Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

frustrarea salariului mic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#307
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postdexterash, on 26 ianuarie 2019 - 16:43, said:

sunt cei mai 'teligenti de pe planeta si stiu cum sa evite "sistemul". Se vede dupa cum arata tara, nivelul de trai, consumul si altele...
Sigur, comunismul o fi fost adus de inteligenta romanilor dupa "mintea" ta, dar nah, cand tot ce poti aduce intr-o discutie e un behehe de amarat dus la sclavageala pe 2 lire la unii care nici nu te inghit, ce sa intelegi mai multe?

#308
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu faci decat sa exprimi frustrarile unuia "invatat" de pe 'nterneti fata de cineva cu experienta. Nimic nou sub soare, de altfel.

#309
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Nu faci decat sa presupui nenumarate tampenii si sa nu aduci argumente niciodata. Nivelul tau e de "behehe".

#310
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
@ TruthHurts, esti pe gheata subtire, o sanctiune acum pt atac la persoana (la limita caruia esti) ti-aduce automat banarea.

Edited by Barboso, 26 January 2019 - 18:01.


#311
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014
Daca nu puneai nume de companii iti spuneam mai multe.

Puii nu se hranesc intr-un singur fel si nu se produc intr-un singur fel chiar atunci cand totul sta sub acelasi grup.

Ce zici tu despre strategia de marketing e clar in anumite cazuri e exact asa, problema e ca tu duci treaba extrem.

Chiar nu aveti pui in comertul romanesc la care atunci cand sunt intregi si cu piele doar deschizand pachetul daca nu ai nasul infundat simti ca nu e ceva ok? Mi-e greu sa cred.


Edit. Nici nu stiu de ce am incercat sa-ti raspund vazand ce ai scris mai sus. Esti departe de un partener decent de discutie.

Edited by ionutzitaly, 26 January 2019 - 18:03.


#312
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Oare astfel de idei apar din lipsa educatie, lipsa cunostinte despre procese, ignoranta sau altceva?

Si chiar de ar fi fix acelasi produs (eu am oarecare dubii, dar sa trecem peste), "brandingul", in general, asigura/garanteaza niste treburi pentru consumator (discutia e lunga pe tema asta). Acum, ce sa zic, atata timp cat cumparaturile in Romania inca se fac la modul "un kg de pui la 7 lei" (adica pretul reprezinta caracteristica principala a produsului, nu producatorul/tipul), e si normal ca unii sa refuze orice tine de "branding"...

Edited by dexterash, 26 January 2019 - 18:29.


#313
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,669
  • Înscris: 02.10.2009
Problema “preopinentului” referitor la veniturile altora vine evident din frustrare, acea frustrare care pe forum il duce de fiecare data la suspendari si banari. De unde se vede ca sanctiunile nu “educa” pe aceia cu grave carente de caracter. Sanctiunile sunt pentru cei capabili sa inteleaga ca si ei pot gresi.

De fapt este reprezentativ pentru un numar mai mare de persoane, gata sa-si bata joc de situatia altora sau de faptul ca au indraznit sa incerce sa face ceva cu viata lor, in Ro sau aiurea.

Fiecare isi adapteaza viata la nivelul venitului. Cand se discuta la scoala, odata, demult, de Hagi Tudose era tocmai un exemplu dat copiilor, sa bage la cap ca si excesul cu economisirea sau zgarcenia poate fi devastator in viata. Viata aia a ta in care trebuie sa ai grije in primul rand de tine, ca nimeni nu o poate face mai bine.

Se poate spune, fara insa a incerca sa lovim sau jigni pe cineva, ca pentru o buna parte din cei plecati peste hotare, mai ales temporar, la munca, unul din motive a fost frustrarea salariului mic, pe langa alte nemultumiri si frustrari. Faptul ca au incercat sa iasa din acea situatie ii deosebeste net de aceia care au acceptat-o si n-au facut nimic altceva decat sa astepte sa le pice de sus ceva mai bun. Acestia din urma nici nu pot admite ca ceilalti au reusit sa scape de frustrarea cu venitul, cu standardul de viata sau cu conditia de umil servitor. Nu pot asta pentru ca ei insisi nu se cred capabili, deci nici altii nu sunt (ca doar n-or fi altii mai destepti!).



#314
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007

View Poston64, on 12 ianuarie 2019 - 18:26, said:

cine ajunge sa aiba 5000-6000 de lei net in Romania?
cei din IT care sunt developeri, qa automation, teamleazi, si project manageri
cei super putini din companii care sunt in functii manageriale
unii bugetari cu zeci de ani experienta in spate
in rest, oameni de afaceri si prestatori de servicii evazionisti

Ce anume lucrezi in IT?

Pentru restul lumii: in IT exista si personal "auxiliar" pe langa cei enumerati: HR, paza, IT, secretare/receptionere.
In firmele medii/mari exista departament de IT al firmei de IT. Posted Image Oamenii care se ocupa de retea, echipamente, achizitii, reparatii. In general sunt mai prost platiti decat programatorii si QA.

Daca esti deja in IT, si vrei sa castigi mai multi bani, invata si treci la o categorie mai bine platita. Decat sa stai pe softpedia mai bine invata.
La o firma de IT prin care am trecut era un tip la IT care a trecut la DevOps. Deci se poate, daca vrei. Fata de majoritatea din tara asta tu deja ai o oportunitate foarte mare fiind deja in domeniul asta.

E ok si sa ramai pe ce faci acum, dar atunci impaca-te cu ideea ca salariul tau nu va creste mult fara efort. Asta e valabil in orice domeniu (cu exceptiile de rigoare). Depinde ce vrei. Daca tu esti multumit ca primesti bani fara sa muncesti mult s-ar putea sa ai de suferit mai tarziu. Cariera ta pe termen lung e responsabilitatea ta, nu a managerului.

View Poston64, on 15 ianuarie 2019 - 14:36, said:

4000 5000 de euro sunt in jur de 18000-22500  de lei
Nu face un developer angajat la o firma in Romania atata, oricat de bun ar fi
Daca e ceva prin management atunci e alta poveste
In Bucuresti si Cluj un senior nu prea discuta mai jos de 10000. Si exista cazuri cu venituri de peste 20000 (fara sa fie in management), dar sunt exceptii norocoase. Atentie, am zis venituri, nu doar salarii.

#315
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
toata viata am invatat, nu mai pot, am si eu o varsta

#316
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007

View Poston64, on 27 ianuarie 2019 - 14:00, said:

toata viata am invatat, nu mai pot, am si eu o varsta
Posted Image
Ai sub 30 de ani si te plangi deja ca nu mai poti invata... Cu atitudinea asta nu ai sanse prea mari la salarii mari (poate doar daca compensezi prin smecherie foarte mare). Sanse mici in orice domeniu, nu doar in IT. Am cunoscut oameni aproape de pensie care continuau sa invete. E ok, e viata ta, dar schimba-ti asteptarile. Sau nu, treaba ta...

#317
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,669
  • Înscris: 02.10.2009

View Poston64, on 27 ianuarie 2019 - 14:00, said:

toata viata am invatat, nu mai pot, am si eu o varsta
Greseala fatala, mai ales in domenii ca IT, inginerie, medicina.
Nici la 60 ani nu ai voie sa spui asa. Trebuie sa inveti mereu ceva.
Nu zice nimeni sa incepi o facultate la varsta aceea dar intotdeauna se poate gasi ceva. Viata te obliga, daca vrei sa supravietuiesti, sa ai un serviciu pe care sa-l tii. Asta prntru ca in orice moment poate veni unul mai pregatit ca tine, gata sa traga presul de sub tine, sau pur si simplu nu mai faci fata situatiilor.

Unul din motivele pentru care Romania inoata intr-o mare de prostie si incompetenta este tocmai lipsa invatatului continuu, invatat pentru corectarea celor invatate prost inainte si pentru adaptarea la necesitatile curente. Mentalitatea ca daca ai facut o facultate la tinerete, gata "ai invatat" ce trebuia, sau ca daca ai peste 30 ani gata cu " capacitatea" de invatare.

Edited by Rosebud09, 27 January 2019 - 20:29.


#318
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

View Poston64, on 27 ianuarie 2019 - 14:00, said:

toata viata am invatat, nu mai pot, am si eu o varsta

Iesi la pensie atunci
Sau te angajezi operator la o linie de montaj

N-am nici un fel de respect pentru cineva care spune asa ceva.
Ala devine puturos.

View Postblitz09, on 27 ianuarie 2019 - 15:29, said:

Ai sub 30 de ani si te plangi deja ca nu mai poti invata...

Eu cred ca are peste 50 dupa cum vorbeste.
Nici la 60 nu te poti oprii

#319
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007

View PostRosebud09, on 27 ianuarie 2019 - 20:29, said:

Unul din motivele pentru care Romania inoata intr-o mare de prostie si incompetenta este tocmai lipsa invatatului continuu, invatat pentru corectarea celor invatate prost inainte si pentru adaptarea la necesitatile curente. Mentalitatea ca daca ai facut o facultate la tinerete, gata "ai invatat" ce trebuia, sau ca daca ai peste 30 ani gata cu " capacitatea" de invatare.
Absolut de acord. Eventual o facultate facuta doar impuscand 5-ul. E improbabil ca cineva care mai invata prin facultate sa ajunga asa.

Exista tari in care ajutorul de somaj e conditionat de educare, si se organizeaza cursuri serioase, nu smecherii pentru sifonat bani UE. Oricum de baza ar trebui sa fie responsabilitatea individuala, ca nimeni nu te poate obliga sa inveti.

Daca a luat-o pe panta asta, e greu sau chiar imposibil sa se mai schimbe. Treaba lui.

View PostTsunnnami, on 28 ianuarie 2019 - 07:10, said:

Eu cred ca are peste 50 dupa cum vorbeste.
Nici la 60 nu te poti oprii
Scria undeva ca are sub 30. Imi e lene sa caut, nu mai pot, am si eu o varsta...Posted Image
Am cunoscut medici care invatau chestii avansate de IT la 50-60 de ani. Imi faceam un calcul ieri ca in ultimii 6 ani am invatat vreo 10 limbaje/tehnologii noi (si am peste 40 de ani).

#320
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

View Postblitz09, on 28 ianuarie 2019 - 08:10, said:

Scria undeva ca are sub 30. Imi e lene sa caut

Un nou loser atunci
Curaj, nu e singurul

#321
marius0707

marius0707

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 22.11.2007
Cum ti-a zis lumea mai sus, secretul e sa inveti. Cand simti ca nu mai ai ce invata la locul actual de munca si te plafonezi, schimba proiectul sau compania.

Altfel nu o sa cresti niciodata. Ai noroc ca lucrezi intr-un domeniu dinamic si mai ales cu un mare deficit de oameni. E foarte usor sa schimbi jobul.

Din cate imi dau seama, esti QA. Baga mana, invata. Dupa 4-5 ani si ceva cunostinte tehnice poti sa incepi sa te gandesti la un salariu spre 10000 de lei, si chiar peste(cel putin in Bucuresti, poate chiar si Cluj)

#322
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,020
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmarius0707, on 30 ianuarie 2019 - 21:09, said:

poti sa incepi sa te gandesti la un salariu spre 10000 de lei, si chiar peste(cel putin in Bucuresti, poate chiar si Cluj)
In Cluj sunt mai mari salariile in IT decat in Bucuresti Posted Image

Edited by utopium, 30 January 2019 - 22:02.


#323
marius0707

marius0707

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 22.11.2007
Am studiat piata putin acum 2-3 luni. Mi s-au parut cel mult la nivelul Bucurestiului, in unele cazuri putin sub.

Si nici oferta atat de variata, ceea ce e normal avand in vedere dimensiunea oraselor.

De exemplu, compania unde sunt angajat are un nivel salarial egal in Bucuresti si Cluj.

#324
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,020
  • Înscris: 14.08.2007
Exista site-uri specializate care iti arata salariile (prin sondaj) ... la Cluj sunt ceva mai mari.

Bitdefender are birouri in mai multe orase din tara, evident si in Cluj/Bucuresti, iar Florin Talpes a zis anul asta la o conferinta din Cluj:
„Salariile developerilor sunt un pic mai mari decât în București. E o veste bună, dar și una proastă, în același timp. Piața aici e supra-încălzită, ne lovim de o limită în ceea ce privește resursele”.

Ca si sef al celei mai importante companii cu capital romanesc din domeniu si cu birouri la Bucuresti, Cluj, Timisoara, Iasi, etc cred ca stie foarte bine piata. Si tocmai pentru ca cererea/bataia pe resurse e mai mare, salariile sunt mai mari.

Edited by utopium, 30 January 2019 - 23:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate