Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoţel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Campanie anti-trolling

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
405 replies to this topic

#379
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Șmecheria este ca pentru un forum sunt benefici trolii,  mai ales daca creează trafic. In niste limite. Nivelul  intelectual al "dezbaterilor " nu este neaparat unul academic dar generează emulație ,  indiferent cat de cretin este subiectul discutat.

Edited by JurasikMan, 05 March 2019 - 15:16.


#380
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,907
  • Înscris: 21.04.2011

 Paz, on 05 martie 2019 - 13:57, said:


In unele cazuri poate sa incurajeze. Ala de ii zic toti "galeo" ignora degeaba.


Daca unul minte sau manipuleaza pe contul tau si tu nici nu stii, nu mi se pare ca ai facut vreo afacere.
Cum adica "minte si manipuleaza pe contul tau"
Daca ti se pare relevant ce zice un user, din orice motiv, inseamna ca nu e cazul de ignore.

 iladi, on 05 martie 2019 - 14:27, said:



Nu vrei sa mai citesti odata ceea ce am scris, poate, in final si intelegi?

Mai incerc odata: aici se vorbeste despre trolli. Cel putin se oncearca. Si tu vii si discuti despre tabere politice. E cu totul si cu totul altceva decat se propune in titlul topicului. Mai mult incerci sa sugerezi (de fapt sugerezi de-a binelea) ca doar o anumita tabara e socotita troll deoarece majoritatea (nu stiu cum o socotesti tu, dar hai sa fie) ii categoriseste in acest mod. Iar eu vin si-ti afirm 2 lucruri: 1. trolli sunt de fiecare parte, indiferent cat de mare e grupul de opinie. "minoritarii" ii socotesc trolli pe "majoritari" si viceversa. Doar ca 2. unii sunt mai vocali decat primii care sunt mai subtili. Si da, cand faci ceva impotriva vantului te murdaresti. Azi vantul bate dinspre USR, ieri batea dinspre Udrea, alaltaieri dinspre Basescu, cred ca ai prins ideea.
Ce inseamna ca "te murdaresti"? Ca nu ne intelegem.

Si da, insist pe asta pentru ca in Poiana orientarea e legata de a fi considerat trol sau nu. Ceea ce e buba mare, dupa mintea mea.

#381
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 tomaso, on 05 martie 2019 - 15:14, said:

Este excelent daca poti face asta.
Ce pot cu siguranță să fac e să mă uit la toate rapoartele. Nu sunt în stare să particip la discuții, am puține convingeri și nu simt nevoia să mi le susțin pentru că nu vreau să schimb opinia nimănui.

 tomaso, on 05 martie 2019 - 15:14, said:

Din partea mea ai toata sustinerea pe care ti-o pot da.
Posted Image

#382
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008

 tomaso, on 05 martie 2019 - 15:14, said:

1. Fiind de ceva vreme pe aici am prins timpurile in care trolii pesedisti faceau exact ceea ce fac acum trolii momentului.
Dar exact,  exact la fel.  

2. Dar ce ne facem daca unii vor ca altii sa nu mai scrie?   Pentru ca nu le place lor si punct.  

3. Iar userii care nu pricep sa respecte opiniile altora ar trebui pusi la punct, chiar si atunci cand respectivii sunt de partea ta.

4. Singura problema ar fi moralitatea actiunii.  
Sa incerc o parabola.


5. Maneaua devine regula.
Ce sa faca clientul vechi? I se spune ca daca nu-i convine poate sa plece,  sa se care,  pentru ca nu face el regulile.  Ok,  chiar asa si este,  nu face el regulile.
Dar atunci cand a fost invitat regulile erau altele.   Se simtea respectat.  


1. Pai vezi? Exact asta zic si eu. Dar cand pesedistii faceau "exact la fel" nu am vazut "rascoale" de genul celor care au loc acum. As putea crede in diverse conspiratii.

2. Parca pomenea ceva de genul asta Original Copy ceva mai devreme.

3. eu sunt ferm convins ca bisectoare e chiar pe undeva pe la mijloc. Desi multora nu le pare asa.

4. Apropos de moralitate si parabola uita-te la https://www.imdb.com...=nm_flmg_act_83

5. a. nu a fost invitat. b. se numeste evolutie. Ne place sau nu, asta este. Si eu sunt de moda veche, dar incerc sa accept ca spre asta defilam.

#383
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,907
  • Înscris: 21.04.2011

 iladi, on 05 martie 2019 - 14:47, said:



Nu sunt de acord. Rapoartele fara numar au acest scop. In rest sunt opinii, dupa cum zicea cineva. De ce sunt opinni cand sunt exprimate de unii si sunt hartuiala cand sunt exprimate de ceilalti?

A acuza un user ca e pesedist sau whatever in mod repetat, a centra discutia pe asta e neregulamentar. Suntem aici sa discutam idei, nu useri. Libertatea de opinie pe forum nu stiam sa se refere la a-i spune unuia ca e prost/trol/pesedist...

#384
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008

 catalina1, on 05 martie 2019 - 15:31, said:

Ce inseamna ca "te murdaresti"? Ca nu ne intelegem.

De exemplu sa fii acuzat de pesedism, daca nu ai insigna de rezistent si nu dai mumu lui Dragnea.

 catalina1, on 05 martie 2019 - 15:34, said:

A acuza un user ca e pesedist sau whatever in mod repetat, a centra discutia pe asta e neregulamentar. Suntem aici sa discutam idei, nu useri. Libertatea de opinie pe forum nu stiam sa se refere la a-i spune unuia ca e prost/trol/pesedist...

Atunci arde-l, f%^^%** mama lui :D

#385
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,907
  • Înscris: 21.04.2011

 althea, on 05 martie 2019 - 15:32, said:


Ce pot cu siguranță să fac e să mă uit la toate rapoartele. Nu sunt Ă®n stare să particip la discuții, am puține convingeri și nu simt nevoia să mi le susțin pentru că nu vreau să schimb opinia nimănui.


Posted Image
Poiana nu se poate modera numai din rapoarte, daca imi permiti un sfat.

#386
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,555
  • Înscris: 06.02.2006
Cumva topicul asta a ajuns Poiana si moderarea din zona, ma intreb din cauza cui.

#387
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008

 catalina1, on 05 martie 2019 - 15:31, said:

Si da, insist pe asta pentru ca in Poiana orientarea e legata de a fi considerat trol sau nu. Ceea ce e buba mare, dupa mintea mea.

Este opinia ta personala. Eu vad trolli si pe alte subiecte, care nu au legatura cu partidul la conducere.

#388
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,907
  • Înscris: 21.04.2011

 iladi, on 05 martie 2019 - 15:33, said:



1. Pai vezi? Exact asta zic si eu. Dar cand pesedistii faceau "exact la fel" nu am vazut "rascoale" de genul celor care au loc acum. As putea crede in diverse conspiratii.

2. Parca pomenea ceva de genul asta Original Copy ceva mai devreme.

3. eu sunt ferm convins ca bisectoare e chiar pe undeva pe la mijloc. Desi multora nu le pare asa.

4. Apropos de moralitate si parabola uita-te la https://www.imdb.com...=nm_flmg_act_83

5. a. nu a fost invitat. b. se numeste evolutie. Ne place sau nu, asta este. Si eu sunt de moda veche, dar incerc sa accept ca spre asta defilam.
Eu as vrea sa stiu parerea celor "de sus". Pana la alte "ordine", eu stiu ca libertatea de exprimare e importanta, ca forumul este o platforma deschisa tuturor, inclusiv pesedistilor. Si consider ca moderatorii nu ar trebui sa tina cont ca majoritatea e anti pesedista si ca nu suporta anumite opinii.



 iladi, on 05 martie 2019 - 15:38, said:



Este opinia ta personala. Eu vad trolli si pe alte subiecte, care nu au legatura cu partidul la conducere.
Eu nu neg ca exista si troli pe bune. Dar aia sunt putini.




 RealThing, on 05 martie 2019 - 15:37, said:

Cumva topicul asta a ajuns Poiana si moderarea din zona, ma intreb din cauza cui.
Poiana e una dintre cele mai dificile arii din forum.

Edited by catalina1, 05 March 2019 - 15:40.


#389
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 catalina1, on 05 martie 2019 - 15:31, said:

Si da, insist pe asta pentru ca in Poiana orientarea e legata de a fi considerat trol sau nu. Ceea ce e buba mare, dupa mintea mea.
Păi să lucrăm pe buba aia, nu? Putem face asta.  

 catalina1, on 05 martie 2019 - 15:36, said:

Poiana nu se poate modera numai din rapoarte, daca imi permiti un sfat.
Corect, dar îți poți face o imagine de ansamblu despre ce deranjează. În plus, eu niciodată nu am rezolvat un raport fără să citesc ce s-a scris înainte, așa că nu pot fi manipulată.
Și văd și cine și cum rezolvă rapoartele, deci dacă sunt de părere că nu-s rezolvate corect pot discuta cu colegul respectiv.

Nu pot citi cât se scrie și niciunul nu faceți asta.

 catalina1, on 05 martie 2019 - 15:40, said:

Eu as vrea sa stiu parerea celor "de sus". Pana la alte "ordine", eu stiu ca libertatea de exprimare e importanta, ca forumul este o platforma deschisa tuturor, inclusiv pesedistilor. Si consider ca moderatorii nu ar trebui sa tina cont ca majoritatea e anti pesedista si ca nu suporta anumite opinii.
Nu știu dacă sunt suficient de sus, dar îți confirm că libertatea de exprimare e esențială, nu doar importantă, și că forumul e deschis tuturor, inclusiv pesediștilor.

Asta, în schimb, nu știu cum s-o interpretez și nici nu m-ai ajutat, deși te-am rugat:

 catalina1, on 05 martie 2019 - 15:40, said:

Si consider ca moderatorii nu ar trebui sa tina cont ca majoritatea e anti pesedista si ca nu suporta anumite opinii.
Zici că moderatorii moderează subiectiv. Moderatorii inclusiv sau exclusiv tu?
E important să spui în cuvinte puține și clare ce tot vrei să zici dar nu o faci.

#390
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,555
  • Înscris: 06.02.2006

 catalina1, on 05 martie 2019 - 15:40, said:

Poiana e una dintre cele mai dificile arii din forum.

Una, corect, mai sunt si altele si din cate vezi nu ne victimizam pe aici.

#391
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008

 catalina1, on 05 martie 2019 - 15:40, said:

Si consider ca moderatorii nu ar trebui sa tina cont ca majoritatea e anti pesedista si ca nu suporta anumite opinii.

Sunt sigur ca toti moderatorii din Poiana sunt de acord cu tine.

#392
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,907
  • Înscris: 21.04.2011

 althea, on 05 martie 2019 - 15:45, said:


Păi să lucrăm pe buba aia, nu? Putem face asta.  


Corect, dar Ă®ți poți face o imagine de ansamblu despre ce deranjează. ĂŽn plus, eu niciodată nu am rezolvat un raport fără să citesc ce s-a scris Ă®nainte, așa că nu pot fi manipulată.
Și văd și cine și cum rezolvă rapoartele, deci dacă sunt de părere că nu-s rezolvate corect pot discuta cu colegul respectiv.

Nu pot citi cât se scrie și niciunul nu faceți asta.


Nu știu dacă sunt suficient de sus, dar Ă®ți confirm că libertatea de exprimare e esențială, nu doar importantă, și că forumul e deschis tuturor, inclusiv pesediștilor.

Asta, Ă®n schimb, nu știu cum s-o interpretez și nici nu m-ai ajutat, deși te-am rugat:

Zici că moderatorii moderează subiectiv. Moderatorii inclusiv sau exclusiv tu?
E important să spui Ă®n cuvinte puține și clare ce tot vrei să zici dar nu o faci.

Rapoartele nu sunt relevante pentru ca extraordinar de multe mesaje neregulamentare nu sunt raportate.

Nu vreau sa intru in alte amanunte aici, dar ai vazut foarte clar ca exista moderatori care considera ca e ok ca majoritatea sa decida. Eu moderez foarte putin in ultima vreme pentru ca stii foarte bine cat de greu e de pe mobil. Nu pot intra juma de ora pe zi de pe mobil, modera cum consider eu, daca nu suntem pe aceeasi lungime de unda.

 iladi, on 05 martie 2019 - 15:35, said:



De exemplu sa fii acuzat de pesedism, daca nu ai insigna de rezistent si nu dai mumu lui Dragnea.


Aha, deci asta e normal? Sa nu ti se discute ideile ci persoana? Ca ai zis ca trebuie sa te astepti sa te murdaresti. Iar eu zic ca e treaba noastra de moderatori sa nu permitem asa ceva.

 iladi, on 05 martie 2019 - 15:50, said:



Sunt sigur ca toti moderatorii din Poiana sunt de acord cu tine.
Tocmai m-ai contrazis. Cand vine vorba de chestii concrete ma contrazici!

#393
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 tomaso, on 05 martie 2019 - 12:27, said:

Valabil doar in cazul votului.  Majoritatea decide iar minoritatea se supune.
O colosala eroare inclusiv in cazul votului. Democratia asa cum o stim e o mare eroare.

 catalina1, on 05 martie 2019 - 12:32, said:

E mult mai simplu: aplicarea regulamentului. Se aseaza usor lucrurile.
Regulamentele de pe acest forum(mai ales cele de pe anumite arii precum poiana, dar nu numai) au ajuns precum legislata americana totalitarista: excesive ca numar si prevederi, imprecise, subiectiv interpretabile si arbitrar aplicabile, cat se poate de folosibile pentru pune pumnul in gura oricarui "indezirabil" (pe sistemul "las' ca-ti gasim noi ceva").

E suficient sa luam ca exemplu clasicul "flame": ce n-aiba-i aia, exact? Printre altele, orice adevar neconvenabil(mai ales moderatorilor) care genereaza contraziceri intense. Poti sa ai dreptatea lui peste prajit, sa ai toate probele si toata logica de partea ta, nu conteaza absolut deloc aceste lucruri daca afirmatia facuta e nepopulara sau neconforma cu anumite ideologii/credinte/convingeri de grup sau personale(mai ales daca subscriu la ele si moderatorii[sau doar unii dintre ei])

#394
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 iladi, on 05 martie 2019 - 15:33, said:

1. Pai vezi? Exact asta zic si eu. Dar cand pesedistii faceau "exact la fel" nu am vazut "rascoale" de genul celor care au loc acum. As putea crede in diverse conspiratii.

2. Parca pomenea ceva de genul asta Original Copy ceva mai devreme.

3. eu sunt ferm convins ca bisectoare e chiar pe undeva pe la mijloc. Desi multora nu le pare asa.

4. Apropos de moralitate si parabola uita-te la https://www.imdb.com...=nm_flmg_act_83

5. a. nu a fost invitat. b. se numeste evolutie. Ne place sau nu, asta este. Si eu sunt de moda veche, dar incerc sa accept ca spre asta defilam.



1. Au fost rascoale si atunci.  Pe vremea aceea, imediat dupa reducerea cu -25%,  a fost jihad. Nu stiu daca ai chef sa cauti,  dar o sa ti se para foarte asemanatoare discutiile.   Atunci trolii cei mai virulenti erau din tabara votantilor usl. Sa spuna Vanity ce patimea sufletelul lui de pe urma trolilor, daca n-a uitat.

5. Clientul unui restaurant se numeste "invitat"   :)

#395
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,907
  • Înscris: 21.04.2011

 iladi, on 05 martie 2019 - 14:40, said:



Neste o idee este o realitate. Din nou, ma lovesc de acelasi fenomen pe care multi nu-l inteleg: cei ce scriu pe forum fac forumul. Ei sunt forumul. Cel putin asa este cand un forum este liber la discutii. Nu conducerea imprima directia, nu moderatorii. Daca ar face-o ar ramane fara membrii. Acum, intamplarea face ca mai vocali sunt "rezistentii" maine poate vor fi "pesedistii". Ieri erau "basistii". Ca norocul, avem un forum viu.

Uite aici. Conducerea a zis sa fie libertate de exprimare. E treaba noastra sa ne asiguram ca asa e. Sigur, mereu o sa fie mai multi intr-o parte, dar de aici pana la "a te murdari" daca ai opinii diferite e cale lunga. De aici pana la a nu putea sa discuti decent e cale lunga (vezi noul topic despre aia de la Plus cu propritatea, desi ala e finut).

#396
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008

 catalina1, on 05 martie 2019 - 15:56, said:


1. Nu vreau sa intru in alte amanunte aici, dar ai vazut foarte clar ca exista moderatori care considera ca e ok ca majoritatea sa decida.

2. Eu moderez foarte putin in ultima vreme pentru ca stii foarte bine cat de greu e de pe mobil. Nu pot intra juma de ora pe zi de pe mobil, modera cum consider eu, daca nu suntem pe aceeasi lungime de unda.

3. Aha, deci asta e normal? Sa nu ti se discute ideile ci persoana? Ca ai zis ca trebuie sa te astepti sa te murdaresti. Iar eu zic ca e treaba noastra de moderatori sa nu permitem asa ceva.

4. Tocmai m-ai contrazis. Cand vine vorba de chestii concrete ma contrazici!

1. Continui sa refuzi sa intelegi, desi ti-am explicat cu subiect si predicat.

2. Fa un efort si participa mai activ la moderare. E usor sa fii chibit.

3. Nu. Nu am zis nicaieri ca e normal. Mi-ai cerut sa definesc "murdarirea". Am facut-o. Chair tu te plngi ca esti agresata, dar daca iti confirm indirect acest lucru nu-ti convine. Curios.

4. Mi-am exprimat o opinie. Nu e musai sa fieu de acord cu tine sau cu altcineva. Putem fi in dezacord de opinii si totusi sa ramanem obiectivi, nu crezi?

 catalina1, on 05 martie 2019 - 16:01, said:

dar de aici pana la "a te murdari" daca ai opinii diferite e cale lunga.

Nu e deloc lunga. O dovedeste Softpedia. Te contrezi cu mine de parca eu as fi in mana cu bidineaua de manure.  In realitate bidineaua e la colegi. Eu sunt realist si vad acest aspect.

 catalina1, on 05 martie 2019 - 16:01, said:

Uite aici. Conducerea a zis sa fie libertate de exprimare. E treaba noastra sa ne asiguram ca asa e.

SI atunci de ce te deranjeaza ca unii sunt mai vocali decat ceilalti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate