Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Detectare pierderi caldura apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Am un apartament de 4 camere (89MP) in Bucuresti la parter, centrala proprie.

Iarna e destul de frig in apartament iar in ultimele 2 luni am platit peste 800 lei pe luna pe gaz (aprox. 450 MC). Am instalat de 3 saptamani termostat de ambient dar nu pare sa scada foarte mult consumul. Termostatul sta intre 22-23 grade si tot nu e foarte cald in casa, vine frig de jos.

As vrea sa fac ceva pentru a scadea consumul de gaz si pentru a imbunatati confortul termin. Am luat in considerare urmatoarele optiuni:

1. Izolare tavan subsol cu spuma poliuretanica / polistiren. Cea mai simpla si rapida varianta, nu stiu daca va rezolva ceva.

2. Izolare apartament pe exterior cu polistiren / vata minerala. Complicat, trebuie autorizatie etc. In afara de asta, apartamentul e construit din placi de beton, stiu ca nu e foarte recomandat polistirenul pe placi de beton. Am inteles de la vecini ca in mijlocul placii de beton e un strat de vata de sticla si ei nu au probleme cu frigul.

3. Schimbare termopane (sunt vechi, dar am ceva dubii ca vor imbunatati semnificativ lucrurile, am chemat pe cineva sa schimbe garnituri si sa le regleze).

4. Izolare podea prin interior (scos parchet, gresie etc, si pus polistiren extrudat). E cu bataie de cap mare de tot, trebuie sa golesc toate camerele, sa ma mut din apartament un timp, sa sparg gresia din bucatarie, holuri, bai. Acum am parchet laminat pus peste parchet de lemn din ala vechi, cu un "covoras" de polistiren de 5mm intre. E si varianta cea mai costisitoare (in afara de 5. care e si  mai costisitoare).

5. Tot ce e la punctul 4 dar montat si incalzire in pardoseala.

6. Verificare centrala - care are 3 ani (Wiessmann Vitopend 100).

Ce imi recomandati dintre cele postate mai sus sau ce alte idei aveti legate de ce as putea sa fac?

Sper ca am postat in categoria potrivita, nu am gasit nimic mai apropiat.

Edited by denied, 12 February 2019 - 17:22.


#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 11.08.2003
1.
suficient

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Incepi cu pardoseala. La parter, de acolo vin majoritatea problemelor.

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdenied, on 12 februarie 2019 - 17:20, said:

Am un apartament de 4 camere (89MP) in Bucuresti la parter, centrala proprie.
am avut aceeasi problema cu tine, aceeasi suprafata, tot parter dar la radet

plateam o gramada de bani lunar si era un frig ingrozitor.

in final, asociatia a aplicat la primarie pt anvelopare bloc, care a fost facuta cu materiale probabil de calitate proasta sau buna, nu stiu, cert e ca acum e f cald in apartament, costurile au scazut enorm, confortul a crescut

anveloparea prevede si 10cm de polistiren pe tavanul subsolului... incearca sa discutati cu ceilalti din bloc poate rezolvati elegant

Edited by unbrutus, 12 February 2019 - 17:48.


#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 09.08.2005
Termoizolație în subsol minim 10 cm. Preferabil vată minerală dar merge și polistiren expandat.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
1 si 3
Ar trebui sa fie suficient deocamdata
Daca rezultatul nu se lasa asteptat, intra in scena punctul 4 Posted Image

#7
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,841
  • Înscris: 01.09.2006
1 - dupa ce ca e cea mai simpla varianta, aduce si cele mai mari beneficii, deci e posibil sa fie suficient.

#8
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005

View Postpasilla, on 12 februarie 2019 - 17:27, said:

Incepi cu pardoseala. La parter, de acolo vin majoritatea problemelor.
Te referi la izolat prin interior sau izolat subsol?

Multumesc pentru raspunsuri. Ce parere aveti de izolat subsol cu polistiren de 10 versus spuma poliuretanica de 5? (spuma are densitatea mult mai mare). Ca si costuri vad ca sunt tot cam pe acolo (10euro/mp spuma, polistirenul vreo 25 lei/mp + min. 20 lei/mp manopera).

View Postunbrutus, on 12 februarie 2019 - 17:30, said:

am avut aceeasi problema cu tine, aceeasi suprafata, tot parter dar la radet

plateam o gramada de bani lunar si era un frig ingrozitor.

in final, asociatia a aplicat la primarie pt anvelopare bloc, care a fost facuta cu materiale probabil de calitate proasta sau buna, nu stiu, cert e ca acum e f cald in apartament, costurile au scazut enorm, confortul a crescut

anveloparea prevede si 10cm de polistiren pe tavanul subsolului... incearca sa discutati cu ceilalti din bloc poate rezolvati elegant
Multumesc mult. As anvelopa eu apartamentul meu, problema e ca am nevoie de autorizatie iar o parte din vecini nu prea vor, se sperie de mucegai.

#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017
sint mii de apartamente anvelopate individual, poti aduce sa discute cu ei sa le explice ca nu au afectat pe nimeni

dar de ce nu incerci si sa depuneti un dosar la primarie pt anvelopare... am vazut ca se anvelopeaza la greu in sect 3 si 4

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdenied, on 12 februarie 2019 - 17:51, said:

Te referi la izolat prin interior sau izolat subsol?

Multumesc pentru raspunsuri. Ce parere aveti de izolat subsol cu polistiren de 10 versus spuma poliuretanica de 5? (spuma are densitatea mult mai mare). Ca si costuri vad ca sunt tot cam pe acolo (10euro/mp spuma, polistirenul vreo 25 lei/mp + min. 20 lei/mp manopera).

Cum iti este mai usor. Probabil ca pe "dedesupt" + ca folosesti ce de "deasupra" ca un rezervor termic..

Vezi aici comparatie intre materiale:

Attached File  izolatie.jpg   119.65K   81 downloads

Eu as folosi spuma poliuretanica (aia patrunde peste tot, fara restrictii).

Edited by pasilla, 12 February 2019 - 17:59.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
Izolatie tavan subsol plus eventual izolatie interioara pentru peretii exteriori si cei comuni cu holul blocului. Daca bugetul iti permite, schimba si tamplaria (geamurile). Usa de la intrarea in apartament izoleaza termic satisfacator ? Usa de la intrarea in bloc sta inchisa mai tot timpul, pe hol/scara mai exista calorifere sau au fost desfiintate ?

#12
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005

View Postcorinadaniela, on 12 februarie 2019 - 18:20, said:

Izolatie tavan subsol plus eventual izolatie interioara pentru peretii exteriori si cei comuni cu holul blocului. Daca bugetul iti permite, schimba si tamplaria (geamurile). Usa de la intrarea in apartament izoleaza termic satisfacator ? Usa de la intrarea in bloc sta inchisa mai tot timpul, pe hol/scara mai exista calorifere sau au fost desfiintate ?
Multumesc. Am cam evitat termoizolatia facuta la interior pentru ca se formeaza punctul de roua (condens) la interior ceea ce duce la mucegai. Pe o parte din peretii exteriori (cei fara ferestre) exista perete dublu (mai e un perete subtire din BCA care dubleaza placa de beton, cu un spatiu gol intre).
Usa de la apartament e ok. Usa de la bloc sta inchisa, doar ca e usa de metal, clasica. Pe hol/scara exista calorifere dar sunt reci, toate apartamentele sunt debransate, cu centrala proprie.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdenied, on 12 februarie 2019 - 18:38, said:

toate apartamentele sunt debransate, cu centrala proprie.
E posibil sa fii in situatia in care ai un apartament cu 6 "pereti exteriori".

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdenied, on 12 februarie 2019 - 17:20, said:

Am un apartament de 4 camere (89MP) in Bucuresti la parter, centrala proprie.

Iarna e destul de frig in apartament iar in ultimele 2 luni am platit peste 800 lei pe luna pe gaz (aprox. 450 MC). Am instalat de 3 saptamani termostat de ambient dar nu pare sa scada foarte mult consumul. Termostatul sta intre 22-23 grade si tot nu e foarte cald in casa, vine frig de jos.
Ce imi recomandati dintre cele postate mai sus sau ce alte idei aveti legate de ce as putea sa fac?

1 si 2 suficient

#15
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005

View Postpasilla, on 12 februarie 2019 - 18:43, said:

E posibil sa fii in situatia in care ai un apartament cu 6 "pereti exteriori".
E posibil sa fie o problema ca nu mai e caldura pe scara, nu e ger efectiv, temperatura e de 5-10 grade chiar si cand e foarte ger afara, dar totusi e destul de "racoare".
Exista vreo izolatie de interior care sa nu faca mucegai? Am vazut niste variante asa zise revolutionare, dar nu mai stiu acum, ceva cu nume nemtesc.

#16
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdenied, on 12 februarie 2019 - 17:51, said:

Multumesc pentru raspunsuri. Ce parere aveti de izolat subsol cu polistiren de 10 versus spuma poliuretanica de 5? (spuma are densitatea mult mai mare). Ca si costuri vad ca sunt tot cam pe acolo (10euro/mp spuma, polistirenul vreo 25 lei/mp + min. 20 lei/mp manopera).

Dacă vorbești spumă cu două componente, ai grijă că dacă nu  e aplicată corect riști să degaje vapori toxici mulți ani de zile.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdenied, on 12 februarie 2019 - 17:51, said:

Te referi la izolat prin interior sau izolat subsol?

Multumesc pentru raspunsuri. Ce parere aveti de izolat subsol cu polistiren de 10 versus spuma poliuretanica de 5? (spuma are densitatea mult mai mare). Ca si costuri vad ca sunt tot cam pe acolo (10euro/mp spuma, polistirenul vreo 25 lei/mp + min. 20 lei/mp manopera).


Multumesc mult. As anvelopa eu apartamentul meu, problema e ca am nevoie de autorizatie iar o parte din vecini nu prea vor, se sperie de mucegai.
De unde ai scos pretul de 25 lei/mp la expandatul de 10 cm?
https://www.dedeman....10-cm/p/6025876

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
In majoritatea subsolurilor in care am intrat, nu era frig iarna, pt ca pe acolo trec tevi de apa calda, fie ele si izolate unele din ele, si de menajera si de termoficare, si groase, si medii si medii-subtiri, plus ca subsolurile normal au aerisiri prin capace cu gaurele, e ilegal sa mai lasi babele sa le smulga ca sa intre caninii, pisicile si sobolanii, deci in general temperatura din subsol e decenta si nu este normal sa pierzi caldura pe acolo.
Daca e frig la subsol, trebuie puse capacele de aerisire la locul lor si vazut ce alte probleme mai sunt.

Curentul rece ascendent este extrem de suparator, dar se formeaza doar daca simultan ai gauri mari in pardoseala, concomitent cu un subol deschis ca la cretini, ambele fiind variante excluse la un bloc decent.

Izolarea pt a fi eficienta trebuie sa fie un cumul simultan, altfel pe bucati e o afacere proasta.

Peretii trebuie izolati pe exterior cu minim 10 cm de polistiren sau ideal vata minerala bazaltica ( polistirenul uneori este facut praf de sobolani, mai ales la parter, alteori ia foc, etc.) Ideal o izolatie se face de 40 cm grosime, pt o casa pasiva la care este suficienta pt incalzire temperatura corpurilor umane plus sursele de iluminare, plus PC, TV si electrocasnice.
Problema este ca aceasta izolatie trebuie facuta si la glafuri de jur imprejurul ferestrelor, pe toate 4 laturile, tot pe exterior. Altfel esti iarna dincolo de cercul polar cu pantalonii rupti in coor... Ideal pe glafuri pe 4 laturi, grosmiea izolatiei trebuie sa fie tot asa de pana la 40 cm, dar deseori e zero.
Macar 6 mm sa pui, iar daca se schimba termopanele poate pui niste cm, cati mai multi. Glafurile de jur imprejur sunt suprafata radianta ca orice perete, si pierzi toata caldura pe acolo pana te intorci acasa de la job.
Apoi termopanele sunt eficiente daca sunt minim tripan cu low-e, deci minim 3 foi de sticla si sticla low-e. Sau fereastra dubla de termopan low-e, deci 4 foi de sticla.
Daca ai balcon inchis, si vecinii de jur imprejur trebuie sa aiba balconul inchis si izolatie facuta, altfel iar pierzi caldura masiv, chiar si daca e unul singur deschis din cele 4 posibile.
In fine, nu ai zis nimic de tavan. Daca e ultimul etaj, tavanul e prima chestie care trebuie izolata, si pt vara unde e cosmar, si pt iarna. Daca ai etaje deasupra, e mai putin important tavanul, cu exceptia cazului in care cel de deasupra sta cu geamurile deschise...

Edited by loock, 12 February 2019 - 21:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate