Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Pareri/sfaturi program antrenament incepator

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
324 replies to this topic

#163
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
Orice.

#164
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
La 63 de ani m-am apucat si eu de sala ca sa slabesc un pic.La inceputul lui februarie aveam 99kg,la sfarsitul lui mai 85kg.De atunci imi pastrez greutatea dar as vrea sa dau jos mai mult de pe abdomen.Cateodata fac abdomen aproape o ora la un antrenament de o ora si jumatate.Dar rezultatele lasa de dorit.La 30 de ani aveam 1,78cm,acum cu 2 cm mai putin.Deh,la batranete intri la apa putin.In afara de suplimente nutritionale nu am folosit nici un "dopant".Ma gandesc sa folosesc proteine care dupa cate am studiat topesc grasimile.

#165
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,838
  • Înscris: 15.08.2014
Grasimea nu se poate arde antrenind doar acea parte a corpuluii unde se afla in surplus, ci prin exercitii cardio, deficit caloric.
Proteinele nu ard grasimile, ci hranesc muschii. Muschi mai mari-metabolism mai bun+mai multa forta, exercitii mai grele, deci un consum si mai mare de energie in timpul antrenamaentului.
Daca tragi tare ai nevoie de 2g de proteina/kg corp.
Revenind la grasime, depinde de fiecare organism unde se depune. Pe burta, picioare si fese, pe tot corpul. Daca organismul tau p depune pe burta, e mai greu de dar jos, nici in cea mai buna forma a mea nu am avut patretele, dar mai important decit aspectul fizic, este preocentajul de grasime din corp. Ca daca 16% si sta pe burta fiind vizibila, e lai bine decit la altul care 25% si nu e vizibila pt ca e repartizata peste tot.
Daca ai intradevar 63 de ani, felicitari !

#166
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postpetit_christian, on 14 iulie 2019 - 20:17, said:

,
Daca tragi tare ai nevoie de 2g de proteina/kg corp.


Eu ma multumesc si cu 1g pe kg pentru ca nu vreau sa ma duc la concurs.Insa grasimea de pe burta reprezinta un pericol in ce priveste testosteronul.Se stie ca productia de T scade o data cu varsta.Metabolismul devine si el mai lent.In momentul cand incepi sa depui adipozitate pe burta aceasta va transforma T si asa in procent mai mic ca si inainte in estrogen hormonul feminin ceea ce duce la scaderea potentei si rezistentei la efort.De aceea e asa de important sa ai grija de "burta de bere" la batranete.

#167
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,838
  • Înscris: 15.08.2014
Dar nu o arzi numai prin abdomene. Daca te ingrijoreaza tetstosteronul ia magneziu, zinc si omega 3. Cresc productia de testosteron pina la 25%.
Ca alimente, varza si familia ei,scoici, stridii, usturoi, rodii.

#168
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
Daca e asa, atunci nu prea vezi efecte. 25 la suta e foarte putin sa aiba efecte vizibile.

#169
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,838
  • Înscris: 15.08.2014
Nu e vb numai de asta, ajuta mult si la recuperare. De cind iau magneziu nu mai am pb cu somnul, iar de cind iau omega 3 se vede progresul in ceea ce priveste recuperarea tendonului. Mai un pic si revine la normal, ca din feb la chinui sa il refac. Si pin1 sa iau omega 3 recuperarea a fost f lenta.

#170
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,110
  • Înscris: 09.01.2007

View Postpetit_christian, on 16 iulie 2019 - 14:28, said:

Nu e vb numai de asta, ajuta mult si la recuperare. De cind iau magneziu nu mai am pb cu somnul, iar de cind iau omega 3 se vede progresul in ceea ce priveste recuperarea tendonului. Mai un pic si revine la normal, ca din feb la chinui sa il refac. Si pin1 sa iau omega 3 recuperarea a fost f lenta.

ia sa incerc si eu
ai bagat colagenul in schema ?

#171
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,838
  • Înscris: 15.08.2014
Colagen nu am bagat, dar am bagat o pe mineca. Din 6 mai pina azi am pierdut 9.6 kg de grasime si in ciuda antrenentului si a proteinei am pus 100 de g de muschi. 96 de kg, 63 kg de muschi si 9.6 kg de grasime, procentual 9, 6% grasime. Sub 12% nu mai poti sa cresti in masa musculara. Nu te lasa biologia. Am stat pe la 1700 calorii, desi metabolismul de baza e estimat la 2246 si aportul recomandat de 3170 de calorii.
Am recalculat meniul si daca maninc cum mi am propus o sa fiu pe la 2800 de calorii. Numai sa pot minca atit.curios ca desi nu am crescut in masa mulsculara, am crescut greutatile la fiecare exercitiu.
Macar am invatat cum se pierde grasimea.


#172
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postpetit_christian, on 16 iulie 2019 - 16:59, said:

,. Din 6 mai pina azi am pierdut 9.6 kg de grasime ,

Cum iti calculezi procentul de grasime si muschi din corp?

#173
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,838
  • Înscris: 15.08.2014
La nutritionist, au aparate speciale.

#174
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,503
  • Înscris: 04.05.2007
Daca tot ai pus poze pe paginile precedente...pune te rog si o poza acum la 9.6% body fat.
Am ceva indoieli ca esti la nivelul asta, dar sa lasam pozele sa vorbeasca.

#175
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,838
  • Înscris: 15.08.2014
Poza cu bilantul nutritional

Attached Files



#176
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
Pai zilele trecute spuneai ca nu ai muschi abdominali vizibili. Sub 10% grasime ar trebui sa fii foarte foarte definit, adica un 6 pack foarte frumos.

#177
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,838
  • Înscris: 15.08.2014
Nu am si gata., ce sa fac daca numai pe burta sta grasimea ? Daca se dispersa pe tot corpul, era altceva. E bine si asa rau.

#178
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007

View Postvinciun, on 16 iulie 2019 - 23:11, said:

Pai zilele trecute spuneai ca nu ai muschi abdominali vizibili. Sub 10% grasime ar trebui sa fii foarte foarte definit, adica un 6 pack foarte frumos.
Nu neaparat.
Daca ai avut odată burta si nu mai esti chiar adolescent pielea din zona abdominala nu mai sta tensionata când încordezi abdomenul si chiar daca nu atârnă vizibil in zona respectivă e prea groasa.
Si eu scad mereu sub 10% grasime si se vad fibrele dansând si atunci când cânt la pian (apropos, nu am si nu stiu sa cant la pian 😁) dar pe abdomen am doar 4 pack vizibil.

#179
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,503
  • Înscris: 04.05.2007
La 96kg si cu 9.6% body fat, corpul trebuie sa fie unul deja bine definit si totodata destul de masiv. La 1.87m, 96kg si 9% body fat deja te gandesti la fizicul unui culturist de pe la concursurile de pe la noi, la +90kg.
Colegul @petit_christian a mai pus niste poze pe forum, ok poate atunci nu era chiar la nivelul de 9.6% grasime, dar corpul era departe de a fi unul masiv.
https://forum.softpe...2#entry24749876

De asta zic ca ceva nu e chiar ok prin masuratorile alea...

Attached Files



#180
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
Sa nu credeti ca am ceva contra lui sau mai stiu eu ce dar nu-mi place cand lumea e indusa in eroare. Aparatul cela e vai de capul lui, de asta nici nu-mi cumpar ca sotia vrea unul. Cautati ce inseamna 96 de kg la 187cm si 9% bodyfat. Vorba lui thelion, e corp de culturist adevarat. Am postat si eu niste poze cu mine in topicul despre abdomen cu patretele. Ajunsesem vara trecuta la 90kg pentru 189cm inaltime. Deci mai slab si mai inalt dar totusi abdomenul se vede destuo de bine plus 46cm in biceps si eu ma estimez pe la 12-14% grasime gorporala, fara aparate sau masuratori, doar comparand cu poze. Sunt multe poze pe net cu exemple de culturisti si proczntul de grasime corporala.

https://forum.softpe...tach_id=2114188

https://forum.softpe...tach_id=2107174

https://forum.softpe...tach_id=2107175



Imaginea e asa orientativa,e clar ca fiecare are constitutie diferita dar totusi iti poti face o idee.

Edited by vinciun, 17 July 2019 - 13:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate