Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cea mai OK Banca pt credit imobiliar - 2019 ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#19
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
eu totusi sper sa nu ajunga robor la 7-8 ca atunci incepe sa fie putin deranjant... am inceput in ian 2017 cu rata 1570 lei la robor 0.93 , acum rata 2080 lei la robor 3,40 ish. mai am si un credit de nevoi personale deci robor sa stea pe curul lui inca vreo 3 ani

#20
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Evident daca incerc sa simulez aceleasi valori pe RON, cred ca ies mult mai scump pe RON.

Toata analiza trebuie sa plece incepand de la marja bancii cat de mult sa negociezi in favoarea ta, si apoi analizat cum poti sa iesi mai bine in LEI sau EURO

View Postzile_san, on 04 ianuarie 2019 - 23:08, said:

eu totusi sper sa nu ajunga robor la 7-8 ca atunci incepe sa fie putin deranjant... am inceput in ian 2017 cu rata 1570 lei la robor 0.93 , acum rata 2080 lei la robor 3,40 ish. mai am si un credit de nevoi personale deci robor sa stea pe curul lui inca vreo 3 ani

Diferenta enorm de mare, adica aprox 110E in plus in defavoarea ta :( din cauza robor-ului instabil, iar la mine diferenta este in jur de 20-30€ in favoarea mea la creditul in valuta ca si fluctuatie.

Edited by costinuti, 04 January 2019 - 23:15.


#21
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View Postpeticel11, on 04 ianuarie 2019 - 20:43, said:

La ce banca, acum in 2019, ar fi mai avantajos sa apelez, sau ce tip de credit sa optez pt diferenta de 25.000e ?
cel mai bine este sa mergi la fiecare banca sa vorbesti si vezi cel mai bun deal ce-l poti obtine direct de la banca

#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

View Postpeticel11, on 04 ianuarie 2019 - 23:04, said:

Mulțumesc pt răspunsuri, în speci costinuti ca ai răpit din timpul tău și mi ai detaliat situația de care ai beneficiat.. O sa merg luni sa iau câte o oferta de la bănci și revin cu un feedback
Incearca intai o cerere de oferta pe site. In general alea se aloca unui consultant care apoi are de raportat rezultatul. E mai interesat sa rezolve favorabil, fata de unul peste care intri tu si poate nu are chef de munca in ziua aia.

#23
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View PostSef-chenko, on 04 ianuarie 2019 - 22:34, said:

La banca la care incasezi salariul ai deobicei cateva mici reduceri la comisioane.
nu intotdeauna-i cel mai rentabil, eu, de exemplu, am gasit conditii mai bune de credit la o banca unde nu eram client, bineinteles ca banca m-a creditat cu conditia sa devin clientul lor si pe langa creditul mai avantajos ai alte deduceri daca: primesti salariul la ei, ai card de credit, faci plati prin direct debit etc si asa am ajuns sa am si asigurare la masina la banca respectiva, fiind mai ieftin ca la alte companii

#24
Pisoic

Pisoic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.11.2009
Eu recomand OTP Bank. Am facut un credit in vara si am avut oferte de la mai multe banci, am ales OTP pana la urma, credit ipotecar cu dobanda 5.05%. Rata mai mica decat la alte banci cu aproape 200 lei.
Conditiile pt aceasta dobanda au fost:
-virarea integrala a venitului la ei (merge si prin transfer de la alta banca, depunere la ghiseu, la multimat, orice varianta, numai sa incasezi suma care apare in interogarea la anaf)  
-minim 5 tranzactii lunare (plati la POS)
-un pachet de servicii luat de la ei (noi am luat internet banking)
-asigurarea facuta la Groupama

Fiecare din aceste 4 conditii scade dobanda si am ajuns la 5.05 cu toate indeplinite. Cel mai mult scade prin virarea venitului. La 3 luni se face verificarea si daca una dintre conditii nu a fost indeplinita, in urmatoarele 3 luni dobanda creste cu procentul aferent.

Noi am luat pe perioada mai mare ca sa fim acoperiti in caz ca va creste robor, insa la cateva luni vrem sa platim rate in avans, cu scaderea perioadei. Mi se pare cel mai rentabil asa. In decembrie am platit 3 rate in avans si a scazut creditul cu 1 an.

#25
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View PostPisoic, on 05 ianuarie 2019 - 18:37, said:

Noi am luat pe perioada mai mare ca sa fim acoperiti in caz ca va creste robor, insa la cateva luni vrem sa platim rate in avans, cu scaderea perioadei. Mi se pare cel mai rentabil asa. In decembrie am platit 3 rate in avans si a scazut creditul cu 1 an.
sunt anumite conditii de plata anticipata, probabil difera de la banca la banca, de exemplu eu pot plati 10 la suta din suma restanta pe an fara penalitati

#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Creditul nu cumva e vechi?

#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View Postcostinuti, on 04 ianuarie 2019 - 23:02, said:

Robor la maxim? Nici pe departe; Apare o criza politica sa vezi cum sare in aer robor-ul iar Posted Image)))

La o criza serioasa, moneda o va lua la vale mult mai rau decat dobanda. Sunt destule exemple in ultima vreme, Turcia cel mai recent. Cu dobanda te mai joci, mai intervine BNR...la curs, BNR va incerca la inceput sa-l tina, dar daca e urata treaba o lasa moale ca altfel risca sa-si epuizeze rezerva valutara. Apoi, vorbim de termen lung....dobanda are o plaja in care fluctueaza, n-o sa vezi niciodata robor de 10%. In schimb, cursul, in tari ca a noastra, are tendinta de a o lua in sus...iar in 30 de ani ajunge departe.

Ah, si sa nu uit exemplul cu francul elvetian. E un caz special,  dar ar trebui sa dea de gandit. Nu stii niciodata ce factori pot aparea si Euro sa devina foarte puternic.

Edited by george_alexandru, 05 January 2019 - 22:18.


#28
Pisoic

Pisoic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.11.2009

View Postdan210, on 05 ianuarie 2019 - 21:56, said:

sunt anumite conditii de plata anticipata, probabil difera de la banca la banca, de exemplu eu pot plati 10 la suta din suma restanta pe an fara penalitati


Nu am o limita, nici comision, nimic. Doar sa am in cont suma pe care vreau sa o platesc in plus si sa fac o cerere la banca.

#29
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Cate banci (mai mari si cat de cat serioase) mai ofera credit in euro??
Deci creditul mai mult ca sigur o sa il faci in lei,asta daca nu vrei Libra Bank sau mai stiu eu ce alta bomba de banca...

#30
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016

View Postgeorge_alexandru, on 05 ianuarie 2019 - 22:16, said:

La o criza serioasa, moneda o va lua la vale mult mai rau decat dobanda. Sunt destule exemple in ultima vreme, Turcia cel mai recent. Cu dobanda te mai joci, mai intervine BNR...la curs, BNR va incerca la inceput sa-l tina, dar daca e urata treaba o lasa moale ca altfel risca sa-si epuizeze rezerva valutara. Apoi, vorbim de termen lung....dobanda are o plaja in care fluctueaza, n-o sa vezi niciodata robor de 10%. In schimb, cursul, in tari ca a noastra, are tendinta de a o lua in sus...iar in 30 de ani ajunge departe.

Ah, si sa nu uit exemplul cu francul elvetian. E un caz special,  dar ar trebui sa dea de gandit. Nu stii niciodata ce factori pot aparea si Euro sa devina foarte puternic.

Intra pe site-ul BNR si vezi graficul ROBOR 3M pe ultimii 10 ani si mai vorbim.

#31
peticel11

peticel11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.03.2009
am revenit cu 2 oferte, de la BCR si BRD, care stau cam asa:

oferta BRD:
tip credit - imob - "la casa mea"(varianta lor echivalenta cu prima casa)
valoare credit 117.000 lei ~ 25.000e
rata - 1104lei/
perioada : 156luni (13ani)
dobanda variabila (pe toata perioada) - 5.25 ( in conditiile actuale robor)
DAE 6.37
total dupa ultima rata achitata: 169.000 lei ~36250e


oferta BCR
tip credit - imobiliar
valoare credit - 117500 lei
rata 1185 lei
perioada - 142 luni (11.8-12ani)
dobanda fixa in primii 5 ani - 6.45% , iar pe restul perioadei indicele robor 6luni 3,30+3,0 puncte preocentuale marfa fixa/an.
DAE 6.75%
total dupa ultima rata achitata: 167.267 lei ~35750e


care dintre cele 2 oferte credeti ca ar fi mai ok? argumente..sau recomandari privind experientele cu bancile/tipurile respective de credit?
multumesc

Edited by peticel11, 07 January 2019 - 19:12.


#32
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
@peticel: inteleg urmatoarele:
- oferta 1: ROBOR variabil pe toata perioada fara marja fixa. ROBOR la ce perioada 3M sau 6M, ori?
- oferta 2: marja fixa in primii 5 ani de 6,45% si apoi 3%+ ROBOR 6M (3,3) adica 6,3 acum
Am inteles corect ofertele?

Oferta 2 pare mai sigura in sensul sa nu te trezesti in timp cu ROBOR-ul crescut foarte mult fata de initial mai ales, cu preconizarile BNR-ului si a bancilor de crestere a dobanzilor in urma masurilor fiscale recente ale guvernului din 28 Dec, chiar azi dimineata am auzit ca Ministrul Finantelor vrea sa cheme BNR-ul la discutii pe tema dobanzilor si creditelor.
Insa bineanteles ca exista si reversul medaliei sa scada ROBOR-ul fata de cat ai tu si sa platesti mai multa dobanda. Insa greu de crezut.

In Euro se mai acorda credite, ai intrebat?

#33
peticel11

peticel11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.03.2009
La oferta1 robor 1m..
Da, ai înțeles ok ofertele..
La BCR doar lei, la brd nu am întrebat

#34
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postpeticel11, on 07 ianuarie 2019 - 22:06, said:

La oferta1 robor 1m..
Inca un punct in plus pt oferta 2, din punctul meu de vedere, intrucat se va simtii din plin fluctuatia dobanzilor din piata.

#35
chaingun9

chaingun9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.05.2006
Va salut, am si eu o intrebare scurta legata de achizitionarea unei case printr-un credit ipotecar daca sunteti amabili. Pe scurt am o suma de bani economisita aprox 900.000 lei pentru avansul necesar contractarii creditului ipotecar. Intrebarea mea are legatura cu faptul ca majoritatea dezvoltatorilor imobiliari prezinta pretul imobilelor in euro.

Ce se intampla exact la momentul contractarii creditului, banca iti dai restul de bani in lei si apoi ii transforma pe toti in euro pentru a fi transferati mai departe dezvoltatorului? Aceasta varianta ar fi dezavantajoasa din perspectiva cursului valutar aplicat de banca.

Exista si posibilitatea ca eu sa deschid un cont de euro si sa schimb LEII intre timp in EURO ? Ma ajuta cu ceva treaba asta sau intrucat banca iti acorda imprumutul in LEI si avansul trebuie sa fie in LEI?
Nu am mai avut contact cu credite in general sunt cam nedumerit in privinta procesului. Multumesc anticipat.

#36
peticel11

peticel11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.03.2009
Am mai fost la Cec și apoi raifaissen, ambele nu pot oferi sub 30 ani pt condițiile de le îndeplinesc.. Raiffeisen 6.25% 758lei rata 30 ani.. O sa mai merg și la Transilvania.. Dar cred ca a doua oferta rămâne cea mai ok.. Având în vedere ca as vrea sa plătesc și câte 2 rate odată..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate