baza e 20 si ceva de mii). Cred ca mai potrivita pentru tine e o Skoda Superb.
La A4 trebuie sa dai 50-60000 ca sa te simti premium. Cheala nu prea are rost daca nu esti fan al marcii.

#35
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Kia ProCeed nu te-ar tenta?
https://www.kia.ro/s...oom/kia-proceed

#36
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 adrian_efa, on 15 martie 2019 - 08:53, said:

Daca vrei masina cu motor gigantic de 2 litri si super lesinat care inglobeaza revolutionara tehnologie de "aspirat" neaparat trebuie sa alegi Mazda.

Te-ai urcat intr-o "lesinata" din asta? Sau ai vazut 120 cp si nu te mai intereseaza cuplul si alte alea?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate