Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Zăpadă de pe bloc pică pe mașină

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Bună dimineața. În această dimineață m am trezit iar cu zăpadă peste mașină. De ce spun iar? Pentru că anul trecut a picat din nou și mi-a îndoit putin plafonul. Am discutat cu doamna de la asociație și a spus că nu are ce să facă.  Culmea este că locul de parcare este rezervat de la primărie, deci cu plată.
Nu este obligată asociația să dea zapada jos? Sau să facă ceva să nu mai pice în asa hal? De pe scara mea nu pică absolut deloc, dar de pe scara vecină tot pica. Blocul este sub forma literei U. Parcarea este in spate in colț.
Ce aș putea să fac? Mi se pare periculos si pentru mine. Poate pica cand stau sa dau zăpada deoparte. Am mai vazut un topic asemănător, dar nu am vazut raspunsuri concrete.

Attached Files


Edited by opsy091, 15 January 2019 - 07:09.


#2
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Si tu crezi ca asociatia are bani de alpinisti de fiecare data cand ninge?
Parcheaza in alta parte si aia e.. Iarna nu-i ca vara. Nu mai asteptati sa vi se faca, sa vi se dreaga.

#3
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

 mariovrs, on 15 ianuarie 2019 - 07:10, said:

Si tu crezi ca asociatia are bani de alpinisti de fiecare data cand ninge?
Parcheaza in alta parte si aia e.. Iarna nu-i ca vara. Nu mai asteptati sa vi se faca, sa vi se dreaga.

Culmea ca la mine de pe scara nu pica si este acelasi acoperis. Dar la mine s-a gandit si au gasit solutii sa taie zapada sa nu pice in asa hal. Ce tot atata le gasiti scuze.
Asa faci si la gropi? "Le eviti ca nu are statul sa repare fiecare groapa"

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
E bloc cu mansardare ?
De obicei blocurile nu au acoperis in panta, deci nu pica nimic de pe ele..

Daca e acoperis in panta trebuiau montate niste opritoare de zapada.

[ http://www.directorproduse.ro/images/3/2a//6274830/6274830.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Se face o sedinta a asociatiei si se propune achizitionarea unei contra zapezi pentru acoperis - este un "gard" ce nu lasa zapada sa cada in cantitati uriase prin alunecare .

Attached Files



#6
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Este bloc in panta. Trebuia, dar cine sa faca? Eu le-am spus de anul trecut. O durere fix in c.. au avut

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Asociatia este raspunzatorul legal in astfel de situatii. Daca ii dai in judecata. Altfel, nu :)

#8
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Alte daune

Attached Files



#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017
Va intelegeti amiabil sau ii dai in judecata. Niste parazapezi era de bun simt sa aiba, daca nu chiar obligatoriu.

#10
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Fiecare asociatie are datoria legala sa curete acoperisul si trotuarul de langa bloc.
Daca deja ai daune, te poti indrepta juridic impotriva lor.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,526
  • Înscris: 30.10.2003

 opsy091, on 15 ianuarie 2019 - 07:32, said:

O durere fix in c.. au avut
O reactie fireasca. De ce sa cheltuie ei bani, cand tu ai putea sa-ti parchezi masina in alta parte? Ma indoesc ca o sa indure careva de tine.
Turturi nu s-au format? Aia-s mai funny daca pica.

#12
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Eu sigur as da asociatia in judecata. Nu mai face nimic la masina si cheama politia pentru constatare. Cred ca cea locala, aici nu stiu sigur.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
sunt de vina: proiectantul + verificatorul + constructorul + isc-ul + asociata ca nu a luat masuri dupa ce a fost instiintata.

#14
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
Nasol. Daca ti-a crapat parbrizul, sunt mari sanse sa iti fi indoit si capota si plafonul. Nu te intelegi cu ei, da-i in judecata. Oricum, fa mai multe poze si cu zapada, cum e cazuta si dupa ce cureti. Cu timestamp, sa se vada ca e diferenta de cateva zeci de minute sau ore intre ele.

Edited by Magicwisewolf, 15 January 2019 - 08:19.


#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,865
  • Înscris: 06.01.2008

 opsy091, on 15 ianuarie 2019 - 07:45, said:

Alte daune
Daca ai cumva un deviz de lucrari si pretul total (piese+manopera) de la service pentru daune (aici as adauga si sistemul de prindere pentru bara frontala sau chiar bara daca a fost afectata) discuta cu asociatia. Iar daca nu ajungi la un acord atunci chiar daca nu ai avea acum bani de un avocat iti recomand sa-i aduni cumva sau sa discuti cu el sa-si includa onorariul in daunele cerute la proces, si sa-i dai in judecata.

L.E.: cei care tot o dati pe aia cu "bu-hu-hu, parcheaza-ti masina in alta parte" ganditi-va ca poate chiar nu are unde altundeva sa o parcheze. Orasele sunt zugrumate momentan de masini si zapada.
Pe langa asta, ganditi-va cat de frumos ar fi sa treceti voi pe langa blocul respectiv, si sa va cada in cap ditamai bucata de zapada inghetata. Pun pariu ca doar va ridicati de jos, va stergeti si eventual va cumparati de la farmacie plasturi pentru ranile insangerate, nu-i asa?Posted Image Posted Image Posted Image
Si eventual va mai faceti si o asigurare de viata, in cazul in care crapati de la zapada ce pica de pe acoperis.

Edited by Hider141, 15 January 2019 - 08:28.


#16
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Sincer, nu stiu ce sanse ai sa-i convingi sa remedieze cumva problema, in privinta daunelor daca nu ai CASCO nu prea vad cum iti poti deduce reparatiile. De ce nu incerci la Primarie sa obtii alt loc de parcare din moment ce si anul trecut ai avut aceleasi probleme? Cu parere de rau iti spun ca orice demer ai face iti toci doar nervii si sanatatea

#17
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Sincer, am fost in aceeasi situatie, cu diverse chestii de pe bloc cazute pe masina mea.
Dupa discutii fara sens cu "domnul" administrator, mi-am facut casco la masina, iar acum, cand mai cade ceva mi se repara masina, iar firma de casco isi recupereaza banii de la asociatia de proprietari

Edited by johnsmith07, 15 January 2019 - 08:33.


#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 opsy091, on 15 ianuarie 2019 - 07:00, said:

Bună dimineața. În această dimineață m am trezit iar cu zăpadă peste mașină. De ce spun iar? Pentru că anul trecut a picat din nou și mi-a îndoit putin plafonul. Am discutat cu doamna de la asociație și a spus că nu are ce să facă.  Culmea este că locul de parcare este rezervat de la primărie, deci cu plată.
Nu este obligată asociația să dea zapada jos? Sau să facă ceva să nu mai pice în asa hal? De pe scara mea nu pică absolut deloc, dar de pe scara vecină tot pica. Blocul este sub forma literei U. Parcarea este in spate in colț.
Ce aș putea să fac? Mi se pare periculos si pentru mine. Poate pica cand stau sa dau zăpada deoparte. Am mai vazut un topic asemănător, dar nu am vazut raspunsuri concrete.
ce crezi ca ai putea sa faci decat sa faci la primarie sesizare in scris, si la asociatia de proprietari la fel, sesizare in scris?
crezi ca se rezolva cu vorbele?
Asta e primul pas. In scris. Apoi discutam pe baza raspunsurilor in scris primite

 arg, on 15 ianuarie 2019 - 08:16, said:

sunt de vina: proiectantul + verificatorul + constructorul + isc-ul + asociata ca nu a luat masuri dupa ce a fost instiintata.
pai nu a instiintat-o, doar a discutat pe vorbe cu niste persoane.
Instiintarile se fac in scris, si cu dovezi, poze etc

 opsy091, on 15 ianuarie 2019 - 07:19, said:


Culmea ca la mine de pe scara nu pica si este acelasi acoperis. Dar la mine s-a gandit si au gasit solutii sa taie zapada sa nu pice in asa hal. Ce tot atata le gasiti scuze.
Asa faci si la gropi? "Le eviti ca nu are statul sa repare fiecare groapa"
tu ce scuze ai ca nu ai facut nici o sesizare in scris??

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate