Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Caderea in pacat - o greseala de rationament logic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
402 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016
Sunt unii care cred ca Eva a incalcat cu buna stiinta porunca lui Dumnezeu, de a nu manca din pomul cunoasterii binelui si raului. Dar situatia sta taman pe dos: Eva a mancat din fructul oprit, nu pentru ca sa incalce porunca, ci tocmai ca sa o implineasca!
  Iata cum stau lucrurile:
  Dumnezeu da omului urmatoarea porunca:

16 Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta: „Poţi să mănânci după plăcere din orice pom din grădină,
17 dar din pomul* cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci**, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri† negreşit.” (Geneza, 2)


Dupa cum vedeti, in prima parte a poruncii, Dumnezeu da omului PORUNCA sa manance, ”dupa placere”, din orice pom din gradina. Cu alte cuvinte, porunca era ca, daca ii face placere, sa manance din orice pom din gradina, indiferent de locul unde se afla. Aparent, partea a doua a poruncii, contine o exceptie si se refera la ”pomul” aflat in mijlocul gradinii. Numai ca ”pomul” era de fapt... doi pomi! Adica era atat pomul ”cunoasterii binelui si raului”, cat si ”pomul vietii”.
Ori, daca Dumnezeu i-a poruncit omului sa manance dupa placere ”din orice pom din gradina”, de ce i-a interzis apoi ca din doi pomi sa nu manance si nici macar sa nu se atinga de ei? Acel ”din orice pom din gradina” se referea la toti pomii sau doar la o parte din ei?! Pentru ca, daca nu s-ar fi referit la toti pomii, inseamna ca Dumnezeu a mintit in prima propozitie si trebuia sa spuna ”aproape la toti pomii, mai putin acestia doi”. Deci, intrebarea se punea daca Dumnezeu s-a referit la toti pomii sa manance din ei dupa placere, sau nu s-a referit la toti pomii!
  Vazand, deci, nepriceperea omului de a intelege aceasta porunca, Sarpele avea gata pregatit terenul ispitirii celor doi si le pune celebra intrebare retorica:

1 Şarpele* era mai** şiret decât toate fiarele câmpului pe care le făcuse Domnul Dumnezeu.El a zis femeii: „Oare a zis Dumnezeu cu adevărat: ‘Să nu mâncaţi din toţi pomii din grădină’?

Adica, ”ati inteles voi bine ca nu trebuie sa mancati din toti pomii, ca ar exista exceptii de la porunca de a manca dupa placere”? Si Eva ii confirma ca, intr-adevar, pomul din mijlocul gradinii era o exceptie. Numai ca erau doi pomi si unul dintre ei intr-adevar parea sa fie ”bun de mancat si placut de privit”. Deci, fiind placut de privit si Dumnezeu poruncind ca omul sa  manance dupa placere din orice pom, inseamna ca din acest pom se putea manca iar din celalalt, care nu era ”placut de privit”, acela era cel despre care Dumnezeu spusese sa nu se manance din el...
  Asa ca, Eva, convinsa ca implineste porunca lui Dumnezeu, de a manca din orice pom placut de privit, ia si mananca din pom si da si barbatului ei. Ceea ce s-a intamplat, ulterior, ne arata, insa, ca Eva se inselase, fiind pacalita de sarpe. Totusi, ca sa vedeti ca problema nu era chiar asa de simpla, va dau posibilitatea ca voi insiva sa spuneti unde gresise Eva in gandirea sa, unde este greseala sa de rationament logic. Si m-as mira foarte tare ca macar unul dintre voi sa-mi indice acea greseala, inainte sa v-o arat eu insumi. Dar poate eu sunt increzut si cei cu mintea desteapta sunt mai multi decat imi inchipui eu... Asa ca astept sa se reveleze inteleptul mai intelept decat mine sau, macar, la nivelul meu. Iar daca nimeni nu va reusi, inseamna ca lumea inca mai zace in pacatul primordial, care nu este altceva decat o gandire, nu lipsita de logica neaparat, dar cu greseli de logica!
Amin

Edited by Dorel666, 03 March 2019 - 16:57.


#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Amin

#3
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Martorii lui Iehova au invadat forumul... 3369 de mesaje exclusiv biblice in 3 ani de activitate....

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si mie mi se para aiurea sa zici " caderea in pacat " . Ar trebui sa se redenumeasca " urcarea in pacat " , " escaladarea pacatului " ...nu "caderea ". Pacatul nu te ia pe nepregatite . Te gandesti cum sa pacatuiesti , te macina ganduri necurate mult timp ...si dupa aia ...zdup ...ai sarit in carca pacatului ( sau a pacatoasei care isi pune carca la bataie ).
Eu asa vad lucrurile !

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015
Eu spun "pacat" unui anumit lucru, si ma rog la cateva sa cada-n "iel"

#6
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostJurasikMan, on 03 martie 2019 - 17:16, said:

Si mie mi se para aiurea sa zici " caderea in pacat " . Ar trebui sa se redenumeasca " urcarea in pacat " , " escaladarea pacatului " ...nu "caderea ". Pacatul nu te ia pe nepregatite . Te gandesti cum sa pacatuiesti , te macina ganduri necurate mult timp ...si dupa aia ...zdup ...ai sarit in carca pacatului ( sau a pacatoasei care isi pune carca la bataie ).
Eu asa vad lucrurile !

Tinand cont de faptul ca, cel mai probabil, inainte de caderea in pacat, oamenii erau ca ingerii si aveau aripi cu care puteau zbura, faptul ca omul a fost tintuit de acest pamant, inseamna ca sigur este vorba de o cadere. Parerea mea!

Edited by Dorel666, 03 March 2019 - 17:25.


#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015
Oops, ia sa-i iau io lu' asta mica niste aripioare de ingerasi

#8
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostJurasikMan, on 03 martie 2019 - 17:16, said:

Si mie mi se para aiurea sa zici " caderea in pacat " .

Eh, stii cum ii, stai pe marginea lui, privesti in haul pacatului, cochetezi cu ideea, faci un pas gresit si ... puf! Ai cazut! :D

#9
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
a apărut diavolul pe pământ, lumea s a intors cu curu n sus! :(

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015
diavolul este omul prost

#11
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Dorica, Eva s-a uitat la pomul din mijlocul gradinii si s-a gandit sa manance un mar. Marul a fost bun, asa ca s-a apucat de facut un compot de mere, o placinta cu mere si un gem de mere. Pe borcanul de gem a pus o eticheta in care specifica gradina, calitatea marului si termenul de garantie.
Dupa ce s-a intors de la preacurvie, Adam a gustat din gem, a bagat o placinta la stomac, compotul nu i-a facut cu ochiul. Pentru ca era satul si putin vesel, Adam s-a uitat la Eva, Eva s-a uitat la Adam, amandoi au privit in jur la ditamai livada cu meri si au exclamat : TUICA ! Degeaba ii dai omului sa manance, daca nu ii dai si un pahar cu boasca, zau ca nu il faci fericit. Si s-a apucat Eva sa puna merele la fermentat, Adam a fugit in livada si a cautat copacul potrivit din care sa iasa un butoi de 200 de litri, lemne erau prin jur...hai ca iese tuicoasa !
Din momentul in care Eva a gustat marul ala care este al naibi de bun si sanatos, oamenii traiesc mai bine. Au ratiune, se bucura, cresc, isi cresc copiii, pisicile, sufera...mor !
Daca nu ar fi murit, ar fi urmat o plictiseala in livada cu meri, de numa-numa !

#12
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Tudorele tu știi să citești nu i bai din pdvul ăsta, problemă e cu intelegerea.
Io nu stiu de ce te mai chinui, dacă nu poți, nu poți și gata, acceptă realitatea. De ex io n am talent la schi sau patinaj, crede-mă, n ai să mă vezi niciodată la schi sau patinaj. Pur și simplu am acceptat că nu-i de mine.

Pe de altă parte tu chiar te crezi un om inteligent și crezi că dumnezo te a făcut deosebit, tu fiind singurul care înțelege corect biblia. Din păcate situația e tocmai pe dos și ai ajuns un fanatic căruia chiar dacă i se spune ca iarba e verde, el susține că e rosie deși vede că e verde.

Și la subiect, eva n a păcătuit cu nimic, șarpele a avut dreptate iar eva a procedat corect.
Și dacă spui că fac o greșeală logică îți cer doar atât, arată-mi unde se spune în capitolul 3 geneza că omul a păcătuit.

#13
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,882
  • Înscris: 10.09.2008

View PostJurasikMan, on 03 martie 2019 - 17:16, said:

Si mie mi se para aiurea sa zici " caderea in pacat " . Ar trebui sa se redenumeasca " urcarea in pacat " , " escaladarea pacatului " ...nu "caderea ". Pacatul nu te ia pe nepregatite . Te gandesti cum sa pacatuiesti , te macina ganduri necurate mult timp ...si dupa aia ...zdup ...ai sarit in carca pacatului ( sau a pacatoasei care isi pune carca la bataie ).
Eu asa vad lucrurile !

Păcatul era prevăzut să apară, era o fază necesară în maturizarea în moralitate a omului. Dumnezeu l-a prevăzut prin legea dată în legătură cu pomul ”plăcut de privit și bun de mâncat”. Deci nu există nici o ”cădere”.

Romani 7

7 Păcatul nu l-am cunoscut decât prin Lege. De pildă, n-aş fi cunoscut pofta, dacă Legea nu mi-ar fi spus: „Să nu pofteşti!”
8 Apoi păcatul a luat prilejul şi a făcut să se nască în mine, prin poruncă, tot felul de pofte; căci fără Lege, păcatul este mort.


Edited by logic1, 03 March 2019 - 18:32.


#14
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Interesant este ca Dumnezeu, i-a zis lui Adam sa faca un singur lucru(oricare ar fi acel lucru) , iar Adam tocmai pe ala l-a facut.
Si gata.Ce tot atata filosofie ca sa explici un lucru simplu: "Bah nu-l face", si tocmai pe ala l-a facut.

Edited by BraviaAmpero, 03 March 2019 - 18:54.


#15
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Ce se zbate si cu ce se ocupa mintea dorelului, acum in mlleniul al 3- lea, sa gaseasca adevar in elucubratiile unor primitivi de acum 7000 de ani.

#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
si tot nu inteleg de ce porunca asta imperativa? cum adica pomul cunostiintei binelui si raului? ori daca tu nu cunosti ce e ala bine si rau normal e sa musti,  pentru ca nu cunosti ce rau face .....daca dumnezeu era atat de atotputernic de ce n-a construit pe eva de asa natura incat sa cunoasca binele si raul dar sa nu comita raul ?  ca experienta? ca trebuia sa treaca prin experienta? pai tocmai , de ce n-a construit-o pe eva cu experienta deja intiparita in minte si de asemenea cu  intelegerea ratiunilor pentru care nu e  bine sa  faca rau?  ori  aici religiosii se fac ca nu inteleg sau care e problema lor?
ca porunca? ori porunca nu are logica din moment ce nu intelegi raul,  normal e sa consideri ca dumnezeu iti ascunde ceva , ca nu vrea sa ai acces la ceva anume ....cu alte cuvinte aici biblia pare un instrument de prostit prosti gen  "ia  bai baieti ascultati de mine ca asa e mai bine ca asa zice muschiu' meu".....

#17
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
bravo karaxe, asa, da-i sa zaca... loveste-l cu logica, ca prea s-a-ntins la pacate....

#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 03 martie 2019 - 18:29, said:

Tudorele tu știi să citești nu i bai din pdvul ăsta, problemă e cu intelegerea.
Io nu stiu de ce te mai chinui, dacă nu poți, nu poți și gata, acceptă realitatea. De ex io n am talent la schi sau patinaj, crede-mă, n ai să mă vezi niciodată la schi sau patinaj. Pur și simplu am acceptat că nu-i de mine.

Pe de altă parte tu chiar te crezi un om inteligent și crezi că dumnezo te a făcut deosebit, tu fiind singurul care înțelege corect biblia. Din păcate situația e tocmai pe dos și ai ajuns un fanatic căruia chiar dacă i se spune ca iarba e verde, el susține că e rosie deși vede că e verde.

Și la subiect, eva n a păcătuit cu nimic, șarpele a avut dreptate iar eva a procedat corect.
Și dacă spui că fac o greșeală logică îți cer doar atât, arată-mi unde se spune în capitolul 3 geneza că omul a păcătuit.

Ciruse, domnia ta te crezi un prost?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate