Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Cea mai OK Banca pt credit imobiliar - 2019 ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#73
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,890
  • Înscris: 25.01.2007
Dobânzile alea inseamna ircc-ul vieții plus 3,5 la suta? Cam asa ceva? Și asta e minim acum?

#74
c-mA

c-mA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2019
Buna ziua, am o intrebare. Doresc sa iau un credit ipotecar. Am fost la banca, au facut verificare la anaf si birou credite, unde apare totul ok. Dar precizez ca in urma cu multi ani, poate 5-6, am avut un card credit la care am avut intarzieri si a fost raportat la biroul de credite. Imtre timp, sumele au fost achitate. Credeti ca ar mai putea aparea ceva care sa duca la refuzul bancii daca verificarea a rezultat ok initial?

#75
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 13.03.2005
Nu.
Poate doar daca erau mai recente, dar nici atunci nu ar fi dus la refuzul creditului ci doar la luarea de măsuri suplimentare din partea băncii.

#76
mariomarian

mariomarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 24.01.2010

 justnaturalskill, on 20 iulie 2019 - 21:03, said:

Salut! In momentul de fata sunt și eu în febra căutărilor unui credit cat mai avantajos pentru achiziționarea unui imobil nou. La momentul actual, din căutările mele, acum după prima mărire a indicelui IRCC, cele mai avantajoase sunt UniCredit cu creditul Verde - DAE 5.55% dacă mă iau după calculele unui broker și 5.69% dacă mă iau după ce scrie pe site și OTP bank cu 5.54% daca mă iau după calculele unui broker și 5.55% după ce scrie pe site.
Inclin spre UniCredit, pentru că includ în rata și o asigurare de viata, au infrastructura IT mai modernă, nu te obliga sa vii cu salariul la ei, iar în urma unei simulări ratele diferă cu aproximativ doar 15lei in plus la UniCredit pe lună.
Dacă mai are cineva sugestii și păreri îl rog să spună.

Creditul Verde poate fi accesat doar de cei ce demonstreaza ca imobilul care il cumpara se incadreaza intr-o anumita clasa energetica ( superioara ). Putine cladiri noi detin acest certificat energetic ce atesta eficienta lui.

#77
mariomarian

mariomarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 24.01.2010

 mariomarian, on 05 august 2019 - 15:03, said:


Creditul Verde poate fi accesat doar de cei ce demonstreaza ca imobilul care il cumpara se incadreaza intr-o anumita clasa energetica ( superioara ). Putine cladiri noi detin acest certificat energetic ce atesta eficienta lui.

Update: ca sa te incadrezi la creditul casa verde imobilul unde iti cumperi trebuie sa aiba un certificat de performanta energetica cu o valoare a consumului anual specific de energie mai mica de 162.00 kWh/m2 an.

#78
redhawk

redhawk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.03.2008
La ING nu si-a facut nimeni credit imobiliar? Vreo parere, chiar si din auzite cum e la ei? Multumesc!

#79
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
Eu din ce vazusem in simulari erau printrei cei mai scumpi.

Cele mai ok iesisera Alpha Bank si Unicredit.

#80
andimiroiu

andimiroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 31.07.2006
Salutare - a luat cineva credit ipotecar la Patria Bank, in euro? ceva pareri? cu venituri in lei iti da 25% avans, sau cer mai mult?

#81
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008

 george_alexandru, on 05 ianuarie 2019 - 22:16, said:



n-o sa vezi niciodata robor de 10%.

Hehe, în 2008-2009 a fost și 15%.

#82
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Salutare. Și-a luat cineva credit ipotecar recent? M-ar interesa căteva experiențe plăcute cu băncile.

#83
BiancaNdr

BiancaNdr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.06.2019

 raduors, on 19 februarie 2020 - 12:40, said:

Salutare. Și-a luat cineva credit ipotecar recent? M-ar interesa căteva experiențe plăcute cu băncile.

Hello.
Eu am aplicat pt ipotecar la unicredit in ianuarie. Ce detalii vrei sa stii?

#84
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Ce dobândă+ comisioane ai primit? Și in cat timp îți dau răspuns?

#85
BiancaNdr

BiancaNdr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.06.2019

 raduors, on 19 februarie 2020 - 17:11, said:

Ce dobândă+ comisioane ai primit? Și in cat timp îți dau răspuns?

IRCC + 2,4% marja bancii, 900 de lei comision analiza dosar + 18 lei comision transfer (creditul ajunge intr-un cont curent dupa care banca ii transfera catre vanzator). Fara comision rambursare anticipata.
Trebuie sa ai in vedere faptul ca unicredit face media anaf pe ultimul an, nu pe 3 luni.

Iar procesul in sine a durat in jur de 3-4 saptamani. Asta pentru ca juridicul imi tot cerea documente in plus pe care trebuia sa le iau de la dezvoltator si au mai fost cazuri in care au cerut acelasi document de 4 ori.

#86
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
Si Alpha Bank + First Bank au conditii decente. Nu am memorat dobanzi etc, ma uitam strict la cat trebuie sa dau inapoi si comisioane de rambursare anticipata.

Pe langa asta, mereu au vrut sa isi mareasca baza de clienti.

#87
kumquatsangria

kumquatsangria

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.10.2018

 george_alexandru, on 05 ianuarie 2019 - 22:16, said:

La o criza serioasa, moneda o va lua la vale mult mai rau decat dobanda. Sunt destule exemple in ultima vreme, Turcia cel mai recent. Cu dobanda te mai joci, mai intervine BNR...la curs, BNR va incerca la inceput sa-l tina, dar daca e urata treaba o lasa moale ca altfel risca sa-si epuizeze rezerva valutara. Apoi, vorbim de termen lung....dobanda are o plaja in care fluctueaza, n-o sa vezi niciodata robor de 10%. In schimb, cursul, in tari ca a noastra, are tendinta de a o lua in sus...iar in 30 de ani ajunge departe.

Ah, si sa nu uit exemplul cu francul elvetian. E un caz special,  dar ar trebui sa dea de gandit. Nu stii niciodata ce factori pot aparea si Euro sa devina foarte puternic.
robor niciodata la 10%? :)))))) Plin de economisti pe forum. Te uimesc daca iti spun ca ROBOR poate fi mai maire de 100%? Da? Pai vezi ca s-a intamplat deja in '99.

#88
str999

str999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.04.2012
BCR cu dobândă variabilă IRCC+2.5%, 370 lei comision de evaluare, zero comision de analiza, zero comision de administrare, zero comision de rambursare anticipată.

#89
bungadudu

bungadudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 14.06.2008
Nici acel 5.49 dobândă fixă 7 ani de la ING nu e de lăsat ;-)

#90
desikblack

desikblack

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.02.2019
Update 01/2020: Am luat credit de la Patria. Printre cele mai mici comisioane, fara comision analiza dosar si per total DAE foarte mic. OTP Bank la fel par foarte ieftini dar impun multe conditii la acordarea unui credit convenabil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate