Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

soarta inteligentului

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View Postericmario, on 18 februarie 2019 - 21:14, said:

Tu din ce trăiești?
Cum îți câștigi existența?

Cum îți permiți să numești "slugi" niște oameni care muncesc cinstit?
Tu chiar nu ai bun simț?
A folosit termenul in sens larg. E vorba de majoritatea oamenilor din Romania sau din multe alte tari, ce simt (aproape /practic) nevoiti sa munceasca destul de mult pentru a-si acoperi cheltuielile zilnice. Lucrul asta le restrange mult libertatea. Nu au timp de o recalificare, nu pot pleca, nu se pot informa (ganditi-va ce era pana la raspundirea Internetului). De aici pana la statul declarat de sluga, adica cineva care sta in casa stapanului si ii face treburile (de jos) contra cazare si mancare nu mai e cale lunga...

Si cand spun ca nu e doar cazul Romaniei: nus tiu cate zeci de procente dinn populatia UK sau US (vezi taierea recenta a salariilor, chiar daca temporara) nu au stransi aproape niciun ban in banca, traind de la o luna la alta. Iti pot ramane 3-500 de dolari pe luna in UK sau in US, dar mare lucru nu faci cu ei: trebuie sa ii strangi pentru sanatate, alte cheltuieli. La sanatate nu scapi fara sute bune sau mii de dolari pe an, chiar daca esti asigurat (exista coplata obligatorie pana la o anumita suma). Serviciile sunt mult mai scumpe, un abonament mediocru de net + telefonie e pe la 60 de dolari. Un tuns e 30 de dolari. O reparatie, o amenda, si gata banii... Gradinita sau scoala copilului costa si ele multicel. Ai 15 zile de concediu. In medicina, sunt specialitati in care peste jumatate din oameni au declarat ca nu ar recomanda acelasi job copiilor lor...

In timp, se va vedea ca regimul asta de lucru (<<baga cat te tine>>) nu e sanatos (stresul si nesomnul favorizeaza obezitatea si bolile cardiovasculare, e lucru de acum dovedit). Nevoile societatii nu cresc la infinit, businessurile nu pot creste la nesfarsit (ganditi-va cata mancare se produce si se consuma aiurea). Am plecat la inceputul secolului de la linia de productie a lui Ford (parca) cand oamenii erau exploatati, apoi a aparut o 'exploatare mai rationala' (sindicate, concedii etc). Odata cu atutomatizarea, regimul de 40-50 de ore de lucru saptamanal pentru o blida de mancare nu se mai justifica. Poti reduce saptamana la 3-4 zile de lucru, pot acorda ani sabatici (Suedia parca isi plateste 6 luni oamenii sa incerce un business, nu mai stiu daca e valabil), perioda de recuperare, de recalificare. Omul isi va depasi statutul de sluga de facto. Poate vrea s aincerce si altceva, sa se redescopere... Oricum, multi fac deja asta. In plus, ganditi-va ce nasol e pentru cineva sa lucreze 30 de ani numai la birou, in ce hal ajunge cu sanatatea.

Omul nu e cal sau tramvai, sa lucreze la norma, apare rutina, blazarea etc. Pana si inainte, in zilele ploioase sau iarna, nu mai ieseai la camp, mai faceai si altceva...

Edited by aaaa4567, 18 February 2019 - 23:52.


#56
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018

View Postkarax, on 18 februarie 2019 - 20:05, said:

Coruptie exista in toate tarile, mai mult sau mai putin, mai vizibil sau mai ascuns. Daca vrei sa traiesti in tari fara coruptie, poti emigra in spatiu!

Edited by iamback, 19 February 2019 - 00:13.


#57
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Cum scapa inteligentul? Facand pe prostul si intervenind la momentul oportun.

#58
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View Postkarax, on 18 februarie 2019 - 20:05, said:

Nu stiu cum va fi pe viitor insa sa va fac  un scenariu simplist si voi sa imi spuneti cum si de ce inteligentul ar putea scapa.
Sa zicem ca in lumea asta , sau in Romania, niste smecheri ajung la putere.  Care smecherii astia se prind ca prostimea pune botul si ca prostul atata timp cat il platesti el face orice ii ceri.  Ca atare acesti smecheri apeleaza la o institutie de forta gen jandarmeria sau si mai bine , armata, si cu ajutorul acesteia , sclavizeaza cei 20% inteligenti din tara. Restul poporului nu are nimic de comentat fie pentru ca n-are chef de un razboi fie pentru ca le-ar placea si lor sa profite de pe urma inteligentilor sclavizati. Cum se profita? Asa cum se poate profita de pe urma oricarui sclav supus prin teroare de catre cineva. Se sechestreaza persoanele respective, se pun obligatoriu la munca, sau mai bine zis la creare de chestii  inteligente care vor fi folosite de catre restul, se pastreaza supusi tot restul  vietii, se da mita la restul populatiei toata tehnologia obtinuta de la inteligenti. Regimul se mentine ptin teroare cu ajutorul institutiilor de forta , mai exact cu ajutorul alora cu muschi si prosti. inteligentii nu comenteaza asupra regimului despotic, prostii ii cred pe smecheri in continuare si asa merg lucrurile.
Cum are putea inteligentul scapa? si nu replicati in genul "fiintele umane nu au randament sub frica", pentru ca un regim de teroare  obtine ce  vrea el daca cei torturati ajung  la limita .....


Al dracu sa fiu Karaxe daca esti prost tu.
Cred ca esti in primii 20% ca inteligenta de pe forumul asta.

Da' nici d-al dracu nu vrei sa ma crezi. Al dracu sa fiu de vrei tu sa ma crezi.
Cand o sa te prinzi, o sa zici: "bah, am pierdut timpul ca un prost!"

1. Il ucizi pe leader
2. Fugi din tara (adidas torsion)
3. Nu te opui regimului si cauti sa ai cat mai multe foloase de pe urma "colaborarii" dar fara sa incalci etica pana cand ti se iveste ocazia 2 cel putin

Mi-a placut pentru ca m-am regasit in exercitiul tau

#59
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

View Postpufonel, on 19 februarie 2019 - 00:20, said:

Cum scapa inteligentul? Facand pe prostul si intervenind la momentul oportun.
Daca e inteligent,.. se pune problema daca scapa coruptia, ...altfel  inteligenta e doar afisata si nu demonstrata..

#60
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Nu stiu cum va fi pe viitor insa sa va fac  un scenariu simplist si voi sa imi spuneti cum si de ce inteligentul ar putea scapa.
Sa zicem ca in lumea asta , sau in Romania, niste smecheri ajung la putere.  Care smecherii astia se prind ca prostimea pune botul si ca prostul atata timp cat il platesti el face orice ii ceri.  Ca atare acesti smecheri apeleaza la o institutie de forta gen jandarmeria sau si mai bine , armata, si cu ajutorul acesteia , sclavizeaza cei 20% inteligenti din tara. Restul poporului nu are nimic de comentat fie pentru ca n-are chef de un razboi fie pentru ca le-ar placea si lor sa profite de pe urma inteligentilor sclavizati. Cum se profita? Asa cum se poate profita de pe urma oricarui sclav supus prin teroare de catre cineva. Se sechestreaza persoanele respective, se pun obligatoriu la munca, sau mai bine zis la creare de chestii  inteligente care vor fi folosite de catre restul, se pastreaza supusi tot restul  vietii, se da mita la restul populatiei toata tehnologia obtinuta de la inteligenti. Regimul se mentine ptin teroare cu ajutorul institutiilor de forta , mai exact cu ajutorul alora cu muschi si prosti. inteligentii nu comenteaza asupra regimului despotic, prostii ii cred pe smecheri in continuare si asa merg lucrurile.
Cum are putea inteligentul scapa? si nu replicati in genul "fiintele umane nu au randament sub frica", pentru ca un regim de teroare  obtine ce  vrea el daca cei torturati ajung  la limita .....

Cred că este un paradox. Dacă cineva este inteligent, înseamnă că nu va fi prins, că doar de aia este inteligent. Deci scapă. Aici se demonstrează inteligența. Dacă poți să scapi din orice. Dacă nu poți să scapi, înseamnă că nu ești inteligent.

Edited by hwplanet, 19 February 2019 - 01:25.


#61
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostTruthHurts, on 18 februarie 2019 - 22:21, said:

Atat de tare va obsedeaza dragnea si psd, ca nici nu mai cititi ce scrie lumea. N-are nicio logica raspunsul tau la ce-a scris initiatorul.


Reasone, lasa tu opsesiile mele, ca nu de ele era vorba, nu-mi mai pune vorbe-n gura si nu mai provoca, aiurea, in stilu'-ti caracteristic.

Spune-ti parerea pe subiect si nu mai face pe desteptul.

Deal ?

Edited by sylvius, 19 February 2019 - 04:53.


#62
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View Posthwplanet, on 19 februarie 2019 - 01:23, said:

Cred că este un paradox. Dacă cineva este inteligent, înseamnă că nu va fi prins, că doar de aia este inteligent. Deci scapă. Aici se demonstrează inteligența. Dacă poți să scapi din orice. Dacă nu poți să scapi, înseamnă că nu ești inteligent.

Deci dupa tine inseamna ca aia inteligenti fura si nu sunt prinsi pentru ca sunt inteligenti?
Asta e visul oricarui om prost de altfel

#63
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postericmario, on 18 februarie 2019 - 21:14, said:

Tu din ce trăiești?
Cum îți câștigi existența?

Cum îți permiți să numești "slugi" niște oameni care muncesc cinstit?
Tu chiar nu ai bun simț?

Nu iti mai bate capul, ala e discursul lui pe toate topicurile legate de societate, munca, sistem capitalist, bani.

@karax: inteligent e ala care stie sa foloseasca sistemul in folosul lui si atat.

#64
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostDihorul Razboinic, on 18 februarie 2019 - 22:07, said:

Si de ce nu se poate face asta chiar azi, dar fara obligare, sechestrare si alte dume asemanatoare? Posted Image

Aia inteligenti de care zici tu ar fi fericiti sa lucreze in proiectare si inovare. Nu are sens sa-i obligi.

Asadar, de ce nu se face asta chiar azi?
good point ...numai ca eu  pun  problema in cazul  in care el smecherul sau el muschiulosul vrea  mai mult si nu se multumeste cu o egalitate vizavi de restul lumii...

altfel , da  , corect , de ce sa te  certi cand  ai  putea colabora?  dar daca unii  oameni vor mai mult si mai mult si abia asteapta sa prinda un  moment  pentru a-si dobora  adversarul...

View PostDihorul Razboinic, on 18 februarie 2019 - 22:08, said:

La aia oamenii inteligenti chiar lucreaza pe bune in cercetare, in proiecte tari. Nu are rost sa fie obligati.
citeste postul meu de mai sus. eu vreau un raspuns la un caz specific,  ala in care  muschiulosul vrea sa se mentina ambitios in ciuda incercarilor de a-l  civiliza

View PostBraviaAmpero, on 18 februarie 2019 - 22:22, said:

@OP de ce te intereseaza pe tine soarta oamenilor inteligenti ?
sa zicem ca sunt un timid si inteligent pe care il intereseaza viitorul pe termen lung ,  al  lui si al celorlalti

View Posthwplanet, on 19 februarie 2019 - 01:23, said:

Cred că este un paradox. Dacă cineva este inteligent, înseamnă că nu va fi prins, că doar de aia este inteligent. Deci scapă. Aici se demonstrează inteligența. Dacă poți să scapi din orice. Dacă nu poți să scapi, înseamnă că nu ești inteligent.
oare nu confunzi capacitatea de disimulare si de a minti cu inteligenta matematica?

View PostTsunnnami, on 19 februarie 2019 - 04:54, said:


Deci dupa tine inseamna ca aia inteligenti fura si nu sunt prinsi pentru ca sunt inteligenti?
Asta e visul oricarui om prost de altfel
sa o luam mai asa:
1  sa folosesti  o plasa la  pescuit ca sa iti fie mai usor este inteligenta...iti este si usor si e si o solutie inteligenta
2 sa furi nu e o solutie inteligenta pe termen lung pentru ca cineva mai trebuie sa si munceasca ceea ce duce la conflicte intre cel ce fura si cei ce se apara...un pact pe termen lung  in care cele doua parti muncesc macar pe jumate si castiga binisor pare mai rentabil...

#65
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 15.01.2014

View PostAmaryl, on 18 februarie 2019 - 22:54, said:



Cred că i se va face rușine inițiatorului când va vedea că e susținut de alde flat Earth....

Eh, sa nu exagerăm... Mai stai nițel pe forum...

#66
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View Postkarax, on 19 februarie 2019 - 16:15, said:

2 sa furi nu e o solutie inteligenta pe termen lung

Sa furi nu este o solutie inteligenta.
Numai prostul fura si o face pentru ca muncind e impotent

#67
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostTsunnnami, on 19 februarie 2019 - 18:12, said:


Sa furi nu este o solutie inteligenta.
Numai prostul fura si o face pentru ca muncind e impotent
sa o luam asa , poate imi vei da dreptate:
intr-o zona anume , acum 2000 de ani, sa presupunem ca un grup de oameni traia. zona extrem de productiva. la un moment vine o schimbare de clima si zona devine arida. grupul , infometat , pleaca spre alte zari , ajunge cu greu la un loc unde este pamant fertil dar zona e deja ocupata de o groaza de oameni. ce sa  faca grupul in cazul asta? sa fure ca sa traiasca, sau sa invadeze ....ori sa isi accepte soarta umil si sa treaca prin experiente grele cautand un alt loc?

sa o luam si pe de alta parte: sa zicem ca intr-o tara din zilele noastre 100% oameni muncesc in altceva decat  in tehnologie. ce se intampla? pe termen lung societatea nu va supravietui.  sa zicem ca in aceeasi societate unii fura , pentru ca momentan angajarile sunt greu de facut , nimeni nu ofera serviciu , si resursele sunt rare. ce e de facut?  sa fii corect sau sa furi?
ca in mare nu esti dator decat tie sa  traiesti ....asta asa e , si aici hotul are  dreptate :  ne pasa de altii in masura in care avem  nevoie de ei....nu conteaza care grup reuseste sa ajunga dezvoltat tehnologic si in spatiu cosmic scapat de probleme...conteaza ca tu sa fii printre cei supravietuitori
a ca se poate ajunge mai repede daca lasi inteligentul sa dezvolte tehnologia , asa e , insa in acelasi timp ajungem la problema de mai sus cu grupurile de acum 2000 de ani....ca de acolo se trag  razboaiele si problemele ...din trecutul salbatic

#68
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View Postkarax, on 19 februarie 2019 - 19:49, said:

sa o luam asa , poate imi vei da dreptate:
intr-o zona anume , acum 2000 de ani, sa presupunem ca un grup de oameni traia. zona extrem de productiva. la un moment vine o schimbare de clima si zona devine arida. grupul , infometat , pleaca spre alte zari , ajunge cu greu la un loc unde este pamant fertil dar zona e deja ocupata de o groaza de oameni. ce sa  faca grupul in cazul asta? sa fure ca sa traiasca, sau sa invadeze ....ori sa isi accepte soarta umil si sa treaca prin experiente grele cautand un alt loc?

sa o luam si pe de alta parte: sa zicem ca intr-o tara din zilele noastre 100% oameni muncesc in altceva decat  in tehnologie. ce se intampla? pe termen lung societatea nu va supravietui.  sa zicem ca in aceeasi societate unii fura , pentru ca momentan angajarile sunt greu de facut , nimeni nu ofera serviciu , si resursele sunt rare. ce e de facut?  sa fii corect sau sa furi?
ca in mare nu esti dator decat tie sa  traiesti ....asta asa e , si aici hotul are  dreptate :  ne pasa de altii in masura in care avem  nevoie de ei....nu conteaza care grup reuseste sa ajunga dezvoltat tehnologic si in spatiu cosmic scapat de probleme...conteaza ca tu sa fii printre cei supravietuitori
a ca se poate ajunge mai repede daca lasi inteligentul sa dezvolte tehnologia , asa e , insa in acelasi timp ajungem la problema de mai sus cu grupurile de acum 2000 de ani....ca de acolo se trag  razboaiele si problemele ...din trecutul salbatic

Dai cu muci-n fasole dupa ce te-am laudat?
Ce facem acuma?
Cauti extreme pentru a-ti da dreptate?

Ai inceput complet altfel:
... ajung smecherii la putere si acapareaza tot si te tin sa lucrezi pentru ei

Acum imi dai exemplu de jungla:
Esti in jungla si cade un ananas care nu-i al tau.
N-ai mai mancat de 3 zile, ce faci? Il furi?

Ori discutam ori o lasi in soarele ma-sii, nu discutam de crize, de razboaie, de lupta pentru existenta, eu asa am inteles, nu schimba specificatia problemei
DIscutam in vreme de echilibru cand poti munci.

#69
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostTsunnnami, on 19 februarie 2019 - 21:35, said:


Dai cu muci-n fasole dupa ce te-am laudat?
Ce facem acuma?
Cauti extreme pentru a-ti da dreptate?

Ai inceput complet altfel:
... ajung smecherii la putere si acapareaza tot si te tin sa lucrezi pentru ei

Acum imi dai exemplu de jungla:
Esti in jungla si cade un ananas care nu-i al tau.
N-ai mai mancat de 3 zile, ce faci? Il furi?

Ori discutam ori o lasi in soarele ma-sii, nu discutam de crize, de razboaie, de lupta pentru existenta, eu asa am inteles, nu schimba specificatia problemei
DIscutam in vreme de echilibru cand poti munci.
a  bun daca  pui  problema asa , corect  ai dreptate. numai ca si aici sunt niste nuante.  vezi spre exemplu in  Romania ,  realizezi la un moment ca o sa muncesti zeci de ani ca sa ce? sa  nimic...abia daca te alegi cu ceva...si atunci te gandesti ca de ce dracul sa ajuti tu societatea cu munca ta cand ai putea progresa ciupind  nitel. ca majoritatea romanilor asta fac, nu dau tepe de nivel mare ci ciupesc de ici si colo, pe unde pot si ei.  si e poate mai usor sa iti faci calculul :bai stai ca ciupesc nitel acuma iar mai tarziu nitel ma preocup de progresul societatii, nimeni n-a patit nimic pentru nitel furt , nu regreseaza   Romania chiar atat din ciupeala  mea.  Numai ca efectul e  national din cauza acumularii  fiecarui furt in parte care se vede in bugete.  Romanii vor sa fie oarecum ca francezii uitand ca francezii au ajuns acolo pe o cale ceva mai  dreapta si corecta ....

altii isi fac direct calculul  "lasa bai sa fur eu acum si las pe generatiile viitoare sa se preocupe de tehnologie si etc".....

#70
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View Postkarax, on 20 februarie 2019 - 08:37, said:

a  bun daca  pui  problema asa , corect  ai dreptate. numai ca si aici sunt niste nuante.  vezi spre exemplu in  Romania ,  realizezi la un moment ca o sa muncesti zeci de ani ca sa ce? sa  nimic...abia daca te alegi cu ceva...si atunci te gandesti ca de ce dracul sa ajuti tu societatea cu munca ta cand ai putea progresa ciupind  nitel. ca majoritatea romanilor asta fac, nu dau tepe de nivel mare ci ciupesc de ici si colo, pe unde pot si ei.  si e poate mai usor sa iti faci calculul :bai stai ca ciupesc nitel acuma iar mai tarziu nitel ma preocup de progresul societatii, nimeni n-a patit nimic pentru nitel furt , nu regreseaza   Romania chiar atat din ciupeala  mea.  Numai ca efectul e  national din cauza acumularii  fiecarui furt in parte care se vede in bugete.  Romanii vor sa fie oarecum ca francezii uitand ca francezii au ajuns acolo pe o cale ceva mai  dreapta si corecta ....

altii isi fac direct calculul  "lasa bai sa fur eu acum si las pe generatiile viitoare sa se preocupe de tehnologie si etc".....

Man, SUNTETI BOLNAVI, sunteti produsul unei EDUCATII PROASTE, din familie si din scoala si din televizor etc..

Eu NICI NU IAU IN CALCUL FURTUL.
Voi (tu) veniti si-mi spuneti ca Pacala era "inteligent" ca l-a trimis cu oile, i-a dat branza si painea, i s-a spus sa manance dar sa le aduca neatinse inapoi.
Asta cauta slabiciuni in specificatia procesului, gaureste painea si branza, le mananca si totusi le aduce inapoi
Romanul, merge un pas mai departe, mananca branza si painea, vinde si 2 oi se mai pierd 10 pentru ca se imbata si inca 3 oi sunt mancate de lupi.
Seara vine inapoi, da branza si painea, preda oile - 15 oi, cere bani pentru "munca" si toata lumea il aplauda.

Romania E BOLNAVA. CRONIC!

Romanul vine ca prostu si se plange ca-capitalistul il considera sclav.
Daca-l intrebi de ce, romanul prost ii spune: "Pai uite, La Uzinele Dacia, au pus garduri electrificate!", si el, romanul e sclav pentru ca NU MAI POATE FURA!!!!!!!!!
Romanul e asociat dupa mine cu furtul.
Scopul lui cand se angajeaza este SA FURE, sa petreaca 10 ore pe zi pe f/book, sa mai plece acasa cu un lemn (chiar si fara sa aiba nevoie), sa insele la bonurile de benzina, de masa etc...
Scopul, "finalizarea proiectului" nici nu e luat in seama.

Eu mi-am dorit sa fug din mlastina aia de cand ma stiu.
Era insa foarte interesanta viata mea daca nu puteam s-o fac. Sa zicem ca maica-mea avea nevoie ca eu sa stau langa ea.
Nu stiu, poate deveneam activist. Incercam sa fiu viu intr-un partid nepatat, ma privatizam, nu stiu.

#71
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019
Soarta inteligentului este dictata mai ales de actiunele sale si nu de asa zisa intamplare, problematica este pusa sub alt aspect in acest topic...
https://forum.softpe...in-ziua-de-azi/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate