Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Care oras din Romania aduce cel mai mult cu unul occidental?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
145 replies to this topic

#73
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011

View PostTruthHurts, on 15 martie 2019 - 14:52, said:

Du-te nene cu aberatiile astea! In nenumarate orase vestice ai sa vezi asa ceva!

New York:

https://www.google.r...!7i16384!8i8192

https://www.google.r...!7i16384!8i8192

Paris:
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Berlin
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Daca ai pretentii de mai mult, vii tu cu banii si dai oamenilor sa-si faca "la perfectie"

glumesti?

New York nici nu ma uit ca nu are rost sa comparam mere cu pere. Noi vorbim pe teritoriul european.

Uitate la straduta din Paris cat de frumoasa este, culoriile aleatori au fost special alese, pentru ca dau o alta fata cladiriilor.
In Berlin vad blocuri comuniste stas, fara modificari ca in Romania.

Deci vrei sa ne spui?

#74
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postshefu_de_combinat, on 15 martie 2019 - 15:58, said:

1. Evaluari unguresti nu prea ne intereseaza.
2. La ce fac aia prin Istanbul in prezent n-ar fi rau.
Stim, voua va plac visele umede....dintodeauna. Dimineata insa cand omul se mai si trezeste ca il trece kakarea, tot in fundul curtii gaseste buda....
Realitatea a fost si este insa cu totul alta....

Daca nu as fi fost anul trecut si la Bucuresti si la Paris, nu a s fi comentat deloc. Ma aeristeste-ti si tu cunostiintele si fa o excursie la Paris,
macar o singura data in viata ta. Poate te mai trezesti la realitate, chiar daca pt. putin timp.

Edited by WestPoint, 15 March 2019 - 17:40.


#75
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 18.10.2007

View Postabancor, on 14 martie 2019 - 14:25, said:

Brașovul aduce cel mai mult, are traficul cel mai bine organizat în oraș și împrejur (centură de 4 benzi, cu intersecții denivelate), are o zonă metropolitană dinamică (nu cred că alt oraș mare din țară are atîtea orașe satelit ca Brașovul), de care e legat economic, plus, la propriu, de trafic rutier țapăn, ba chiar și de o cale ferată suburbană circulată (spre Rîșnov - Zărnești), are în preajmă cea mai bună stațiune de schi din țară, atîta că îi lipsește tramvaiul.
Mențiune - Oradea.
În rest, sîntem balcanico-levantini. Edilitar-urbanistic vorbind.
Altfel, arhitectural, multe centre de orașe aduc cu occidentul, mai ales în Ardeal, care a făcut de facto parte din occident.
Edit: dintre orașele mici, cred că Sinaia are șanse la acest titlu.
Gara din Bv. nu are sala de asteptare, nu este incalzite si nici nu a fost renovata de la ultimul bombardament incoace. In prezent arata mai rau ca in anii 90.  Merg foarte des pe acolo asa ca stiu ce vorbesc.

#76
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,670
  • Înscris: 02.10.2009

View Postmarius.bunu, on 14 martie 2019 - 19:48, said:



Sibiu.
Cam exagerati, dar daca va referiti la zona centrala, e pe aproape occidental, daca mai inchizi ochii la cateva “ nepotriviri”.
Realitate este, mai ales in cazul acestui oras, ca aria decenta creste, pe masura ca se inlocuiesc imobile vechi, se mai varuieste, curata, repara. Zonele periferice, la intrarea si iesirea din oras pe arterele principale sunt aproape la fel ca in multe orase straine, cu fel de fel de magazine, mall, firme aratoase plus ca e destul de curat.

Problema e mai degraba la locuitori, ca si ei sunt parte din peisaj. Totusi, in general tineretul- si nu numai- este mai ingrijit imbracat, doar din cand in cand cate un trecator  mai exotic insa fata de ce trecatori vezi la tot pasul in vest... Tot ca in multe orase vestice grosul comertului s-a mutat fie in magazine f. mari, fie la periferie in centre comerciale cu nimic mai prejos ca in vest- cel putin ca aspect daca nu ca marfa si organizare. Practic centrul e pentru plimbat, vizitat ceva obiective turistice sau muzee, ptr. restaurante (foarte multe) ceva banci, patiserii, etc. Inca nu e densitatea din marile orase turistice occidentale care aduce cu ea mai multa murdarie si nesiguranta.

Sunt plusuri peste tot si nu se cade sa le neglijam sau minimalizam.

#77
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postbullterrorist, on 15 martie 2019 - 18:24, said:

Gara din Bv. nu are sala de asteptare, nu este incalzite si nici nu a fost renovata de la ultimul bombardament incoace. In prezent arata mai rau ca in anii 90.  Merg foarte des pe acolo asa ca stiu ce vorbesc.

Biata de ea a fost candva o gara cutting edge, comparabila cu mai tot ce se facea pe la vremea aia.

A avut si sala de asteptare, cu tot confortul care era accesibil in 1962.

[ https://i.postimg.cc/mg3Xb54L/Gara-1962-interior-4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/Jm6wGDNK/Gara-1962-planuri-de-nivel.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Click dreapta, open image in new tab pentru vizualizare la marime corespunzatoare.

Gara BV si tot ansamblul urbanistic din care face parte au fost la vremea lor cam cel mai reusit proiect de regenerare urbana de pe la noi, la o scara mult peste ce suntem capabili azi. Din pacate in Romania nu prea exista notiunea de patrimoniu postbelic, asa ca totul arata acum ca un jeg sinistru. Si tare mi-e ca toate discutiile despre "modernizare" nu vor duce decat la un jeg si o manea si mai si, pentru ca e clar ca nimeni din actuala stapanire n-are habar ce sa faca in cazul acestor cladiri si ca ele au o valoare.

Pana una alta, i-au f+tut un tricolor cat toata fatada principala (stay classy) si niste picteala pe peretele din sala mare spre linii. Ah si usile automate pe care scrie USI AUTOMATE si care merg dar mai mult nu. Macar nu mai pute atat de tare a pisat pe pasajul subteran spre UTB. Zona de pisat public cred ca s-a mutat la balconul etajului 1.

Ma tot urmareste aceasta imagine a barbarilor care au lipit tot felu de bojdeuci si colibe la peretii cladirilor impunatoare ramase fara scop dupa caderea Romei.

Edited by shefu_de_combinat, 16 March 2019 - 02:31.


#78
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,506
  • Înscris: 19.04.2009

View PostPatefon, on 14 martie 2019 - 12:51, said:

Sibiu.


Păcat ca-i populat de olteni...

In rest clujul

#79
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Lasa ca si la Cluj gasesti de toate soiurile.

#80
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,506
  • Înscris: 19.04.2009
La Sibiu is foarte vizibili :lol:

Din Vâlcea majoritatea.

#81
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View Post_carpatos, on 14 martie 2019 - 12:41, said:

Am auzit de multe lu ruride bine despre diverse orase din Romania,  cat debineo duc cei din Cluj sau cat de frumos este la Oradea, ba chiar am auzit denumiri de genul Iashington sau Constalgeles.
Intrebarea mea este daca exista vreun oras romanesc care sa se asemene foarte mult cu unul din strainatate.
Timişoara, Oradea, Sibiu, Arad, Bistriţa. Aici pun şi locuitorii, nu numai clădirile. Apoi urmează hoarda cu Clujul-Bucureştiul în frunte etc.
Timişoara are şi mentalitate vestică cât de cât, printre cei mai puţini nationalişti ofuscaţi,  dacopaţi low, printre cei mai liberali. Oradea vine cu centrul vechi dar parcă e mai estic ca mentalitate, Sibiu, Arad, Bistriţa care au un centru destul de frumos.

#82
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View PostWotan, on 14 martie 2019 - 21:59, said:

Alaturi de fratii cimisoreni mai mari, din mica Viena de pe Bega, are si mica Viena de pe Mures cu ce sa se laude
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a543H1SIJsk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Zz39NAUBDAU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Noa, dara?
Şi-o pus barbarii de la BOR catedrală dă beton în stil neobizantin, pardon neobulgăresc. Măcar la Cimişoara e un kitch cât de cât cu iz românesc, navă aproximativ românească.
I-ar fi durut spatele dacă copiau biserci româneşti ce exista deja şi nu importau toate bisercile sârbeşti şi bulgăreşti din Muntenia?
Posted Image)

Edited by A_treia_cale, 16 March 2019 - 04:19.


#83
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

View PostLex404, on 16 martie 2019 - 03:43, said:

La Sibiu is foarte vizibili Posted Image

Din Vâlcea majoritatea.
La Cluj sunt și mai vizibili. E plin de moldoveni (și de la noi, și de peste Prut), vezi după numerele de înmatriculare, bonus un calup de județe bine „înfipt” în oraș: MM, SM, SJ, BN, MS, AB, BH, SV (astea cam întotdeauna), hai și AR, HD, BV, unde pui și mașini din PH (nu știu ce îi atrage un oraș aflat la 400 de km de Ploiești, ei având Capitala la o oră de mers Posted Image ), SB, NT, BT, etc.

Nu prea am văzut mașini din HarCov în ultimul timp.

View Postbusiness11, on 15 martie 2019 - 16:03, said:


glumesti?

New York nici nu ma uit ca nu are rost sa comparam mere cu pere. Noi vorbim pe teritoriul european.

Uitate la straduta din Paris cat de frumoasa este, culoriile aleatori au fost special alese, pentru ca dau o alta fata cladiriilor.
In Berlin vad blocuri comuniste stas, fara modificari ca in Romania.

Deci vrei sa ne spui?
Dacă statul român, alături de administrațiile locale ar avea interes față de urbanismul marilor orașe, am putea implementa un program de renovare a cartierelor de blocuri, aici constând în reabilitarea termică a blocurilor, anveloparea lor, vopsire și înlocurire a unor geamuri vechi, de sticlă, cu unele termopan, cum au realizat cehii sau slovacii.

Praga: https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Bratislava: https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#84
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,506
  • Înscris: 19.04.2009
Cu moldovenii la Cluj sincer nu am avut probleme.
Am și stat 2 ani in facultate cu basarabeni și overall is oameni faini. Bine, mai greu cu limba pana se obișnuiesc și ei dar is ok. Am și mers in Basarabia așa.
Și bucovineni mulți. Foarte mulți. Dar mai toți au fost ok.


Dar nu știu. Oltenii parca nu pot deloc sa se integreze in Transilvania.

#85
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

View PostLex404, on 16 martie 2019 - 05:11, said:

Dar nu știu. Oltenii parca nu pot deloc sa se integreze in Transilvania.
Asta am observat și eu, foarte puțini olteni cunosc personal în acest oraș, dintre studenți și angajați în diverse companii.

#86
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostLex404, on 16 martie 2019 - 03:43, said:

La Sibiu is foarte vizibili Posted Image

Din Vâlcea majoritatea.
Aia nu-s olteni bleah !

#87
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,506
  • Înscris: 19.04.2009
Olteni pe steroizi :lol:

#88
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View PostLex404, on 16 martie 2019 - 05:11, said:

Dar nu știu. Oltenii parca nu pot deloc sa se integreze in Transilvania.

nici in banat.
si sunt multi.

View PostPaz, on 16 martie 2019 - 05:22, said:

Aia nu-s olteni bleah !

dar ce sunt?

#89
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View PostPSC, on 14 martie 2019 - 12:45, said:

O foarte mică suprafață din zona ultracentrală a Aradului amintește de Viena.
A fost singurul loc Ăźn care m-am simțit ca Ăźn Occident, pentru o scurtă perioadă de timp dintr-o zi.
Miracolul a dispărut atunci cĂąnd am auzit vorbindu-se romĂąna.

Nu știu dacă seamănă cu orașele occidentale echivalente ca mărime, Ăźnsă ca bucureștean, centrul istoric din Oradea m-a cam dat pe spate. Sigur, mai trebuie multe de făcut și acolo, dar măcar se vede mĂąna de gospodar, nu numai cea de căpușar politic.

Arad este un cacat bombardat in care poti sa mergi pe jos sau cu trasura, nicidecum cu masina. Ca are 3 cladiri vechi inalte care seamana cu cele din austria...

#90
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostNeaceasca85, on 14 martie 2019 - 12:46, said:

Clar mai mult cele de dincolo de Carpati decat cele de dincoace.
Si eu m-am gindit la ceva de genul. Cind am vazut topicul primul lucru care mi-a venit in minte a fost Iasul. Din pacate nu l-am vazut decit in poze. :(

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate