Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Zăpadă de pe bloc pică pe mașină

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postopsy091, on 16 ianuarie 2019 - 15:26, said:

Am sa ma duc si am sa dau cu ei de pamant. Presedintele asociatiei este un betiv care aproape toata ziua umbla beat...... Am sa ma duc cu politia direct la el
Si daca umbla beat , care este problema ? Si ce treaba are el cu politia ?
Incerca sa " dai de pamint " cu cei din asociatie , daca tot esti pus pe harta .
Invatati ca TOTI raspund , toti din blocul ala !

#74
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Presedintele unei asociatii de proprietari,poate lua decizii de a cheltui banii proprietarilor,pe diverse .... doar cu aprobarea comitetului....iar mai apoi administratorul pune in aplicare dicizia consemnata in registrul de sedinta....
Cam asa decurg lucrurile....
Asa cum se spune si mai sus....

In cazul in care blocul a fost reabilitat,iar in proiectul de reabilitare nu au existat aceste ...parazapezi....atunci Asociatia nu poate interveni pentru a schimba/modifica ceva la acoperis,pentru ca ,contravine legii...si are nevoie de aprobarea primariei de sector,pentru aceste modificari ulterioare.

#75
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca nu e in proiect obtii autorizatii si pui. Fratilor asociatia este o persoana juridica ce raspunde in fata legii, chiar daca reprezinta un bloc de amarati tot are obligatii. Pe multe lucruri se merge pe burta ca nu face nimeni reclamatii, trage banul presedintele si lumea injura in gand si merge mai departe de rusinea vecinilor. Pun intrebarea daca acolo unde era masina omului iesea unul care isi plimba cainele si ii cadeau cateva zeci de kile de zapada de la etajul 4 in cap: tot asa tratati subiectul, nu se poate face nimic ca nu e in proiectul de reabilitare?

#76
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Asociatia este persoana juridica reprezentata de un presedinte(obligatoriu prin lege sa fie din acel imobil...) si un comitet executiv care raspunde in solidar cu acel presedinte.
Prin noua lege...196/2018 sa incercat si se pare ca sa reusit sa se obtina un control mai exact asupra administratorilor din partea primariei.(control legat de cunostinte contabilitate/atestat dar si de legalitate/cazier...) si sa fie eliminati contabilii...

In privinta celorlalti...presedinte/canzori/comitet   lucrurile au cam ramas aceleasi...
Traim in continuare in tara hartiilor....in relatia cu Aociatia de proprietari, cum a spus mai sus initiator,ca nu a vrut presedintele sa primeasca cererea/adresa...ai o singura solutie.
Trimiti prin posta cu confirmare de primire....si aia e.

#77
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Am fost astazi iar la presedinte si a refuzat sa imi semneze. Era acasa si a refuzat sa coboare. A venit politia si spus apoi prin telefon ca este plecat la tara. Oricum ei nu puteau decat sa il amendeze ca refuza sa imi dea un numar de inregistrare + stampila.
Maine ma duc sa fac plangere si impotriva lui. Am sa ma duc sa fac si o sesizare sa se verifice daca acoperisul are autorizatie caci din ce am auzit s-a facut prin relatii.

#78
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postopsy091, on 16 ianuarie 2019 - 23:17, said:

A venit politia si spus apoi prin telefon ca este plecat la tara. Oricum ei nu puteau decat sa il amendeze ca refuza sa imi dea un numar de inregistrare + stampila.
Taci, măi... nu-l pot amenda pentru așa ceva.
Spune-mi ceva ca să te cred că a venit poliția.

#79
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005

View Postopsy091, on 16 ianuarie 2019 - 23:17, said:

Am fost astazi iar la presedinte si a refuzat sa imi semneze. Era acasa si a refuzat sa coboare. A venit politia si spus apoi prin telefon ca este plecat la tara. Oricum ei nu puteau decat sa il amendeze ca refuza sa imi dea un numar de inregistrare + stampila.
Maine ma duc sa fac plangere si impotriva lui. Am sa ma duc sa fac si o sesizare sa se verifice daca acoperisul are autorizatie caci din ce am auzit s-a facut prin relatii.
Am impresia ca nu prea citesti sfaturile care ti se dau . Macar sa stim sa nu ne mai obosim . O tii pe a ta ca sa-ti semneze ala . Ce sa semneze? Ca ti-a cazut zapada pe masina ?
Ai citit ce a sugerat inaintea ta @valecris16 ?

Trimiti prin posta cu confirmare de primire . Si este perfect valabila

#80
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

View Postalthea, on 17 ianuarie 2019 - 08:10, said:

Taci, măi... nu-l pot amenda pentru așa ceva.
Spune-mi ceva ca să te cred că a venit poliția.
Ei asta mi-au spus. Unul dintre ei a fost foarte amabil si a vrut sa ma ajute.

View Postndor, on 17 ianuarie 2019 - 09:45, said:

Am impresia ca nu prea citesti sfaturile care ti se dau . Macar sa stim sa nu ne mai obosim . O tii pe a ta ca sa-ti semneze ala . Ce sa semneze? Ca ti-a cazut zapada pe masina ?
Ai citit ce a sugerat inaintea ta @valecris16 ?

Trimiti prin posta cu confirmare de primire . Si este perfect valabila

Am citit, ieri dupa munca abia am reusit sa ajung la asociatie. Azi am fost la primarie si am depus plangerea si la posta am trimis adresa.

#81
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
opsy, acum cateva luni, de pe fatada blocului in care locuiesc s-a desprins o bucatica de tencuiala, care era cat p-aci sa cada in caruciorul unui copil, iesise tatal copilului la plimbare cu el. domnul in cauza NU locuieste la mine in bloc, era in trecere, in drum spre parculetul copiilor aflat in apropiere.
omul s-a enervat - pe buna dreptate, ca se putea intampla o nenorocire - si a chemat politia locala. au venit 2 agenti, au constatat ce s-a intamplat (au facut un proces-verbal, cred), si ne-au pus in vedere (ca asociatie) ca in termen de o saptamana sa reparam portiunile deteriorate de pe fatada blocului, daca nu - amenda si tot eram obligati sa reparam.
asa ca nu am avut incotro si am gasit rapid un alpinist care a fost dispus sa faca lucrarea.
la negru, desigur, pentru ca la firmele de alpinisti care au fost contactate ne-am lovit fie de refuzuri - era prea mica lucrarea, sa carpacesti zonele deteriorate, fie de imposibilitatea de a efectua lucrarea in termen de o saptamana, abia peste 2-3 luni ne puteau programa, se lucra de zor la termoizolatii la blocurile din oras.

cred ca asa ar fi trebuit sa procedezi si tu. sa chemi politi locala sa constate si sa-i lasi pe ei sa se ocupe de notificarea asociatiei. in paralel cred ca iti puteai recupera si paguba, din moment ce exista acel proces-verbal de constatare intocmit de politia locala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate