Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Chinezii au aselenizat

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#55
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

View PostOpelAstra2002, on 07 ianuarie 2019 - 17:32, said:

La exact 50 de ani dupa americani, chinezii au aselenizat.
O drona... nu oameni :)

View Posttruthwarrior, on 07 ianuarie 2019 - 19:56, said:

rusii au intelegeri cu Nasa pt a musamaliza totul ......
Da sigur... medicamente :)

#56
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostTsunnnami, on 07 ianuarie 2019 - 20:47, said:



Da, chinezii dau lectii la multi, chiar si americanilor.
In curand americanii raman in urma lor, daca nu si sunt deja
Intre timp americanii au trecut la urmatorul nivel: zbor spatial cu companii private.

#57
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFane, on 07 ianuarie 2019 - 21:01, said:

mai au ceva de alergat in urma americanilor, ca si astia nu vor sa stea pe loc sa-i poata ajunge chinejii repede, repede. si nu va mai bucurati asa tare ca ar putea ajunge chinejii superputerea lumii ca nu aveti de unde sa stiti cum se vor comporta si pe cati ii vor calca pe grumaz sa-si faca interesele.

Eu nu ma bucur, ma cam sperie sa fiu sincer.

#58
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 29.10.2017

View PostTsunnnami, on 07 ianuarie 2019 - 20:57, said:

Fa sa stii si robuste si putin fiabile.
Plantul nostru din CHina da piese mai bune si mai consistente decat in State. In plus salariile sunt asa mici ca iti permiti sa faci inspectie la 100% in productie
Dar n-o faci. (inspectia)
Pe partea cealalta a Lunii nici atat. Ca si cand as arunca intr-o fantana orice. Prima care-am aruncat te miri ce. Ok, si?
Cel putin americanii au spus ca au fost pe partea asta, unde mai sunt telescoape si se pot uita vreodata.
"'Uite talpa, uite locu' unde-am aruncatat pantofu; "'

View PostTsunnnami, on 07 ianuarie 2019 - 21:24, said:


Eu nu ma bucur, ma cam sperie sa fiu sincer.
Primii de calarit ar fi japonezii, nu uita ei ce au patit in ww2 cu astia.

#59
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostOpelAstra2002, on 07 ianuarie 2019 - 17:32, said:

La exact 50 de ani dupa americani, chinezii au aselenizat. Asta e diferenta de tehnologie dintre ei, de 50 de ani  ?

Pe mine mă surprinde, că încă mai există impresia asta generală, că în China nu se produce altceva decât "Adibas". Asta în timp ce chinezii au lansat primul satelit cuantic și au reușit să comunice utilizând criptare cuantică (imposibil de interceptat) la distanțe record, pe care le cam doboară an de an și fac pași uriași în ceea ce privește inteligența artificială, fiind lideri globali în domeniile astea.

Următoarele mari progrese tehnologice vor veni ori din China, ori din Europa. SUA nici nu prea mai este în ecuație în momentul ăsta.

#60
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Cu siguranţă n-au aselenizat. Costurile sunt enorme. China cumpără incă de la rusi aparatură la greu, lafel şi india. Chiar si SUA foloseau aparatura de la rusi de transport spatial până la noul război rece.
E doar o propagandă necesară acum în plin război comercial.

Americanii cu siguranţă au aselenizat demult, doar că din cauza costurilor enorme nu au mai făcut asta, poate şi din inutilitate.

Edited by cipri2bau, 07 January 2019 - 22:20.


#61
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSmurfK, on 07 ianuarie 2019 - 21:41, said:

Următoarele mari progrese tehnologice vor veni ori din China, ori din Europa. SUA nici nu prea mai este în ecuație în momentul ăsta.
E nevoie si de cei care definesc un principiu... chinezii doar au aplicat un principiu postulat inca din 1982 :)
Pentru cine-si imagineaza ca aceasta comunicare inseamna ca pui modem si daca ai date... e mult pana atunci. In realitate informatia sunt fotoni unici linkuiti trimisi intre statii.

View Postcipri2bau, on 07 ianuarie 2019 - 22:18, said:

Cu siguranţă n-au aselenizat. Costurile sunt enorme.
China are multi bani :)

#62
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
In ritmul ăsta auzim că şi Coreea de nord aselenizează pe undeva pe marte sau pe venus.
Vezi ce inseamnă să ai un stat puternic? Au reuşit comunistii ăia ce nu au reusit toată europa cu agentia ei spatială.

#63
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cand chinezii or sa populeze Luna, Marte si Alfa Centauri, o sa ziceti "ah, chinezarii..."

Mai bine ne-am da dracului de lucru si am incepe sa investim si noi in ceva tehnologii. Macar trotinete electrice de-am invata sa facem singuri.

#64
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Cică doar prin 2036 ar putea să mai trimită şi ceva echipaj, deci cât de încet lucrează oamenii ăştia de ştiinţă. probabil ptr că sunt bugetari, altfel nu-mi explic.
Adică distanţă vreo 80 de ani de la prima aselenizare cu atâta chin si cheltuieli.

Băi eu i-aş fi pus să facă şi o seră pe lună, un lan de porumb puneau acolo de experiment că şi aşa terenul se aridizează pe Terra. Mai face o cercetare, mai culege un ştiulete..

View PostPaz, on 07 ianuarie 2019 - 22:31, said:

Cand chinezii or sa populeze Luna, Marte si Alfa Centauri, o sa ziceti "ah, chinezarii..."

Mai bine ne-am da dracului de lucru si am incepe sa investim si noi in ceva tehnologii. Macar trotinete electrice de-am invata sa facem singuri.
hai să începem cu pioneze şi castroane. Poanta e că noi făceam ălea şi le vindeam şi în China, acum cumpărăm de la ei, şi incă pe credit că n-avem bani.

Nici măcar geamul de la termopan nu-i românesc şi nici PVC-ul ăla.

In comunism Ceausescu vindea camioane dacii si tehnică multă in China, cred că dacă ar vedea acum că noi am mers cu spatele iar China concurează cu sua ar face infarct.

Edited by cipri2bau, 07 January 2019 - 22:36.


#65
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,279
  • Înscris: 05.06.2002
Face parte din eforturile chinei de rebranduire din natiune care produce adibas (cum scria cineva mai sus) in natiune care are un cuvant de spus in tehnologie. Nu de mult anuntau ca au de gand sa faca primul oras iluminat nocturn de o olinda plasata pe orbita. O prostie d.p.d.v. economic dar care a facut turul jurnalelor de stiri si le-a mai imbunatatit un pic imginea.

Edited by Fane, 07 January 2019 - 22:36.


#66
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrixthina, on 07 ianuarie 2019 - 21:30, said:

Dar n-o faci. (inspectia)
Pe partea cealalta a Lunii nici atat. Ca si cand as arunca intr-o fantana orice. Prima care-am aruncat te miri ce. Ok, si?
Cel putin americanii au spus ca au fost pe partea asta, unde mai sunt telescoape si se pot uita vreodata.
"'Uite talpa, uite locu' unde-am aruncatat pantofu; "'


Primii de calarit ar fi japonezii, nu uita ei ce au patit in ww2 cu astia.

ba fac inspectia ca e ieftin, iar specificatia la GM-ul scos in CHina e mai a dracu decat cel din America.
Nu mai traiti cu legende
China e o forta in TOATE domeniile si un potential de mii de ori mai mare decat oricare tare.
India se apropie si ea tare. Traim intr-o lume dinamica in care ai in competitie nu dorm.
Mai mult media chinezului munceste mai mult, consuma mai putin, concedii mai deloc, mult mai seriosi, scoala LA GREU nu ca in state
Astea crezi ca nu dau rezultate?

Pentru vehiculele lor au angajat echipe intregi de ingineri de la BMW, AUDI, ce zici, scot ceva mai serios?

View Postcipri2bau, on 07 ianuarie 2019 - 22:27, said:

In ritmul ăsta auzim că şi Coreea de nord aselenizează pe undeva pe marte sau pe venus.
Vezi ce inseamnă să ai un stat puternic? Au reuşit comunistii ăia ce nu au reusit toată europa cu agentia ei spatială.

Coreea de N in spatiu?
Unde auziti mah prostiile astea?

#67
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

View PostPaz, on 07 ianuarie 2019 - 18:59, said:

de ce pe latura intunecata ? O avea legatura cu heliul 3 ?
Daca nu bate vantul solar pe partea intunecata, de unde heliu3?

#68
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
N-am citit tot, dar se impune o precizare foarte importanta.

Nu exista :fata intunecata" a Lunii! (decat albumul Pink Floyd cu acelasi nume :P) Luna se roteste in jurul axei sale cu aceeasi viteza cu care se roteste in jurul Pamantului, de aceea ne arata aceeasi fata (defapt vedem ceva mai mult de jumatate, datorita fenomenului de libratie). Roverul chinezesc a aselenizat pe fata ascunsa (sau opusa Pamantului), dar care primeste lumina Soarelui la fel ca fata dinspre noi, avand "zile lunare" de circa 14 zile panamtesti.

#69
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Au aselenizat pe partea umbrită că să nu-i prindă cu minciuna. Ăştia au telescoape şi filmează cu camerele incontinuu cerul, deci cum ar mai zice ăia că au aselenizat dacă nu se vede aselenizarea?

Ca si când ar zice Isărescu că leul a depăsit dolarul, dar numai azi noapte când dormeaţi toţi aşa că nu avem dovezi, când s-a făcut ziuă revenise la cursul normal.

Edited by cipri2bau, 07 January 2019 - 22:45.


#70
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Deci e vorba de fata nevazuta.

View PostXORIAN_L, on 07 ianuarie 2019 - 22:37, said:

Daca nu bate vantul solar pe partea intunecata, de unde heliu3?
Si pe aia care au scris asta pe siturile lor nu puteai sa-i intrebi. Te legi de mine ca ma vezi mai fraier...

#71
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 17.03.2009

View PostBlueKing-69, on 07 ianuarie 2019 - 18:07, said:

Important e ca au fost primii dupa americani. De ce nu ar fi reusit altii performanta asta?
Adevărul este că „au fost primii” după americani și ruși! https://en.wikipedia...wiki/Lunokhod_1
Dar doar americanii au trimis oameni pe Lună. Până acum!

Edited by stancosty, 07 January 2019 - 22:46.


#72
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Deci Tsuun. zice ca e periculosi,eu zice ce zice si el si romanu de langa Dragonul rosu<suna bine Ratonul Rosu> batmanbatman.   Greseli intentionate.

Ps. Pufonel,Tare albumul Dark side of the Moon.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate