Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10851 replies to this topic

#10765
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 20.06.2006
daca ai export 0 setat este o problema ca nu o sa ia in calcul consumul de pe firul galben (daca smart meter ul este pe firul negru langa casa, dupa derivatie)
daca esti prosumator doar datele iti apar aiurea in aplicatie, nu apare consumul plitei si apare export mai mare decat o sa ai la contor

#10766
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,202
  • Înscris: 09.01.2008

 camsonat, pe 12 aprilie 2024 - 15:03, a scris:

Depinde de distanta si de posibilitatea de a mai aduce un cablu de langa contorul distribuitorului si locul unde este smart meter-ul acum. Adica sa muti transformatorul de curent inainte de plecarea spre plita. Sistemul de productie va merge fara probleme si asa doar ca vei avea informatii denaturate despre consum/injectie.
Am fost tras de maneca in privat referitor la exprimarea confuza. Este vorba despre transformatorul de curent ce serveste contorului smart pt masurarea intensitatii curentului. Se pare ca nu toata lumea intelege despre ce e vorba si crede ca ar purea fi vorba despre invertor de fapt. Sper ca am clarificat.

#10767
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 24.05.2022
Sunt electricieni care nu inteleg cum/unde se monteaza transformatorul. Fost la un amic caruia ii montasem corect tranformatoarele unui smart meter trifazic. Invertor monofazic montat in sistem trifazic. A venit electricianul sa-i schimbe tabloul general vechi si a montat gresit, desi nu trebuia decat sa respecte montajul initial.

Attached Files



#10768
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,202
  • Înscris: 09.01.2008
Pai eu nu am fost "victima" unei astfel de ispravi? Si la mine arata ca la nebuni graficul ala.

#10769
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 20.06.2006
si la mine in familie echipa initiala a pus gresit ct urile in ambele cazuri, dar, din fericire au un inginer care trece dupa pentru verificare si comisionare si s a prins ca ceva nu e ok, dar ar fi fost super usor sa ramana asa. cel putin la trifazic a fost haos si deloc evident ca nu e ok

Edited by at_b, 14 April 2024 - 07:52.


#10770
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 24.05.2022
In mod corect asa trebuie sa arate:

Attached Files



#10771
danyro

danyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 28.05.2004
in mod normal, factura emisa de OD pentru dosarul de prosumator, cine o achita?
nu e suma de luat in seama(65 ron) dar ca principiu.

#10772
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,980
  • Înscris: 06.01.2006
factura de 64 lei o achita beneficiarul din banii lui

#10773
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 26.06.2009
Apropos de OD: stie cineva ce se intampla cu site-ul e-distributie? Ca pe site-ul vechi, nici pe cel nou, nu poti accesa contul de client sa vad statusul dosarului de prosumator. Imediat se fac 30 de zile si inca nu au emis ATR-ul (care este unul destul de simplu). Niste ametiti...

#10774
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,484
  • Înscris: 13.02.2006
Dimineata mergea.
Acum apare
Mentenanță
Lucrăm la îmbunătățirea sistemului nostru informatic, pentru ca serviciile destinate vouă, clienților noștri, să fie din ce în ce mai performante. Mulțumim că sunteți alături de noi!
Probabil ca pregatesc trecerea la noua platforma.

#10775
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.03.2008
salut. stie cineva unde vad si pana la ce valoare pot modifica HVRT?

#10776
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,484
  • Înscris: 13.02.2006
Ti-am raspuns aici.
Postul 298.

#10777
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,202
  • Înscris: 09.01.2008

Vizualizare mesajXman_ghio, pe 15 aprilie 2024 - 11:51, a scris:

Apropos de OD: stie cineva ce se intampla cu site-ul e-distributie? Ca pe site-ul vechi, nici pe cel nou, nu poti accesa contul de client sa vad statusul dosarului de prosumator. Imediat se fac 30 de zile si inca nu au emis ATR-ul (care este unul destul de simplu). Niste ametiti...
Gata, acum merge. https://contulmeu.re...electrice.ro/s/

#10778
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013

Vizualizare mesajBottecchia, pe 05 martie 2024 - 23:18, a scris:

Azi s-a montat inverterul, tablourile, s-au dus cablurile pana in tabloul general si s-a masurat priza de pamant, am 2,3 ohm. Din pacate nu au putut sa termine montarea panourilor pe acoperis pentru ca montajul se face cu cleme cu prindere pe falt la tabla click, fara holsuruburi care sa gaureasca tabla si dureaza mult mai mult montajul. Sper sa termine maine. O sa dau inainte si cu dosarul de prosumator, ca tot e platit, vad ce o fi si daca se strica treaba, sau daca vad ca nu exista beneficii reale, atunci sper sa pot renunta usor la calitatea de prosumator. Trebuie sa mai cumpar si o baterie, macar de 5kw Deye sau Pytes, ca sa nu gafaie invertorul Deye trifazic de 10 kw si sa tina macar consumatorii de noapte, frigider, congelator, lumini de curte, leduri de seara, tv si aparatele in standby de prin casa.
Vara, pe langa aerele conditionate, pot baga curentul in boilerul electric de 100 l, in pompa de la piscina (600w/h) intr-o pompa de caldura de la piscina de 4kw. Dar iarna ma interesa cel mai mult sa am productie, ca sa bag in rezistenta de 6kw din pufer, in boiler si in aere conditionate pt incalzire.
Am facut si un prim clip despre sistemul meu de 10 kw. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EinSPwYjPmU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acum astept sa devin prosumator, de aproape doua saptamani s-a depus dosarul, sa vedem cat dureaza la Enel Muntenia.

#10779
ovidiumarc79

ovidiumarc79

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.12.2022
Bună ziua! am un sistem de panouri fotovoltaice de 6 kw (invertor Huawei). Există posibilitatea de a seta (adauga ceva componente in plus) ca atunci cand incarc masina electrică să ia curent numai de la panouri nu si de la rețea, chiar dacă va face încărcarea mai lent?

#10780
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 24.05.2022
Sigur, iti trebuie un incarcator care sa stie sa faca asta, cum sunt cele de la Huawei sau Lektri.Co.

Edited by lexraz, 21 April 2024 - 23:46.


#10781
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,484
  • Înscris: 13.02.2006
In mod normal, incarcatoarele auto care stiu sa comunice cu invertorul/smart meterul, adica acelasi brand (Fronius-Fronius sau Huawei-Huawei) au optiunea eco-mode=incarca numai din ce produc panourile (evident daca e soare suficient) sau next trip mode=incarca de oriunde, ca sa poti pleca cu masina.

Edited by rinaldoparaipan, 22 April 2024 - 08:41.


#10782
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 12.09.2017

View Postovidiumarc79, on 21 aprilie 2024 - 15:21, said:

Bună ziua! am un sistem de panouri fotovoltaice de 6 kw (invertor Huawei). Există posibilitatea de a seta (adauga ceva componente in plus) ca atunci cand incarc masina electrică să ia curent numai de la panouri nu si de la rețea, chiar dacă va face încărcarea mai lent?

Daca instalezi o statie de incarcare de la Huawei ai optiunea de a seta "PV power preferred" in Fusion Solar. Din cate inteleg sistemul verifica constant daca puterea rezultata din panouri excluzand consumatorii casnici depaseste o anumita valoare inainte sa incarce masina deci posibil sa functioneze cu intreruperi in functie de consumatori/productia solara.Mai multe detalii aici:
https://support.huaw...power-preferred

Edited by liviu121314, 22 April 2024 - 09:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate