Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Predestinare in domeniul IT

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#55
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,678
  • Înscris: 24.11.2015

View Posteugeniusro, on 26 ianuarie 2019 - 22:36, said:

Oare ? sunt curios câtă matematică știa Ghiță, din câte se pare a scos bani frumoși din IT Posted Image

Totusi cred ca e mai inteligent decat cormoranii lui Daea Posted Image

#56
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View Posteugeniusro, on 26 ianuarie 2019 - 22:36, said:

Oare ? sunt curios câtă matematică știa Ghiță, din câte se pare a scos bani frumoși din IT Posted Image

Cred că Ghiţă a scos bani din administrarea unei firme de IT, nu din practicarea vreunei meserii din domeniul IT.
(gurile rele spun că de fapt a sifonat bani publici, asta e altă vocaţie, mergem mult offtopic).

#57
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,031
  • Înscris: 14.08.2007

View PostkNN, on 26 ianuarie 2019 - 22:21, said:

Eu n-am fost bun la mate deloc si hey, lucrez in IT.
Si eu am colegi care au terminat umana si lucreaza in IT. Aia nu inseamna neaparat ca ar fi in stare sa puna la punct un algoritm de rezolvare a unei probleme, pot foarte bine sa faca CSS/HTML, testare, etc, si ala e tot IT pana la urma. Insa cei cu background solid de matematica au ajuns de obicei mult mai departe in IT.

#58
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postneagu_laurentiu, on 26 ianuarie 2019 - 22:15, said:

Eu spun ca poate deveni informatician, pe langa cei care pricep matematica, si altii ce studiaza si inteleg alte materii umaniste daca in studiul lor se folosesc de logica (da, si materiile astea au "matematica" lor). Pana la urma in multe materii gasesti logica (sigur, multi spun ca la uman nu e insa exista pentru cine are placere aici).
la drept vorbind ideea de alfabet sau de limba nu sunt decat niste cifrari, niste  codari anume .....asa cum criptografii decripteaza un  text ascuns asa oarecum si  limbile astea folosesc un cod anume pentru a crea  limbajul.
Chiar si psihologia se bazeaza pe o  anumita logica  in sensul ca incerci sa  intuiesti cum functioneaza conexiunile neuronale ale pacientilor. Chiar si sentimentele au o oarecare logica daca ne gandim ca se bazeaza pe un mecanism  fizic , cu o logica genetica in spate.
Chiar si metaforele  in sine de  la  romana au o anumita logica ...daca ne  gandim ca au aparut softuri care pot scrie singure esee si  carti. Daca ne gandim ca  tehnologia informatiei cu DA si NU poate da  raspuns la  orice  intrebare atunci si o poezie ajunge in final sa aiba logica.
Dar ma rog aici vorbim de creierul  verbal, comunicational , care foloseste metafore doar pentru a da o importanta unor cuvinte. De exemplu daca cineva spune "raul de rau s-a abatut asupra  romaniei" ce vrea sa zica? Vrea sa zica faptul ca nu stie cum sa cuantifice pe  o scara anume intensitatea raului abatut si il asociaza cu ceva deosebit de mare  si repede cum ar fi  un rau.   Deci are o logica in spate ...oarecum....
Pe  sistemul asta iti pot construi  usor un soft care sa faca n metafore...doar ii cer sa asocieze cuvintele care sunt  impartite pe categorii...cand vreau sa zic ca ceva e rau mare , cer sa se asocieze cuvinte ce exprima sa zicem ceva mare ,  repede sau intunecat + cuvinte depresive .....de aici ar iesi ceva de genul "padurea intunecata si-a abatut supararea asupra noastra" sau ceva in genul.... sau  "vantul negru ofticat de la apus ne-a inconjurat"....si exemplele pot continua....
Probabil ca asa functioneaza si creierul verbal, comunicational....

View PostkNN, on 26 ianuarie 2019 - 22:21, said:

Da, e o coincidenta. Eu n-am fost bun la mate deloc si hey, lucrez in IT. Alti colegi/colege au fost buni/bune la mate si aveau 10 pe linie si vand la magazinul din colt. Oare cum se pupa teoria ta cu realitatea? Posted Image
depinde si cand erai mic cum stateau treburile...poate erai mai depresat din anumite motive si nu te concentrai...poate aveai o parere mai proasta despre sau frica de matematica..cine stie...si  intre  timp s-a petrecut un "reset"....

View PostTruthHurts, on 26 ianuarie 2019 - 22:22, said:

Nu de matematica(cu exceptia unora specializate, care necesita prin specificul lor - engineuri grafice, codecuri, criptografie low level etc.). In cele mai multe cazuri matematica din scoala primara e suficienta.
daca se  cere  un  programel  usor gen  afisarea lui "hello world" normal ca nu se cere matematica....daca  insa faci un program mai special ce presupune n chestii ajungi sigur la matematica , pentru ca trebuie sa implementezi solutii rapide si logice ....si aici depinde cum structurezi algoritmul ...

View Postutopium, on 27 ianuarie 2019 - 00:52, said:

Si eu am colegi care au terminat umana si lucreaza in IT. Aia nu inseamna neaparat ca ar fi in stare sa puna la punct un algoritm de rezolvare a unei probleme, pot foarte bine sa faca CSS/HTML, testare, etc, si ala e tot IT pana la urma. Insa cei cu background solid de matematica au ajuns de obicei mult mai departe in IT.
Dar CSS si  HTML NU sunt programare...sunt ..asezare in  pagina daca ar fi sa descriu corect.... pentru un site simplu nu trebuie decat sa  tocesti...ia pune un coleg din asta sa iti faca un site complicat gen magazin online cu liste si etc ....sa vezi cum logica il depaseste...
basca ca sunt unele chestii care necesita inteligenta creativa matematica , adica sa faci site-ul sa  fie unic....
Uite aceste site-uri
https://mentalfloss....ites-still-work
cat de  greu crezi ca e sa le faci? Pana si un umanist cu ceva  logica le  poate face....

Edited by karax, 27 January 2019 - 08:07.


#59
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Karaxe ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qvb12jfym6g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#60
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,031
  • Înscris: 14.08.2007

View Postkarax, on 27 ianuarie 2019 - 08:15, said:

Dar CSS si  HTML NU sunt programare...sunt ..asezare in  pagina daca ar fi sa descriu corect....
Da, dar tot IT-isti sunt si ei ... de aia zic, exista loc in IT si pentru cei cu mai putine abilitati de logica matematica, dar acele abilitati sunt totusi preferabile.

#61
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postkarax, on 27 ianuarie 2019 - 08:15, said:

daca se  cere  un  programel  usor gen  afisarea lui "hello world" normal ca nu se cere matematica....daca  insa faci un program mai special ce presupune n chestii ajungi sigur la matematica , pentru ca trebuie sa implementezi solutii rapide si logice ....si aici depinde cum structurezi algoritmul ..
Ajungi sigur my ass. Ajungi tu mai intai programator angajat in industrie si comenteaza dupa. Ideile astea pe care le expui sunt niste aiureli promovate de diversi diletanti si habarnisti, adesea pasionati de matematica care nu prea reusesc sa devina programatori profesionisti.

View Postutopium, on 27 ianuarie 2019 - 12:46, said:

Da, dar tot IT-isti sunt si ei ... de aia zic, exista loc in IT si pentru cei cu mai putine abilitati de logica matematica, dar acele abilitati sunt totusi preferabile.
Cate linii de cod comercial ai scris tu ca sa-ti dai cu parerea? Voi doar presupuneti ce se intampla intr-un domeniu cu care nu aveti nici cea mai mica tangenta!

#62
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,031
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTruthHurts, on 27 ianuarie 2019 - 13:57, said:

Cate linii de cod comercial ai scris tu ca sa-ti dai cu parerea? Voi doar presupuneti ce se intampla intr-un domeniu cu care nu aveti nici cea mai mica tangenta!
Ce vrei sa spui? Scriu cod "comercial" de aproximativ 20 de ani (am facut o gramada de chestii, ASP/SQL Server, PHP/MySQL, Java/JCR, Javascript/Actionscript, Angular, CSS/HTML, etc). Inclusiv pentru companii care invart miliarde de euro. La penultimul proiect am lucrat pentru o companie care era cea mai mare companie din lume pe domeniul ei si invartea vreo 40 de miliarde de dolari/an. Inainte de asta am lucrat pentru una care era cea mai cunoscuta companie din lume pe nisa ei, etc. Am in "portofoliu" vreo 5-6 companii care aveau cifre de miliarde de euro pentru care am lucrat, restul invarteau doar milioane/sute de milioane de euro (ma rog, am lucrat si pentru micro-intreprinderi ocazional, de obicei cand m-a rugat cineva sa-i fac ceva). Si ma refer la soft facut la comanda, ca de exemplu prin tinerete lucram la un soft de securitate care era folosit de o gramada de companii de miliarde de euro ...

Edited by utopium, 27 January 2019 - 22:31.


#63
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 26.02.2008
Trebuie sa ai un pachet minim de chestii in tine ca sa reusesti. In liceu eram de 10 la programare, dar in viata reala am dat kix. Nu reusesc si nu am nervii si energia sa lucrez pt un job mai mult de 2 ore, dar pot sa stau si 10 daca e sa lucrez la un proiect personal. E mai greu sa muncesti in echipa, sa executi cerinte precise, sa citesti documentatie cu adevarat care stii ca va avea un efect dezastruos daca nu o faci cum trebuie, sa ai tot timpul energia sa inveti ceva nou, sa nu-ti vina sa vomiti cand trebuie sa inveti html5 Posted Image sa te intelegi cu colegii, sa stii cum sa comunici, sa nu o faci de oaie, sa nu te scapi sa zici prostii, sa faci o impresie proasta, sa recuperezi intr-un timp scurt o gramada de teren ca sa ajungi cat de cat la un nivel la care sa convingi si sa poti sa aduci plus valoare, sa fii productiv, sa nu tragi echipa in spate, sa te descurci singur.. sunt in realitate multe chestii, sincer mi se par niste eroi cei care reusesc, ma uit la ei cu respect, EU nu as putea. Programez de 25 si de ani dar daca ma duc intr-o firma ma dau aia afara cu suturi.

Edited by republicall, 27 January 2019 - 22:36.


#64
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,031
  • Înscris: 14.08.2007
Pai alea sunt "soft-skills", sigur ca ai nevoie si de ele ca sa mearga totul bine la un job.

#65
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postwaterman, on 27 ianuarie 2019 - 12:14, said:

Karaxe ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qvb12jfym6g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
deh daca e  grele pentru tine

View PostTruthHurts, on 27 ianuarie 2019 - 13:57, said:

Ajungi sigur my ass. Ajungi tu mai intai programator angajat in industrie si comenteaza dupa. Ideile astea pe care le expui sunt niste aiureli promovate de diversi diletanti si habarnisti, adesea pasionati de matematica care nu prea reusesc sa devina programatori profesionisti.


Cate linii de cod comercial ai scris tu ca sa-ti dai cu parerea? Voi doar presupuneti ce se intampla intr-un domeniu cu care nu aveti nici cea mai mica tangenta!
zau? uite eu nu ma  pricep la programare prea bine , sau mai bine zis nu pot sa  imi pun  in valoare cunostiintele pentru ca sufar de o boala,  altfel te contraziceam direct cu un exemplu. Insa o sa cer lui marianG sau neagu laurentiu sa iti dea exemplu de programare in care mai multe rutine, functii, sunt scrise sub forma prescurtata, comprimata cu ajutorul unei formule matematice....
ceva de genul
while x chestie
inmulteste cu 10
pentru a afisa o multime de functii

mai exact as putea in felul asta prescurtat sa scriu 1000 de functii

while x chestie
aplica un shift la fiecare iteratie a conditiei principale care da fiecare particularitate de caz si inmulteste cu 1000
as putea astfel crea 1000 de obiecte diferite fiecare cu particularitatile lui ...depinzand evident de cat e de complicat acel shift...care shiftul asta poate insemna orice de la numere la propozitii afisate la 1000 de probleme diferite de matematica ce vor fi create

si asta e doar un exemplu simplist .....am putea face programe complicate cu formule de matematica si un  mic AI care sa puna chiar si propozitii....teoretic ai putea obtine in felul asta un sistem de operare care are sub 500 MB dar are toate facilitatile unui OS modern...

#66
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Toate astea ne duc la concluzia că tu ești predestinat pentru IT karaxe...

#67
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
posibil;....nu zic nu

#68
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,065
  • Înscris: 10.04.2006

View Postkarax, on 28 ianuarie 2019 - 09:07, said:


deh daca e  grele pentru tine


zau? uite eu nu ma  pricep la programare prea bine , sau mai bine zis nu pot sa  imi pun  in valoare cunostiintele pentru ca sufar de o boala,  altfel te contraziceam direct cu un exemplu. Insa o sa cer lui marianG sau neagu laurentiu sa iti dea exemplu de programare in care mai multe rutine, functii, sunt scrise sub forma prescurtata, comprimata cu ajutorul unei formule matematice....
ceva de genul
while x chestie
inmulteste cu 10
pentru a afisa o multime de functii

mai exact as putea in felul asta prescurtat sa scriu 1000 de functii

while x chestie
aplica un shift la fiecare iteratie a conditiei principale care da fiecare particularitate de caz si inmulteste cu 1000
as putea astfel crea 1000 de obiecte diferite fiecare cu particularitatile lui ...depinzand evident de cat e de complicat acel shift...care shiftul asta poate insemna orice de la numere la propozitii afisate la 1000 de probleme diferite de matematica ce vor fi create

si asta e doar un exemplu simplist .....am putea face programe complicate cu formule de matematica si un  mic AI care sa puna chiar si propozitii....teoretic ai putea obtine in felul asta un sistem de operare care are sub 500 MB dar are toate facilitatile unui OS modern...

Tu ai putea face un os care să ocupe 500 MB...
Dar dacă nu-l cere nimeni?
Trebuie să faci ce cere piața, nu ce crezi tu că ar fi super ok

#69
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View Postutopium, on 27 ianuarie 2019 - 12:46, said:

Da, dar tot IT-isti sunt si ei ... de aia zic, exista loc in IT si pentru cei cu mai putine abilitati de logica matematica, dar acele abilitati sunt totusi preferabile.

"Logica matematică" e o ramură a matematicii creată parcă special pentru a demonstra că şi matematicienii au o latură umană. Posted Image  
Ca să intrăm în sfera concretului, structuri de genul "if ... then ... else" sau "do ... loop" au mai mult de-a face cu raţionamentele inductive ale lui Socrate decât cu matematica în sine.

#70
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,065
  • Înscris: 10.04.2006
Am să repet, ca să faci programare de uz general NU ai nevoie de matematică.
În afara de niște nișe, nu ii pasă nimănui câtă matematică știi.
Ca să scrii niște cod în Java sau niste html, nu are nici o legătură cu matematica.

E doar o chestie pe care o spun programatorii ca să se simtă importanți.

#71
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Dar ia adu-ti aminte de cursurile din facultate, cum era transpusa teoria cu ajutorul matematicii. Cum se va simti unul de la uman trecand prin facultatea de info ori calculatoare? Pentru ca informatica nu se reduce doar la un apel de functie dintr-un API.

Edited by neagu_laurentiu, 29 January 2019 - 09:56.


#72
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,065
  • Înscris: 10.04.2006
Dar ce fac 90% dintre programatori?
Încă pe backend mai faci ceva logică, dar toți cei care fac front end?
Să colorezi css uri sau să faci o componenta care să apeleze un Backend... Câta matematică iti trebuie?

Ai făcut facultatea de matematică cumva? :)
Ăștia sunt cei care se laudă cu matematica în informatică.

Ia zi, în toate firmele de outsourcing, cata matematică iti trebuie să rezolvi bug-uri sau să implementezi specificații?

Nici 1% dintre programatori nu au nevoie de matematică la jobul de zi cu zi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate