Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

frustrarea salariului mic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#271
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 TruthHurts, on 21 ianuarie 2019 - 18:15, said:

exploatare a prostiei omenesti(presupunerea mai scump = mai bun).

Nu, mai scump = mai sigur
si nu e prostie, nu vreau sa petrec viata sa aleg din gunoaie ce e cel mai profitabil, o gramada de cupoane etc

#272
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eu cred ca muncitorii, inginerii, arhitectii si medicii cei mai ieftini sunt cei mai buni. Oare gresesc? :D

#273
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 dexterash, on 21 ianuarie 2019 - 19:29, said:

Eu cred ca muncitorii, inginerii, arhitectii si medicii cei mai ieftini sunt cei mai buni. Oare gresesc? Posted Image

Da, la conjugare
Eu cred ca "muncitorii, inginerii, arhitectii si medicii" care produc lucruri ieftine sunt cei mai buni.
Adica dac-as avea un proiect serios si as putea alege, as alege colectivul de ingineri de la Renault-Logan in detrimentul celor de la BMW

#274
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 Tsunnnami, on 21 ianuarie 2019 - 19:24, said:

Nu, mai scump = mai sigur
si nu e prostie, nu vreau sa petrec viata sa aleg din gunoaie ce e cel mai profitabil, o gramada de cupoane etc
Fals complet.

mai scump = mai scump si atat

Cele mai sigure produse sunt cele produse industrial de marile firme care respecta niste standarde si niste reguli, vandute de marii retaileri - care au exigente mai mari decat micile magazine si la igiena, si la conditii de depozitare si la tot.

In cam toate tarile dezvoltate exista niste norme minime in privinta sigurantei alimentare, iar marile firme sunt cel mai probabil sa le respecte. Restul de griji sunt prostii irelevante. E suficient sa te uiti la speranta de viata din tarile dezvoltate, in conditiile in care produsele "bio" sunt o cantitate neglijabila. De aici rezulta ca alimentele obisnuite sunt perfect ok.

Alimentatia nesanatoasa e in general o optiune constienta, determinata de faptul ca mancarea gustoasa tinde sa fie si nesanatoasa in exces(gustul bun te determina sa mananci mai mult, mai mult -> nu prea sanatos), iar unii prefera placerea mancatului in detrimentul sanatatii. Restul sunt povesti pentru naivi.

#275
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,629
  • Înscris: 02.10.2009
Ei, bobocule, apăi cum le știi dumneata toate, mai rar cineva!
Posted Image

Cumparati voi ce e mai ieftin.

(apropo de frustrarea salariului mic).

Edited by Rosebud09, 21 January 2019 - 21:28.


#276
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 TruthHurts, on 21 ianuarie 2019 - 20:31, said:

Fals complet.

mai scump = mai scump si atat

Cele mai sigure produse sunt cele produse industrial de marile firme care respecta niste standarde si niste reguli, vandute de marii retaileri - care au exigente mai mari decat micile magazine si la igiena, si la conditii de depozitare si la tot.

In cam toate tarile dezvoltate exista niste norme minime in privinta sigurantei alimentare, iar marile firme sunt cel mai probabil sa le respecte.

E alegerea ta.
Toti se orienteaza pe sectorul lor de calitate catre "cat mai ieftin", altfel ii ia concurenta
Cand o sa-ti cumperi un caiet nou dictando, vii la dictare.

Firmele mari sunt constranse de firmele care le vinde produsele si care le pune in vedere:
Pachetul trebuie sa arate cam asa, culorile astea, gabaritul asta, si nu vii la mine daca pretul depaseste... $x.xx
De acolo pleaca comanda catre "productie" care se face la LIMITA legalitatii.
Asa e peste tot. Si eu muncesc la fel.
Culmea, si pentru Bugati se discuta LA FEL.

SI eu as putea sa analizez ce se gaseste in Whole Foods sau Plum Market si sa caut produse IDENTICE in walmart si sa salvez $3.00
Numai ca timpul meu e mai important.

Nu mai stiu daca Rose a auzit de scandalul de la SuperStore de prin 2007 parca unde se imbolnavea lumea cu nu stiu ce microb de la carne, care culmea era calitativ buna, dar mai ieftina, ma refer la vrabioara (tenderloin)
Cand s-a aflat ce faceau. La limita legii
Luau bucatele de carne si le "lipeau" in bucati mai mari, apoi le vindeau mai ieftin decat la magazine mai scumpe.

Cand strambul lua carnea si o putea pe gratar, si o manca "medium-rare", aia nu se facea ca lumea la mijloc.
Daca era carne dintr-o bucata nu avea nimic, dar la suprafata carnea dezvolta bacteria asta, care exista si dupa gratar pentru ca pana sa o lipeasca statea la oxigen
Cine dracu s-ar fi gandit.

Ti-as da exemple si din industria auto..

#277
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

 TruthHurts, on 21 ianuarie 2019 - 14:48, said:


La anumite categorii de produse, aproape NICIODATA! Spre exemplu, e aproape imposibil sa cumperi piept de pui sau cotlet de porc sau muschiulet "mai bun".

Vorbesti prostii sau ai probleme cu papilele gustative.


#278
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Tsunnnami, on 21 ianuarie 2019 - 19:39, said:

Adica dac-as avea un proiect serios si as putea alege, as alege colectivul de ingineri de la Renault-Logan in detrimentul celor de la BMW
Fucking hell, cum sa nu. Plastic mai prost ca in Renault mai rar. Bun, am trecut peste asta. Megane 4 (2017 parca). Na, ceva mai low-cost asa.

Ba, cum sa-ti palpaie ledurile/becurile cand abia atingi butoanele?
Cum sa ai impresia ca se rup manetele alea din plastic cand reglezi volanul? Sau scaunul? In 2019? Aveam (nu mai am) o "rabla" proiectata prin 1992-1995 de Mercedes si produsa intre 1995 si 2003 (30 de ani, diferenta, da?). Serios ca nu imi era frica sa trag de maneta aia de schimbat pozitia volanului, ajustat inaltimea partii din fata a scaunului (da, ca inaltimea per total era ceva control electric), deschis capota etc. Jesus  Fucking Christ cat de ... [ ceva ] ... pot fi. Mai da-o'n spanac de inginerie de bordel marca... Conti.

Da, plm, are 3 luminite in plus prin usi/draci-laci si un rahat de tableta incorporat in bord (care, btw, se misca fix ca un cur). Si e complet contra-intuitiva.

Inginerie, asa-i?

 ionutzitaly, on 23 ianuarie 2019 - 23:47, said:

Vorbesti prostii sau ai probleme cu papilele gustative.
Mai, atoate-nestiutorule, tu nu stiai ca porcu' provine dintr-o singura rasa - "porc" - si e hranit la fel peste tot? Cum sa difere carnea de porc?

#279
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 dexterash, on 24 ianuarie 2019 - 02:09, said:

Fucking hell, cum sa nu. Plastic mai prost ca in Renault mai rar. Bun, am trecut peste asta. Megane 4 (2017 parca). Na, ceva mai low-cost asa.

Ba, cum sa-ti palpaie ledurile/becurile cand abia atingi butoanele?
Cum sa ai impresia ca se rup manetele alea din plastic cand reglezi volanul? Sau scaunul? In 2019? Aveam (nu mai am) o "rabla" proiectata prin 1992-1995 de Mercedes si produsa intre 1995 si 2003 (30 de ani, diferenta, da?). Serios ca nu imi era frica sa trag de maneta aia de schimbat pozitia volanului, ajustat inaltimea partii din fata a scaunului (da, ca inaltimea per total era ceva control electric), deschis capota etc. Jesus  Fucking Christ cat de ... [ ceva ] ... pot fi. Mai da-o'n spanac de inginerie de bordel marca... Conti.

Da, plm, are 3 luminite in plus prin usi/draci-laci si un rahat de tableta incorporat in bord (care, btw, se misca fix ca un cur). Si e complet contra-intuitiva.

Inginerie, asa-i?


Eu nu-mi dau seama despre ce vorbesti tu.
1. Nu vorbeam de Megane.
Dar la Megane am doar cuvinte de lauda. Am avut 2, Break, full option, Megane 2 si Megane 3
200,000km fiecare fara probleme
2. Vorbeam de colectivul Logan de la Renault.
NIMENI alticineva n-a reusit sa faca concurenta Loganului. Ieftin si omologat. Calitate foarte buna pentru pret.

Sa faci o masina ieftina fiabia si sa sparga pietele nu e simplu deloc e mult mai greu decat sa faci aerodinamica, sa cumperi un motor de VW caroserie din Italia sa aduni si sa scrii pe el Bugati

#280
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Logan II nu mai este atât de reușit ca primul dpdv al fiabilității, rugină este tot la ea acasă, antifonarea slaba, un pic mai puțin zgomotoasă ca precedesoarea sa, la fel de barca ca și cealaltă generație și ar mai fi multe de spus. Logan II este o mașină low-cost franțuzească, destul de buna, care vine cu destule neajunsuri, basca mai nou destul de scumpa, peste 10000 euro, și-a cam depășit așteptările dpdv al prețului. Am luat un sandero în 2013, cu 9300 euro (cu rabla, 7800), dar în zilele noastre nu as da 10000 pe o dacie, nu prea merita.

#281
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,878
  • Înscris: 14.08.2007
Ma intreb daca ai avut Logan I de zici ca II are probleme mai mari cu rugina si antifonarea ;) Loganul e o masina low-cost care isi face treaba fara sa se strice prea des si atat, ai costuri mici de intretinere si isi face treaba acceptabil. Pentru cine nu vrea sa se incurce cu seconduri si nu are bani de una noua mai buna, e o masina ok.

#282
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
La serviciu avem Logan 1 și e groaznic de mers peste 100 km/h, nu mai vorbesc de scaune care sunt tari incomode. La sandero 2, rugina a apărut la 1 an după achiziție și sunt destule cazuri pe net. În fine, piesele sunt scumpe, nu mai este atât de ieftin de întreținut.

#283
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,878
  • Înscris: 14.08.2007
Piesele sunt scumpe fata de ce? Compara cu o masina germana si o sa vezi ca sunt ieftine. Si daca se strica rar, degeaba sunt scumpe piesele. Am avut Logan I timp de 11 ani, e o masina foarte ieftin de intretinut.

#284
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Piesele sunt mai scumpe fata de la L1, adică nu mai este atât de economica.

#285
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Ma uitam la un reportaj facut in Germania referitor la mincare ieftina , gen salamoase.
Babaeti , e de evitat.

#286
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 aris86, on 24 ianuarie 2019 - 09:57, said:

La serviciu avem Logan 1 și e groaznic de mers peste 100 km/h,
Am ca masina de serviciu un Logan din 2011, ma apropii de 100.000 de km fara nicio problema majora.
In afara localitatii functioneaza cu ''acul drept'', adica pana in 110 km/h, pentru a nu avea probleme cu radarul.
Viteza maxima atinsa 145 km/h, si nu o data... Mai sus, imi este teama, sa nu raman fara ceva din caroserie.

#287
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Vibrează rău mai sus de 150 km/h, am dat și eu de test 165 km/h, și e senzație nasoala. Am 82000km, pana acum băgat bani în consumabile și confort.

#288
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 ionutzitaly, on 23 ianuarie 2019 - 23:47, said:

Vorbesti prostii sau ai probleme cu papilele gustative.
Prostii vorbesti tu, pe testate! Catorva cunoscuti le-am demonstrat experimental, de mai multe ori(si cu carne de pui, si cu paste - asta chiar in italia, si cu apa minerala, si cu fructe). Se uitau stupefiati la mine, unii usor scandalizati, altii amuzati ca am "indraznit" sa-i pun la testare, respectiv fata-n fata cu realitatea factuala. :) Oamenii sunt ciudati, au anumite credinte irationale si tin cu dintii de ele, iar cand le dovedesti ca nu au dreptate sunt revoltati, chiar daca ei erau in eroare!

Se poate testa lejer, trebuie doar sa fii sincer cu tine si sa faci comparatii corecte pe acelasi tip de aliment(nu compari porc obisnuit cu sa zicem mangalita, cum vrea unul mai sus, ca esti deja rau prin aratura)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate