Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cea mai OK Banca pt credit imobiliar - 2019 ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#1
peticel11

peticel11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.03.2009
Salutare!
Apelez si eu la sfaturile voastre, vreau sa achizitonez un apartament de 45.000E, dispun de un avans de 20.000E.. La ce banca, acum in 2019, ar fi mai avantajos sa apelez, sau ce tip de credit sa optez pt diferenta de 25.000e ?
Orice informatie este binevenita, multumesc

#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
CEC are marje mai mici decat alte banci de obicei ...

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
La banca cu cele mai mici costuri. Le iei la rand si ceri sa-ti faca o oferta (daca nu au deja pe site tool de ofertare). Vezi costul total pe perioade similare si aia e. Nu te baga la ofertele cu dobanda fixa, nu merita...
Ca tip de credit...imobiliar, vine cu dobanzile cele mai mici. In ron ai dobanda mai mare si volatilitate acceptabila pe dobanda. La euro (presupunand ca te incadrezi cu gradul de indatorare) ai dobanda foarte mica, volatilitate redusa pe dobanda dar incertitudine pe curs.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Totul depinde de veniturile demonstrabile si de moneda creditului.
Pentru lei indatorarea maxima e de 40 %, iar pentru euro de 20 %.

#5
peticel11

peticel11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.03.2009
cred ca am sa merg pe lei ca moneda..datorita incertitudinii pe curs valutar..
m-ar avantaja poate si ceva experiente(sau neplaceri daca au fost) ce voi sau alti colegi ati avut cu bancile ..nu am apelat niciodata la un credit,si acest gand imi pune oarecare presiune..

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Dupa OUG 114/2018, trebuie sa vedem cum se vor pozitiona bancile, cine mai ramane, in ce conditii.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Vezi Alpha Bank. Eu am ipotecar de 10 ani la ei. Numai de bine.

#8
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008
Regula nr.1 este sa te imprumuti in moneda in care iti castigi salariul.

#9
Aker

Aker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.03.2007

 peticel11, on 04 ianuarie 2019 - 21:02, said:

cred ca am sa merg pe lei ca moneda..datorita incertitudinii pe curs valutar..
m-ar avantaja poate si ceva experiente(sau neplaceri daca au fost) ce voi sau alti colegi ati avut cu bancile ..nu am apelat niciodata la un credit,si acest gand imi pune oarecare presiune..
Atentie ca si la creditul in lei dai peste "renumitul" Robor la 3 luni ce iti va influenta rata considerabil . In 2018 Robor-ul a tot crescut si se preconizeaza ca si pe 2019 o sa creasca.
Legat de banci, mergi pe banca la care iti rezulta rata cea mai mica pe aceiasi perioada de ani .

#10
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,471
  • Înscris: 17.04.2006
La banca la care incasezi salariul ai deobicei cateva mici reduceri la comisioane.

#11
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 peticel11, on 04 ianuarie 2019 - 20:43, said:

Salutare!
Apelez si eu la sfaturile voastre, vreau sa achizitonez un apartament de 45.000E, dispun de un avans de 20.000E.. La ce banca, acum in 2019, ar fi mai avantajos sa apelez, sau ce tip de credit sa optez pt diferenta de 25.000e ?
Orice informatie este binevenita, multumesc
Sfatul meu:
- verifică la banca unde încasezi salariul - dacă ai facilități.
- personal, pentru 25000 euro nu m-aș înhăma 20 de ani. Aș face un efort, aș lua nevoi personale (negarantat) și în 5 ani aș termina - dar tu știi mai bine ce capacitate de plată ai.

#12
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 peticel11, on 04 ianuarie 2019 - 20:43, said:

Salutare!
Apelez si eu la sfaturile voastre, vreau sa achizitonez un apartament de 45.000E, dispun de un avans de 20.000E.. La ce banca, acum in 2019, ar fi mai avantajos sa apelez, sau ce tip de credit sa optez pt diferenta de 25.000e ?
Orice informatie este binevenita, multumesc
Ce apartament e 45000 de euro? In ce oras? Daca deja ai 20000 de euro, de ce nu mai strangi inca 25000 de euro.
Cel mai bun credit e cel pe care nu il iei niciodata...

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Cam orice banca iti ia in considerare facilitatea de salariu, daca zici ca il transferi la ei.

#14
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 peticel11, on 04 ianuarie 2019 - 21:02, said:

cred ca am sa merg pe lei ca moneda..datorita incertitudinii pe curs valutar..
m-ar avantaja poate si ceva experiente(sau neplaceri daca au fost) ce voi sau alti colegi ati avut cu bancile ..nu am apelat niciodata la un credit,si acest gand imi pune oarecare presiune..
Eu as merge totusi pe Euro, si argumentez mai jos de ce:

Eu am luat credit imobiliar 57.000E in Martie 2013 si aveam urmatoarele date:
- marja 4% + Euribor 0.2% ===>  dobanda 4,2%
- curs valutar euro 4.4178
- valoare rata 280E

Acum in prezent sunt urmatoarele valori:
- marja 4% + Euribor -0.3% ===> dobanda 3,7%
- curs valutar euro 4.6639
- valoare rata 260E

Concluzii:
- (dobanda) Daca la prima vedere am lua doar diferenta intre cele doua rate lunare din trecut si prezent 280E si 260E ar iesi o diferenta de 20E,
- (depreciere ) Deprecierea valutei ar fi de 260E*(4.6639-4.4178) ==> 260E* 0.2461 = 64 lei.
==> avantaj dobanda mai mica > fata de depreciere curs de schimb euro.
Eu unul per total ies mai bine cu EURO.


Mai mult decat atat pe termen mediu si scurt:
- ROBOR: are o fluctuatie foarte mare
- EURIBOR: are o fluctuatie foarte mica

Pe termen lung exista posibilitatea sa se treaca chiar la EURO peste 10-15 ani cine stie.

LE pt cine da sfaturi cu credit pe 5 ani pt 25.000E; va rog sa va ganditi ca e gresit si nu prea e ok cum il sfatuiti:
- are presiune mare lunara, iar daca se intampla ceva si nu mai poate suporta rata lunara ce face?
- cea mai buna varianta e sa aibe o presiune redusa, iar cand are bani ramburseaza anticipat partial si iese mult mai bine.
(pe 5 ani ar insemna o rata de cel putin 420E doar de principal, si e posibil sa se duca lejer in 500-550 EURO cu tot cu dobanda cel putin ca si rata lunara, ceea ce este destul de mult)

Edited by costinuti, 04 January 2019 - 22:57.


#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Problema e ca euribor pare a fi la un minim istoric, robor aproape de un maxim.

#16
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
eventual du-te si la kiwi finance. eu prin ei mi-am luat creditele. au comision 0 pentru persoane fizice si de obicei negociaza cu banca alte dobanzi , minusul fiind ca nu lucreaza cu toate bancile

#17
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Robor la maxim? Nici pe departe; Apare o criza politica sa vezi cum sare in aer robor-ul iar :))))

Edited by costinuti, 04 January 2019 - 23:03.


#18
peticel11

peticel11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.03.2009
Mulțumesc pt răspunsuri, în speci costinuti ca ai răpit din timpul tău și mi ai detaliat situația de care ai beneficiat.. O sa merg luni sa iau câte o oferta de la bănci și revin cu un feedback

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate