Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Transferuri interbancare INSTANT in lei

- - - - -
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#73
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

View Postit_is_me, on 01 decembrie 2021 - 19:13, said:

De acord, dar uite alt exemplu - la BT fiecare încasare costă 5 lei.
Deci dacă ai 10 încasări lunare de la prieteni, familie etc, ai cotizat cu 50 de lei la BT. Altă bancă pentru bogați.

Dacă ai cont la ING și un dușman cu cont la BT, încarci un fișier de plăți, faci 10000 de plăți a câte 0.01 lei fiecare. => 50000 lei doar din comisioane. :))
Recunosc, că nu știu cum se comportă BT la plățile sub 5 lei.

#74
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006
Nu e mentionat niciun plafon minim de la care s-ar aplica cei 5 lei, deci taxa respectiva se aplica la orice incasare.
Am pus mai sus lista lor de taxe si comisioane.
Pare ca si CEC taxeaza incasarile similar cu BT.

Lista bancilor pentru bogati (cele care taxeaza incasarile, considerand oferta standard pentru PF) cuprinde (deocamdata) BT si CEC.

#75
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Haideti sa lasam comisioanele, in masura in care nu se refera strict la platile instant, ca e off topic.

Edited by sags, 02 December 2021 - 13:23.


#76
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

View Postit_is_me, on 02 decembrie 2021 - 13:19, said:

Nu e mentionat niciun plafon minim de la care s-ar aplica cei 5 lei, deci taxa respectiva se aplica la orice incasare.
Am pus mai sus lista lor de taxe si comisioane.
Pare ca si CEC taxeaza incasarile similar cu BT.

Lista bancilor pentru bogati (cele care taxeaza incasarile, considerand oferta standard pentru PF) cuprinde (deocamdata) BT si CEC.

Am testat eu acum cu 2 lei. Nu s-a luat niciun comision, dar na, contul era gol. Nu folosesc în mod curent BT.

#77
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.09.2007
Nu se comisioneaza sub 5 lei așa că trebuie trimiși 5.01 lei.
El rămâne cu 100 și tu cu o gaura de 50.100 lei.
Când mi-am deschis contul am bifat că nu accept să depună cineva în contul meu.

Edited by vik19, 02 December 2021 - 16:39.


#78
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postvik19, on 02 decembrie 2021 - 16:27, said:


Când mi-am deschis contul am bifat că nu accept să depună cineva în contul meu.

Aia e pentru depuneri la casierie, electronic pe IBAN tot primești.

#79
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.09.2007

View PostCatean, on 02 decembrie 2021 - 16:50, said:



Aia e pentru depuneri la casierie, electronic pe IBAN tot primești.
Mai trebuie să știe contul. Nu l-am folosit pentru plăți așa că doar eu și banca îl știm.
Dacă îl mai știe cineva va fi "urât" pentru bancă.

Edited by vik19, 02 December 2021 - 17:25.


#80
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
A venit si anuntul oficial de la Patria Bank despre disponibilitatea platilor instant incepand de azi 2.XII.2021 <https://www.patriaba...l-plati-instant>. Deci in acest moment sunt in total 5 banci intre care se pot face astfel de transferuri: CEC, BT, Libra, BCR, Vista Bank si Patria Bank.

#81
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
^^ Implicit Revolut (Libra). Testat de mine Revolut -> BT. Banii ajung aproape instantaneu. +/- 1 minut. Testat pe cont curent și card de credit.

Edited by bv01, 02 December 2021 - 18:30.


#82
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019
george are serviciul adauga bani până la 40 000 fata de 20 000 Libra journey
+ aplicația generoasă pt plata la furnizorii de utilitati
+ serviciul de Cashback

#83
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 28.01.2007

View Postbv01, on 02 decembrie 2021 - 18:30, said:

^^ Implicit Revolut (Libra). Testat de mine Revolut -> BT. Banii ajung aproape instantaneu. +/- 1 minut. Testat pe cont curent și card de credit.
Eu am transferat Revolut - Libra si au intrat dupa vreo 2 ore. Ma mir ca ti-au intrat tie instant.
Libra - Revolut intra instant.

#84
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,586
  • Înscris: 13.03.2005
Problema e la Revolut, uneori nu executa transferul bancar in lei și nici cel in euro, imediat după inițiere. Dar din momentul in care transferul trece în starea *executat* leii intră în Libra Bank.

#85
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006

View Postsags, on 02 decembrie 2021 - 18:18, said:

A venit si anuntul oficial de la Patria Bank despre disponibilitatea platilor instant incepand de azi 2.XII.2021 <https://www.patriaba...l-plati-instant>. Deci in acest moment sunt in total 5 banci intre care se pot face astfel de transferuri: CEC, BT, Libra, BCR, Vista Bank si Patria Bank.
6 vrei sa zici, 5 erau pana acum.

#86
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
INFO:
Pe 5.XI.2021 au intrat in vigoare Regulile de sistem SENT versiunea 24 <https://www.transfon...li_SENT v24.pdf> in care Transfond a micsorat comisionul pentru plati instant.
Acum la platile instant avem:
  • 0,45LEI/operatiune (fata de 0,51LEI cat era din 1.VII.2021; pana atunci a fost cum e acum, 0,45LEI) perceputi de la platitor;
  • gratuit pentru beneficiarul platii (nemodificat fata de versiunea anterioara, dar pana in 1.VII.2021 a fost 0,45LEI)
Deci acum pe banci le costa mai putin, per operatiune, transferurile instant decat cele normale (care sunt 0,51LEI pentru platitor si gratis pentru beneficiar). Totusi mentin pentru clienti comisioane mai mari pentru acest tip de plati. Ce-i drept pentru accesul la platile instant mai platesc catre Transfond si un abonament lunar de 4.000LEI (la plati normale e fara abonament), dar aceasta suma e nimic pentru o banca; ‘pierd’ infinit mai mult oferind la diverse pachete plati gratis.

#87
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

Quote

Instant payment-ul functioneaza asa cum a fost desenat. Adoptia lui creste. Vad ca suntem tot mai multe banci care oferim aceste servicii. Ma astept ca pana la sfarsitul anului sa depasim 10 banci, avand in vedere testele pe care le simtim ca le fac competitorii.” – a mai precizat Mugur Podaru. [CEC Bank]
(sursa: <https://nocash.ro/la...multe-proiecte/>)

Hm. Sa speram, fiindca e deja cam multa vreme de cand nu s-a inregistrat nici un progres semnificativ. Si sa mai speram ca aceste 4-5 asteptate a fi noi in sistem nu vor fi [doar] din cele minuscule. Inca lipsesc banci mari precum BRD, ING, Raiffeisen. Ca sa nu mai vorbim de implementarile proaste cum e cea de la BT (de asta stiu, nu exclud ca si la CEC sa fie la fel dar nu stiu exact) - ‘BT: Banca unde platile instant se fac a doua zi’.

Edited by sags, 07 June 2022 - 20:21.


#88
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,586
  • Înscris: 13.03.2005
La BT, CEC BCR, LibraBank,etc. trebuie să bifezi, înainte de executarea transferului, Plata instant. Altfel face transfer normal, adică a doua zi.
De aici problema că, cică BT nu face transferul instant

La plata instant, banii ajung instant, dar contabil se înregistrează cu prima zi bancară, care poate fi Luni, daca trimiți sâmbătă sau duminică, transferul instant.

#89
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

View Postwertyck, on 07 iunie 2022 - 21:35, said:

… dar contabil se înregistrează cu prima zi bancară, care poate fi Luni, daca trimiți sâmbătă sau duminică, transferul instant.
Pai tocmai aici e problema. Codul Civil, stii, o lege de’aia mai serioasa, zice ca stingerea creantei se dovedeste cu extrasul de cont al beneficiarului. Deci eu non-BeTeist care habar n’am de apucaturile medievale de la BT fac plata instant duminica in ultima zi fara penalitati in bani sau de alt fel si apoi vine creditoru’ BeTeist cu extrasul de cont sa imi ceara penalitatile. Ce ii impiedica sa inregistreze operatia exact cand se face, adica duminica, nu pot intelege. Comisioane de-ale lor SUNT inregistrate si duminica: am extras din mai 2020 si pe 31, care a fost duminica, este inregistrat comisionul de administrare BT24. In loc sa faca ce trebuie, adica se inregistreze fiecare operatie exact cu ziua-ora-minutul-secunda in care se executa, au inventat o abominatie de ‘sold online’ ca sa carpeasca. O astfel de banca ar trebui data afara in suturi din sistemul platilor instant, chiar cu riscul de a inchide acest sistem.

CEC nu stiu cum procedeaza, dar nici cu ei nu mi-e rusine. Un transfer electronic intre conturi proprii curent->card nu se face instant (ok, nu are legatura cu instantul de care vorbim pe acest topic), instant doar se inregistreaza o suma blocata cu minusPosted Image pe contul de card urmand ca miscarea pe acest cont (si actualizarea soldului contabil - nu cel disponibil) sa apara pana la 10-15 minute mai tarziu. De ce, e dincolo de puterea mea de intelegere.

#90
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

View Postsags, on 07 iunie 2022 - 22:23, said:

Pai tocmai aici e problema. Codul Civil, stii, o lege de’aia mai serioasa, zice ca stingerea creantei se dovedeste cu extrasul de cont al beneficiarului. Deci eu non-BeTeist care habar n’am de apucaturile medievale de la BT fac plata instant duminica in ultima zi fara penalitati in bani sau de alt fel si apoi vine creditoru’ BeTeist cu extrasul de cont sa imi ceara penalitatile.

Păi în cazul ăsta, primitorul e beneficiarul, nu? Adică ce zici tu acolo de codul civil se aplică. Dar... cine pune la ultima zi de plată o zi nelucrătoare? În fine, 1st world problems. Eu folosesc BT doar pentru intrări și transferurile către conturile mele se execută instantaneu. Am încercat doar din Revolut (adică Libra).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate