Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 

Savantul ce a descoperit structura ADN-ului își pierde titlurile academice pentru afirmatii considerate rasiste

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
371 replies to this topic

#181
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003

View Postiladi, on 17 ianuarie 2019 - 11:11, said:

Habar nu am de aia intrebam. Si repet intrebarea, ce ti se pare a fi IMPROBABIL sau IMPOSIBIL ca mutatiile genetice care au condus la schimbarea culorii pielii sa fi contribuit si la modificari in creier. Hai ca nu am pus o intrebare de Nobel.
Se poate cum sa nu se poata. Dar e greu de imaginat cum numai la negri s-a produs si mai ales cum a reusit gena aia modificata, sa se raspandeasca printre negrii.

#182
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,305
  • Înscris: 05.08.2015

View Postiladi, on 17 ianuarie 2019 - 11:11, said:

Si repet intrebarea, ce ti se pare a fi IMPROBABIL sau IMPOSIBIL ca mutatiile genetice care au condus la schimbarea culorii pielii sa fi contribuit si la modificari in creier.

E posibil. Nu stiu cat este de probabil. Nu cred ca duce nicaieri firul asta al discutiei.

#183
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostBursul, on 17 ianuarie 2019 - 11:27, said:

Se poate cum sa nu se poata. Dar e greu de imaginat cum numai la negri s-a produs si mai ales cum a reusit gena aia modificata, sa se raspandeasca printre negrii.
Să facem altă comparație: caii și zebrele sunt rude foarte apropiate, dar zebrele sunt dungate alb-negru. Știm foarte bine că caii au alt temperament, ceea ce îi face ușor de dresat. E clar că nu e vreo legătură între genele care guvernează temperamentul și genele care guvernează culoarea părului, caii s-au putut relaxa pe stepele Eurasiei și culorile zebrelor nu i-au mai ajutat la supraviețuire.

Unii ar spune că caii sunt mai inteligenți decât zebrele, dar nu contează asta, ceea ce contează e că noul mediu a schimbat culoarea părului (ceva fizic) și temperamentul (ceva psihic), ideea e că e posibil.

#184
Greasy-Man

Greasy-Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.01.2019
Eu unu n-as putea compara un zulus de la 1800 cu un viking de la 800.
O armata mai mica de vikingi ar bate garantat o adunatura de zulusi printr-o lupta corp-la-corp, evident intr-o zona temperata.
Dar cred ca vikingii s-ar descurca de minune si prin savana.

Attached File  Vikings_S2_1.jpg   422.78K   13 downloadsAttached File  Zulu.jpg   409.98K   13 downloads

#185
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 29.04.2008

View PostMount_Yerrmom, on 17 ianuarie 2019 - 11:49, said:

Nu cred ca duce nicaieri firul asta al discutiei.

Ba da, pentru ca noi aici analizam judecam spusele acelui savant. Si ca si intr-un proces noi nu putem spune beyond any reasonable doubt ca el greseste. OK, nici ca are dreptate. Dar sunt destule semne de intrebare pentru ambele variante.

#186
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,305
  • Înscris: 05.08.2015

View Postiladi, on 17 ianuarie 2019 - 14:01, said:

Ba da, pentru ca noi aici analizam judecam spusele acelui savant. Si ca si intr-un proces noi nu putem spune beyond any reasonable doubt ca el greseste. OK, nici ca are dreptate. Dar sunt destule semne de intrebare pentru ambele variante.

Noi aicea discutam despre retragerea apartenentei la o asociatie in urma unor declaratii nefondate, lucru de care esti constient

View PostGreasy-Man, on 17 ianuarie 2019 - 11:59, said:

Eu unu n-as putea compara un zulus de la 1800 cu un viking de la 800.
O armata mai mica de vikingi ar bate garantat o adunatura de zulusi printr-o lupta corp-la-corp, evident intr-o zona temperata.
Dar cred ca vikingii s-ar descurca de minune si prin savana.

Da, clar.

Cu atat mai mult, zulusii n-ar avea nicio sansa impotriva unor englezi inarmati cu carabine. Pe la 1800.

#187
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 29.04.2008

View PostMount_Yerrmom, on 17 ianuarie 2019 - 16:19, said:


declaratii nefondate, lucru de care esti constient
.

Tocmai ziceam că habar nu avem cât de fondate sau nu sunt afirmațiile lui, mă rog, fiecare înțelege ce vrea, dar deocamdată nu avem dovezi irefutabile nici să-l punem la zid, nici să-l aplaudăm.

#188
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,687
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMr_nobody_, on 16 ianuarie 2019 - 23:35, said:

Zi-mi ceva: consideri că unele rase de câini sunt (în medie) mai inteligente decât altele?
Eu consider că unele rase de câini sunt în medie mai inteligente decât altele, indiferent de culoarea blănii. Poate sunt rasist, deci cer scuze dulăilor ofensați de remarca mea.
Nu compara rasele de caini care sunt obtinute artificial cu cele ape oamenilor care au evoluat.

View Postiladi, on 17 ianuarie 2019 - 10:01, said:

Hai sa cadem de acord ca rasele au luat nastere datorita unor mutati genetice.
Elementele care au dus la nasterea raselor in mod natural sunt conditiile de mediu si izolarea unor grupuri ce au migrat (care astfel au evoluat diferit).

Edited by andreic, 17 January 2019 - 16:41.


#189
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,305
  • Înscris: 05.08.2015

View Postiladi, on 17 ianuarie 2019 - 16:29, said:

Tocmai ziceam că habar nu avem cât de fondate sau nu sunt afirmațiile lui, mă rog, fiecare înțelege ce vrea, dar deocamdată nu avem dovezi irefutabile nici să-l punem la zid, nici să-l aplaudăm.

Nu l-a pus nimeni la zid.

#190
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 29.04.2008

View Postandreic, on 17 ianuarie 2019 - 16:41, said:

Elementele care au dus la nasterea raselor in mod natural sunt conditiile de mediu si izolarea unor grupuri ce au migrat (care astfel au evoluat diferit).

Care, totuși, sunt mutații genetice. De ce unora le-o fi frică să le numească astfel, nu pot înțelege. Chiar cu un alineat mai sus afirmi că oamenii au evoluat (hm, prin mutații genetice succesive), ca mai apoi să dai cercuri în jurul termenului.

View PostMount_Yerrmom, on 17 ianuarie 2019 - 16:55, said:


Nu l-a pus nimeni la zid.

Nu, doar i-o luat bicicleta.

#191
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,305
  • Înscris: 05.08.2015

View Postiladi, on 17 ianuarie 2019 - 17:04, said:

Nu, doar i-o luat bicicleta.

Nu, i-au zis: tataie, ne faci de ras, vezi-ti de batranetile matale.

Ceea ce este complet justificat.

Ce nu este justificat este ca un om de stiinta sa faca corelatii [mai mult decat corelatii, de fapt, sa afirme o relatie determinista] intre rasa/genetica si IQ [un termen pseudo-stiintific folosit intr-o pseudo-stiinta - am numit aici psihologia]

Edited by Mount_Yerrmom, 17 January 2019 - 17:30.


#192
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postmaccip, on 15 ianuarie 2019 - 21:40, said:

Pai poti sa fii castrat de titlurile stiintifice in urma unor opinii exprimate?
Daca spun de exemplu ca negrii sunt prosti, insamna ca ar trebui sa nu mai fiu inginer?

Când faci o astfel de declarație și o faci într-un context științific, ar fi bine să o poți susține cu cercetare. Dar nu e cazul.

Nea' Watson ăsta a împărțit rasele după stereotipuri. Că asiaticii sunt deștepți dar nu sunt creativi, negrii sunt proști, indienii sunt slugarnici. A făcut așa, o încadrare prostească, unde mai avea să spună că negrii mănâncă pepene cu KFC și a încercat să considere astea ca trăsături genetice. Fără baze concrete în spate, doar trăsăturile stereotipice.

De-a lungul timpului s-au făcut studii genetice în funcție de rasă. Din motivul ăsta s-au descoperit anumite diferențe, boli care afectează cu preponderență anumite rase, medicamente care funcționează mai bine pentru o rasă decât pentru cealaltă. Dar o parte a anumitor trăsături țin și de contextul social. Nu prea poți spune că "negrii sunt proști" în contextul în care marea majoritate a acestei rase a trăit în zone subdezvoltate, iar cei care au trăit în zonele dezvoltate au fost deseori asupriți datorită rasei. E ca și cum ai lua unul crescut într-o familie bogată, care a fost la școli înalte și l-ai compara cu unul care a trăit pe străzi, și tu ai concluziona că ăla de pe străzi e mai jegos decât ăla bogat pentru că-i brunet.


Habar n-am dacă afirmațiile lui sunt corecte sau nu. Pot fi. Dar, când faci tipul ăsta de afirmații, e bine să le poți demonstra irefutabil.

Edited by SmurfK, 17 January 2019 - 17:34.


#193
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,293
  • Înscris: 06.01.2007

View PostSmurfK, on 17 ianuarie 2019 - 17:30, said:

Nu prea poți spune că "negrii sunt proști" în contextul în care marea majoritate a acestei rase a trăit în zone subdezvoltate
Pai sunt prosti tocmai din cauza ca majoritatea a trait in zone subdezvoltate.
:)
Dar tot prosti sunt. hahahah

#194
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postmaccip, on 17 ianuarie 2019 - 17:35, said:

Pai sunt prosti tocmai din cauza ca majoritatea a trait in zone subdezvoltate.

Da, dar cât e genetic și cât e social? Pentru că vorbim de niște persoane care sunt acum la vârsta maturității, dar care au avut părinți analfabeți, marginalizați, pentru că au trăit într-o anumită eră.

E dificil să faci genul ăsta de comparații, pentru că lucrurile devin cam greu de identificat, ce-i genetic și ce e social și ce-i genetic+social, pentru există evoluție genetică care poate fi pusă pe baza contextului social. E foarte greu să pui punctul pe i în domeniul ăsta, de-asta, tipul ăsta de afirmații sunt taxate.


Ia un copil negru dintr-o zonă de-asta subdezvoltată și crește-l într-o familie foarte bună. În două-trei generații vei avea persoane cu un grad de inteligență superior. Asta înseamnă că le-ai modificat structura genetică, sau că i-ai oferit o educație diferită?

Edited by SmurfK, 17 January 2019 - 17:48.


#195
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,293
  • Înscris: 06.01.2007
Pai eu am scris mai sus, nu cred intr-o pondere prea mare a factorului genetic.
Insa fiecare e liber sa creada ce vrea el. Unii poate ca or face si studii serioas sa vada cat anume.
Nu e normal insa sa pui la zid un om pentru asta.
Doctrina asta a corectitudinii politice ne va tine sau ne va cufunda intr-un nou ev mediu.
Lumea, gandirea trebuie sa evolueze.

#196
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
“O moarte urîtă așteaptă Occidentul!
Din motive de corectitudine politică, adevărul nu mai poate fi spus, iar acesta este unul din motivele pentru care occidentul se va prăbuși în cîteva decenii.
Studii diverse la nivel mondial arată dincolo de orice dubii că în țările africane coeficientul IQ mediu este redus, undeva sub 70. Bineînțeles că există africani nemaipomeniți, inteligenți, talentați, însă sînt doar indivizi, o minoritate. Masa a rămas în domeniul unui IQ redus. Asta însă nu mai poți să spui astăzi, pentru că astăzi moraliștii stîngii sînt peste tot la putere, în politică, mass media, biserică, știință și în aproape toate domeniile, pînă și în ultimul colț al vieții noastre zilnice. Acești ingineri sociali fasciști visează la un nou tip uman, uniform, și pentru a-și realiza viziunea ei sînt pe cale să aducă milioane de arabi, africani și afgani în Europa, și în cel mai scurt timp să-i naturalizeze.
E de înțeles că chiar și un laureat al premiului Nobel ca James Watson, care și-a închinat toată viața cercetării ADN-ului, este imediat pedepsit atunci cînd face o afirmație care nu se potrivește cu concepțiile fasciștilor stîngii.” Imad Karim

#197
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,305
  • Înscris: 05.08.2015

View Postmax_01, on 17 ianuarie 2019 - 18:02, said:

"...milioane de arabi...”

Imad Karim

Unii sunt foarte prosti.

Asta nu-i negru, e cafeniu.

Ce ne facem cu lily-withes care sunt la fel de prosti?

#198
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostSmurfK, on 17 ianuarie 2019 - 17:41, said:

Ia un copil negru dintr-o zonă de-asta subdezvoltată și crește-l într-o familie foarte bună. În două-trei generații vei avea persoane cu un grad de inteligență superior. Asta înseamnă că le-ai modificat structura genetică, sau că i-ai oferit o educație diferită?
Există diferențe de IQ între rase care trăiesc în aceeași țară, gen SUA.

In the United States, individuals identifying themselves as Asian tend to have higher average IQ scores than do Caucasians, who, in turn, have higher average IQs than African Americans.
https://en.wikipedia...tes_test_scores

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate