Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Transferuri interbancare INSTANT in lei

- - - - -
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#37
george_c_ro1

george_c_ro1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 02.04.2020
Din 18 martie 2021...
Sa vedem cat de solicitat va fi acest serviciu de catre consumatorii finali , sau poate unele banci il vor promova ca un produs nou pentru atragerea de clienti.
Cu transferurile instant nu prea am auzit ca a avut succes comercial....



#38
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Nu stiu ce succes va avea AliasPay, dar poate ca unul ceva mai mare decat platile instant din simplul motiv ca da bine la hipstereala.

Platile instant stagneaza dpdv al extinderii. Inafara de 4 banci care de la inceput au avut intentia sa implementeze nu a mai aderat nici una. Ba chiar Citi care era a 5-a in lista de la inceput nu a facut-o nici pana acum. Iar din cele 4 cel putin BT are o implementare defectuoasa: platile facute duminica apar pe extrasul de cont luni cu data de luni ca si cum ar fi fost facute luni nu duminica ceea ce poate crea probleme legale pentru platitor (care nici macar nu e client BT sa ii cunoasca a(b)nomaliile).

Cu AliasPay nu numai ca banca trebuie sa adere, dar consider ca si fiecare utilizator in parte trebuie sa isi dea acordul/ sa ceara inscrierea. Nu de alta dar trebuie trimise date personale catre Transfond (de exemplu numarul de telefon sau adresa de email). In plus cum acestea au o oarece volatilitate eu unul NU m-as baga. IBAN-ul e absolut unic si nu va fi niciodata reutilizat pentru altcineva, iar daca e nevoie sa il dau cuiva pentru un transfer o fac ca nu-i tocmai secret. Adresa de email nu stii cand o pierzi ca s-a suparat provideru’ pe tine, la fel numarul de telefon. Si odata pierdute pot fi reutilizate de altcineva. Nu as vrea ca banii mei sa ajunga aiurea numai pentru ca persoana care mi i-a trimis nu stia ca intre timp am fost obligat sa-mi schimb numarul de telefon sau email-ul (si cele vechi au ajuns deja reutilizate).

#39
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 07.08.2003
Din păcate nici plățile instant nu au succes bancile preferând sa mai țină banii o noapte pentru o mică ciupeala de over-night.

#40
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Eu unul mai vad o problema la AliasPay. Din ce am citit in regulile SENT, 1 alias = 1 cont; dealtfel nici nu vad cum ar putea fi altfel. Sunt destui care au conturi la mai multe banci si chiar la o aceeasi banca poti avea mai multe conturi chiar in LEI. Pentru a folosi AliasPay ‘full’ ai fi nevoit sa ai mai multe numere de telefon (pe care sa stai cu ochii ca pe butelie sa nu le pierzi). In plus mi se pare mult mai simplu de ales banca destinatara, atunci cand ai conturi la mai multe, dupa IBAN fiindca un numar de telefon nu iti da nici o indicatie in acest sens. Si toate astea pentru ce?

#41
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postdaniel28, on 14 martie 2021 - 01:24, said:

Din păcate nici plățile instant nu au succes bancile preferând sa mai țină banii o noapte pentru o mică ciupeala de over-night.
La Libra nu am avut probleme, cel putin la transferuri catre si din BT.

#42
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 07.08.2003
Pentru ca Libra și BT sunt doua din cele 4 bănci înscrise la plati instant alături de CEC și BCR.


#43
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,514
  • Înscris: 13.03.2005

View Postsags, on 14 martie 2021 - 08:00, said:

Eu unul mai vad o problema la AliasPay. Din ce am citit in regulile SENT, 1 alias = 1 cont; dealtfel nici nu vad cum ar putea fi altfel. Sunt destui care au conturi la mai multe banci si chiar la o aceeasi banca poti avea mai multe conturi chiar in LEI. Pentru a folosi AliasPay ‘full’ ai fi nevoit sa ai mai multe numere de telefon (pe care sa stai cu ochii ca pe butelie sa nu le pierzi). In plus mi se pare mult mai simplu de ales banca destinatara, atunci cand ai conturi la mai multe, dupa IBAN fiindca un numar de telefon nu iti da nici o indicatie in acest sens. Si toate astea pentru ce?
nu văd o problemă având număr de telefon la mai multe bănci în sistem îți rutează banii către prima bancă pe care o au ei în listă la numărul tău de telefon. Banii ajung tot la tine, nu contează În care din cele unul, două trei conturi.

Edited by wertyck, 14 March 2021 - 19:39.


#44
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013

In ‘Regulile SENT v22’, Transfond said:

Fiecărui alias îi corespunde un singur cont (IBAN) stabilit de deținătorul acestui cont
Sursa: ‘Reguli SENT - versiunea 22 - în vigoare din data de 24.09.2020’ la pagina 28 din PDF disponibil de aici <https://www.transfon...ii/reglementari>.

Deci nu poti pune un acelasi alias la mai multe conturi. Mi se pare si normal, ca altfel banii s-ar duce pe unde apucaPosted Image. Si nu, nu mi s-ar parea deloc normal daca nu ar fi bine determinat in ce banca se duc banii, chiar daca e tot un cont de-al meu (LE: comisioane, care sunt contul/banca unde am nevoie de acei bani, etc, etc).

Edited by sags, 14 March 2021 - 20:30.


#45
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
'' ... Începând de astăzi, 18 martie 2021, clienții Băncii Transilvania și ai CEC Bank pot iniția plăți extrem de simplu între două conturi deschise la aceste bănci, utilizând doar numărul de telefon mobil al beneficiarului plății, prin intermediul serviciului AliasPay, dezvoltat și pus la dispoziție comunității bancare de către TRANSFOND. ... ''

> https://nocash.ro/pr...ocul-iban-ului/

#46
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Constatarile mele din acest moment despre disponibilitatea AliasPay:

La BT:
  • Nu am primit pana acum vreun mesaj legat de noua functionalitate
  • In BT24 si #neoweb nu gasesc nimic legat de ea: nici pentru a o activa, nici la plati sa pot introduce altceva decat IBAN.
  • In #neoapp iarasi nimic. BT24 Mobile nu am sa pot verifica.
  • In Play Store mie nu imi apare nici o versiune noua de BT24 Mobile, #neoapp sau BT Pay.
  • In App Store insa vad ca exista deja versiunea 1.6.1. de BT Pay care pomeneste AliasPay la noutati. Colegi de pe topicul dedicat BT (aici si aici) scriu ca au primt/vazut actualizare la BT Pay legata de AliasPay, dar nu stiu daca se refera la aplicatia iOS sau cea Android (sau cea din Huawey AppGallery, ca parca era si acolo).
La CEC Bank:
  • Nu am primit pana acum vreun mesaj legat de noua functionalitate
  • DAR in Play Store exista deja versiunea 2.4.6 a CEC Bank Mobile Banking publicata azi unde la noutati scrie de AliasPay. La fel in App Store versiunea 2.0.2 de azi.
  • Pentru celelelate aplicatii de Android de la CEC Bank (CEC Pay si Card2Card Transfer) nu imi apar versiuni noi. (Ultima nici nu prea ar avea ce legatura sa aiba cu AliasPay, de cealalta nu stiu ce sa zic.)
  • In versiunile web de internet banking (CECOnline si CECOnline Home) nu gasesc nimic legat de noua functionalitate.

Edited by sags, 18 March 2021 - 18:45.


#47
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Din 1 iulie 2021 intra in vigoare Regulile SENT versiunea 23 si odata cu ele se schimba comisioanele percepute de Transfond pentru platile instant:
  • In prezent, ele sunt impartite 0,45+0,45LEI intre platitor si beneficiar
  • Se modifica sa fie exact ca la platile normale: 0,51LEI platitorul, 0 beneficiarul. Bine ca dispare macar de aici anomalia cu comisionul de incasare, pe care unele banci il pastreaza (si la o valoare de vreo 10 ori mai mare).


#48
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Din 9 august 2021 s-a adaugat si Vista Bank (BIC: EGNAROBX) la lista bancilor ce ofera transferuri instant. Deci acum sunt 5 in total. Multumesc colegului @sftpdt pentru informatie. Pe site-ul Transfond apare deja, dar momentan nu si pe cel al Asociatiei Romane a Bancilor.

#49
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006
Pare că în curând urmează să adere la sistemul de plăți instant încă 4 bănci, ce s-ar adăuga la cele 5 bănci deja înrolate.
https://nocash.ro/tr...un-op-obisnuit/

#50
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 05.12.2016
Care or fi?

#51
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006
Și eu sunt curios.
Probabil că ING și Unicredit o să fie printre noii veniți.
Ambele bănci au lansat de curând carduri virtuale, deci pare că au apetit pt. dezvoltare digitală, așa că mă aștept să facă și acest demers.

#52
st3fan18

st3fan18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 29.11.2007
Și BRD a anunțat că urmează să lanseze plată instant, undeva la începutul anului 2022 va fi disponibil.  Patria Bank până la finalul anului :)

#53
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Sa speram și la Raiffeisen

#54
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Am gasit in articol care citeaza declaratiile a 4 banci care au dat cat de cat un termen estimativ de implementare: OTP Bank, BRD, Patria Bank si First Bank. Sursa e aici <https://www.business...u-doar-20149103>, articolul fiind din iunie 2021. Scrie si ce au primit de la alte banci, dar acelea sunt de genul ‘e important da’ avem alte prioritati’.

Quote

Ce spun băncile care nu au implementat sistemul de plăți instant incă:

OTP Bank: … În dezvoltarea serviciilor bancare și a operațiunilor de cont curent disponibile, aspectul plăților interbancare instant este unul important și urmărim ca în viitorul apropiat să îl putem oferi clienților noștri. …

BRD: Actualmente lucrăm la acest proiect și estimăm că undeva în prima parte a anului viitor [2022] îl vom lansa pentru clienți.
Patria Bank: … Vom adera la sistemul de plăți interbancare instant, proiectul fiind în curs de implementare. Sistemul de plăți instant va fi disponibil tuturor clienților băncii, persoane fizice și companii, spre finalul acestui an [2021]. …
First Bank: … Au fost alte priorități, însă sistemul de plăți interbancare instant rămâne în atenția noastră. Este un proiect pe care dorim să îl realizăm până la finalul acestui an [2021]. …


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate