Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Transferuri interbancare INSTANT in lei

- - - - -
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#19
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 09.04.2008

View PostMarin000, on 24 aprilie 2019 - 11:55, said:

BT chiar are de gând sa ceara bani pentru ceva ce e gratuit și normal în străinătate?...
BT are comision de încasare. La ce te poți aștepta la o asemenea bancă.

#20
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Incepand de azi 28.XI.2019, Libra a introdus si ea platile instant, gratuite. Pomeneste doar de clienti persoane fizice. Adica nu e disponibil si pentru persoane juridice?

Libra Internet Bank said:

Bucuresti, 28 noiembrie 2019: LIBRA INTERNET BANK este a 3-a banca din Romania care introduce serviciul plati instant in oferta proprie si este singura banca din sistem care include acest serviciu in mod gratuit in oferta standard pentru clientii persoane fizice. Astfel, platile realizate prin intermediul aplicatiilor de internet banking si mobile banking ale LIBRA INTERNET BANK vor ajunge in contul beneficiarului de la alta banca participanta la infrastructura de Plati Instant, in mai putin de 10 de secunde, oricand ar fi realizate (24/7/365).

Serviciul este disponibil pentru platile in lei efectuate prin aplicatiile de Internet Banking si Mobile Banking ale LIBRA INTERNET BANK, catre beneficiari care au conturi deschise la celelalte banci inrolate in sistemul platilor instant: Banca Transilvania si CEC. …
Sursa: <https://www.libraban...ne_fizice_/2425>

PS: BCR inca doarme, desi se avansase termenul (depasit deja) de sfarsit septembrie - inceput octombrie pentru a oferi si ei plati instant. Si nu era zvon, ca a venit de la directorul general al Transfond.

Edited by sags, 28 November 2019 - 23:02.


#21
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,571
  • Înscris: 26.06.2010
Numai plati instant nu sunt , nu le funcționează sistemul și intră banii a doua zi.Am făcut test de la Banca Transilvania la LibraBank și au intrat a doua zi.

#22
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 28.01.2007
Pai azi au lansat platile instant. Tie ti-au intrat 'maine' ?

#23
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,571
  • Înscris: 26.06.2010

View Postx_veb, on 28 noiembrie 2019 - 23:33, said:

Pai azi au lansat platile instant. Tie ti-au intrat 'maine' ?

Pe 27 noiembrie a fost lansat sistemul de plati instant de le LibraBank dar nu le funcționează sistemele .Nici transferul de aseară nu a intrat de la Banca Transilvania.

#24
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 28.01.2007
Sursa cu data 27nov? Pe site-ul libra apare data 28.nov

https://www.libraban...paign=instanthp


#25
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 02.03.2007
Am citit pe undeva ca a fost testat si functioneaza cu sume mai mari decat cele la care Transilvania nu are comision de incasare.
Incearca din Transilvania in Libra vreo 50 lei si vezi cand ajung.

#26
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
In sfarsit platile instant in LEI sunt disponibile si de la/ catre BCR. Mai bine mai tarziu decat niciodata.
  • Nu gasesc vreun comunicat la ei pe site, dar probabil sunt disponibile din 19 decembrie fiindca de atunci este aplicabila lista de comisioane care prevede si plati instant.
  • Disponibil prin internet banking din browser, nu si prin phone banking sau la ghiseu, iar in aplicatia de mobil exista unele informatii ca functionalitatea va aparea prin ianuarie (deocamdata nu este nici o versiune noua, cel putin nu pentru Android, iar cea existenta nu prevede optiunea de plata instant).
Nu au uitat insa sa puna un comision ceva mai mare decat la platile obisnuite (cu putin, da’ mai mare): 4LEI/transfer, comision SENT inclus, fata de 3,51LEI (3,00LEI comision BCR + 0,51LEI comision SENT).

Nu spun nimic despre, deci deduc ca raman gratuite, incasarile inclusiv cele instant. Aici e ceva cam ciudat. Ca regula, comisioanele publicate de BCR NU includ si pe cele percepute de terti inclusiv SENT/ ReGIS. De aici ar trebui ca la incasare sa perceapa comisionul SENT de 0,45LEI pe langaPosted Image cel de 0LEI al BCR. Insa in lista de comisioane SENT/ReGIS anexata la cele BCR nu apare si comisionul SENT perceput la incasare ci doar cel de la plata. Sa se fi schimbat fata ce au spus cei de la Transfond anul trecut? Sa fi uitat BCR de el??


Deci avem acum 4 banci cu transferuri instant in lei: CEC, BT, Libra, BCR. Pentru semestrul II al acestui an, care se cam incheie, se mai vorbea de City dar nu am mai auzit nimic dinspre ei.

Edited by sags, 20 December 2019 - 21:17.


#27
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Si chiar functioneaza, testat? Eu am numai Libra din lista, deci nu pot testa.

#28
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Nu am testat decat BT->CEC, mai prin vara. Ce pot spune este ca la BT (la CEC nu am avut cum sa vad) este instant dar nu prea.
  • Dpdv tehnic este instant, ca banii dispar din ‘Sold online’ de la BT si probabil apar cumva la CEC, ca altfel banca nu era acceptata in sistem.
  • Dpdv legal insa, al Codului Civil, ne e deloc instant. Motivul este ca BT a ramas la apucaturile de secol XIX sa nu scrie nimic in extrasul de cont in zilele nelucratoare (deh, se surmeneaza calculatorul), asa incat plata instant facuta duminica apare pe extras abia luni. Or, cf Codului Civil, dovada platii se face cu OP + Extras de cont iar daca in extras e data de luni atunci inseamna ca abia luni esti descarcat de datorie - deci legal NU e instant…
Poate o sa testez si cu BCR. Deocamdata am testat doar incepand sa completez un OP si odata ce contul beneficiar a fost la BT mi-a aparut bifa pentru plata instant, marcata cu ‘Nou’. Deci de implementat este implementat. Din experienta de pana acum BCR inscrie operatiunile in extras chiar in momentul efectuarii, cu data-ora-minut-secunda, si sper ca acelasi lucru sa se intample si la platile instant si sa nu apara anomalia descrisa mai sus pentru BT.

#29
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Cateva link-uri utile, cu diverse detalii tehnice in primul rand:
  • Transfond: Regulile SENT - versiunea 21, în vigoare din data de 10 decembrie 2018. Este versiunea care introduce platile instant. Disponibil aici <https://www.transfon...ii/reglementari>
  • Posted Image!: Transfond: DRAFT pentru Reguli SENT - versiunea 22. Nu tine de transferuri instant, dar le ajuta si pe ele introducand AliasPayPlati catre numar de telefon/ e-mail/ etc’. Disponibil tot din pagina de mai sus.
  • ARB: Schema SEPA RON de Transfer Credit Instant. Disponibila de aici <https://www.arb.ro/s...plati-sepa-ron/>. Este in principal o referire la (cu link catre) schema similara pentru plati in EUR la nivel european plus adaptari pentru LEI. De exemplu valoarea maxima a unui asemenea transfer apare in ‘Lista particularităților adoptate’ si este de 49.999,99LEI. In schema europeana este de 15.000EUR si din iulie 2020 va fi majorata la 100.000EUR (sursa: <https://www.finextra...ed-to-eur100000>). Poate maresc si ai nostri limita…
  • ARB: Lista participantilor, cu data de cand au facut disponibile serviciile, se gaseste aici <https://www.arb.ro/i...-schemele-sepa/>. In prezent: CEC si BT din 2019-04-22 (cu mentiunea ca CEC era pregatita inca de la inceputul lui decembrie 2018), Libra din 2019-11-25 si BCR din 2019-12-19. Pentru CEC si BT stiu ca intr-adevar transferurile instant au fost disponibile clientilor de la acea data, la BCR probabil data e tot ok, dar in comunicatul lor cei de la Libra au scris de 28 noiembrie nu 25 (o fi o eroare de tastare in XLS-ul celor de la ARB?).


#30
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Acum la BCR exista plati instant si in aplicatia pentru Android:

In pagina din Google Play a aplicatiei ‘George’, BCR said:

CE ESTE NOU
George iti ofera o noua metoda de plata, plata instant.


INFORMATII SUPLIMENTARE
Actualizată
30 ianuarie 2020
Versiunea actuală
19.51.8

Sunt implementate si in aplicatia pentru iOS:

In pagina din AppStore a aplicatiei ‘George’, BCR said:

Version History
19.51.6 // Jan 29, 2020
George offers you a new payment method, instant payment.
Fast, faster, record time. …

Edited by sags, 04 February 2020 - 19:35.


#31
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 02.12.2012
'' TRANSFOND oferă posibilitatea iniţierii simplificate de plăţi între două conturi deschise la bănci diferite, utilizând doar numărul de telefon mobil al beneficiarului plăţii, prin intermediul serviciului AliasPay - disponibil în regim 24/7/365. Serviciul este disponibil de joi, 24 septembrie 2020, la aproximativ un an de la operaţionalizarea serviciului său de Plăţi Instant în monedă naţională. ''

sursa <> https://adevarul.ro/...445c/index.html

#32
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 11.02.2006
"Această facilitate va fi oferită consumatorilor finali (persoane fizice sau juridice) prin intermediul băncilor/furnizorilor de servicii de plată care vor participa la serviciul AliasPay."

Nu am gasit nicaieri care anume sunt bancile care au aderat la serviciul AliasPay si nici site-ul acestui serviciu numit AliasPay.
Are cineva mai multe info?

#33
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Vom vedea intr-un viitor nedefinit ce banci vor adera la AliasPay. Se mai adauga insa si o problema cu clientii, pe langa interesul bancilor. Ei trebuie sa il ceara explicit odata ce serviciul va fi disponibil comercial, ca doar bancile nu or sa trimita automat date personale (numar de telefon, adresa de email, sau altceva) catre Transfond pentru a alimenta baza de date cu alias-uri. Eu de exemplu NU vreau un asemenea serviciu, alias-ul mi se pare prea ‘volatil’ si nu are cheie de verificare, deci (din punctul meu de vedere) e prea nesigur. IBAN-ul e neschimbabil/nereutilizabil si are o cheie de verificare care detecteaza erorile cele mai des intalnite, deci e cam greu sa nimereasca banii la altcineva dintr-o mica eroare de tastare.

O lista a acestor banci, cand vor fi, nu stiu exact unde sa caut. Poate pagina Transfond <https://www.transfon...e-automata-sent> care in prezent are ‘Lista băncilor care oferă Plăți Instant’, poate si pagina Asociatiei Romane a Bancilor <https://www.arb.ro/i...-schemele-sepa/> care publica in prezent o lista de ‘Instituții care au adoptat Schema de transfer credit instant SEPA RON’.


Platile nationale instant in LEI au fost operationale la nivelul Transfond in 10 decembrie 2018, dar abia dupa mai bine de 4 luni au fost disponibile comercial la doua banci (CEC si BT) si dupa aproape un an la alte doua (Libra si BCR). Se vorbea si de Citi, dar nu s-a materializat nimic. Dupa aceea tacere, banci mari precum BRD, Raiffeisen, ING, Unicredit au ramas complet nepasatoare.

Dintre cele 4 insa, BT are o implementare defectuoasa: la ei [uneori] ‘platile instant se fac a doua zi’. Din ce au scris unii e posibil ca si la CEC sa fie la fel, dar nu stiu sigur. De Libra nu stiu si nu am auzit nimic, iar la BCR s-ar putea sa fie 100% corect (dar nu am o verificare). Asa ca si cele 4 sunt 4 doar pe principiul ‘las’ ca merge si-asa’…

#34
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 11.02.2006
Transferurile din Libra catre BT si BCR si invers functioneaza instant, am verificat personal :) . Nu stiu sa zic nimic despre CEC.

#35
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Referitor la BT, NU, legal transferurile instant nu prea sunt instant.

Este adevarat ca fondurile primite sunt disponibile imediat pentru a fi folosite. Dar lucrurile nu se incheie aici, mai trebuie sa ai si dovada ca acel transfer s-a facut atunci si nu peste o zi sau doua. Uneori aceasta dovada este critica, de exemplu la tranzactii imobiliare este obisnuita o clauza de genul ca plata trebuie facuta pana la data de … altfel tranzactia se anuleaza de drept. Si aici e marea problema la BT: transferurile, fie ele si instant, facute duminica apar pe extrasul de cont abia luni, cu data de luni, fara a le putea deosebi in vreun fel de transferurile facute luni. Nu exista nimic care sa ateste ca de fapt a fost facut duminica. Codul civil spune ca dovada platii se face cu extrasul de cont. Prin urmare legal transferul s-a facut luni, cu o zi intarziere.

Daca ai cont la Libra si chiar BCR, te-as ruga sa verifici cand ai ocazia in ce zi apar pe extrasul de cont transferurile instant facute duminica (sau in alte situatii ciudate, cum ar fi in jurul miezului noptii(*)), atat ca platitor cat si ca beneficiar, si sa postezi aici ceea ce constati.

(*) Am avut personal o situatie la BCR cand o plata (obisnuita, nu e legat de plati instant) intrabancara ordonata pe 1 decembrie la 00:26 a aparut pe extras cu data de 30 noiembrie si a afectat soldul final al extrasului pe noiembrie. Deci ordinul de plata a fost executat ‘IERIPosted Image

#36
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 02.12.2012
'' Transfond va lansa comercial serviciul AliasPay, care permite plati intre conturi deschise la banci diferite utilizand doar numarul de telefon mobil ''

sursa : https://nocash.ro/tr...-telefon-mobil/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate