Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

La revedere Bucuresti, bun gasit preerie!

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#145
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,901
  • Înscris: 27.04.2010
Era o gluma aia cu oaia/vaca ... nu s-a vrut a fi nicio jignire.
In fine ...

#146
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si cum ai tu la 3.2 impozit 38 mil cand la 3.1 eu aveam 48 mil??

#147
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Nevasta profesoara merge cu 3.2 la servici?? Consum si impozit de lux. Eu cred ca s-ar descurca si cu un 1.4 de 30 de lei impozit...

#148
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006

 silesax, on 13 martie 2019 - 04:28, said:

cand la 3.1 ?
Sile, al tau este tractor... Ruris

#149
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu bre era aro de Brașov cand ne o tras Boc u impozit de masini de lux

#150
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Ale noastre sunt vechituri(2003) de masini,nu sunt masini noi.De unde atata lux.
La cum conducem noi ne ajung si 900cm 3 dar momentan nu avem bani de unele noi.
Evident ca in timp o sa renuntam la doua masini si ne orientam la una singura unisex asa.

#151
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
-n-ai cum să renunți la 2 mașini... 'ți zic io!!!
-mașina de lux rămâne de lux și după 20 de ani...

#152
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019

 gushpi, on 14 martie 2019 - 09:21, said:

-n-ai cum să renunți la 2 mașini... 'ți zic io!!!
-mașina de lux rămâne de lux și după 20 de ani...
Nu pot sa renunt ca nu imi cumpara nimeni masinile...hi hi.Cand vrea sa vand Mitsu imi zice cumparatorul ca el vrea sa cumpere doar o masina...nu toata fabricaPosted Image
O sa ma interesez pe la programele astea de buy back sau ceva de genul...poate luam un Ford Eco boost cu motor de 998 cm 3.

Si de ce nu am putea renunta la a doua masina?

Edited by Bucephal, 14 March 2019 - 09:28.


#153
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Ma intrebase cineva mai sus cu impozitul....initial a ajuns la 53mil ulterior de vreo 2-3 ani a inceput sa scada pana pe la vreo 42 si cu bonificatii ajungi pe la 38...nu am exact hartiile cu impozitele pentru ca nu le platesc defalcat ci ...cand se plateste impozitul anual defalcheaza ei acolo ..teren,ap,casa,masina,amenzi,etc.Nu-s pe numele meu dar daca vreti neaparat sa stiti exact cat este impozitul pot sa iau chitantele de la primarie (sa le caut) si va spun.
Nu-s masini de lux...nici atunci cand au fost fabricate nu erau considerate de lux.Sunt masini pentru teren accidentat.Cel putin Pajero este orice numai masina de lux nu este.Are sasiu ca sinele de tren ,este construita pentru off road as zice decat pentru oras.Este lenta,grea doar ca nu stie sa faca diferenta intre asfalt si off road..pentru masina e tot una ca merge pe asfalt sau pe unde ara tractorul.

Nissanul este mai ..uman,mai decent doar ca are cutie manuala.Din ce am observat eu un non cunoscator in materie de off road,cutia automata de pe Mitsu face toti banii.Imaginati-va ca urcati un deal cu inclinatie de 30 la suta si vrei sa schimbi viteza manual,in acel moment motorul se detureaza calcand ambreiajul si apoi pierde din putere/tractiune si o ia de la capat chinuindu-se sa prinda iar turatia pe care o aveai cand ai schimbat viteza.Aici intervine patinajul,blocajele,etc....Pe cand la Mitsu poti urca sau cobora sau merge drept ca ea are turatia constanta,chiar daca schimba viteza nu cade turometrul ca in cazul manualei.Din punctul meu de vedere este muuult mai utila automata in off road decat manuala.

Stiu ,suna stupid ca sotia are motor de 3.2 sau masina mare in oras dar astea sunt detalii care mi-ar lua multe ore de explicatii ca sa pot fi perceput corect.Chiar nu suntem znobi si chiar nu avem masini de lux.
In momentul achizitiei fiecarei masini am avut niste tinte clare ,per total nu pot spune ca suntem nemultumiti de vreo masina insa o sa renuntam la Mitsu cel putin.

La tara nu ne sunt utile doua masini si de asta o sa renuntam la una sau la amandoua ca tot vechi sunt.Ele sunt masini din alta liga decat cea in care jucam noi acum si chiar daca ne-au oferit satisfactii sunt constient ca sunt vechi.
Altceva nu stiu sa va mai spun despre masini.La tara epatezi rau cu astfel de masini si nu sunt utile,in Bucuresti evadezi la munte si iti faci de cap si cand revii acasa nu se uita nimeni ciudat insa sunt constient ca nu-s potrivite pentru noi in mediul rural.

#154
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Sper sa nu veniti cu idei tampite gen Mitsu vs Duster sau alte auto.Mitsu are doar liga lui unde intra doar Patrol,Land Cruiser,Defender,Ford.Restul sunt alta liga...liga lor.

Edited by Bucephal, 14 March 2019 - 14:12.


#155
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu mai venim. auzi, dar vreo patru stupi e bine sa ti iei si tu ca ai salcâmi si mierea o facem cu țuică.

#156
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019

 silesax, on 14 martie 2019 - 14:28, said:

nu mai venim. auzi, dar vreo patru stupi e bine sa ti iei si tu ca ai salcâmi si mierea o facem cu țuică.
Pai chiar ma gandeam de unde reacu atetea discutii cu oaia/vaca lu vecinu cand ala are doar stupi de ALFUCKINGBINE.
Nustiu sa fac tuica,ai zis ca plusezi cu cazanul sau instalatia de facut tuica(alambic ceva) si ca mai vine un al 3-lea gospodar care face si el ceva.
Mahh ....orice dar fara albine.

Edited by Bucephal, 14 March 2019 - 14:36.


#157
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da sa stii ca o vaca nu strica la casa omului.. a doua zi după tuica bem lapte sa ne refacem flora intestinala.

pe al treilea gospodar eu zic sa nu l primim..

#158
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Nu am vaca si nici nu imi iau,nu stiu sa cresc animale si nu marsez pe faptul ca pot eu sa fac orice.Eventual niste gaini...

Pai de ce sa nu il chemi pe al 3-lea gospodar?...Ca sa imi impuiezi doar tu capul?...hi hi
Mahh dar ce reacu de combinatii faceti voi?...lapte cu tuica?
Serios vorbind...nu cred ca am fructe pentru tuica...
Am cires,piersic mic anul 3,alun,nuci si ...struguri.
Cu flora aia intestinala nustiu ce sa zic...eu am facut in nadragi si fara tuica si fara lapte deci ce poate fi mai rau.

Edited by Bucephal, 14 March 2019 - 14:49.


#159
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
is bune si gainile, eu stiu sa le belesc pielea cu tot cu fulgi sa le aruncam imediat pe gratar.

nu l chemam ca be si el.. daca vrea sa vina sa vina cu tuica de acasa

#160
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Pai ete nu-s interesat de beliri cu tot cu fulgi si piele.Si ce crezi.....nu bem pana nu mai stim ce mancam...si ce sa mai crezi....daca faci exces te bate sotia si pleci pe jos.
Poate chemi albinele in ajutor,zic.
Daca vrei iau si un stup gol doar asa ca sa placa la ochi,dar dupa ce te venineaza nevata-mea sunt sigur ca te dereglezi fiziologic si ajungi cacat pe tine acasa.
Sper sa nu o iei personal...ci mai asa..individual.
Si daca tot vi,macar sa nu vi cu mana goala zic...ca pana se fac fructele....

Edited by Bucephal, 14 March 2019 - 15:07.


#161
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
silesax...glumeam .Sa nu ma raportezi repede la conducere.

#162
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Aveti vreun sfat pentru taiatul gainilor?...cam cum le tai fara sa te simti criminal in serie?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate