Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

Cea mai OK Banca pt credit imobiliar - 2019 ?!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
131 răspunsuri în acest subiect

#109
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.558
  • Înscris: 22.07.2008
@raduors, ti s-a aprobat creditul de la BT pana la urma ?

Mai este cineva in faza de aprobare cu vreun credit imobiliar in perioada asta ? Cum decurg lucrurile ?

#110
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.108
  • Înscris: 13.07.2008
Ieri mi-au mai cerut ceva clarificări. Zilele astea ar trebuie sa îmi ofere un răspuns.
Tu in ce stadiu ești?

#111
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.558
  • Înscris: 22.07.2008
La mine mai au de lucru la instalatiile interioare la casa. Doar prin vara voi putea aplica pt un credit. Ma interesa daca cumva s-a schimbat ceva in politica de creditare a bancilor odata cu pandemia asta de Covid-19. De exemplu saptamana trecuta parca a fost un topic aici pe forum in care un user relata ca cei de la Alpha Bank i-au cerut sa semneze o hartie prin care sa renunte la orice posibilitate de a invoca forta majora pe parcursul contractului de credit.

A fost evaluatorul sa vada locuinta ? Cum a decurs procedura ? A verificat cu atentie daca schita corespunde 100% cu realitatea ?

#112
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.108
  • Înscris: 13.07.2008
Vizita evaluatorului a fost ok, nu a stat foarte mult.
Referitor la politica bancii, nu s- a schimbat nimic. Au cerut ceva clarificări, printre care și o dovadă că avem bani sa finisam casa.

#113
ICEBREAKER101010

ICEBREAKER101010

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 28.03.2006
Salut. Am si eu o intrebare pentru cunoscatori. Cu putin timp in urma, m-am hotarat sa cumpar un apartament de la un dezvoltator(avansul de 15% l-am platit pe vremea cand euro era 4.77). Pretul apartamentului este de 50.000 euro. Ideea e ca acum dupa ce a venit evaluatorul(extern) , acesta l-a evaluat la 50381 euro. Doar ca banca mi-a zis in felul urmator : ca eu trebuie sa mai platesc o diferenta de bani acum, in jur de 8300 de ron. La suma aceasta a ajuns prin formula :

valoare raport evaluare -15%:105%.

Stie cineva ceva despre aceasta formula ?  Stiam ca va trebui sa mai platesc niste bani din buzunar, din cauza cursului euro care atunci cand am platit cei 15%, era 4.77 si acum e 4.84(si dupa cum am calculat eu, trebuia sa scot din buzunar vreo 3000 de lei) dar cum a ajuns banca la diferenta aia asa de mare ?

Va multumesc anticipat!

#114
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.433
  • Înscris: 19.09.2007
Pai simplu, ca banca sa iti dea creditul respectiv imobilul trebuie sa valoreze mai mult pt a acoperii si eventuale dobanzi/comisioane. De aceea este acel calcul.
Cu privire la procent fiecare banca isi stabileste valoarea.

Daca evaluatorul asa ti-a evaluat practic nu ai ce face decat sa pui diferenta sau sa renunti la credit.

Editat de costinuti, 27 aprilie 2020 - 19:24.


#115
AGT

AGT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 187
  • Înscris: 08.01.2006
A luat cineva credit ipotecar de la Libra? Costurile mi se par ok, m-ar interesa mai mult cam in cat timp se aproba creditul.
Dintre bancile la care am conturi doar la Libra am vazut sa existe posibilitatea sa faci rambursare anticipata din aplicatia de internet banking, mai stiti vreo banca ce ofera facilitatea asta?

#116
stavros26

stavros26

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 327
  • Înscris: 20.01.2009
Salut.Vreau sa fac un credit ipotecar pentru un apartament si nu stiu ce oferta bancara sa alerg.La cec ,marja bancii e 2,4 si au cea mai buna oferta dar ma obliga sa fac asigurare de viata.La bcr ,marja e 2,5 cu virare salariu si nu ma obliga sa fac asigurare de viata (120 lei in plus la rata).Rata lunara ar fi la bcr - 1487 fara asigurare si la cec 1650 cu asigurare.Nu vad de ce as plati asigurarea de viata,avand in vedere ca in foarte putine cazuri,te despagubeste. Un sfat ,va rog!

#117
BelugaGoose

BelugaGoose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 47
  • Înscris: 22.11.2008
Cu ce suma te indatorezi si pentru ce perioada de timp? Sunt curios la rata aceea.

#118
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.108
  • Înscris: 13.07.2008
@stavros: si Unicredit și BT te obliga sa faci asigurare de viață. La Unicredit poți plăti anticipat din aplicație.

#119
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.209
  • Înscris: 08.12.2006

 stavros26, on 29 aprilie 2020 - 08:03, said:

Salut.Vreau sa fac un credit ipotecar pentru un apartament si nu stiu ce oferta bancara sa alerg.La cec ,marja bancii e 2,4 si au cea mai buna oferta dar ma obliga sa fac asigurare de viata.La bcr ,marja e 2,5 cu virare salariu si nu ma obliga sa fac asigurare de viata (120 lei in plus la rata).Rata lunara ar fi la bcr - 1487 fara asigurare si la cec 1650 cu asigurare.Nu vad de ce as plati asigurarea de viata,avand in vedere ca in foarte putine cazuri,te despagubeste. Un sfat ,va rog!
Orice banca oriunde in lumea asta, la un credit ipotecar, te obliga la asigurare de viata si la asigurarea casei. Daca tu crapi, banca ce face? Sau LE ia casa foc....crezi ca le convine sa ramana cu buza umflata?
(da, am zis bine ..LE ia , pentru ca acea casa este a bancii si nu a ta, va fi a ta cand dai ultimul cent bancii si o termini de achitat )

#120
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.325
  • Înscris: 19.03.2019
Bcr sunt mai dubiosi, citeste printre randuri !
Nu cred ca exista credit imobiliar fara asigurare de viata !
Ce comisioane anuale ai la fiecare ?

Doar prin Prima Casa ar putea sa iti dea fara asigurare fiindca au palma la cur de la stat .

Editat de SSpantzer, 02 mai 2020 - 08:37.


#121
ICEBREAKER101010

ICEBREAKER101010

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 28.03.2006
Salutare. Hai sa va zic la surpriza la care sa va asteptati in momentul creditului ipotecar. Mie nu mi-a zis nimeni si nu m-a invatat nimeni si vreau sa  o spun pentru ca poate mai sunt si altii care nu cred ca isi doresc sa aiba neplacuta surpriza de a mai plati din buzunar o diferenta destul de mare de bani in momentul semnarii contractului de credit cu banca si cu dezvoltatorul sau vanzatorul imobilului.

Deci : sa zicem ca v-ati gasit apartamentul de cumparat. Si sa zicem ca l-ai gasit cu pretul de 50000 si va hotarati sa va faceti credit ipotecar. Prin ipotecar, inseamna ca banca iti ofera doar 85% din pretul apartamentului iar 15% va trebui sa-i dai tu atunci cand faci rezervarea(la 50000 euro, costa 1000 euro rezervarea plus 6500 euro restul pana la 15%).Pana aici toate bune si frumoase.Banca iti va face un calcul pentru cei 42500 de euro si iti va spune ca inseamna o anumita suma in ron la valoarea euro din ziua cand te duci la banca sa ceri o simulare credit ipotecar. Dupa ce afli toate astea, esti fericit sau mulumit si iti faci niste calcule si zici ca e ok. Dar dupa incepe distractia: trebuie sa astepti dupa evaluator, asta daca banca iti ofera evaluator intern(si il vei vrea pe ala pentru ca e gratuit). Dupa o perioada de timp, vezi ca nu mai vine evaluatorul intern ca nu poate, ca e foarte ocupat si ca sunt putini oameni ai bancii care sunt platiti sa faca asta.Apoi realizezi ca intre timp a mai crescut euro si mai realizezi ca in curand vine data la care vanzatorul trebuie sa isi primeasca banii de la banca si sa se semneze toate actele (asa cum scrie in promisiunea bilaterala facuta la notar). Si pentru ca data aia este foarte aproape, te hotarasti sa mergi la notar si sa prelungesti data respectiva. Apoi pentru ca nu mai ai timp de pierdut aiurea pentru ca vezi ca euro creste foarte mult, iti spui ca mai bine faci evaluarea cu un evaluator extern si scoti din buzunar vreo 350 de ron, cel putin(plus banii pe care i-ai platit ca sa prelungesti data de semnare a actelor si plata catre vanzator).Si intr-un final apare si evaluatorul extern si iti evalueaza imobilul dar intre timp euro mai creste. Si iti faci un calcul: ba daca banca trebuie sa imi dea numai 42500 euro si eu mi-am platit partea mea , iti zici ca nu e chiar foarte mare diferenta pe care trebuie sa o dai(desi spre exemplu, in cazul meu dupa calculele mele, iesea ca trebuie sa dau aproape 3000 de ron in plus, adica e chiar mare diferenta si apoi te resemnezi si mergi inainte).Apoi incepi sa mai suni pe la banca ca sa intrebi cat mai dureaza, pana cand la un moment dat suni si iti va spune ca banca nu iti mai ofera cat au spus cu ceva timp in urma : adica 42500 euro (adica vreo 204000 ron la valoarea care era cand ai facut simularea) dar ca iti ofera mai putin. Adica spre exemplu, eu va trebui sa platesc acum aprox 9000 de ron, plus 3300 actele la notar, plus 1100 ron nu stiu ce onorariu notar pentru ca iei prin credit ipotecar.Dar explicatia cu cei aproape 9000 de ron este asa :  ca tu ai platit 15% cand era euro 4.77, spre exemplu. Si atunci banca iti calculeaza 15% aia, in ron la valoarea care era euro atunci, adica 4.77/euro.Si atunci mai zice ca : ti se dau mai putini bani pentru ca se aplica, cota de risc. Si calculeaza asa :  50000 de euro valoarea imobilului, la cursul din ziua in care se semneaza tot. Apoi din valoarea in RON, se scad aia 15% pe care deja i-ai platit dar calculat in RON la valoarea euro atunci cand i-ai platit. Iar din suma rezultata, se scade suma de bani pe care ti-o poate oferi banca dupa ce aplica, cota de risc(tot in ron) iar valoarea rezultata, este diferenta pe care trebuie sa o platesti tu catre proprietar(in afara de diferenta asta, cum am mai zis, va trebui sa platesti vreo 3200 de ron actele, plus 1100 ron onorariul notarului, plus intabularea care costa vreo 350 de ron). Si mai trebuie platit cand faci contract pentru gaz, energie electrica, apa. Deci e o intreaga aventura care la final te va lasa cu un gust amar. Sper sa ajute pe altii, tot cea ce am scris aici.

Editat de ICEBREAKER101010, 06 mai 2020 - 16:29.


#122
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.108
  • Înscris: 13.07.2008
Sfatul meu, care am trecut deja prin 3 achiziții de imobile prin credite, să vă documentați foarte bine înainte, să discutați cu persoane cunoscute sau de la bancă, etc. Si eu am primit sfaturi, unele foarte bune, și am și învățat unele lucruri pe pielea mea.

#123
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.645
  • Înscris: 07.11.2009

 cuculea, on 02 mai 2020 - 08:23, said:


Orice banca oriunde in lumea asta, la un credit ipotecar, te obliga la asigurare de viata si la asigurarea casei. Daca tu crapi, banca ce face? Sau LE ia casa foc....crezi ca le convine sa ramana cu buza umflata?
(da, am zis bine ..LE ia , pentru ca acea casa este a bancii si nu a ta, va fi a ta cand dai ultimul cent bancii si o termini de achitat )
Înseamnă că ăștia de la OTP sunt mai proști, nu obligă clientul la superasigurarea vieții.

Nu spun că asigurarea de viață nu e utilă, dar dacă achiziționezi un imobil peste 100k de euro, se simte la rată.
Și pentru ce o plătești? Azi cumperi o casă de 100000. Peste 15 ani crăpi iar casă valorează 50k. Păi îi urmărește banca și pe străstrăstrănepoți până recuperează banii.

Așa că, faceți asigurări de viață pentru familie, nu pentru bancă. :)



#124
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 345
  • Înscris: 14.11.2018

 raduors, on 08 mai 2020 - 06:00, said:

Sfatul meu, care am trecut deja prin 3 achiziții de imobile prin credite, să vă documentați foarte bine înainte, să discutați cu persoane cunoscute sau de la bancă, etc. Si eu am primit sfaturi, unele foarte bune, și am și învățat unele lucruri pe pielea mea.

Si niste sfaturi de baza nu poti sa imparti cu toata lumea de aici ?

#125
ICEBREAKER101010

ICEBREAKER101010

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 28.03.2006

 lelali, on 08 mai 2020 - 19:57, said:

Înseamnă că ăștia de la OTP sunt mai proști, nu obligă clientul la superasigurarea vieții.

Nu spun că asigurarea de viață nu e utilă, dar dacă achiziționezi un imobil peste 100k de euro, se simte la rată.
Și pentru ce o plătești? Azi cumperi o casă de 100000. Peste 15 ani crăpi iar casă valorează 50k. Păi îi urmărește banca și pe străstrăstrănepoți până recuperează banii.

Așa că, faceți asigurări de viață pentru familie, nu pentru bancă. Posted Image

Gresit. Cand vei merge sa semnezi actele finale cu banca, o sa iti spuna ca trebuie sa platesti facultativa si padul(anual).

#126
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.910
  • Înscris: 25.01.2007
asigurare de viata te obliga cam toti. la unii, poti renunta la ea. e drept, si suma difera. io dau 50 lei, am considerat ca e ok asa, am lasat-o.
asigurarea locuintei, 12 lei, groupama, asigurare full, din ce am vazut, asta nu cred ca zice cineva ca e inutila sau scumpa.

cu banca, cum ai noroc de angajat. in cazul meu, in 5 zile din momentul cand am intrat cu actele in banca, am incheiat contractul de vanzare cumparare. e drept, cumva era deschis un dosar, chiar daca nu stiam cum si cand o sa cumpar, ca prinsesem o oferta la brd, si era valabila 30 de zile. oricum, nu stiu ce era in dosarul ala, probabil doar alocat un numar, ca doar am sunat la banca, cum fac sa nu pierd oferta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate