Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Calibrare imagine TV Samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#145
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Am un TV aproape similar si nu mai fi asa de convins. Diferentele sunt evidente . Unde mai pui ca acel continut 4k de multe ori e si HDR si aici e adevarata diferenta.
Cine n-o observa abia ala are nevoie de ochelari. E la fel ca aia cu "urechi de tabla" din aria audio pentru care toate amplificatoarele si toate sursele suna la fel.
Vorba unuia mai devreme : De e n-ati ramas la CRT-uri?

#146
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 GeorgicaPopescuIoan, on 21 ianuarie 2019 - 16:19, said:

Sunt convins ca si 576i nu este diferit de 4K  la tine pe tv tau de 85 inch   ...dar deh nu toata lumea are posibilitatile astea  Posted Image
Tu ori ai ochelarii cat fundul de borcan , ori ne trolezi cu gratie Posted Image
ai aparut si tu sa ne spui ca tu NU ai probleme pe topicul omului cu probleme, pe care l-am ajutat eu pana acum... si tu imi spui ca eu trolez

vezi ca esti offtopic cu versus=ul asta intre rezolutii si daca mai continui vei fi raportat

 edigee, on 21 ianuarie 2019 - 16:35, said:

Vorba unuia mai devreme : De e n-ati ramas la CRT-uri?
se mai fac CRTuri?? sau doar scrii asa fara un sens anume?

ce culori aveai pe CRT... si lag 0... si detalii si nuante pe gri si negru... nici un fel de problema cu obiectele in miscare...
20-30 de ani mai tarziu, inca nu sintem in stare sa avem un negru decent pe un LCD/LED, avem lag, culori aproximative si daca se misca camera dintr-o parte in alta te ia ameteala... ca paneluri pe mai mult de 60 herti nu prea se mai produc, nici macar in alea high end de mii de euro... progres curat

intrebarea ta e la fel de inepta ca asta: "De ce nu ti-ai luat 8k?"

 akayy, on 21 ianuarie 2019 - 16:30, said:

un monitor midrange  de  27-32 inch  e la pretul unui oled de 55 .
oare de ce... dar colegii nostri rapizi la mistocareala nu au raspunsuri din astea

#147
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

 unbrutus, on 21 ianuarie 2019 - 16:49, said:

se mai fac CRTuri?? sau doar scrii asa fara un sens anume?

Ma refeream doar la partea cu rezolutia ,nu te inflama. Tocmai pentru a raspunde aceluia ce spunea ca nu sunt diferente indre SD (576i) si 4K.
In rest ai perfecta dreptate vis a vis de CRT-uri.

Edited by edigee, 21 January 2019 - 17:01.


#148
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 unbrutus, on 21 ianuarie 2019 - 15:37, said:

uita-te atent, nu ai nici un post 4k (hai ca mai nou a aparut Digi4k Posted Image ) in 2019, la cati ani de cand a aparut 4k? se fac 10?
Nu au trecut 10 ani de cand au aparut tv-urile 4k, au fost anuntate primele tv-uri prin 2012-2013 (la inceput pe tv-uri cu diagonale foarte mari) iar ele au devenit disponibile de la 2014 in sus si in ultimii ani au devenit din ce in ce mai accesibile.
Acum 10 ani inca aveam tv CRT si ma pregateam ca in decembrie 2019 sa-mi iau primul tv plasma HD Ready.

#149
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Poti sa raportezi absolut ce vrei , este dreptul tau
DIferentele sunt notabile indiferent daca vrei tu sa crezi sau nu .Si evident trebuiesc indeplinite cateva conditii minimale .
Studiaza si ce spun altii , ca doar nu am iventat noi roata

Attached Files



#150
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 28.05.2012
Mai baieti, haideti sa ne calmam ca deviem de la subiect!
Sa posteze aici numai cine stie cum se poate seta imaginea TV cat mai bine, astfel incat negru sa numai fie asa de negru ( daca exista vreo solutie)! Si, eventual cine are idei constructive sa posteze aici. Sa lasam fight-ul!
Cine a vrut sa inteleaga ceva cred ca a inteles. Vizionare placuta in CRT, SD, Hd, Full HD, 4k sau ce-aveti ! Sanatosi sa fim!


#151
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 28.05.2012
Inca ceva: parerea mea este ca granzii astia, ca Samsung, LG, Sony, Panasonic, etc., din dorinta de a crea produse de calitate, in ceea ce priveste negrul din imaginea televizoarelor, au exagerat mult! Adica, vreau sa spun ca au vrut ca negrul sa fie foarte negru, numai ca au trecut in extrema cealalta! S-a innegrit totul! Se stie ca firmele no-name sau mai putin notorii, gen: Utok, Allview, sau altele si mai putin renumite, au TV uri la care negrul e mai mult spre gri. Nu am un Tv no-name dar cred ca acestea nu sufera de aceasta problema, adica sa se vada prea intunecat la scenele filmate in lumina scazuta sau care contin culori inchise si poate nu pierd nici din detalii. Parerea mea!

#152
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Nu stiu daca am voie pe aici sa las link-uri asa ca o sa-ti dau un pm si apoi ne spui tu ce ai facut .

#153
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 28.05.2012
Nu am facut nimic. Linkul este cu reviewuri despre tv. Nu e despre setarea lor dar multumesc oricum pentru intentie.

#154
nikuniku

nikuniku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 04.06.2009

 unbrutus, on 21 ianuarie 2019 - 16:00, said:

n-ai de ce, ai inteles gresit sau exprimat eu aiurea, ce vroiam sa zic este ca diferentele se vad cand ai cu ce sa compari, de aia si in magazin cauti sa le vezi unul langa altul (desi a compara imaginea TVurilor in magazin e o greseala)


care voi, ai personalitati multiple? la cat esti de agitat, nu m-ar mira... (mira... te-ai prins?)


si peste 10 ani tot nu o sa ai mai nimic 4k la ce sa te uiti, si nu o sa se schimbe nici fizica elementara, care arata ca de la 3m nu vezi nici o diferenta

repet, uita-te in grila, ai majoritatea canalelor inca SD, darmite 4k...
10 ani ?,cred ca exagerezi cam mult,parca mai ieri,3-4 ani erau cateva programe hd in grilele operatorilor nostri, acum sunt cateva zeci de programe in hd,e drept de umplutura ca este eftin. Programele straine sd, mai toate au si varianta hd dar e scump domne, deaia grilele sunt pline de sd,ca e eftin, nu ca nu ar fi si in varianta hd, ca unele programe romanesti sunt inca in epoca de piatra si nu au auzit nici macar de 16-9,iarasi e altceva. Acum vreo 4-5 ani care producatori faceau tv-uri 4 k?, astia granzii, acum aproape oricine. Cum nu mai gasesti acum crt-uri, in cativa ani, sub 10 la pariu, nu o sa mai gasesti full hd pentru ca tehnologia o ia inainte si e la indemana oricui, ca noi ca tara suntem mai inapoiati cu vreo 50 ani,,, asta e. Daca am luat acest 4k nu l-am luat in necunostiinta de cauza ,nu lam luat pentru digi 4k sau netflix, sunt surse 4 k gramada, pe unele se vede lacrima ,la altele nu ma pot uita din cauza acelui negru, mai bine trec pe cel full hd.

 Camataru10, on 21 ianuarie 2019 - 17:53, said:

Inca ceva: parerea mea este ca granzii astia, ca Samsung, LG, Sony, Panasonic, etc., din dorinta de a crea produse de calitate, in ceea ce priveste negrul din imaginea televizoarelor, au exagerat mult! Adica, vreau sa spun ca au vrut ca negrul sa fie foarte negru, numai ca au trecut in extrema cealalta! S-a innegrit totul! Se stie ca firmele no-name sau mai putin notorii, gen: Utok, Allview, sau altele si mai putin renumite, au TV uri la care negrul e mai mult spre gri. Nu am un Tv no-name dar cred ca acestea nu sufera de aceasta problema, adica sa se vada prea intunecat la scenele filmate in lumina scazuta sau care contin culori inchise si poate nu pierd nici din detalii. Parerea mea!
Am mai gasit ceva in legatura nu negru asta. nenu-general-manager dispozitve externe-negru hdmi. Era pe automat, lam dat pe scazut si s-a mai deschis ceva, dar si aici e ceva ciudat ,pe un hdmi unde e legat laptopu e activa functia, dar la hdmi-ul unde receptorul cablu nu e activa. Am schimbat intre ele si degeaba.

Edited by nikuniku, 22 January 2019 - 10:01.


#155
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
N-are cum sa fie activa functia negru HDMI la receptor cablu. Pt. ca pur di simplu n-ai HDMI acolo.
Cat priveste conectarea la pc/laptop TV-urile Samsung au o problema. "By default" TV-ul recunoaste ca PC ,dar ai o gramada de optiuni lipsa la imagine.
Trebuie neaparat redenumita(editata) acea intrare HDMI pe care e pus laptopul ca BD player sau Consola jocuri. In acest fel ai toate optiunile la imagine. Negru HDMI se tine pe "normal" pt a avea toate detaliile pe culori inchise.

#156
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 06.11.2014
La seriile NU70...76 se poate activa modul HDR+ din meniul de service dar nu stiu cat de bun e (daca ajuta cu ceva la imagine, avand in vedere ca n-a fost implementat by default, cum avea gama MU, de anul trecut).

#157
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Nu ajuta la nimic. Strica culorile teribil.

#158
nikuniku

nikuniku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 04.06.2009

 edigee, on 22 ianuarie 2019 - 10:47, said:

N-are cum sa fie activa functia negru HDMI la receptor cablu. Pt. ca pur di simplu n-ai HDMI acolo.
Cat priveste conectarea la pc/laptop TV-urile Samsung au o problema. "By default" TV-ul recunoaste ca PC ,dar ai o gramada de optiuni lipsa la imagine.
Trebuie neaparat redenumita(editata) acea intrare HDMI pe care e pus laptopul ca BD player sau Consola jocuri. In acest fel ai toate optiunile la imagine. Negru HDMI se tine pe "normal" pt a avea toate detaliile pe culori inchise.
Ok,mersi, dar chiar nu inteleg ce hdmi mai tre sa fie intre receptor cablu si tv?, tre sa fie doua?, in hdmi 2 am cablu hdmi de la receptor , iar in hdmi 1 am cablu hdmi de la laptop,hdmi 3 liber

#159
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Deci ai receptor. Si receptorul e legat cu HDMI cu TV-ul. Credeam ca folosesti tunerul TV-ului. BTW ,de ce n-o faci? Se vede mai bine.
Ai activat UHD HDMI color pe intrarile respective?
Edit: pe intrarea unde ai receptorul incearca sa schimbi si acolo BD player sau Consola Jocuri. Vezi ce se intampla. Poate se activeaza mai multe optiuni.

Edited by edigee, 22 January 2019 - 11:34.


#160
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
La mine cel putin , la tv ( nu-i samsung ) ma intreaba dupa orice setare de imagine daca, modificarile se aplica pt tv sau/ si pt toate intrarile.

#161
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Pai e normal sa fie asa. Se pot face setari pe fiecare sursa in parte. Ba chiar mai ulte calupuri de setari pe o sursa (SDR si HDR)
.
La posturile TV merg alte setari cal surse externe HDMI sau chiar fata de playerul intern prin USB.

Edited by edigee, 22 January 2019 - 11:37.


#162
nikuniku

nikuniku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 04.06.2009

 edigee, on 22 ianuarie 2019 - 11:32, said:

Deci ai receptor. Si receptorul e legat cu HDMI cu TV-ul. Credeam ca folosesti tunerul TV-ului. BTW ,de ce n-o faci? Se vede mai bine.
Ai activat UHD HDMI color pe intrarile respective?
Edit: pe intrarea unde ai receptorul incearca sa schimbi si acolo BD player sau Consola Jocuri. Vezi ce se intampla. Poate se activeaza mai multe optiuni.
Facut absolut tot,degeaba. Ar mai fi o explicatie,probabil ultima , receptorul nu stie uhd , doar hd. De ce nu ma uit prin tunerul tv-ului?,de ani de zile am o ordine a mea a canalelor tv,ori sa schimbi ordinea,inclusiv numarul canalului la acest tv e o adevarata aventura. Si daca am ajuns la capitolul canale tv, acest tv, are si tuner dvb-s2,adica satelit. Poate stie cineva cum memorez si canalele de pe satelit. Stiu ca se poate dar numai cum vrea el,tv-ul nu cum vreau eu utilizatorul. Tre sa dau la setari din fabrica si cand ajung la surse ma intreaba ce vreau sa memorez? cablu-satelit sau antena(dvb-t),una din 3. terestru iese din calcul si mai raman celelalte doua, si nu ma lasa sa scanez amandoua, e ori,ori. Am ales si satelit, am ales numele satelitului pe care stiu ca e fixata antena si a scanat fara probleme,aproape 500 canale tv/radio. si asa ramane,nu te poti intoarce sa scanzi si cablu. poate se poate dar eu inca nu am descoperit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate