Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Achiziție Duster

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#73
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
În 2019 a apărut!

#74
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,281
  • Înscris: 27.07.2006

View Postbbogdanmircea, on 13 mai 2021 - 16:30, said:

Din ce an a apărut Noul Duster, e mai ok la interior și comfort?
Sfarsitul lui 2017 lansare, din 2018 se comercializeaza.
Cauta pe Turatii (youtube) review-ul lui Robert Adam.
Ca posesor sunt extrem de multumit - 1,5 dci 4x4. Fata de Duster 1 diferentele de confort interior si antifonare sunt majore.

#75
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Scuze pentru greșeala de mai sus și pentru dezinformare!O întrebare,este tipul ăla pe YouTube care calcă în picioare această marcă și acest model, arătând că are așa zisul sirenaj, în timpul mersului,plus alte probleme!Te ai confruntat cu această problemă sau vreuna majoră de când ai mașina?

#76
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,281
  • Înscris: 27.07.2006
Nu este ala. Am vazut cam tot ce exista pe net review-uri, inclusiv pe panglicarii aia care turnau apa cu galeata pe hayon, sa vada daca intra inauntru 😀. Evident ca apa n-a intrat si nici Violeta nu s-a udat. De, atata minte au avut...

Este vorba de Robert Adam (turatii.ro), pe care il consider unul din cei mai echilibrati jurnalisti auto. Nu ezita sa critice, acolo unde e cazul.

Masina mea are 1 an si abia 13000km. N-am avut nicio problema, nici sirenaj.

Edited by ergon, 13 May 2021 - 20:17.


#77
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Mulțumesc pentru informații! Drumuri bune în continuare să ai și să te bucuri de mașină în continuare!

#78
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Merci de informații, eu n-am mers niciodată cu Duster1 dar mi s-a părut o mașină foarte prost făcută la interior.
Modelul actual arată parcă mult mai bine și la interior și la exterior.
Probabil de anul ăsta ar trebui să apară prin Germania cele de 3 ani la vânzare?

#79
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,281
  • Înscris: 27.07.2006
Sunt si aici destule, pleaca cam de la 12-13 mii euro...depinde de rulaj si dotari, 4x2 sau 4x4, etc.
Locuiesti in Germania? Daca nu, nu cred ca merita luata de acolo.

#80
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Da, locuiesc aici în Germania.
Nu cred că merită mai mult de 8k una de 3-5 ani.
Sunt aici firme care importă Duster noi din alte țări UE și văzusem noi la 11k dacă nu mă înșel, ce e drept erau cu
motor de 1.6 sau 0.9, dar văd că au dispărut în ultima vreme.
Ca și platformă Duster2 e identic cu cu Duster1?

#81
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
nu. sunt 2 generatii diferite.
preturile incep de la 11 k, asa i . dar nu cred ca cineva intreg la minte si-ar lua o masina"cheala"( nu mai zic de cum sunt pe la unguri , fara AC macar).
atentie mare cand se compara preturi - se compara doar modele identice ca si echipare/an.
altfel comparam mere cu pere.
un Duster2 full este in zona 20800...21200 eur ( full nu inseamna cu carlig de remorcare :)),
se configureaza on line si se compara rapid, fara batai de cap.
personal am pe mana o masina care ( din cate stiu ca nu am intreabat proprietarul sa mi arata factura ) a fost ceva gen 21.000 eur in 2020.
4x4, 150 CP, etc, full.

am mersi cu un una chioara care era 4x2, benzina, cheala rau. fusese ceva gen 12..13 k eur. nu exista comparatie..desi erau acelai an :).

#82
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,281
  • Înscris: 27.07.2006
Platforma e aceeasi, tehnic e aceeasi masina. Dar caroseria si interiorul sunt complet noi, ca si introducerea motorizarii 1,3 TCE. Geamuri laterale mai groase, antifonare net superioara, confort incomparabil cu prima generatie (ergonomie, directie, scaune).
In umila mea parere Duster merita ori cu benzinarul de 1,3 (130CP sau 150CP), ori cu 1,5 dci. Si 4x4.
Nu vreau sa te dezamagesc, dar nu vei gasi cu 8k un Duster 2. Poate vreunul lovit serios si reparat, dar nici asa nu prea sunt sanse.
Cu 8k gasesti Duster 1, dar cu cel putin 6-7 ani vechime.

Edited by ergon, 14 May 2021 - 09:27.


#83
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Am deja salvate câteva Duster1 după 2016 între 6500 și 8000, într-adevăr niciun Duster2 până în 10000 deocamdată, dar după 3 ani nemții încep să le facă vânt.
Nici una lovită ușor n-ar fi rău, gen o aripă sau bară, ceva ce se poate schimba acasă, anul trecut la Logan am schimbat pragurile complet, o ușă plus vopsit jumătate de mașină.
Dotări nu mă interesează decât AC și cârlig de fabrică, restul sunt degeaba mai ales pentru părinții mei care își prind urechile în orice chestie mai complicată.
Important ar fi să fie dci sau lpg din fabrică, dar dacă aș găsi și unul 1.6 cred că se poate pune relativ ieftin in Romania GPL.

#84
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,281
  • Înscris: 27.07.2006
Succes!
Carlig din fabrica nu exista, se pune ulterior - ori ca accesoriu de "origine" (o caruta de bani) ori de la diverse firme care vand/monteaza carlige.

#85
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

View Postergon, on 14 mai 2021 - 09:22, said:

Platforma e aceeasi, tehnic e aceeasi masina. Dar caroseria si interiorul sunt complet noi, ca si introducerea motorizarii 1,3 TCE. Geamuri laterale mai groase, antifonare net superioara, confort incomparabil cu prima generatie (ergonomie, directie, scaune).
In umila mea parere Duster merita ori cu benzinarul de 1,3 (130CP sau 150CP), ori cu 1,5 dci. Si 4x4.
Nu vreau sa te dezamagesc, dar nu vei gasi cu 8k un Duster 2. Poate vreunul lovit serios si reparat, dar nici asa nu prea sunt sanse.
Cu 8k gasesti Duster 1, dar cu cel putin 6-7 ani vechime.

man..nu e asa . sunt  2 modele diferite. daca te referi la platforma ca nume de cod poate, dar e alta masina cu alte repere . complet diferita

View Postbbogdanmircea, on 14 mai 2021 - 09:34, said:

Am deja salvate câteva Duster1 după 2016 între 6500 și 8000, într-adevăr niciun Duster2 până în 10000 deocamdată, dar după 3 ani nemții încep să le facă vânt.
Nici una lovită ușor n-ar fi rău, gen o aripă sau bară, ceva ce se poate schimba acasă, anul trecut la Logan am schimbat pragurile complet, o ușă plus vopsit jumătate de mașină.
Dotări nu mă interesează decât AC și cârlig de fabrică, restul sunt degeaba mai ales pentru părinții mei care își prind urechile în orice chestie mai complicată.
Important ar fi să fie dci sau lpg din fabrică, dar dacă aș găsi și unul 1.6 cred că se poate pune relativ ieftin in Romania GPL.

dieselul pe duca, lpg e ok dar doar 4x2.
sa iei 4.x2 duster e cam inutil..

#86
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Se poate achiziționa Duster ca și mașină de familie? Varianta 4×4!Noi suntem 4!🤔

Edited by Therockstar, 14 May 2021 - 10:35.


#87
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,983
  • Înscris: 06.04.2007

View Postfoxbat, on 14 mai 2021 - 10:00, said:

...
...

dieselul pe duca, lpg e ok dar doar 4x2.
sa iei 4.x2 Duster e cam inutil..
La Duster merira 4x4 pt ca dupa forma lui (unghiurile de atac) merita.
Eu vreau Duster cu 4x4 dar nu mi-e musai, ce vreau e sa nu mai rup masina pe drumurile de rahat din oras, sa pot merge la tara pe drum de tara (pietruit mare parte si cu gropi ) , sa nu am stres ca ajung cu spoileru in minunatele borduri din zonele de parcare, sa am o vizibilitate ceva mai buna. In plus daca nu e necesar (subiectiv) nu vad de ce sa car permanent vreo 100 kg in plus si la achizitie sa dau vreo 2000 euro in plus
Pana acum n-am simtit nevoia de 4x4 pe unde ma plimb eu, nu cred ca e inutil Duster daca nu e 4x4, ca e bine sa fie da.
Uite la celelalte suv-uri crossover-uri, majoritatea sunt 4x2


#88
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Ce știți despre sistemul 4 x 4 de pe Duster, cât de ok este?
Cred că doar cu un singur tip de motor este 4 x 4?
De fapt cred că e tehnic 4WD nu 4 x 4, adică nu are diferențial blocabil pe axe etc, doar ceva cuplaj vâscos între axe?

#89
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,281
  • Înscris: 27.07.2006

View PostTherockstar, on 14 mai 2021 - 10:35, said:

Se poate achiziționa Duster ca și mașină de familie? Varianta 4×4!Noi suntem 4!🤔
Eu zic ca da. In functie de obiceiurile de calatorie. Daca plecati cu sifonierul in vacanta, sau carucioare, trotinete si alte acareturi nu prea merge.
Noi suntem 3, copilul e mare (12). Trei trollere de cabina sau unul mare si doua mici incap fara probleme in portbagaj. Plus alte "maruntisuri".
La interior, pe bancheta din spate e loc suficient pentru doua persoane.

Daca nu sunteti rude cu Bud Spencer 😀, veti incapea lejer. Singurul minus e posibil sa fie portbagajul.

View Postbbogdanmircea, on 14 mai 2021 - 12:17, said:

Ce știți despre sistemul 4 x 4 de pe Duster, cât de ok este?
Cred că doar cu un singur tip de motor este 4 x 4?
De fapt cred că e tehnic 4WD nu 4 x 4, adică nu are diferențial blocabil pe axe etc, doar ceva cuplaj vâscos între axe?
E acelasi de pe Nissan: 2WD, Auto si 4x4 lock. In 4x4 tractiunea e repartizata 50% fata si 50% spate.
Daca avea si blocabil...costa 30.000 😀. Nu, este cuplaj vascos.

Au existat plangeri de sarit din 4x4 dupa fortaj intens - gen noroaie pana la jumatatea rotii. Isi revine singur, dupa ce se raceste.

Cu ceva bani se pot pune blocabile pe ambele punti. Insa merita pentru cei care frecvent fac chestii extreme cu masina, sau participa la diverse concursuri.

#90
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Nu cred că e nevoie de așa ceva în 99% din cazuri se descurcă cu Logan datorită gărzii la sol ridicate.
Iar pentru ce ar vrea ei nu cred că e ok 4WD de pe Duster ( adus lemne de pe deal cu remorcă)
Ai mei erau siguri că toate Duster sunt 4 x 4, când le-am spus că 90% din ele au tracțiune exact ca Logan au rămas șocați.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate