Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

2019: Care este jobul ideal pentru voi ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
primministru

#56
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
jobul ideal ar fi fost sa fiu beizadea, baiatul lui Tiriac

#57
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 daymion, on 10 martie 2019 - 14:57, said:

Si ti se pare demn?
Mai te poti numi om ? Mai te poti uita in oglinda? Mai poti avea respect fata de tine cand toti oamenii stiu cum arati in curul gol?
Sa inteleg ca nudistii ar trebuie sa-si bage capul in pamant de rusine?

#58
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
ING anunta cu surle si trambite ca salariile platite in banca vor urca de la valori foarte mici la valori mici:

https://www.zf.ro/ba...e-2019-17912309

Deci astia plateau 3000 lei brut in banca, adica 1774 lei net, iar acum ridica stacheta nene la 3750 lei brut adica 2193 lei net.. .valoare care se afla sub LIDL sau Kaufland care au anuntat ca vor mari salariile minime la 2300 lei net.

Iar acesti ticalosi vor sa mai gaseasca oameni in piata .. care sa se calce in picioare pentru joburile lor.

#59
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Nu are cum sa aiba 3000 brut, eu aveam 3500 la praktiker ca lucrator comercial si nu făceam mai nimic.

Si la lidl si kaufland este sub 1800lei, iti zic sigur.

Edited by Jon97, 14 March 2019 - 17:18.


#60
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Jon97, on 14 martie 2019 - 17:17, said:

Nu are cum sa aiba 3000 brut, eu aveam 3500 la praktiker ca lucrator comercial si nu făceam mai nimic.

Si la lidl si kaufland este sub 1800lei, iti zic sigur.

Tu poti sa crezi ce vrei.. eu iti spun informatii din presa, iar cei care au lucrat in banci stiu ca aveau salarii de maturatori, sub salariile portarilor sau soferilor de la ENEL

https://www.satmarea...or-din-romania/
https://adevarul.ro/...5e43/index.html

Uite si la Kaufland

https://greatnews.ro...e-salarii-2019/


Se moare de foame sau nu, cu studii superioare in Romania ???

Edited by rosix, 14 March 2019 - 17:28.


#61
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005

 rosix, on 14 martie 2019 - 17:27, said:


Se moare de foame sau nu, cu studii superioare in Romania ???
Ce legătură au studiile superioare?

#62
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

 rosix, on 14 martie 2019 - 17:27, said:

Se moare de foame sau nu, cu studii superioare in Romania ???

Depinde foarte mult de ce ai studiat; nu exista un raspuns general valabil. la fel depinde si de oameni.

Pentru multi facultatea e facuta doar pentru diploma pentru ca "da urat" la CV sa nu ai facultate si oamenii lucreaza in domenii care nu au nici o legatura cu domeniul studiat. Acest oameni ar fi reusit probabil in cariere probabil la fel de bine si fara facultate, dar diploma i-a ajutat la inceputul carierei sa fie chemati la interviuri.

#63
eINSTEINmc2

eINSTEINmc2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.03.2019
Cel mai ideal job din Romania, indiferent de an, a fost si este cel de bugetar!

 Jon97, on 14 martie 2019 - 17:17, said:

Nu are cum sa aiba 3000 brut, eu aveam 3500 la praktiker ca lucrator comercial si nu făceam mai nimic.

Si la lidl si kaufland este sub 1800lei, iti zic sigur.

La cum trollezi, ma cam indoiesc ca  ai si pasit vreodata ca client intr-un Kaufland sau intr-un praktiker.  
Nu stiu cum puteai tu sa nu faci nimic si sa fii platit ca mereu se gasea ceva de facut :   dupa ce iti rupi dimineata spatele sa asezi marfa pe raft, si chiar daca nu e nimic de facut, tot iti gaseste ceva, gen sa dai cu matura, sa schimbi sulurile de pungi, sa verifici ambalajele,  sa aranjezi tichetele cu preturi, sa faci niste ture sa verifici ceva. E imposibil sa te lase sa freci menta. Multi nu apuca sa mearga la toaleta, abia daca au timp de o tigara sau mancat covrig si de o cafea   in pauza de masa care e de 15-30 de minute in cele 8 ore de munca FIZICA (vorba aia, IT-istii au pauze de  o ora si in mare freaca menta ).  
Salariu de casier/lucrator comercial  incepator e de 1600 lei, si abia dupa ceva ani vechime ajungi la 2100.  

In Romania, doar un manager debutant  are  salariu de 3500 lei intr-un supermarket.
Aberezi si trollezi  la modul grav!

Edited by eINSTEINmc2, 17 March 2019 - 14:36.


#64
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018

 eINSTEINmc2, on 17 martie 2019 - 14:27, said:

Cel mai ideal job din Romania, indiferent de an, a fost si este cel de bugetar!



La cum trollezi, ma cam indoiesc ca  ai si pasit vreodata ca client intr-un Kaufland sau intr-un praktiker.  
Nu stiu cum puteai tu sa nu faci nimic si sa fii platit ca mereu se gasea ceva de facut :   dupa ce iti rupi dimineata spatele sa asezi marfa pe raft, si chiar daca nu e nimic de facut, tot iti gaseste ceva, gen sa dai cu matura, sa schimbi sulurile de pungi, sa verifici ambalajele,  sa aranjezi tichetele cu preturi, sa faci niste ture sa verifici ceva. E imposibil sa te lase sa freci menta. Multi nu apuca sa mearga la toaleta, abia daca au timp de o tigara sau mancat covrig si de o cafea   in pauza de masa care e de 15-30 de minute in cele 8 ore de munca FIZICA (vorba aia, IT-istii au pauze de  o ora si in mare freaca menta ).  
Salariu de casier/lucrator comercial  incepator e de 1600 lei, si abia dupa ceva ani vechime ajungi la 2100.  

In Romania, doar un manager debutant  are  salariu de 3500 lei intr-un supermarket.
Aberezi si trollezi  la modul grav!

Pot pune poza din Cim, prima saptamana a fost cea mai grea, dupa pot spune ca luam banii degeaba.

Edited by Jon97, 17 March 2019 - 14:55.


#65
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,981
  • Înscris: 20.10.2015

 rosix, on 14 martie 2019 - 17:27, said:

Se moare de foame sau nu, cu studii superioare in Romania ???

Cei care au parerea ca diploma iti da salariul sunt pe cale de disparitie.
Vad ca te tii cu toata puterea de prostia asta.

Daca ala de lucreaza la banca sta doar la usa si-ti ureaza bine ai venit si are master in economie, cum dracu sa ia salariu mare?
Apoi tot tu vii aici sa te plangi ca bancile ne transforla in sclavi.
Pai salariul aluia de la poarta de unde-l ia?

Cat crezi tu ca castiga un doctor in studiul mamiferelor marine din Pacificul de Sud, in Bucuresti?
Ai vreo idee?
Ar trebui sa-l plateasca statul din buget?
Ce parere ai tu?

#66
eINSTEINmc2

eINSTEINmc2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.03.2019

 Jon97, on 17 martie 2019 - 14:54, said:

Pot pune poza din Cim, prima saptamana a fost cea mai grea, dupa pot spune ca luam banii degeaba.
Poate ar trebui sa ne spui si ca te aveai bine cu patronii pe acolo.

E imposibil!
Eu zilnic merg la Mega-Image si vad oamenii muncind din greu, de la aranjatori si manipulanti  marfa si vanzatoarele de  carne pana la casieri si sefii de tura .  Asa putini casieri cum sunt, nu-si permit sa stea degeaba cand cozile sunt kilometrice.  
La Carrefour GO,  si paznicii muncesc, ca sunt obligati sa adune cosurile lasate si sa puna produsele inapoi pe raft daca au cazut.
Nimeni nu sta  degeaba acolo.

La Kaufland  se munceste la foc automat, vin deseori lucratorii cu liza sa aduca marfa si sa ia gunoaiele, cam de 3-4 ori intr-o singura ora. Si cel mai mult stau in depozit sa arunce gunoiul si cutiile  in tomberon  si soba si sa aduca alte cutii.  


Sigur mai exista magazinul ala Praktiker  si nu a dat faliment?
Cum de nu s-a dat la stiri faptul ca tu stateai degeaba pe banii firmei pe un salariu chiar mare pentru Romania?
Ce incompetenti erau angajati acolo de lucrau ca manageri si HR-iste? Cum naiba te-au tinut o perioada indelungata?

Si daca spui ca iti luai banii degeaba, de ce n-ai ramas acolo?
Sau te-au dat afara tocmai pentru ca stateai degeaba si s-a desteptat conducerea?


Fie  ne minti si ne trollezi, fie e ceva dubios la Praktiker.

Edited by eINSTEINmc2, 17 March 2019 - 18:17.


#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Jon trolleaza in toate postarile si toate topicurile pe care le deschide.

#68
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
A fost cumparat de brico depo, este adevarat ce zici tu acolo, dar pe mine nu ma obliga nimeni sa ma grabesc, imi faceam treaba in ritmul meu.
Pot sa zic ca a fost o experiență plăcută, iesit de pe bancile facultății, fara experiență, eu zic ca a fost jobul perfect. Cu bonuri aveam 2400 lei, 0 stres, mediu de lucru extraordinar, pacat ca nu prea erau posibilitati de avansare pe merit.
Am invatat sa vb cu clientul, mi.am descoperit si diverse skiluri, pt mine conteaza mult asta (sunt putin introvertit, m-a ajutat sa ma dezvolt)

Am plecat pt ca tintesc mai sus, o sa dau admiterea in cadrul Mai, sa stau degeaba pe banii statului.

Edited by Jon97, 17 March 2019 - 23:14.


#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca esti nascut in 97, cand ai terminat facultatea ?
Cand toti ceilalti au terminat liceul ?

#70
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018

 MembruAnonim93, on 17 martie 2019 - 23:34, said:

Daca esti nascut in 97, cand ai terminat facultatea ?
Cand toti ceilalti au terminat liceul ?
Vara trecuta.

#71
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In 2018 ?
Ai facut facultate 2 ani ?
Ori vreo postliceala ?

#72
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Da, 2018.
3 ani, dar ce legatura are?
Am inceput scoala la 6 ani, daca nu.ti ies calculele.

Edited by Jon97, 18 March 2019 - 00:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate