Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Predestinare in domeniul IT

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Nu credeti ca unii sunt predestinati sa aiba succes in domeniul IT si se nasc cu talent, ambitie, pasiune si le merge treaba din plin, iar altii nu vor avea niciodata succes in domeniu, oricat ar incerca, pentru ca nu s-au nascut cu calitatile necesare ?

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016
În sfârșit te-ai prins!
Când te gândești doar la bani și la succes normal că nu merge nimic.

Edited by red46, 26 January 2019 - 19:44.


#3
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Posthalflife, on 26 ianuarie 2019 - 19:39, said:

Nu credeti ca unii sunt predestinati sa aiba succes in domeniul IT si se nasc cu talent, ambitie, pasiune si le merge treaba din plin, iar altii nu vor avea niciodata succes in domeniu, oricat ar incerca, pentru ca nu s-au nascut cu calitatile necesare ?
Bingo, te-ai prins in sfarsit. Ma rog, stramosii nostri  spuneau altfel: Omul potrivit la locul potrivit.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthalflife, on 26 ianuarie 2019 - 19:39, said:

Nu credeti ca unii sunt predestinati sa aiba succes in domeniul IT
Sigur tu esti predestinat sa n-ai succes.

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,419
  • Înscris: 10.08.2005

View Posthalflife, on 26 ianuarie 2019 - 19:39, said:

Nu credeti ca unii sunt predestinati sa aiba succes in domeniul IT si se nasc cu talent, ambitie, pasiune si le merge treaba din plin, iar altii nu vor avea niciodata succes in domeniu, oricat ar incerca, pentru ca nu s-au nascut cu calitatile necesare ?
Tu nu ai incercat!
Ne-ai tot intrebat ce sa incerci.
Deci nu stii daca te-ai nascut cu inclinatie, nu talent, pentru stiinte exacte.

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
calitatile necesare de a reusi in  IT sunt  in general unele matematice , care se potrivesc mai multor  meserii...ceea ce da apropierea de IT este apropierea  psihologica de  mecanisme si sisteme , angrenaje,  etc  care te face sa fii atasat notunii de  "aparat", de "placa PCB", de  "electronica"
Un IT-ist are ceva de matematician  in el dar si de fizician ,  avand  placerea sa lucreze cu aparate si instrumente
Nu cred ca exista  neaparat o genetica sau o structura a creierului strict predestinata IT-ului , ci doar structura a creierului  si  corpului ce aduc  un  anume atasament  pentru o serie de meserii in general care au cam aceleasi structura si cerinte , cu alte cuvinte e si  o potrivire ...nu o  predestinare
Atasamentul e  mai degraba  unul  psihologic asa  cum unii citesc  cu placere carti SF  si sunt capabili sa  imagineze  lumi  diverse asa si pe  IT-ist il  atrag notiunile de sistem si  algoritm ....
ce nu  imi  explic  este cum de  unii oameni,  printre care si eu, tragem tare sa avem o meserie anume , legata de ceva din trecut....si asta foarte  intens....
uite sa explic cazul meu, eu la inceput ma apropiasem de IT insa  mi s-a sugerat sa incerc si cu fizica...dar nu stiu...am ceva cu informatica asta si cu notiunea de algoritm sau cu hardware-ul , ca ambele imi plac.....cred ca e un atasament psihologic format pe ceva legat de IT, un atasament  foarte puternic ....

Edited by karax, 26 January 2019 - 19:51.


#7
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Nu ma pricep, dar cred ca are legatura cu matematica. Iar pentru matematica trebuie talent.

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,419
  • Înscris: 10.08.2005
Pe langa inclinatie iti trebuie vointa si multa munca.
Subliniez munca,

Edited by MarianG, 26 January 2019 - 19:48.


#9
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,029
  • Înscris: 10.04.2006

View Postkarax, on 26 ianuarie 2019 - 19:48, said:

calitatile necesare de a reusi in  IT sunt  in general unele matematice , care se potrivesc mai multor  meserii...ceea ce da apropierea de IT este apropierea  psihologica de  mecanisme si sisteme , angrenaje,  etc  care te face sa fii atasat notunii de  "aparat", de "placa PCB", de  "electronica"
Un IT-ist are ceva de matematician  in el dar si de fizician ,  avand  placerea sa lucreze cu aparate si instrumente
Bullshit.
Mie nu-mi place nici placa PCB, nici structura de fizician, nici nu am placerea sa lucrez cu aparate si instrumente.
Cand scrii cod, nu trebuie sa folosesti cositor.
Si ma consider IT-ist.

#10
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
N-ai inteles ce a spus karax.
Daca tu nu te nasteai in acest secol, atunci cu precadere ca erai un inginer mecanic, sau matematician sau fizician,oricum lucrai in domeniul tehnicului(roti dintate, desen tehnic, constructor, fierar, etc)

View PostMarianG, on 26 ianuarie 2019 - 19:48, said:

Pe langa inclinatie iti trebuie vointa si multa munca.
Subliniez munca,
Insa trebuie sa pricepi cea ce vrei sa obtii si sa ai o viziune de ansamblu, ca apoi sa poti muncii pentru a materializa acea viziune.

#11
holymoses

holymoses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 07.01.2019

View Posthalflife, on 26 ianuarie 2019 - 19:39, said:

Nu credeti ca unii sunt predestinati sa aiba succes in domeniul IT
ba da, exact precum esti tu predestinat sa deschizi 'enspe mii de topice cu tot felu' de intrebari/nelamuriri imbecile.

#12
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015

View PostMarianG, on 26 ianuarie 2019 - 19:48, said:

Pe langa inclinatie iti trebuie vointa si multa munca.
Subliniez munca,
Daca muncesti ani de zile ca sa ai succes, nu dispare in timp cererea pentru domeniul respectiv, si trebuie sa o iei de la capat cu altceva ?

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,419
  • Înscris: 10.08.2005
vezi, tu ai muncit sa ai success nu sa-ti faci treaba, de unde si lipsa succesului pe plan profesional.

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostBraviaAmpero, on 26 ianuarie 2019 - 20:02, said:

N-ai inteles ce a spus karax.
Daca tu nu te nasteai in acest secol, atunci cu precadere ca erai un inginer mecanic, sau matematician sau fizician,oricum lucrai in domeniul tehnicului(roti dintate, desen tehnic, constructor, fierar, etc)


Insa trebuie sa pricepi cea ce vrei sa obtii si sa ai o viziune de ansamblu, ca apoi sa poti muncii pentru a materializa acea viziune.
exact...faptul ca el a ales strict  software denota ca in trecut s-ar fi facut  matematician sau  fizician teoretician... astfel sunt  unele persoane  care au o afinitate psihologica pentru ceea ce este scris si pus sub  forma de patternuri si de labirint ...munca fizica displacandu-le ....pentru ei  notiunea de virtual e una  importanta ei nesimtind nevoia de a lua contact cu mediul ci de a vedea totul  sunb forma  structurilor si  sub forma algoritmilor....adica niste persoane ceva  mai retrase
un fizician e o persoane cu placerea matematicii dar care mosteneste si o anumita placere pentru  natura si explorare.... si curiozitate la adresa naturii...care se mosteneste si a evoluat de pe vremea cand  animalul urla la luna sau stele si  cand scarma  in pamant si era curios la orice.....

#15
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View Posthalflife, on 26 ianuarie 2019 - 19:39, said:

Nu credeti ca unii sunt predestinati sa aiba succes in domeniul IT si se nasc cu talent, ambitie, pasiune si le merge treaba din plin, iar altii nu vor avea niciodata succes in domeniu, oricat ar incerca, pentru ca nu s-au nascut cu calitatile necesare ?

Eu cred ca se aplica acea lege universal:
nu conteaza ce stii ci pe cine stii !
Its not what you know but who you know !

Multi IT-isti importanti sunt oameni de paie sau pusi acolo de consiliile de conducere ale firmelor.
Sau, au mostenit ceva de la parinti..
Sau, fac ceva si sunt exploatati de altii mai mari sau rezultatele sunt folosite in obscure domenii.

Tu crezi ca daca la scandalul recent cu o mare retea sociala,unde asa zis IT-istul de success a refuzat sa se prezinte in fata Parlamentului...tu ce crezi ca are in spatele lui !??
Iara ceilalti mai mici,sunt lasati sa se reuseasca pana cadn deranjeza pe cei mari sau ordinea in industrie si sunt cumparati sau aruncati in istorie‌

Putem vorbi despre un IT-ist de success si la un loc de munca,unde face bani pentru firma sau companie...iara cand incearca sa ridice capul sa ceara mai mult sau sa realizeze ca este abuzat...este refuzat sau dat la o parte.

Edited by EmeraldCountryHouse, 26 January 2019 - 20:18.


#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthalflife, on 26 ianuarie 2019 - 20:03, said:

Daca muncesti ani de zile ca sa ai succes, nu dispare in timp cererea pentru domeniul respectiv, si trebuie sa o iei de la capat cu altceva ?
Ti se pare ca omenirea nu va mai dori automatizari, electronice si softul aferent?! E la inceput de drum povestea asta.

Edited by neagu_laurentiu, 26 January 2019 - 20:37.


#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
neagule nu e chiar asa....pentru simple taskuri repetitive robotii actuali sunt suficienti....
sau vrei sa culegi perfect din pomi fructele ori sa culegi perfect via...un brat robotizat atasat  la un platforma robot cu camera de luat vederi si software de recunoastere fac exact ce  trebuie....fara pierderi

ori daca nu, plantezi via pe deasupra unei bande de transport si tu doar scuturi via sau pomul

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkarax, on 26 ianuarie 2019 - 20:40, said:

robotii actuali sunt suficienti....
Robotii astia sunt facuti de oameni cu diferite profesii din astea de le prezici tu pieirea. E un non sens ce spui, ai nevoie de oameni ce fac o alta munca decat robotii.

Edited by neagu_laurentiu, 26 January 2019 - 20:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate