Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Caderea in pacat - o greseala de rationament logic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
402 replies to this topic

#181
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Ti-am zis deja ce sunt. Tu vrei sa ma invart in cerc cu tine.

#182
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Ok, hai să trecem mai departe, de ce îmbătrânim?

#183
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Nu stie nici dracu man. Accepta misterul. Chinejii accepta misterul, si uite ce multi s-au facut.

Deci dupa ce Adam mananca din Pomu Cunoasterii Binelui si Raului, Adam moare. Acesta e "Pacatul Originar". Din moartea lui Adam origineaza oamenii.
Deci, ceea ce goyim numeste 'viata', e de fapt moartea. Eu, tu, noi, ne aflam in lumea mortilor. Din aceasta lume a mortilor, cei ce gasesc calea, se nasc in lumea Viilor.
Viu e EU SUNT.
lasa mortii sa-si ingroape mortii - matei 8:22

Edited by criztu, 23 March 2019 - 18:28.


#184
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Iată cel mai mare rău în tot ce se face sub soare, anume că aceeaşi soartă au toţi. De aceea şi este plină inima oamenilor de răutate şi de aceea este atâta nebunie în inima lor tot timpul cât trăiesc. Şi după aceea? Se duc la cei morţi.
4 Căci cine este scutit? Oricine trăieşte tot mai trage nădejde, căci un câine viu face mai mult decât un leu mort.
5 Cei vii, în adevăr, măcar ştiu că vor muri, dar cei* morţi nu ştiu nimic şi nu mai au nicio răsplată, fiindcă până şi pomenirea** li se uită.
6 Şi dragostea lor, şi ura lor, şi pizma lor de mult au şi pierit şi niciodată nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare.

Acum să l cred pe Isus care le a promis la apostoli că se va întoarce în timpul vieții lor? Sau să l cred pe Solomon a cărui afirmație o constat pe baza observației?

Pe de altă parte adam nu moare pentru că a consumat din fructul cunoașterii, el moare din cauza bătrâneții, adică cauze naturale.

#185
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
De 7 pagini iti explic ca Sacru si Profan, iar tu repeti litanii "adam a mancat smochine si s-a stricat la burta". Tu vrei sa ma invart cu tine in cerc.

Edited by criztu, 23 March 2019 - 18:56.


#186
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
N-am urmărit discuția ta cu ilogic1.

Poi fă-mă să înțeleg sacrul și profanul ăsta. Io pot accepta că povestea i o cimilitura, dar vreau să văd o interpretare logică în care elementele să se lege.
Și de ce a inventat moise sau cine o fi fost o poveste cu un păcat originar, care de fapt nu-i păcat.

Dar altfel de ce n aș crede că povestea respectivă e o invenție inspirată din alte mitologii, în special sumeriana și egipteană, în scop politic?

#187
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcriztu, on 23 martie 2019 - 18:16, said:

Nu stie nici dracu man. Accepta misterul. Chinejii accepta misterul, si uite ce multi s-au facut.

Deci dupa ce Adam mananca din Pomu Cunoasterii Binelui si Raului, Adam moare. Acesta e "Pacatul Originar". Din moartea lui Adam origineaza oamenii.
Deci, ceea ce goyim numeste 'viata', e de fapt moartea. Eu, tu, noi, ne aflam in lumea mortilor. Din aceasta lume a mortilor, cei ce gasesc calea, se nasc in lumea Viilor.
Viu e EU SUNT.
lasa mortii sa-si ingroape mortii - matei 8:22

Știința a explicat procesul de îmbătrânire! Chestia aia cu telomerii, ai uitat?!

#188
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postheart_of_ice, on 24 martie 2019 - 00:36, said:

Știința a explicat procesul de îmbătrânire! Chestia aia cu telomerii, ai uitat?!

daca zici tu ca ai verificat povestile cu teleormanenii, si garantezi ca asa e, e, atuncea cred si eo in Stiinta

#189
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 23 martie 2019 - 18:42, said:

Iată cel mai mare rău în tot ce se face sub soare, anume că aceeaşi soartă au toţi. De aceea şi este plină inima oamenilor de răutate şi de aceea este atâta nebunie în inima lor tot timpul cât trăiesc. Şi după aceea? Se duc la cei morţi.
4 Căci cine este scutit? Oricine trăieşte tot mai trage nădejde, căci un câine viu face mai mult decât un leu mort.
5 Cei vii, în adevăr, măcar ştiu că vor muri, dar cei* morţi nu ştiu nimic şi nu mai au nicio răsplată, fiindcă până şi pomenirea** li se uită.
6 Şi dragostea lor, şi ura lor, şi pizma lor de mult au şi pierit şi niciodată nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare.

Acum să l cred pe Isus care le a promis la apostoli că se va întoarce în timpul vieții lor? Sau să l cred pe Solomon a cărui afirmație o constat pe baza observației?

Pe de altă parte adam nu moare pentru că a consumat din fructul cunoașterii, el moare din cauza bătrâneții, adică cauze naturale.

Trebuie sa nu crezi pe nimeni, in afara de tine. Si, pana acum, nu cred ca ai murit si inviat ca sa stii ce se intampla dupa ce mori... Pe de alta parte, ai observat, in tine, cand ai inceput sa  mori?

#190
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Am murit și am înviat, știu despre ce vorbesc.
Începem să murim din clipa în care ne-am născut.

#191
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 24 martie 2019 - 13:47, said:

Am murit și am înviat, știu despre ce vorbesc.
Începem să murim din clipa în care ne-am născut.

Mai exact din clipa in care deschidem ochii in lumea aceasta, nu?

#192
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Da

#193
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 24 martie 2019 - 13:54, said:

Da

Asa a inceput si Adam sa  moara, impreuna cu Eva, cand AU DESCHIS OCHII pe lumea aceasta:

Geneza 3:7 Atunci li s-au deschis ochii la amândoi; au cunoscut că erau goi, au cusut laolaltă frunze de smochin şi şi-au făcut şorţuri din ele.

#194
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcirus6, on 24 martie 2019 - 13:47, said:

Am murit și am Ă®nviat, știu despre ce vorbesc.
ĂŽncepem să murim din clipa Ă®n care ne-am născut.

Este adevărat că fiecare bebeluș se naște cu certificatul de deces în scutec, fără să cunoască data decesului, însă nu este adevărat că noi începem să murim din momentul nașterii, nu, nici vorbă!
În primul rând, celulele se regenerează continuu, până pe la vârsta de 30 de ani, apoi se întâmplă un fenomen neînțeles de știința actuală, cumva începe procesul de entropie, și celulele nu se mai regenerează la capacitate maximă, ele încep încet-încet, să se regenereze mai lent, permițând celulelor moarte, bolnave, slăbite, etc, să le copleșească numeric, intervenind astfel procesul de îmbătrânire, deci abia pe la 30 de ani începem să îmbătrânim! :)

#195
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostDorel666, on 24 martie 2019 - 14:01, said:

Asa a inceput si Adam sa  moara, impreuna cu Eva, cand AU DESCHIS OCHII pe lumea aceasta:

Geneza 3:7 Atunci li s-au deschis ochii la amândoi; au cunoscut că erau goi, au cusut laolaltă frunze de smochin şi şi-au făcut şorţuri din ele.
Nici vorbă, au început să moară din clipa în care au început să respire, ca oricare dintre noi.
Ia arată-mi unde spune dumnezeu că nu vor muri dacă nu vor mânca din pomul cunoașterii.
La nemurire se poate ajunge doar prin cunoaștere!!!! ori șarpele stia asta și la fel de bine și dumnezeu.
Așa i tudorele că nici o clipă yhwh nu l-a făcut mincinos pe șarpe? Și ești de acord că dacă nu l-a numit mincinos, tacit îi dă dreptate?

#196
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,114
  • Înscris: 10.09.2008
Șarpele a spus adevărul că nu vor muri imediat, ci imediat vor ajunge ca Dumnezeu cunoscând binele și răul.
Iar Eva a fost atrasă de acest adevăr, a fost amăgită de perspectivă, a ales-o. Exact cum alegem și noi atracții imediate cu efecte viitoare la care nu vrem să ne gândim.

#197
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 24 martie 2019 - 17:09, said:

Nici vorbă, au început să moară din clipa în care au început să respire, ca oricare dintre noi.
Ia arată-mi unde spune dumnezeu că nu vor muri dacă nu vor mânca din pomul cunoașterii.
La nemurire se poate ajunge doar prin cunoaștere!!!! ori șarpele stia asta și la fel de bine și dumnezeu.
Așa i tudorele că nici o clipă yhwh nu l-a făcut mincinos pe șarpe? Și ești de acord că dacă nu l-a numit mincinos, tacit îi dă dreptate?

Ciruse, daca imi aduc bine aminte, ne-am mai contrazis in modul acesta si nu am sa ma mai las tarat intr-o disputa prosteasca. Deci, pe ce te bazezi cand spui ca au inceput sa moara din clipa in care au inceput sa respire? Pentru ca, daca nu le-ai facut tu insuti autopsie si ai stabilit momentul de inceput si momentul de sfarsit al mortii, atunci trebuie sa te bazezi pe ce spune Scriptura. Si din Scriptura reiese ca, daca  nu mancau din acel fruct, nu ar fi inceput sa moara.
Deci, ori analizam ce zice Scriptura, ori nu mai analizam nimic si o facem pe prorocii sau pe desteptii!

Cat despre ce i-a spus Dumnezeu sarpelui,

Geneza, 3:
13 Şi Domnul Dumnezeu a zis femeii: „Ce ai făcut?” Femeia a răspuns: „Şarpele* m-a amăgit şi am mâncat din pom.”
14 Domnul Dumnezeu a zis şarpelui: „Fiindcă ai făcut lucrul acesta, blestemat eşti între toate vitele şi între toate fiarele de pe câmp; în toate zilele vieţii tale, să te târăşti pe pântece şi să mănânci ţărână*.


Dupa cum vezi, nici Dumnezeu si nici sarpele nu neaga faptul ca Eva a fost amagita. Iar amagirea este tot o minciuna. Si cum a amagit-o? I-a spus ca ”hotarat nu veti muri”! Adica el garanta ca nu vor  muri, ci ca li se vor deschide ochii. Este la fel cum i-ai spune domnia ta, azi, unui copil, ca, daca se arunca de la etaj, nu va muri, ci doar se va muta din lumea aceasta, in alta lume. Pacaleala adevarata, la care unii inca mai pun botul!!!

Edited by Dorel666, 24 March 2019 - 18:22.


#198
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDorel666, on 24 martie 2019 - 18:20, said:

Dupa cum vezi, nici Dumnezeu si nici sarpele nu neaga faptul ca Eva a fost amagita. Iar amagirea este tot o minciuna. Si cum a amagit-o? I-a spus ca ”hotarat nu veti muri”!

e, in versiunea KJV, e tradus "nu e sigur ca veti muri".
iata deci dovada clara ca ce e tradus in Copitescu "hotarat ca nu veti muri", in alte traduceri "supravegheate de Sfantu Duh ca asa e de opine Dorel", e invers.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate