Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Zăpadă de pe bloc pică pe mașină

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017

 ndor, on 15 ianuarie 2019 - 09:40, said:

Da, daca stii ca s-a mai intamplat lucrul asta si nu au fost luate masuri.

Intrebarea asta o pui celor care-ti iau banii de parcare . Banuiesc ca primaria .

Nu e treaba primariei sa se asigure ca nu cade zapada pe locul de parcare. Este obligatia proprietarului imobilului, respectiv a asociatiei, in cazul lui. Solutia este urmatoarea: repari masina, prezinti devizul asociatiei, daca nu va intelegeti, mergi in instanta. Pozeaza si acoperisul sa se vada ca nu exista parazapezi.

#38
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

 opsy091, on 15 ianuarie 2019 - 07:00, said:

Bună dimineața. În această dimineață m am trezit iar cu zăpadă peste mașină. De ce spun iar? Pentru că anul trecut a picat din nou și mi-a îndoit putin plafonul. Am discutat cu doamna de la asociație și a spus că nu are ce să facă.  Culmea este că locul de parcare este rezervat de la primărie, deci cu plată.
Nu este obligată asociația să dea zapada jos? Sau să facă ceva să nu mai pice în asa hal? De pe scara mea nu pică absolut deloc, dar de pe scara vecină tot pica. Blocul este sub forma literei U. Parcarea este in spate in colț.
Ce aș putea să fac? Mi se pare periculos si pentru mine. Poate pica cand stau sa dau zăpada deoparte. Am mai vazut un topic asemănător, dar nu am vazut raspunsuri concrete.
Asociatia aia nu-i formata din locatari?  Cine sa vina sa va dea zapada? Daca esti direct expus la caderea zapezii pe locul de parcare, ai doua solutii: ori muti masina, ori te urci frumusel pe bloc si dai zapada cu o lopata cel putin in dreptul locului de parcare.

#39
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Deci sa recapitulam.
     Desi stiai ca anii trecuti a cazut zapada in locul respectiv de parcare, ai parcat in acelasi loc.
     Data viitoare parchezi masina in albia unui rau. Daca vine apa si o ia afli cum sta treaba cu Casco, despagubiri si procese in instanta.
      Din punctul meu de vedere daca proprietarul masinii nu s-a asigurat ca a parcat intr-un loc sigur, nu este indreptatit la nicio despagubire.
      Si-a facut-o practic cu mana lui.
      Asociatia de proprietari nu controleaza vremea.


#40
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 george_alexandru, on 15 ianuarie 2019 - 09:43, said:

Nu e treaba primariei sa se asigure ca nu cade zapada pe locul de parcare. Este obligatia proprietarului imobilului, respectiv a asociatiei, in cazul lui. Solutia este urmatoarea: repari masina, prezinti devizul asociatiei, daca nu va intelegeti, mergi in instanta. Pozeaza si acoperisul sa se vada ca nu exista parazapezi.
Nu exista obligatia ca asociatia sa monteze parazapezi pe acoperis .
In schimb exista obligatia ca sa inlature zapada sau turturii . Cum realizeaza asta..e treaba asociatiei . Sunt doua lucruri diferite .
N-am spus ca e treaba primariei sa se asigure ca nu cade zapada pe locul de parcare.  Desi, ar cam fi treaba ei sa asigure buna  folosinta a bunului sau serviciului pentru care incaseaza bani .
Asociatia nu va plati niciodata devizul ala fara sa aiba o hotarare judecatoreasca definitiva care sa o oblige sa faca asta. Altfel e pasibila de amenzi , deturnare de fonduri .....etc  Asta e legea.

#41
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Administartorul cand incepe sa ninga are obligatia sa se urce pe acoperis cu  lopata/matura/etc si sa curete zapada ....
Ramane acolo pana se schimba codul anuntat la meteo...


Lasand gluma la o parte....un administrator/presedinte de asociatie nu poate angaja o lucrare( care are valoarea de executie mai mare de xxxlei) de deszapezire fara  o sedinta de comitet...
Programeaza sedinta...tine sedinta...sa fie o decizie in scris a membrilor...discutat cu firma de deszapezire...venit/facut/dres....apoi urmeaza felicitarile//injuraturile proprietarilor cand vin la plata intretinerii si vad ce mai au de plata...
Cam asta ar fi traseul dupa legea in vigoare...

Edited by valecris16, 15 January 2019 - 10:07.


#42
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 ndor, on 15 ianuarie 2019 - 10:04, said:

Nu exista obligatia ca asociatia sa monteze parazapezi pe acoperis .
Nu există, dar pot propune și vota asta proprietarii într-o adunare generală. Este timp până la anu' să se rezolve dacă au bani.

#43
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 opsy091, on 15 ianuarie 2019 - 09:26, said:


Da, stau in blocul de pe care a picat zapada. Dar, in scara unde stau eu s-au luat masuri si s-a facut in asa fel incat sa nu pice. Am presupus ca s-a facut si in partea cealalta.
Locul de parcare este la aproximativ 7-8 metri de bloc

o varianta ar fi sa faci schimb de locuri de parcare, cu cineva care sta la scara cealalta, dar parcheaza in zona scarii tale. persoana care este "sef de scara" (la scara cealalta) unde parcheaza, daca are masina ?
in felul acesta, persoana respectiva va fi direct interesata sa puna presiune pe asociatia de locatari de la propria scara.
intreaba si tu la asociatia de locatari de pe scara ta cu ce firma s-a facut lucrarea la acoperis si cat a costat. apoi transmiti informatia catre comitetul asociatiei de locatari de la scara vecina, sa stie exact cu cine sa ia legatura si cam cat ar costa lucrarea.

#44
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

 althea, on 15 ianuarie 2019 - 10:08, said:

Nu există, dar pot propune și vota asta proprietarii într-o adunare generală. Este timp până la anu' să se rezolve dacă au bani.
Adunarea generala a unei asociatii de proprietari,trebuie tinuta,conform legii, pana la sf lunii a 4-a din anul in curs.
Exista posibilitatea unei sedinte extraordinare,datorate unor evenimente neprevazute...

Dau exemplu concret la mine la bloc....acum 3 ani
Bloc P+4...acoperis tabla....inlocuit tabla +scheletul de sub +manopera+materiale=180mil lei. Garantie 5 ani...
Bani ,care sau impartit la cele 2 scari=30 de apartamente.....
Lucrarea a fost contractata la data x dar pana nu sau strans 50% din bani nu sa inceput lucrarea...

Singurele asociatii care dispun de ceva bani...sunt cele care au norocul sa aiba pe terasa antene de la diverse telefonii,de la care primesc chirie....in rest...

#45
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 opsy091, on 15 ianuarie 2019 - 07:00, said:

Bună dimineața. În această dimineață m am trezit iar cu zăpadă peste mașină. De ce spun iar? Pentru că anul trecut a picat din nou și mi-a îndoit putin plafonul. Am discutat cu doamna de la asociație și a spus că nu are ce să facă.  Culmea este că locul de parcare este rezervat de la primărie, deci cu plată.
Nu este obligată asociația să dea zapada jos? Sau să facă ceva să nu mai pice în asa hal? De pe scara mea nu pică absolut deloc, dar de pe scara vecină tot pica. Blocul este sub forma literei U. Parcarea este in spate in colț.
Ce aș putea să fac? Mi se pare periculos si pentru mine. Poate pica cand stau sa dau zăpada deoparte. Am mai vazut un topic asemănător, dar nu am vazut raspunsuri concrete.


Dumneata nu faci parte din asociatia respectiva ? De ce astepti sa faca altii ce poti sa faci si dumneata? Te duci frumos la presedinte si ii ceri sa monteze chestiilele alea care taie zapada, asta la primavara, ca acum nu prea cred ca vine cineva sa le faca, pana atunci, parchezi frumos masina in alta parte, undeva unde nu poate fi atinsa de zapada, dar pui mana si faci, nu astepti la altii, ai inteles ? fapte, actionezi, nu stai pasiv astepti sa cada drobul de sare

Edited by karapok, 15 January 2019 - 10:25.


#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 opsy091, on 15 ianuarie 2019 - 07:00, said:

Bună dimineața. În această dimineață m am trezit iar cu zăpadă peste mașină. De ce spun iar? Pentru că anul trecut a picat din nou și mi-a îndoit putin plafonul. Am discutat cu doamna de la asociație și a spus că nu are ce să facă.  Culmea este că locul de parcare este rezervat de la primărie, deci cu plată.
Muta masina cand e risc de avalansa de pe bloc.

#47
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 valecris16, on 15 ianuarie 2019 - 10:06, said:

Administartorul cand incepe sa ninga are obligatia sa se urce pe acoperis cu  lopata/matura/etc si sa curete zapada ....
Ramane acolo pana se schimba codul anuntat la meteo...


Lasand gluma la o parte....un administrator/presedinte de asociatie nu poate angaja o lucrare( care are valoarea de executie mai mare de xxxlei) de deszapezire fara  o sedinta de comitet...
Programeaza sedinta...tine sedinta...sa fie o decizie in scris a membrilor...discutat cu firma de deszapezire...venit/facut/dres....apoi urmeaza felicitarile//injuraturile proprietarilor cand vin la plata intretinerii si vad ce mai au de plata...
Cam asta ar fi traseul dupa legea in vigoare...


Daca ar fi sa te iei dupa proprietari nu mai faci nimic in tara asta, la mine in bloc proprietarii sunt genul de oameni care, daca am face sa zicem o zugraveala pe banii nostri, adica pe banii firmei care zugraveste, ei ar fi nemultumiti, ca de ce nu le baga si 100 de euro in cutia de scrisori, asa ca am facut, cu japca, am zugravit, am facut demersuri la sange s-a reabilitat blocul, am schimbat lifturile, si uite cum am ajuns cel mai cautat bloc de agentii imobiliari, pentru ca jumatate din apartamente sunt de inchiriat, dar am facut, cu sange, cu durere, cu urlete, ca am furat, ca am dres, si blocul nostru arata mai superb decat unul nou, dar repet, am actionat, nu am asteptat sa ne faca altii

#48
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Am sunat la asociatia din oras si mi-au spus sa fac o adresa catre presedintele asociatiei pentru despagubire. Daca nu se rezolva pe cale amiabila sa ii dau in judecata. Altceva nu mai pot face. O sa trebuiasca sa fac o constatare si aia e.

#49
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Varianta 1
Chemi poliția să constate. Doar pozele tale nu prea sînt dovezi. Duci PV-ul la asociație și îi notifici în scris cu copie a PV atașată că le vei imputa factura de reparații. Repari, duci factura. Dacă primești banii, totul bine. Dacă nu, avocat și tribunal.
Varianta 2
CASCO, repari pe CASCO și îi lași pe ăia să recupereze paralele de la asociație.

#50
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

 opsy091, on 15 ianuarie 2019 - 07:00, said:

Bună dimineața. În această dimineață m am trezit iar cu zăpadă peste mașină. De ce spun iar? Pentru că anul trecut a picat din nou și mi-a îndoit putin plafonul. Am discutat cu doamna de la asociație și a spus că nu are ce să facă.  Culmea este că locul de parcare este rezervat de la primărie, deci cu plată.
Nu este obligată asociația să dea zapada jos? Sau să facă ceva să nu mai pice în asa hal? De pe scara mea nu pică absolut deloc, dar de pe scara vecină tot pica. Blocul este sub forma literei U. Parcarea este in spate in colț.
Ce aș putea să fac? Mi se pare periculos si pentru mine. Poate pica cand stau sa dau zăpada deoparte. Am mai vazut un topic asemănător, dar nu am vazut raspunsuri concrete.
Parazapezi ?

Edited by MarianG, 15 January 2019 - 11:22.


#51
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

 radunic, on 15 ianuarie 2019 - 11:10, said:

Varianta 1
Chemi poliția să constate. Doar pozele tale nu prea sînt dovezi. Duci PV-ul la asociație și îi notifici în scris cu copie a PV atașată că le vei imputa factura de reparații. Repari, duci factura. Dacă primești banii, totul bine. Dacă nu, avocat și tribunal.
Varianta 2
CASCO, repari pe CASCO și îi lași pe ăia să recupereze paralele de la asociație.

Varianta 2 iese din schema. Masina e prea veche pentru CASCO

#52
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Prea mult offtopic cu aceleași comentarii (dă zăpada, pune și tu mâna etc.). Vă rog să încetați.

#53
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 althea, on 15 ianuarie 2019 - 10:08, said:

Nu există, dar pot propune și vota asta proprietarii într-o adunare generală. Este timp până la anu' să se rezolve dacă au bani.
nu prea au ce sa rezolve pt ca initiatorul ocoleste toate postarile in care e sfatuit sa faca o plangere/petitie in scris la asociatie/primarie/politie locala etc

 opsy091, on 15 ianuarie 2019 - 10:49, said:

Am sunat la asociatia din oras si mi-au spus sa fac o adresa catre presedintele asociatiei pentru despagubire. Daca nu se rezolva pe cale amiabila sa ii dau in judecata. Altceva nu mai pot face. O sa trebuiasca sa fac o constatare si aia e.
inca o data, nu pe vorbe se rezolva, nici la telefon. La telefon se spune ca "nu se poate, e complicat, pai si noi ce sa facem"
In scris, se raspunde cu solutia... te inteleg ca e mai greu cu scrisul, dar numai asa rezolvi lucruri in ro.
Si poate e normal sa fie asa.

#54
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Nu am spus ca nu am facut asta. Acuma sunt la munca. Cererea este facuta si o sa o inmanez in dupa amiaza asta.
Acuma se mai ridica o problema. Acoperisul acuma 3-4 ani a fost schimbat. Nu stiu de ce nu luat in calcul si niste parazapezi pentru acoperis.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate