Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

soarta inteligentului

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Nu stiu cum va fi pe viitor insa sa va fac  un scenariu simplist si voi sa imi spuneti cum si de ce inteligentul ar putea scapa.
Sa zicem ca in lumea asta , sau in Romania, niste smecheri ajung la putere.  Care smecherii astia se prind ca prostimea pune botul si ca prostul atata timp cat il platesti el face orice ii ceri.  Ca atare acesti smecheri apeleaza la o institutie de forta gen jandarmeria sau si mai bine , armata, si cu ajutorul acesteia , sclavizeaza cei 20% inteligenti din tara. Restul poporului nu are nimic de comentat fie pentru ca n-are chef de un razboi fie pentru ca le-ar placea si lor sa profite de pe urma inteligentilor sclavizati. Cum se profita? Asa cum se poate profita de pe urma oricarui sclav supus prin teroare de catre cineva. Se sechestreaza persoanele respective, se pun obligatoriu la munca, sau mai bine zis la creare de chestii  inteligente care vor fi folosite de catre restul, se pastreaza supusi tot restul  vietii, se da mita la restul populatiei toata tehnologia obtinuta de la inteligenti. Regimul se mentine ptin teroare cu ajutorul institutiilor de forta , mai exact cu ajutorul alora cu muschi si prosti. inteligentii nu comenteaza asupra regimului despotic, prostii ii cred pe smecheri in continuare si asa merg lucrurile.
Cum are putea inteligentul scapa? si nu replicati in genul "fiintele umane nu au randament sub frica", pentru ca un regim de teroare  obtine ce  vrea el daca cei torturati ajung  la limita .....

#2
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 karax, on 18 februarie 2019 - 20:05, said:


Cum are putea inteligentul scapa?

Simplu.

Se cara din Romania...

#3
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Du-te la Hollywood cu scenariul asta...soarta inteligentului se va vedea intr-un film care poate va avea succes sau poate nu. Oricum dupa o luna il va uita toata lumea...

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 sylvius, on 18 februarie 2019 - 20:09, said:


Simplu.

Se cara din Romania...
sa presupunem ca modelul asta este exportat in toata lumea si incepe sa placa  pana si rednecilor din texas sau ceva....

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă acceptă sclavagismul nu este inteligent...

#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,265
  • Înscris: 06.07.2007
Nimic nou. Tocmai ai facut un rezumat al comunismului.
A trecut. Treci si tu peste...

Edited by dan1980_25, 18 February 2019 - 20:24.


#7
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 karax, on 18 februarie 2019 - 20:15, said:

sa presupunem ca modelul asta este exportat in toata lumea si incepe sa placa  pana si rednecilor din texas sau ceva....


Atunci n-ai incotro, decat sa incepi sa te obisnuiesti, cu el...  Posted Image

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 karax, on 18 februarie 2019 - 20:05, said:

Cum are putea inteligentul scapa? si nu replicati in genul "fiintele umane nu au randament sub frica", pentru ca un regim de teroare  obtine ce  vrea el daca cei torturati ajung  la limita .....

Mai @karax, faci ce faci si iarasi apari cu cate o duda din asta....

Sclavia e reala, nimeni n-o contesta. Nu e de 20% ci de 80% pentru ca si pensionarii sunt niste sclavi in felul lor - voteaza cu un anumit partid care le da de mancare.
Dar tu te referi la sclavii inteligenti din corporatii.... Pe aia nimeni nu-i impiedica sa plece sau sa sara gardul... Oricat ar fi de umili in starea lor de fapt (slugi fiind), nu cred ca-i sechestreaza nimeni.. ii incuie in firma seara si ii descuie dimineata.

Deci, mai usor cu pianul pe scari...

Edited by rosix, 18 February 2019 - 20:25.


#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
Dorinta, de Mihai Eminescu

Vino-n codru la izvorul
Care tremură pe prund,
Unde prispa cea de brazde
Crengi plecate o ascund.
Şi în braţele-mi întinse
Să alergi, pe piept să-mi cazi,
Să-ţi desprind din creştet vălul,
Să-l ridic de pe obraz.
Pe genunchii mei şedea-vei,
Vom fi singuri-singurei,
Iar în păr înfiorate
Or să-ţi cadă flori de tei.
Fruntea albă-n părul galben
Pe-al meu braţ încet s-o culci,
Lăsând pradă gurii mele
Ale tale buze dulci...
Vom visa un vis ferice,
Îngâna-ne-vor c-un cânt
Singuratece izvoare,
Blânda batere de vânt;
Adormind de armonia
Codrului bătut de gânduri,
Flori de tei deasupra noastră
Or să cadă rânduri-rânduri.

#10
zalyx

zalyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.12.2018
Problema este că acei șmecheri sunt proști la fel cum au fost comuniștii. Statul de obicei este un afacerist prost și în loc să încurajeze oamenii să facă afaceri, să creeze locuri de muncă, să contribuie la bugetul statului, ei au preferat să facă ei totul și să blocheze orice inițiativă de afacere privată.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
in ecuatia ta smecheru e mai inteligent decat inteligentul.

Edited by laffin, 18 February 2019 - 20:41.


#12
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Exact, de unde până unde inteligenții tăi n ar fi chiar șmecherii ăia exploatatori ?
De ce să scape, dacă ei sunt stăpânii ?

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Inteligenții devin înțelepți, se șmecheresc, apoi fac pe proștii.
Primesc si ei bani ca si marea masă de pleavă, moca.

#14
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Nimeni nu scapa. In lumea asta totul a fost creat sa nu scapi. Si cum cei mai multi nu avem un dar, cam 75% din noi suntem supusi torturii zilnic, restul de 25% fericire pan' la moarte. Nu vezi ca totul este creat sa nu scapi? Sistemul este de vina. Nu avem libertate. Ne luptam pentru resurse, muncim, si cu banii abia iti ajunge 5/30 de zile. Cum este posibil asa ceva si care este cauza tuturor problemelor? Cei mai multi bani se fac pe seama sclavilor. Si Casele de Pariuri castiga zilnic de pe urma noastra, noi cu speranta ca ne vom imbogati caci alta sansa nu ai la viata, ei iti ia si ultimul leu din buzunar. Sistemul sclavagist este facut in asa fel incat sa nu scapi, daca nu ai un dar special, n-ai cum sa scapi. Sclav pana la moarte!

Edited by hwplanet, 18 February 2019 - 20:54.


#15
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Depopularea Romaniei si in special a oamenilor inteligenti a inceput inca de pe vremea comunismului care a avut ca scop ca poporul nostru sa fie cat mai prost si usor de manipulat. Noi ne tinem in cimitire valori ca: Eminescu, Paunescu, etc iar alte valori care se nasc, prefera sa plece din tara. Romania pierde mult la capitolul asta si numai o minune ar putea salva tara asta, in acest stil.

Edited by IcecreamAlex, 18 February 2019 - 20:59.


#16
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019
Ca sa stiu daca scapa trebuie sa stiu daca e inteligent..... Dar cum afli care e inteligentul inteligent,... asta e intrebarea?.......Asa ca, daca vine testul acela, o sa aflam care este sau nu  inteligent(sau norocos, sau nenorocit, ca nu stii ce urmeaza),,,,   potrivit acelui test.
Bafta la test.

#17
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Romania pierde mult la capitolul asta si numai o minune ar putea salva tara asta, in acest stil.

Avem si noi Minunea noastra. Se numeste chiar Minune. Adrian Minune. Ar trebui sa fim mandri spre deosebire de americani, englezi, n-au si ei un barbat adevarat sa-l cheme Adrian the Miracle. Posted Image

Quote

Ca sa stiu daca scapa trebuie sa stiu daca e inteligent..... Dar cum afli care e inteligentul inteligent,... asta e intrebarea?.......Asa ca, daca vine testul acela, o sa aflam care este sau nu  inteligent(sau norocos, sau nenorocit, ca nu stii ce urmeaza),,,,   potrivit acelui test.
Bafta la test.

Toti suntem niste prosti facuti gramada. In lumea asta, nimeni nu este prost si nimeni inteligent. Ar trebui sa ne reinventam, sa gasim solutia, cauza tuturor problemelor.

Edited by hwplanet, 18 February 2019 - 21:05.


#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Cine sunt inteligentii? #Rezistentii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate