Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Calibrare imagine TV Samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#1
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Salut. Am cumparat un TV Samsung mu6402 iar dupa ce i-am facut toate setarile posibile, le-am dat la maxim: iluminare spate, la maxim, contrastul si luminozitatea la maxim, si am constatat ca atunci cand sunt scene filmate in lumina mai scazuta, care contin mult negru si culori inchise, imaginea este prea intunecata, practic se vede foarte slab in acele momente in care sunt culori inchise. Mai exact, daca vreau sa vad un film sau chiar si la stiri cand sunt scene filmate in lumina mai slaba sau noaptea in intuneric, imaginea este intunecata si nu mai am de unde sa-i dau din setari luminozitate deoarece toate setarile sunt la maxim. Mentionez ca televizorul are o imagine extrem de buna si clara, dar e multumitoare doar daca nu sunt imagini ce contin negru, adica daca e ceva de afisat in negru, culoarea neagra e un negru foarte intens, prea puternic. Stiu ca la televizoarele No name lumea se plange ca negrul e mai mult gri, in cazul meu negrul e prea negru,e prea pronuntat. Am umblat in toate setarile posibile din meniu si nu am gasit nimic care sa ma lase sa-i mai dau luminozitate. De fapt mai mult de 100% nu are cum sa fie. Am reglat si contrastul culorilor pe toate variantele si imaginea tot intunecata este atunci cand sunt scene filmate in lumina mai slaba sau noaptea.
Intrebarea mea ar fi daca gasesc pe cineva sa-mi faca o calibrare a imaginii cu un aparat si un soft dedicat pentru calibrare, as putea obtine rezultate mai bune, adica s-ar putea imbunatati luminozitatea? Sau mai mult de ceea ce ofera setarile lui date la maxim nu se poate obtine nici cu ajutorul unui calibrator profesional? Bineinteles ca am dezactivat modul economic, am facut, zic eu, tot ce se putea face din setari, am dat si Gamma la +3, adica la maxim, am setat ton imagine "rece" si tot nu am reusit sa-i dau mai multa luminozitate. Faza e ca in setarile imaginii, luminozitatea se poate regla in intervalul (+5) (-5). Nu e ca la alte televizoare sa aibe setarea luminozitatii de la 0 la 100%.Daca aveti vreo idee, e binevenita. Multumesc.

Edited by Camataru10, 24 December 2018 - 13:10.


#2
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
Încearcã și cu setãrile astea (pe seria F aratã foarte bine) :

Attached Files



#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Nu lasa iluminare spate si iluminare pe maxim.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Si eu care doar cu iluminarea backlight la minim ba si modul Eco activat - ca mai scade si ala un pic luminozitatea abia daca sunt multumit - imi pare prea luminos...
Ce-i drept al meu e full HD. Am auzit ca astea low end 4k de la Samsung sunt ok doar in camere intunecoase ca nu au luminozitatea prea buna.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Cat de puternica e lumina ambientala din incapere?

Cand urmaresti video-ul de mai jos, care bare le distingi?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/22AsWcnCzTI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postdorin_2k, on 24 decembrie 2018 - 13:06, said:

Nu lasa iluminare spate si iluminare pe maxim.
Corect...

O sa ti se arda LED strips in 2 ani(imediat ce iese din garantie) daca faci asta.

Eu sunt patit.

Iluminarea se tine pe la nivelul 5-6.

Ideea e daca te uiti la un film sau ceva la care vrei sa distingi detalii sa faci camera intunecata... nu televizorul mai luminos.


Uite site-ul asta....ai niste imagini de calibrare ....conectezi laptopul la televizor, faci imaginile fullscreen , si ajustezi conform recomandarilor.

ATENTIE!!! Faci asta la nivelul de iluminare al camerei la care o sa privesti televizorul.

https://www.techhive...r-new-hdtv.html

Later edit :Scuze...am gresit site-ul :

https://calibracionh...-fast-and-easy/

Am uitat sa precizez.....nu va tineti imaginea pe dynamic sau mai stiu eu ce......e bullshit.

Ca sa vedeti filmul asa cum a fost el gandit de cei ce l-au filmat majoritatea televizoarelor trebuiesc sa aiba culorile pe "Warm 2" si Image settings pe Movie.

O sa vi se para galbejita imaginea in prima faza....dar alea sunt culorile naturale. Asa aveti o sansa sa vedeti exact ce a vrut sa vada cei ce au facut acel film.


View Posteddy_teer, on 24 decembrie 2018 - 13:03, said:

Încearcă și cu setările astea (pe seria F arată foarte bine) :
Nu asa se face treaba...fiecare panou TV e diferit...chiar si in cadrul aceleiasi serii cu exact acelasi model de panou.

Faptul ca ai culorile pe rece si modul pe dinamic deja e dezastruos.

Tu vezi la TV orice altceva...numai ce s-a dorit sa vezi nu.

Edited by -Jinx-, 24 December 2018 - 13:59.


#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Eu mai tot timpul il am pe movie!

#8
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postarab, on 24 decembrie 2018 - 13:48, said:

Eu mai tot timpul il am pe movie!
Da...cam ala e cel mai natural mod si cel mai bine calibrat din fabrica la mai toate TV-urile

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdani.user, on 24 decembrie 2018 - 13:32, said:

Cand urmaresti video-ul de mai jos, care bare le distingi?
Eu vad 19-20 clipind.

#10
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Se pare c nu am fost inteles: am incercat pe toate modurile, dinamic, standard, natural, film si pe toate difera plus, minus cate ceva dar pe nuci unul nu am luminozitate suficienta. Spre exemplu, pe un alt Samsung din seria 5...luminozitatea e cel putin dubla, daca vreau se albeste toata imaginea si totul devine o ceata daca vreau sa dau setarile la maxim.Dar acest Sansung din seria 5...are posibilitatea setarii lumknozitatii de la 0 la 100%, nu ca la cel despre care va spun eu acum, mu6402, care are setarea luminozitatii intre +5 si -5!
Repet, televizorul 40mu6402 are o imagine super-clara, mult peste altele dar nu are suficienta lumina, cu toate setarile la maxim nu are luminozitate nici cat alt televizor la jumatate din setari. De asta intreb: cu ajutorul unui calibrator pot sa obtin luminozitate mai buna? Claritate nu vreau ca e cea mai buna posibila.

#11
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostCamataru10, on 24 decembrie 2018 - 14:00, said:

De asta intreb: cu ajutorul unui calibrator pot sa obtin luminozitate mai buna? Claritate nu vreau ca e cea mai buna posibila.
Nu...luminozitatea maxima e luminozitate maxima (aici ma refer  la backlight prin luminozitate)

Nu o sa il schimbi cu nici o calibrare

Repet...micsoreaza lumina din camera...nu mari luminozitatea la TV

Ori asta ori da-i retur

View PostCamataru10, on 24 decembrie 2018 - 14:00, said:

dar nu are suficienta lumina

La acest TV "peak brightness goes up to around 370 nits" conform testelor.

E ARHISUFICIENT....ori are TV tau o problema...ori ai tu o problema

Edited by -Jinx-, 24 December 2018 - 14:08.


#12
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Dormitorul unde-l tin e destul de intunecat. Mai trag si jaluzelele si nici noaptea cand nu e aprins becul in camera tot nu are suficienta luminozitate.Pe scenele filmate in alb si alte culori e ok dar cand e filmat ceva pe negru e aproape foarte greu de distins imaginea, adica negrul e prea intens, zici ca-i filmat mereu noaptea, chiar daca e filmat ziua dar imaginea contine negru. Asta e.

Edited by Camataru10, 24 December 2018 - 14:18.


#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdani.user, on 24 decembrie 2018 - 13:32, said:

Cand urmaresti video-ul de mai jos, care bare le distingi?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/22AsWcnCzTI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#14
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Ce bare? Nu inteleg intrebarea? Unde sunt bare?

Te referi la numere sau la ce?

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
In dreptul fiecarui numar e o bara care palpaie. Daca nu le vezi (foarte probabil din ce descrii), mareste brightness-ul.

#16
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
La telefon sa maresc brightnesul? Ca de pe el ma uit....

Am dat luminozitatea la maxim la telefon si nu vad nici o bara. Vad niste numere care palpaie dar nu vad nici o bara.

Edited by Camataru10, 24 December 2018 - 14:34.


#17
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Problema asta am avut-o si eu mai demult, la mine era faptul ca alegeam incorect PC levels vs Video levels. Nu stiu daca asta e problema la tine dar vezi daca setarea e ok.

#18
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 06.11.2014

View PostCamataru10, on 24 decembrie 2018 - 14:25, said:

Ce bare? Nu inteleg intrebarea? Unde sunt bare?

Te referi la numere sau la ce?

Vizionezi videoclipul pe tv si de acolo umbli la nivelul de negru pana il setezi ca sa vezi cat mai multe bare. Umbli la Contrast dinamic si Nuanta de negru, sau cum or fi denumite in meniu.

[ https://www.youtube-...?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate