Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Zăpadă de pe bloc pică pe mașină

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postopsy091, on 15 ianuarie 2019 - 07:00, said:


Ce aș putea să fac? Mi se pare periculos si pentru mine. Poate pica cand stau sa dau zăpada deoparte. Am mai vazut un topic asemănător, dar nu am vazut raspunsuri concrete.
Ei uite, o solutie ar fi sa vii sa te plangi pe forumuri. Da rezultate 100%. Dupa care, cf. sfaturilor primite , depui o plangere ici, una colo si pana cand se rezolva, te rogi la al de sus sa nu ninga. Mia ales ca stiai de anul trecut de trebe cu zapada,dar nu te-ai invrednicit sa faci ceva.

#20
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Acum este cam tarziu,dupa ce sa petrecut....daaaar poti face o adresa catre Asociatia de proprietari prin care sa semnalezi acesta problema,iar pe viitor in caz de....ai un punct de plecare,indiferent de raspunsul Asociatiei.
Este bine de repetat aceasta adresa si catre Primaria de sector, Serviciul Relatii cu Asociatiile de proprietari....

#21
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Au fost mai multe cazuri in Timisoara care s-au rezolvat numai in instanta
https://stirileprotv...era-paguba.html

De fapt, este singura solutie pe care o ai la indemana
Ia legatura cu un avocat care actioneaza in instanta asociatia de proprietari

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Îi dai în judecată și recuperezi daunele. Asociația e vinovată și punct. Dacă era o bucată de gheață care omora un om tot așa o țineați cu adresele ?

#23
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Din cite stiu eu, parazapezile sint obligatorii pentru acoperisuri. Faptul ca ti-a facut masina zob e una, dar daca era un copil acolo linga masina?
Musai data in judecata asociatia, si plingere la politie. Sa ramina scrisa toata situatia.

#24
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Initiatorul...dupa ce face demersurile catre aitilop//primarie//asociatie//tribunal//etc....daca mai are nervi suficienti,sa ne spuna si noua ce si cum a rezolvat.

#25
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
El nu are de facut decit doua lucruri: plingere scrisa la politie pentru distrugere, si angajat un avocat care sa-l reprezinte.

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
cand se plateste intretinerea faci o hartie in 2 exemplare (unul ranane la administratie si unul la la tine cu data si stampila asociatiei), in hartia aia spui ca cade zapda, ceri despagubirea si rezolvarea problemei de la acoperis.
asta e primul pas, pe urma la isc, dupa care la tribunal.
ar trebui sa citesti polita de asigurare de la casa sa vezi ce acopera.

#27
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postopsy091, on 15 ianuarie 2019 - 07:45, said:

Alte daune
Ai avut un precedent creat , stiai ca asociatia nu a facut nimic pentru remedierea problemei , stiai ca este iarna , stiai ca o sa ninga abundent ...dar n-ai miscat masina din locul ala .
Asta e . Acum dai bani sa deschizi procese , sa-ti faci masina ... Daca ai impresia ca o sa te despagubeasca asociatia ..esti naiv .   Un proces dureaza ..intre timp zapada se duce ...

Edited by althea, 15 January 2019 - 09:59.
https://forum.softpedia.com/topic/1056080-regulamentul-ariei-juridic/


#28
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
De ce nu iei in calcul constructia unui carport pe locul respectiv de parcare ?

#29
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postopsy091, on 15 ianuarie 2019 - 07:00, said:

Bună dimineața. În această dimineață m am trezit iar cu zăpadă peste mașină. De ce spun iar? Pentru că anul trecut a picat din nou și mi-a îndoit putin plafonul. Am discutat cu doamna de la asociație și a spus că nu are ce să facă.  Culmea este că locul de parcare este rezervat de la primărie, deci cu plată.
O sa scriu ceva si o sa scriu in asa fel sa nu am probleme cu cei care modereaza aria, adica o sa scriu ceva de genul.

1 - Pe bune si anul trecut ti-a picat zapada pe masina si nu te-ai gandit sa iti cauti alt loc de parcare?
Daca primaria/ADP iti acorda un loc de parcare, pe care probabil tot tu l-ai identificat, daca iti este alocat un loc de parcare sub o piatra care sta sa cada tu tot acolo parchezi?

2  - Dai in judecata asociatia, adica iti dai in judecata vecini si pe tine ca locatar, o sa platiti cu toti colectiv sa reparati plafonul la masina.

3 - Asta este tara, am si eu prin oras blocuri de pe care in fiecare an pica zapada si/sau gheata/turturi si nu a gasit nimenea vreo solutie, alta infara de afise gen "pica gheata" si gata ne-am spalat pe manute.
Acoperisul este parte comuna, deci ce sa faca asociatia inafara sa ceara bani locatarilor.

Tu stai in blocul de pe care a picat zapada?

#30
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,836
  • Înscris: 26.02.2010
Casco e cea mai ok varianta, după ce vor plăti 2-3 daune se vor lua și masuri.

#31
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

View Postndor, on 15 ianuarie 2019 - 09:05, said:

Din ce vad si ce citesc pe aici , constat ca-ti place sa faci pe martirul .
Ai avut un precedent creat , stiai ca asociatia nu a facut nimic pentru remedierea problemei , stiai ca este iarna , stiai ca o sa ninga abundent ...dar n-ai miscat masina din locul ala .
Asta e . Acum dai bani sa deschizi procese , sa-ti faci masina ... Daca ai impresia ca o sa te despagubeasca asociatia ..esti naiv .   Un proces dureaza ..intre timp zapada se duce ...
Si voiai ca 2-3 luni sa-mi parchez masina in alta parte doar pentru ca e posibil sa pice zapada? NU pot sa ma duc in fiecare luna sa ii intreb daca au luat masuri. Platesc degeaba 130 de lei pentru locul de parcare?

View Postvldc, on 15 ianuarie 2019 - 09:09, said:

De ce nu iei in calcul constructia unui carport pe locul respectiv de parcare ?

Pentru ca locul este rezervat la primarie nu cumparat. Nu am voie sa ii fac asa ceva.

#32
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
In eventualitatea ca acel bloc este reabilitat (si acoperisul din tabla,care si el intra in acea reabilitare) procesul cu Asociatia se va permuta catre Firma care a efectuat lucrarea de reabilitare+primarie...de la primul termen pana la o decizie finala,indiferent care,trec minim 18-24 luni....
Si daca nu este reabilitat,nu este problema....ba din contra.
Un administrator dibaci, cu noua Lege a Asociatilor,196/2018, nu are nevoie de avocat ca sa demonteze bucata cu bucata toate acuzatiile care i se aduc ,cum este cazul de mai sus....

#33
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

View PostArgent, on 15 ianuarie 2019 - 09:14, said:

O sa scriu ceva si o sa scriu in asa fel sa nu am probleme cu cei care modereaza aria, adica o sa scriu ceva de genul.

1 - Pe bune si anul trecut ti-a picat zapada pe masina si nu te-ai gandit sa iti cauti alt loc de parcare?
Daca primaria/ADP iti acorda un loc de parcare, pe care probabil tot tu l-ai identificat, daca iti este alocat un loc de parcare sub o piatra care sta sa cada tu tot acolo parchezi?

2  - Dai in judecata asociatia, adica iti dai in judecata vecini si pe tine ca locatar, o sa platiti cu toti colectiv sa reparati plafonul la masina.

3 - Asta este tara, am si eu prin oras blocuri de pe care in fiecare an pica zapada si/sau gheata/turturi si nu a gasit nimenea vreo solutie, alta infara de afise gen "pica gheata" si gata ne-am spalat pe manute.
Acoperisul este parte comuna, deci ce sa faca asociatia inafara sa ceara bani locatarilor.

Tu stai in blocul de pe care a picat zapada?

Da, stau in blocul de pe care a picat zapada. Dar, in scara unde stau eu s-au luat masuri si s-a facut in asa fel incat sa nu pice. Am presupus ca s-a facut si in partea cealalta.
Locul de parcare este la aproximativ 7-8 metri de bloc

#34
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdan78rom, on 15 ianuarie 2019 - 08:48, said:

Din cite stiu eu, parazapezile sint obligatorii pentru acoperisuri. Faptul ca ti-a facut masina zob e una, dar daca era un copil acolo linga masina?
Musai data in judecata asociatia, si plingere la politie. Sa ramina scrisa toata situatia.
asta ii spun si eu, in scris se fac lucrurile, nu "am discutat cu asociatia"... discutia se poarta in scris

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postopsy091, on 15 ianuarie 2019 - 09:26, said:


Da, stau in blocul de pe care a picat zapada.

O să fie un fel de Kramer contra Kramer.

Tu te vei judeca umpic și cu tine.

#36
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postopsy091, on 15 ianuarie 2019 - 09:18, said:

Si voiai ca 2-3 luni sa-mi parchez masina in alta parte doar pentru ca e posibil sa pice zapada? ...
Da, daca stii ca s-a mai intamplat lucrul asta si nu au fost luate masuri.

View Postopsy091, on 15 ianuarie 2019 - 09:18, said:

. Platesc degeaba 130 de lei pentru locul de parcare?
Intrebarea asta o pui celor care-ti iau banii de parcare . Banuiesc ca primaria .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate