Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cea mai OK Banca pt credit imobiliar - 2019 ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#55
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View Postdon_dannielo, on 17 ianuarie 2019 - 06:48, said:

La un credit de 100.000 euro pe 30 ani, cu noua taxa pe lacomie a lui Valcu de 1% pe an, vei plati cu 30.000 euro in plus in total.
Cum ai ajuns la concluzia asta ? Taxeaza Valcov Banca Europeana si creste Euriborul ?
Dobanda este formata din Marja FIXA + Euribor !
On: am nevoi personale cu ipoteca cu dobanda de 3% , euriborul este negativ de mai bine de 5 ani.
Luati in lei ca asa va invata tatucu vinului dobrogean 😉

Dupa aia sa va plangeti ca v-a crescut roborul...ca in Februarie 2011 cand a urcat la 11% dobanda la lei !

Edited by M0sGerila, 05 February 2019 - 00:00.


#56
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,543
  • Înscris: 30.08.2017
Taxa pe lacomie este o taxa pe active financiare adica, in cazul bancilor, se va aplica volumului de credite (la care se mai adauga diverse, dar creditele au cea mai mare pondere). Taxa pe active nu tine cont de moneda creditului, ea este leata e robor strict din ratiuni de calcul procent, dar dupa ce se determina, se aplica intregului stoc de credite.

Acuma, unele banci au prevederi in contracte prin care se pot apara de evenimente extraordinare, cum e aceasta taxa pe lacomie. De exemplu, cazul meu, doua credite, ambele la aceeasi banca:
-un credit ipotecare in euro (de prin 2010), exista prevedere in contract prin care poate ajusta marja in situatii exceptionale
-credit nevoi personale in lei cu ipoteca (de prin 2017) - nu exista o prevedere in acest sens.

Pe exemplul meu, daca banca decide sa creasca marja, creditul va deveni mai scump.

In rest, trebuie retinut ca, daca vrei credit in euro, trebuie sa indeplinesti un grad de indatorare care, la creditele ipotecare, este aproape imposibil de realizat pentru cineva care obtine venituri in ron.

#57
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostM0sGerila, on 05 februarie 2019 - 00:00, said:


Cum ai ajuns la concluzia asta ? Taxeaza Valcov Banca Europeana si creste Euriborul ?
Dobanda este formata din Marja FIXA + Euribor !
On: am nevoi personale cu ipoteca cu dobanda de 3% , euriborul este negativ de mai bine de 5 ani.
Luati in lei ca asa va invata tatucu vinului dobrogean 😉

Dupa aia sa va plangeti ca v-a crescut roborul...ca in Februarie 2011 cand a urcat la 11% dobanda la lei !

Taxa afecteaza si bancile care dau credite in euro, ca si astea sunt active. Poate nu pe tine (desi ti-as recomanda sa recitesti contractul, poate ti-a scapat ceva), dar pe urmatorii care vor lua credite.

Deci nu se vor mai da credite noi, ca sa scada activele in timp, deci bancile se vor retrage usor din Romania.

Daca taxa ramane asa, dar n-o sa ramana, pentru ca nu s-au bugetat venituri din aceasta taxa pe bugetul 2018, oare de ce?

Edited by don_dannielo, 05 February 2019 - 07:57.


#58
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postpeticel11, on 04 februarie 2019 - 23:16, said:

26 ani.
De ce rău și mai rău?
La BCR nu mi a pomenit nimic de încasare salariul la el.. Totuși de ce zici?
Pentru ca exista dobanda mai mica de 6.5, daca indeplinesti anumite conditii - 5.5 cu dae 5.7 (adica 2,19 + robor 3 luni   ) si fara comision de rambursare anticipata. (OTP)
Asta daca nu te cramponezi de dobanda fixa, desi daca tot poti plati anticipat iar simularea ai facut-o pe 15 ani (un lucru foarte bun: cu cat mai scurta perioada, cu atat platesti mai putina dobanda)… nu vad de ce fixa. Posted Image
Daca dupa 6 ani robor creste la 10, cu ce te-a ajutat fixa? Posted Image

Ma rog, e parerea mea.

Edited by lelali, 05 February 2019 - 14:16.


#59
bose02

bose02

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2019
Salutare,

As fi curios daca a avut lumea pe aici de a face cu Garanti Bank si care este impresia despre ei.
In paralele cu cautarile de casa ma uit si dupa credite iar pana acuma pe hartie cel putin cel mai ok arata cel de la Garanti, cu un DAE de 5.81%. Imi place si ca nu te conditioneaza de virarea salariului la ei, dar sincer dincolo de faptul ca stiu ca exista si in Romania nu stiu mare lucru despre ei.

Mersi.

#60
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
In cazul in care ai obtinut o dobanda preferentiala pentru care ai semnat un contract prin virarea salariului sau un card de credit si inchizi acel card sau nu mai virezi salariul, dobanda iti ramane cea pe care o aveai atunci cand ai semnat contractul de creditare sau iti va creste pentru ca nu mai ai "scutirea"?
Tind sa cred ca iti ramane dobanda de la momentul semnarii chiar daca renunti la acea optiune care ti-a dat reducerea...

#61
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
bose02: Am avut eu ipotecar de la Garanti Bank. Sunt foarte ok. Acorda creditul destul de repede, Internet Banking-ul e bunicel.

Doar la comisioane stau cam prost: 2.5 RON /cont / luna si Internet Banking 3 RON / luna daca nu faci virarea salariului la ei.

Eagle Raider: daca nu mai virezi salariul se revine la dobanda standard la majoritatea bancilor

#62
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
E de ajuns sa faci tu transfer, din alt cont al tau. Cel putin la brd nu au problema asta, ca sa transfere angajatorul.

#63
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006

View Postmacsfx, on 16 februarie 2019 - 17:39, said:

Eagle Raider: daca nu mai virezi salariul se revine la dobanda standard la majoritatea bancilor
oare si la card e la fel? eu am auzit de cazuri cand dobanda a ramas cea initiala chiar daca nu s-a mai virat salariul

#64
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
E de incredere ce apare pe finz00m (sau alte agregatoare d-astea) ?  Din clasamentul de acolo pare ca OTP si reiffeisen ar fi cele mai avantajoase.

Are cineva luat de la OTP recent ?

Edited by asiodf, 14 March 2019 - 01:21.


#65
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Cred ca mai de incredere e sa iei bancile la rand si sa sondezi. Omul sfinteste locul. Dai de un ofiter de credit pe faza, iti cauta o varianta eligibila, te alegi cu bani in buzunar. Chestia asta ti se poate intampla si la "cea mai ne-ok banca" de pe forum, daca intelegi unde bat.

#66
bose02

bose02

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2019
Mai exista si varianta brokeri de credit, gen kiwi finance, eu am apelat la ei insa in paralel am mai povestit si pe cont propriu cu ceva banci.
Nu te costa nimica sa apelezi la un broker si poti primi un prim set de informatii rapid, fara sa bati personal toate bancile.

#67
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
A fost cineva in situatia ca dupa luarea creditului sa ramana fara job sau sa i se scada salariul semnificativ ? Te penalizeaza banca ? (chiar daca platesti la zi ratele) ? E standard asa ceva ?

#68
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Daca platesti ratele la zi n-au treaba cu tine, valabil pt orice banca. Daca nu le ma platesti ratele atunci se schimba situatia.

#69
justnaturalskill

justnaturalskill

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.04.2017
Salut! In momentul de fata sunt și eu în febra căutărilor unui credit cat mai avantajos pentru achiziționarea unui imobil nou. La momentul actual, din căutările mele, acum după prima mărire a indicelui IRCC, cele mai avantajoase sunt UniCredit cu creditul Verde - DAE 5.55% dacă mă iau după calculele unui broker și 5.69% dacă mă iau după ce scrie pe site și OTP bank cu 5.54% daca mă iau după calculele unui broker și 5.55% după ce scrie pe site.
Inclin spre UniCredit, pentru că includ în rata și o asigurare de viata, au infrastructura IT mai modernă, nu te obliga sa vii cu salariul la ei, iar în urma unei simulări ratele diferă cu aproximativ doar 15lei in plus la UniCredit pe lună.
Dacă mai are cineva sugestii și păreri îl rog să spună.


#70
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
Si eu cautasem printr-un broker de curand si Unicredit era favorit la conditii urmata de Alpha Bank.

#71
nmihaic

nmihaic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 30.06.2012
Si pe spam.spam e mai ok unicredit, trebuie verificat si la banca.
Am făcut de curând un card la unicredit, foarte putin a durat tot în comparație cu BT sau ing sau CEB si Raifeisen, fără hărți tot electronic (Mai putin o hartie acordul anaf :) ), asta incluzând faptul că nu am mai avut nimic la unicredit(la Raifeisen  a durat 2 ore adăugarea datelor si un top de hartie:) )

#72
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Concluzia clara e ca s-au inrautatit considerabil conditiile de creditare. Dobanzi mari si cam variabile, din ce vad.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate