Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Campanie anti-trolling

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
405 replies to this topic

#361
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 catalina1, on 05 martie 2019 - 13:44, said:

Cum e daunator?
Am explicat, am dat si exemplu. Nu se intelege ?

#362
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,840
  • Înscris: 15.06.2007

 Paz, on 05 martie 2019 - 13:39, said:


"Ignore" ar trebui sa fie facut in asa fel incat nici ignoratul sa nu-ti poata citi postarile. Altfel el poate zice orice tampenie pe contul tau si tu nici nu stii ca sa-i ripostezi. E ca si cum ai umbla surd pe strada si unul din spate ar face bascalie de tine.

Uzul functiei "ignore" nu e doar inutil. E daunator celui care-l foloseste.
sa stii ca faptul de a fi ignorat, deranjeaza.  Am vazut si in viata reala, ca unii sunt foarte iritati. Nu degeaba "cainii latra, caravana trece".

Edited by tfmercedez, 05 March 2019 - 13:50.


#363
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,906
  • Înscris: 21.04.2011

 Paz, on 05 martie 2019 - 13:44, said:


Am explicat, am dat si exemplu. Nu se intelege ?
E daunator ca nu vezi cand te jigneste? Pai nu si asta inseamna ignorare? Sa il ignori! Daca il ignori inseamna ca nu conteaza pentru tine ce mai scrie el. Despre nimic.
Ceea ce vrei tu cred ca e sa fie obligat el sa te ignore pe tine. Asta e cu totul altceva!

#364
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 althea, on 05 martie 2019 - 10:39, said:

mi-ai dat o idee. O să mă alătur echipei din Poiană pentru că au nevoie de ajutor.

Posted Image

#365
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 catalina1, on 05 martie 2019 - 13:37, said:

Nu intelegi ce urmaresc pentru ca cumva nu vrei sa intelegi ca in momentul in care ai facut acest topic, in momentul in care o persoana cu pozitia ta a pus problema pe tapet, se cam da liber la bulling useri care sunt considerati troli de anumiti useri. Bine, tu ai zis de ignorat, dar stii foarte bine cum evolueaza lucrurile.
Pe cuvântul meu că nu știu decât cum evoluează lucrurile când se dau replici la mesajele simțite ca flame. Te rog frumos să-mi explici cum evoluează când un user NU răspunde la o provocare.

 catalina1, on 05 martie 2019 - 13:37, said:

Si nu, nu pot modera asa cum zici tu. Nu daca sunt singura. Cum nu pot modera toata Poiana, ar insemna ca posturile sa fie moderate cu foarte mare masura, in functie de cine le morereaza. Asta chiar ar fi grav!
Înțeleg că nu moderezi cum ai vrea și cum consideri că ar fi corect pentru că trebuie să te aliniezi stilului de moderare al colegilor din Poiană. Concluzia ar fi că ei nu moderează cum crezi tu că ar fi corect.
Înțeleg greșit? M-aș bucura să mă contrazici.


 catalina1, on 05 martie 2019 - 13:37, said:

Dupa cum am spus mai devreme, treaba noastra de moderatori e sa ne asiguram ca toata lumea isi poate exprima opiniile, indiferent cat de tare deranjeaza. Iar asta presupune sa nu acceptam ca daca faci ceva contra vantului e normal sa te murdaresti, cum a zis colegul.
Cine e vântul ăla împotriva căruia nu poți tu să moderezi?  Nu te ține nimeni de butoane, catalina, să aperi opiniile lui vio69 (zic de el pentru că e dat exemplu de Tomaso) sau ale oricărui altuia care e agresat verbal. Ai toată libertatea să moderezi conform convingerilor tale, cine te oprește să ți le asumi? Te știu verticală și nu cred că ai accepta să moderezi după indicațiile cuiva, oricine ar fi ăla.

Edited by althea, 05 March 2019 - 14:02.


#366
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 tfmercedez, on 05 martie 2019 - 13:50, said:

sa stii ca faptul de a fi ignorat, deranjeaza.  Am vazut si in viata reala, ca unii sunt foarte iritati. Nu degeaba "cainii latra, caravana trece".
In unele cazuri poate sa incurajeze. Ala de ii zic toti "galeo" ignora degeaba.

 catalina1, on 05 martie 2019 - 13:53, said:

E daunator ca nu vezi cand te jigneste? Pai nu si asta inseamna ignorare? Sa il ignori! Daca il ignori inseamna ca nu conteaza pentru tine ce mai scrie el. Despre nimic.
Ceea ce vrei tu cred ca e sa fie obligat el sa te ignore pe tine. Asta e cu totul altceva!
Daca unul minte sau manipuleaza pe contul tau si tu nici nu stii, nu mi se pare ca ai facut vreo afacere.

#367
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 tomaso, on 05 martie 2019 - 13:44, said:

Trolii se aduna si se sustin.  Sunt la fel, indiferent de ideile pe care le rotesc.   Pot da usor impresia ca sunt vreo majoritate si ca pot domina prin numar.   De aceea nu sustin ideea ca majoritatea face legea pe forumuri.    Nu merge sa-i ignori pentru ca nu te ignora ei. Iar daca ii ignori,  devin obraznici,  li se pare ca sunt temuti, ca nimeni nu are curajul sa le replice.    Au aceeasi filosofie ca a rromilor,  care incearca sa te domine prin strigaturi si pusul poalelor in cap.
Deci nu pot fi ignorați. OK, ideea mea e proastă.


 tomaso, on 05 martie 2019 - 13:44, said:

Eu pot sa ignor si o fac cu dibacie.
Chiar pe acest topic am ignorat cativa useri care nu postau nimic la subiect,  incercand sa ma puna la punct.   Trolau si ei.   Nu se pot abtine.
A, stai că se poate și e ok pentru tine așa. Nu ai răspuns, nu ți-au mai scris.
Mda.

#368
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 OriginalCopy, on 05 martie 2019 - 11:45, said:

Daca userul "Suedezul" zice "mupsd!", si imediat sub el zice altul "mumupsd!", atunci pac l-ai ars pe al doilea.

Nu e nimic de judecat aici, nu e ca si cum trebuie sa stam sa filozofam, doar pac il arzi.

Eu postarile unor useri nu le citesc. Posted Image

 catalina1, on 05 martie 2019 - 13:53, said:

E daunator ca nu vezi cand te jigneste? Pai nu si asta inseamna ignorare? Sa il ignori! Daca il ignori inseamna ca nu conteaza pentru tine ce mai scrie el. Despre nimic.
Ceea ce vrei tu cred ca e sa fie obligat el sa te ignore pe tine. Asta e cu totul altceva!
Da, e daunator. Ti-ar place sa fii injurata in public de 5 persoane si tu sa nici nu ai habar ? Poti sa ignori unul care spune tampenii aiurea dar nu unul care ti se adreseaza direct.

Da, ceea ce vreau eu e ca cel care deturneaza sensul ideilor mele sa fie lipsit de obiectul "muncii" lui. Si mi se pare corect asa.

 althea, on 05 martie 2019 - 13:58, said:

Deci nu pot fi ignorați. OK, ideea mea e proastă.

Nu e proasta, doar ca e functionanta pt o anumita categorie de troli. Nu pt toti.

#369
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008

 catalina1, on 05 martie 2019 - 13:37, said:

Iar asta presupune sa nu acceptam ca daca faci ceva contra vantului e normal sa te murdaresti, cum a zis colegul.

Nu vrei sa mai citesti odata ceea ce am scris, poate, in final si intelegi?

Mai incerc odata: aici se vorbeste despre trolli. Cel putin se oncearca. Si tu vii si discuti despre tabere politice. E cu totul si cu totul altceva decat se propune in titlul topicului. Mai mult incerci sa sugerezi (de fapt sugerezi de-a binelea) ca doar o anumita tabara e socotita troll deoarece majoritatea (nu stiu cum o socotesti tu, dar hai sa fie) ii categoriseste in acest mod. Iar eu vin si-ti afirm 2 lucruri: 1. trolli sunt de fiecare parte, indiferent cat de mare e grupul de opinie. "minoritarii" ii socotesc trolli pe "majoritari" si viceversa. Doar ca 2. unii sunt mai vocali decat primii care sunt mai subtili. Si da, cand faci ceva impotriva vantului te murdaresti. Azi vantul bate dinspre USR, ieri batea dinspre Udrea, alaltaieri dinspre Basescu, cred ca ai prins ideea.

#370
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 OriginalCopy, on 05 martie 2019 - 12:39, said:

poiana e plina de mesaje de dezinformare, sau in care se urla "mumu psd" sau "dragnea".

La naiba, dragnea apare ca o stafie in discutii in care nu are absolut nimic de-a face cu subiectul.

Nici nu trebuie sa iti caut eu exemple. Deschide orice topic rezonabil de mare si vei vedea.
Aia e problema ta ?
De ce se zice m#ie PSD Posted Image ?
Si aici nu faci altceva decat sa desenezi directii de moderare.
Cenzura mascata la adresa celor anti PSD, pana devine evidenta.
Internetul nu este al PSDului, sa se multumeasca cu televiziunile si siteurile RUSESTI care le fac destula propaganda chiar si-n online.
DA.
Subiectul asta este corect.
Atentie la troli mai ales ca Rusia si PSDul au marit efecivele pentru viitoarele alegeri din Romania.
Bine ar fi sa li se inchida direct conturile prostacilor pro rusi si pro PSD.
Este de bun simt si are de aface inclusiv cu interesul national, din acest razboi hibrid care s-a extins prin hackerii si trolii Rusiei peste tot prin occident.
Si ti-o spune unul care nu poate fi banuit de idei marxiste, progresiste, islamiste sau lgbitiste.
Voi, toata propaganda PSDista nu ati facut altceva decat sa-i asigurati un scut mare si perfect lui SOROS, folosind orice ineptie sau orice incompetenta PSDista, ca si cum ar veni de la Soros.
A ajuns Soros un martir in ochii unora care lupta cu PSDul, iar cei care nu credeau in manevrele si ONGurile lui, sa fie si mai sceptici cand vine vorba de implicarea lui in miscarile de globalizare si de stramutare a populatiilor.

Edited by notrust, 05 March 2019 - 14:33.


#371
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008

 tomaso, on 05 martie 2019 - 13:44, said:

Oricine cuteaza sa zica altceva,  este categorisit a fi pesedist.  Inclusiv mie mi s-a aruncat mizeria asta in fata. Iar acum este ceva comun, la ordinea zilei. Chiar atat de mult conteaza cine domina discutiile?  

Bun, si asta nu face parte din mult discutata de catre Catalina a libertatii de opinie? Ca tot zice lumea de jumatati de masura? N-ai decat sa-i convingi ca nu au dreptate. Asta ar fi un aspect. Al doilea aspec, si poate mai important: esti de acord ca multi posteaza la limita regulamentului doar pentru a inflama discutia? Si postaeaza in asa fel incat ei nu pot fi sanctionati dar in asa fel incat se gasesc unul sau mai multi caora le sare repede mustarul si reactioneaza dincolo de limita regulamentului? Stii foarte bine ca asa este de cele mai multe ori. Degeaba se supara unii pentru ca au fost sanctionati. Se numeste autocontrol. Mai ales ca ai tastatura in fata si nu persoana. Numeri pana la 50 si apoi raspunzi.

#372
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 althea, on 05 martie 2019 - 13:58, said:

Deci nu pot fi ignorați. OK, ideea mea e proastă.

Ideea ta este buna si este bazata pe bun simt.
Trolii normali,  cei care troleaza din plictiseala,  ori ca sa se amuze,  odata ignorati se plictisesc de vorbit singuri si ori se lasa,  ori pleaca.

Insa exista arii pe unde fenomenul  descris de Catalina (bullying) a devenit ceva comun.  
Nu doar pe aria politica,  locul predilect al trolilor.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Bullying

Cu referire la>
Fenomenul de bullying poate fi inițiat de o persoană sau de un grup de persoane (mobbing), implicând un raport de putere inegal, deoarece victima, în cazul acestui fenomen nu dispune de resurse (fizice, psihologice, sociale) pentru a se apăra.  Victima pozează într-o ipostază de regulă vulnerabilă, care prezintă anumite slăbiciuni pe care bully-ul le poate exploata. (..)  Spectatorii (bystanders) sunt și ei persoane implicate în fenomenul de bullying, chiar dacă nu în mod direct, însă asistă la acțiune.

#373
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008

 tomaso, on 05 martie 2019 - 13:44, said:

De aceea nu sustin ideea ca majoritatea face legea pe forumuri.    

Neste o idee este o realitate. Din nou, ma lovesc de acelasi fenomen pe care multi nu-l inteleg: cei ce scriu pe forum fac forumul. Ei sunt forumul. Cel putin asa este cand un forum este liber la discutii. Nu conducerea imprima directia, nu moderatorii. Daca ar face-o ar ramane fara membrii. Acum, intamplarea face ca mai vocali sunt "rezistentii" maine poate vor fi "pesedistii". Ieri erau "basistii". Ca norocul, avem un forum viu.

#374
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 iladi, on 05 martie 2019 - 14:35, said:

Bun, si asta nu face parte din mult discutata de catre Catalina a libertatii de opinie? Ca tot zice lumea de jumatati de masura? N-ai decat sa-i convingi ca nu au dreptate. Asta ar fi un aspect. Al doilea aspec, si poate mai important: esti de acord ca multi posteaza la limita regulamentului doar pentru a inflama discutia? Si postaeaza in asa fel incat ei nu pot fi sanctionati dar in asa fel incat se gasesc unul sau mai multi caora le sare repede mustarul si reactioneaza dincolo de limita regulamentului? Stii foarte bine ca asa este de cele mai multe ori. Degeaba se supara unii pentru ca au fost sanctionati. Se numeste autocontrol. Mai ales ca ai tastatura in fata si nu persoana.

Numeri pana la 50 si apoi raspunzi.

Sau pana la 3579   :)
Sau refuzi sa participi la simularea dialogului.

Nu,  nu face parte din libertatea opiniei.
A hartui pe altcineva pe motiv ca nu esti de acord cu el nu tine de libertatea opiniei.
Dimpotriva,   hartuiala are ca scop reducerea la tacere.

#375
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008

 tomaso, on 05 martie 2019 - 14:42, said:

hartuiala are ca scop reducerea la tacere.

Nu sunt de acord. Rapoartele fara numar au acest scop. In rest sunt opinii, dupa cum zicea cineva. De ce sunt opinni cand sunt exprimate de unii si sunt hartuiala cand sunt exprimate de ceilalti?

#376
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,060
  • Înscris: 25.06.2007
Nu vad vreo problema reala: exista Regulament, postati (userii) si moderati (moderatorii) in litera si spiritul lui.

Am zis!

#377
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 tomaso, on 05 martie 2019 - 14:35, said:

Ideea ta este buna si este bazata pe bun simt.
Trolii normali,  cei care troleaza din plictiseala,  ori ca sa se amuze,  odata ignorati se plictisesc de vorbit singuri si ori se lasa,  ori pleaca.
Mulțumesc, dar nu cu gândul la trolii normali am deschis topicul ci din cauza unor mesaje ale lui CristiE.
Mințea și sărea de la una la alta doar ca să-i scoată din sărite pe unii useri din topicul ăsta. Mesajele lui nu au fost neregulamentare până la un punct și își atinseseră scopul: nu se mai discuta subiectul, ci se străduiau să-i demonstreze că nu-i adevărat ce spune.
Greșeala lui a fost că a supralicitat și a băgat niște jigniri, doar atunci a putut fi sancționat și s-a revenit la subiect, dar deja o grămadă erau cu nervii întinși și nu se mai discuta despre motivele celor care au plecat ci i se dădeau replici.

 tomaso, on 05 martie 2019 - 14:35, said:

Insa exista arii pe unde fenomenul  descris de Catalina (bullying) a devenit ceva comun.
Nu doar pe aria politica,  locul predilect al trolilor.
Nu pot să îmi spun părerea despre asta pentru că nu frecventez Poiana, dar am destulă experiență ca să deosebesc hărțuirea  de opiniile susținute pătimaș.
Știi că nicio echipă, oricât de numeroasă ar fi, nu poate sta non-stop cu ochii pe toată Poiana, dar rapoartele rămân. O să moderez acolo alături de colegi și o să mă uit la fiecare raport care se dă, rezolvat sau nu. Sper că se va simți că suntem mai mulți cei care încercăm să păstrăm echilibrul.

#378
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 iladi, on 05 martie 2019 - 14:40, said:


Neste o idee este o realitate. Din nou, ma lovesc de acelasi fenomen pe care multi nu-l inteleg: cei ce scriu pe forum fac forumul. Ei sunt forumul. Cel putin asa este cand un forum este liber la discutii. Nu conducerea imprima directia, nu moderatorii. Daca ar face-o ar ramane fara membrii. Acum, intamplarea face ca mai vocali sunt "rezistentii" maine poate vor fi "pesedistii". Ieri erau "basistii". Ca norocul, avem un forum viu.

Fiind de ceva vreme pe aici am prins timpurile in care trolii pesedisti faceau exact ceea ce fac acum trolii momentului.
Dar exact,  exact la fel.  

Spui ca cei care scriu fac forumul.   Foarte corect.   Dar ce ne facem daca unii vor ca altii sa nu mai scrie?   Pentru ca nu le place lor si punct.   Si pentru ca sunt suficient de agresivi pentru a-i goni pe altii?   Nu ma refer doar la aria politica,  am vazut acelasi lucru si prin alte parti.  

In opinia mea,   este mai bine sa existe opinii diferite,  exprimate si argumentate.
Iar userii care nu pricep sa respecte opiniile altora ar trebui pusi la punct, chiar si atunci cand respectivii sunt de partea ta.

Vedem zilnic la tv mimarea dialogului.
Pentru ca CNA o impune prin lege,  este adus un invitat care sa exprime idei diferite de politica postului.  
Numai ca omul nu va putea sa spuna mai nimic,  fiind hartuit continuu.    Daca la A3 vine o userista,  postul va aduce 5 alti invitati care o vor face praf,  nu va putea sa spuna nimic. Daca un pesedist este invitat la Realitatea, e desfiintat de ceilalti invitati,  redus la tacere.  

Oare mai este dialog?
Nici vorba,  este doar simulare,  bifarea unui punct.

Din punctul meu de vedere,  conducerea imprima directia. Politica editoriala este stabilita de management,  nu de catre realizatori.
Este la fel si in cazul unui forum.   O entitate privata care poate sa faca ce vrea cu banii proprii. Isi selecteaza userii.  

Singura problema ar fi moralitatea actiunii.  

Sa incerc o parabola.
Cineva deschide un restaurant si invita clientii sa-i clace pragul.
Toate bune si frumoase,  dar la un momenta dat vin niste manelisti care pretind sa asculte manele pe instalatia de muzica ambientala.
Clientii casei stramba din nas,  asteptand cu rabdare sa plece nepoftitii.    Ospatarii le spun complice sa-i ignore.
Numai ca manelistii se invata acolo si atrag dupa ei si alti manelisti.    Maneaua devine regula.
Ce sa faca clientul vechi?    I se spune ca daca nu-i convine poate sa plece,  sa se care,  pentru ca nu face el regulile.  Ok,  chiar asa si este,  nu face el regulile.
Dar atunci cand a fost invitat regulile erau altele.   Se simtea respectat.  

Moderatorii sunt ca niste bounceri voluntari.
Insa acestia nu vor face niciodata mai mult decat vad ca isi doreste conducerea.
Daca atmosfera devine irespirabila,  nu-i doar vina lor.

 althea, on 05 martie 2019 - 15:09, said:

O să moderez acolo alături de colegi și o să mă uit la fiecare raport care se dă, rezolvat sau nu. Sper că se va simți că suntem mai mulți cei care încercăm să păstrăm echilibrul.

Este excelent daca poti face asta.
Din partea mea ai toata sustinerea pe care ti-o pot da.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate