Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10851 replies to this topic

#9217
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 florin3222, on 05 iunie 2023 - 00:45, said:

daca nu ma intereseaza sa fiu platit, mai trebuie dosar / aprobari?
Da.

Dosarul are scopul sa verifice ca nu faci tampenii care ar putea deranja reteaua, ar putea provoca pagube la vecini, ar putea curenta oamenii care vin sa repare reteaua cand se strica.
Acest dosar reprezinta 99% din efort si se finalizeaza cand primesti pe e-mail un document numit Certificat de Racordare (CR).

Apoi pentru inca 1% efort, trimiti CR la Furnizor si te faci prosumator complet.

#9218
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Impamantarea e obligatorie.

Orice modificare vrei sa faci la bransament (chiar pentru un banal spor de putere de la 5 la 7kw unde se schimba doar disjunctorul de la contor), trebuie sa depui documentatie care trebuie sa includa buletinul de verificare al prizei de pamant.
Daca il ai si are mai putin de 12 luni vechime, il poti folosi.

#9219
florin3222

florin3222

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2022
@kolfleading multumesc pentru raspuns.
tinand cont de cat de simpla e instalarea, pot pregati eu tot dosarul sau tot va trebui sa apelez la o firma doar pentru stampila magica?

@radurus - motivul pentru care am intrebat de impamantare, este acela ca fiecare panou va lucra independent pe partea de DC, iar micro invertoarele se leaga direct la 220, avand deja pamantarea casei.
deci tensiunea maxima in DC va fi cea mai mare tensiune VOC a celui mai puternic panou, <50V.
fiecare panou e izolat de celelalte.

multumesc

#9220
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Impamantarea nu are legatura cu tensiunea panoului.
Este pentru protectie in cazul in care un panou are defect si ajunge la rama.

Panourile nu sunt izolate intre ele (cum consideri tu).
Microinvertoarele nu au conversie DC-AC cu separare galvanica.
Daca masori tensiunea intre plus si PE sau minus si PE, va fi mereu ceva acolo.

Daca ai impamantare deja care e in parametri (<4ohm), conectezi structura panourilor la acea impamantare.
Nu e nevoie de impamantare separata pentru structura PV.
Cine citeste normativele si standardele in instalatii electrice va sti asta.
Instalatorii cei mai multi considera ca e nevoie de impamantare separata dar daca ii pui sa iti arate unde scrie, nu au cum.

Edited by radurus, 05 June 2023 - 12:48.


#9221
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 28.11.2017
De ce toti pun sigurante DC pe panouri?
Aici zice ca "1,35 x Maximum Series Fuse (sau I mod max ocpr) < (Ns-1) x Isc max" si ce o mai zice pe acolo.
Din ce zice pe acolo daca e doar un string nu e nevoie, daca sunt 2, e posibil sa fie nevoie, daca sunt mai mult de 2 e obligatoriu.
Si in caz ca e un huawei care are 2 intrari de stringuri astea nu se "aduna", sau cum sa ii zic, adica nu au treaba unu cu altul!

https://fotovoltaice...ul-fotovoltaic/
Ca luand-o logic ar fi 2 cauze de defect la un panou, se intrerupe ori se scurtcircuiteaza.
Daca se intrerupe asta e, pica tot stringul, daca se scurtcircuiteaza se comporta ca o bucata de fir.
Sau???

#9222
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Sa devi pro consumator complet care este capacitatea  de productie minima acceptata?

#9223
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 31.01.2010

 theionutzradu1991, on 05 iunie 2023 - 14:22, said:


Sau???

Sau ei stiu ca trebuie sigurante da nu si de ce deci se chinuie sa explice verzi si uscate.
Siguranta aia are 2 roluri, e pe post de separator cind ai de lucru in tablou si apoi protejeaza panoul in cazul in care invertorul o "ia pe ulei" si da pe intrare tensiune de retea sau ceva pe acolo, se poate intimpla deoarece invertorul este fara transformatoare de comutatie care sa aiba rol de separare.
Prin urmare puneti neaparat sigurante si legati panourile la priza de pamint, nu stii nici o data ce gasesti pe acolo...

#9224
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,202
  • Înscris: 09.01.2008
Eu am un singur string si nu au pus fuzibile pe panouri.

#9225
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 24.05.2022
Doua stringuri, nu au pus nici fuzibile nici disjunctoare sau separatoare. Separator este DC switch-ul montat pe invertorul Huawei.

#9226
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 31.01.2010
Si intra direct in el?
Nici o separare, protector, ceva?

#9227
wwx35

wwx35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2007
Direct din panouri in invertor si la mine! I-am intrebat si au spus ca producatorul nu recomanda... No comment!
Mi-am cumparat un tablou cu protectii DC gata facut dar nu m-am invrednicit sa-l montez inca.

#9228
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Eu sunt bolnav dupa luminițe, asa ca am tablou cu descarcatoare de supratensiune, disjunctoare si bare led care indica amperajul pe fiecare string Posted Image

Scuze de poza, este imposibil sa o pun in orientarea corecta. Poate se indura Softpedia sa puna si un "rotate" la incarcare.

Attached Files



#9229
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 nicc, on 05 iunie 2023 - 14:30, said:

Sa devi pro consumator complet care este capacitatea  de productie minima acceptata?

Nu există o capacitate minimă reglementată...

#9230
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 31.01.2010

 topcat36, on 05 iunie 2023 - 18:50, said:

Scuze de poza, este imposibil sa o pun in orientarea corecta. Poate se indura Softpedia sa puna si un "rotate" la incarcare.
Pentru aia trebuie s-o ia un moderator, s-o intoarca si apoi s-o salveze la dumneavoastra in post.
Attached File  1685983710476439748454171164077.jpg   95.47K   34 downloads

Edited by Ion_Bumbu, 05 June 2023 - 20:21.


#9231
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 24.05.2022

 Ion_Bumbu, on 05 iunie 2023 - 17:12, said:

Si intra direct in el?
Nici o separare, protector, ceva?
Direct, ca in schema Huawei.
Nu este suficient un DC switch la intrare in invertor, cu ce ar ajuta inca unul inainte?

Attached Files



#9232
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 17.01.2014
In tarile mai "evoluate" exista obligativitatea de a avea un asa numit "fireman switch", usor accesibil de pompieri, in caz de nevoie, montat intre panouri si invertor, fara de care nu se aproba instalatia... tine de siguranta!!! La noi ?!? Legiuitorul ... Posted Image ... dar noi punem contoare suplimentare ca sa avem cu ce ne lauda! Posted Image

#9233
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 31.01.2010

 lexraz, on 06 iunie 2023 - 00:02, said:

Direct, ca in schema Huawei.
Nu este suficient un DC switch la intrare in invertor, cu ce ar ajuta inca unul inainte?

Din pacate aia e schema bloc a invertorului, n-are treaba cu blocurile de protectie puse in circuitul electric extern.
Siguranta are rolul ei principal, altul decit deconectarea manuala si separarea circuitului, acela este unul secundar.
Asta este, pe mine m-au incarcat la factura desi nu era nevoie, ori poate e nevoie? oare ce spuneti?

#9234
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
In cazul de față nu are alt rol decat daca ai mai multe stringuri in paralel.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate