Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Transferuri interbancare INSTANT in lei

- - - - -
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#55
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Raiffeisen.BRD,Unicredit,ING ar trebui sa fie un must pentru plati interbancare INSTANT.
Asa am acoperii 90% din clientii cu aceasta facilitate.

#56
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 05.12.2016
Raiffeisen va fi ultima bancă din România care va implementa vreodată ceva

#57
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 11.02.2006
Nu te contrazic, dar tocmai am citit că ar urma să introducă și ei carduri virtuale.


#58
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

View Postit_is_me, on 08 noiembrie 2021 - 12:34, said:

Nu te contrazic, dar tocmai am citit că ar urma să introducă și ei carduri virtuale.

Deci, ultima. :))

#59
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 05.12.2016
Așteptăm și gpay

#60
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 26.12.2015
De cardurile virtuale auzisem zvonuri acum ceva timp, dar până la ele, să facă lucrurile mai importante. Adăugarea funcției Top-up, implementarea Etoken-ului într-o singură aplicație, precum la Unicredit și înrolarea cardurilor în Google Pay. Dar, așa cum spunea un coleg mai spus, vor fi ca de obicei ultimii la capitolul funcții.

Edited by Cosmin_Andrei, 09 November 2021 - 17:11.


#61
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013
Se pare ca Patria Bank a lansat, sau urmeaza sa lanseze de maine, serviciul de plati instant. Sursa: <https://www.patriaba...i/plati-instant>

In lista de ‘Taxe si comisioane PF’ (la PJ nu am cautat) valabila incepand de maine 2.XII.2021 apar si plati/incasari instant, in cealalta disponibila si ea pe site, aplicabila din 1.X.2020 nu apar. Disponibile doar din internet/mobile banking, nu si la ghiseu. Si sunt pe bani bunicei: plati 9LEI/operatiune (indiferent de suma, in limita de 49.999,99LEI cat e maximul posibil la acest tip), incasari instant 3LEI. Deocamdata in listele de pe site-urile Asociatiei Romane a Bancilor si Transfond nu apare si Patria Bank.

#62
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 11.02.2006
9 lei pentru efectuarea unei plăți instant, respectiv 3 lei pt încasare instant ??? Dar ce bancă-i această Patria Bank ?
Să nu fie vreo greșeală, mi se pare de necrezut. Sau e vreo banca pentru bogati si atunci nu mai e nicio problema.

Libra Bank nu are niciun cost pentru plățile instant (și nici pentru nimic altceva).

Celelalte 4 bănci participante (BCR, BT, CEC, Vista) au costuri pentru acest serviciu?

Edited by it_is_me, 01 December 2021 - 18:34.


#63
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
În ABSOLUT orice situație, nu este OK taxarea încasărilor. Încasările nu sunt controlate de deținătorii conturilor.

#64
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 11.02.2006
De acord, dar uite alt exemplu - la BT fiecare încasare costă 5 lei.
Deci dacă ai 10 încasări lunare de la prieteni, familie etc, ai cotizat cu 50 de lei la BT. Altă bancă pentru bogați.

#65
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 26.12.2015
La ce fel de cont? Mie îmi intră salariul la Bt și până acum nu mi-au luat comision. Nici pt. top-up. Doar 3 lei pt. transferuri.

#66
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 11.02.2006
Suntem offtopic, dar uite aici https://www.bancatra...misioane_PF.pdf

#67
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013
Cu comisioanele de la Patria Bank nu e o greseala, vedeti ca lista de comisioane (cea aplicabila de maine) e accesibila chiar din pagina la care am pus link, undeva mai in dreapta.

Comisioane la plati de mica valoare prin internet banking la alte banci de care stiu:
  • BT: Plati 2,50/5,00LEI in functie de suma indiferent ca e normal/instant. Incasari 5LEI dar se pare ca nu il ia la sume foarte mici. Nu exista posibilitatea de plati gratis. Incasarea poate fi gratis dar (a) la salarii si numai prin conventie cu angajatorul si (b) la pachetele disponibile deocamdata exclusiv clientilor noi, in anumite conditii.
  • CEC: Plati 4,00LEI instant fata de 2,80/4,80LEI la cele normale, incasari 5LEI normale/instant. Plati gratis nu exista. Incasarile sunt gratis la pachete. Se pot face plati instant si la ghiseu, costa 10LEI.
  • Libra: Din ce spun altii, e totu’ gratis.
  • BCR: Standard incasarile sunt gratis, platile instant 4,00LEI fata de 3,51LEI cele normale. La pachete: George cred 0,51LEI (comisionul SENT) , TotalCont si ONE BCR 1LEU instant si 0,51LEI cele normale, in rest comisionul standard. (BCR zice de plati gratis, dar la ei comisioanele SENT/ReGIS nu sunt incluse si se percep separat).
  • De Vista Bank nu stiu nimic.
Cele de mai sus sunt pentru PF. Sper ca nu le-am gresit. La PJ difera.

Edited by sags, 01 December 2021 - 20:18.


#68
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019
Mie la George nu îmi ia comisioane Sent / Regis - personal îmi e mai util ca libra

#69
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013
@Ariu: Plati normale sau instant? Si contul tau e cumva parte dintr-o conventie banca - angajator? Intr-adevar comisionul pentru plati instant este singurul care e dat cu comision SENT inclus, si deci daca zice ‘gratis’ e chiar gratis. Dar la platile non-instant (inclusiv cele de mare valoare, care nu pot fi instant) BCR e foarte explicita ca se percep separat comisioanele SENT/ReGIS (0,51/6,00LEI).

#70
IonutNc

IonutNc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 25.05.2017

View PostAriu, on 01 decembrie 2021 - 20:24, said:

Mie la George nu îmi ia comisioane Sent / Regis - personal îmi e mai util ca libra
confirm ca la contul george nu se percep comisioane la incasare, iar transferurile (fie ele instant sau normale) catre orice banca din ro sunt gratuite

#71
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005

View PostAriu, on 01 decembrie 2021 - 20:24, said:

Mie la George nu îmi ia comisioane Sent / Regis - personal îmi e mai util ca libra
Dar cu ce e mai util Gorge versus Libra?
Ambele au tranferuri instant, gratuite...

#72
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postsags, on 01 decembrie 2021 - 20:10, said:

De Vista Bank nu stiu nimic.
nu e comision de incasare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate