Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Calibrare imagine TV Samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#163
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pai foarte simplu ,scanezi doar cablu . Ar trebui sa-ti recunoasca automat si reteaua . DIGI ,UPC sau Telekom.
Te poti intoarce sa rescanezi ,n-am incercat ,dar probabil trebuie dat "revenire setari fabrica".
In mod sigur acel receptor pe care il ai nu stie 4k.
Ordinea canalelor chiar nu m-a interesat niciodata. Vezi ca sunt useri care la au mai bine cu asta ,ideea e ca se poate face si la TV direct.

#164
Radu-Victor

Radu-Victor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2010
http://samsungtv.ro/...sort-t1720.html

#165
nikuniku

nikuniku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 04.06.2009

View Postedigee, on 22 ianuarie 2019 - 12:18, said:

Pai foarte simplu ,scanezi doar cablu . Ar trebui sa-ti recunoasca automat si reteaua . DIGI ,UPC sau Telekom.
Te poti intoarce sa rescanezi ,n-am incercat ,dar probabil trebuie dat "revenire setari fabrica".
In mod sigur acel receptor pe care il ai nu stie 4k.
Ordinea canalelor chiar nu m-a interesat niciodata. Vezi ca sunt useri care la au mai bine cu asta ,ideea e ca se poate face si la TV direct.
Buna seara. ai dreptate, receptorul nu stie 4 k, nici macar nu e receptor cablu de la digi.E un receptor care doar accepta CAM-ul digi. Pe vremea cand am luat receptorul asta, la digi nu erau receptoare care te lasau sa-ti aranjezi programele cum vrei, alea au venit mai tarziu., si alea numai in lista de favorite. Pe asta fac ce vreau,  am in meniul receptorului la reglare imagine... contrast,lumina si claritate, asta e motivul ca pe cablu nu am problema cu negru, i mai tai avantu din receptor.
Vorbind strict de tv,am lamurit problema cu cei de la asistenta samsung, adevarat, tv-ul stie sa gaseasca si satelit, doar ca tunerul nu permite sa scanezi doua surse consecutiv, adica cablu si antena, cablu si sateli,satelit si antena, stie numai una din 3. Are un singur tuner. Nu stiu cum sa explic dar cam asa ceva. Pentru a scana doua surse tre tv cu doua tunere, am inteles ca SONY e in stare de asa ceva. O sa vad. Bine ca Altex imi ia tv-ul inapoi cu returnarea sumei , fara prea multe comentarii. O seara buna si scuze ca am fost asa...lung

P.S.  Era sa uit, stiu ca pe partea de sunet au cam taiat din codecuri, ma refer la playerul tv-ului, dar luat 3 filme 4k cu codecuri diferite pe video, nu audio,pe video si toate 3 merg sacadat pana se opreste player-ul de tot.

Edited by nikuniku, 24 January 2019 - 20:23.


#166
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
La playerul intern nu e normal sa faca asa. Eu am incercat si BD remux de zeci de giga in container mkv si merge ok. Vezi sa nu fie o problema la cablul USB daca folosesti HDD.
Eu alte lucruri am de reprosat in general la playerele interne ale TV-urilor. Nu rularea sacadata.

#167
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Ce mai conteaza ...daca schimba agregatul ce sa-i zicem ...BAFTA !  :)

#168
nikuniku

nikuniku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 04.06.2009

View PostGeorgicaPopescuIoan, on 24 ianuarie 2019 - 21:47, said:

Ce mai conteaza ...daca schimba agregatul ce sa-i zicem ...BAFTA !  Posted Image
Mersi, schimb agregatu,dar sa vad ce iau.

#169
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
La bani putini , cred ca LG este o optiune de luat in seama ...eu nu am ce sa-i reprosez .
Sunt modele aparute in 2018

#170
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Hello? Mai e cineva on-topic aici? Poate cineva chiar are nevoie de informatii despre cum sa seteze imaginea TV.

#171
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostCamataru10, on 26 ianuarie 2019 - 09:06, said:

Hello? Mai e cineva on-topic aici? Poate cineva chiar are nevoie de informatii despre cum sa seteze imaginea TV.
De aceea exista metodologii de calibrare profesionala, unde nu mai ai nici un dubiu ca imaginea nu este ceea ce ar trebui sa fie. Aceata este solutia fara compromis
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M3VX7-MMkp0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LfmtSNyt6V4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Calin_fdx, 26 January 2019 - 09:18.


#172
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostGeorgicaPopescuIoan, on 25 ianuarie 2019 - 09:58, said:

La bani putini , cred ca LG este o optiune de luat in seama ...eu nu am ce sa-i reprosez .
Sunt modele aparute in 2018
LG are panel RGBW la seriile mai ieftine... pt un tv bun trebuie scos bani mai multi

View PostCamataru10, on 26 ianuarie 2019 - 09:06, said:

Hello? Mai e cineva on-topic aici? Poate cineva chiar are nevoie de informatii despre cum sa seteze imaginea TV.
deja ti s-a explicat ca nu se poate face nimic din setari, si ai testat asta si tu, deja. Sau inca crezi ca mai e o setare miraculoasa pe care nu ai gasit-o nici tu nici colegul?
calibrarea nu rezolva problema negrului.

#173
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Spuneam doar sa nu mai aberam, sa nu mai deviem de la subiect!!!

#174
nikuniku

nikuniku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 04.06.2009

View PostCamataru10, on 26 ianuarie 2019 - 22:23, said:

Spuneam doar sa nu mai aberam, sa nu mai deviem de la subiect!!!
Buna seara, se pare ca intradevar nu se poate face nimic cu imaginea,cu acel negru, pus in el si ultimul soft de pe samsung Romania si degeaba,aceeasi treaba, si cei de la Samsung sau predat sa zic asa. In concluzie am facut retur in termenul legal si astept raspuns de la ei, sper sa nu gaseasca nod in papura, in sensul ca nu pot prelua produsul. Astept. In concluzie am trecut pe vechiul Samsung, unde cel putin pe netflix imaginea e incomparabil mai buna, vad detalii la aceleasi filme si seriale intentionat revazute, dar vad detalii care nu se vedeau in acel mizerabil 4k, sasi bage ceva in el. Sper ca pana la urma netflixu si producatorii de tv-uri sa se inteleaga cumva. Pana atunci eu unul imi iau adio de la 4k, mia ajuns experienta asta.

#175
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
La acel NU7372( a trebuit sa dau multe pagini inapoi sa vad despre ce e vorba) nici nu puteai sa ai prea multe pretentii. E doar un entry level  ca toata seria NU7xxx din 2018 . Luminozitatea aia mica de pe acea serie cred ca strica totul. Au facut ei niste "artificii" sa dea iluzia de contrast mai mare dare se vede ca nu le-a iesit.

#176
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012

View Postnikuniku, on 30 ianuarie 2019 - 20:18, said:


Buna seara, se pare ca intradevar nu se poate face nimic cu imaginea,cu acel negru, pus in el si ultimul soft de pe samsung Romania si degeaba,aceeasi treaba, si cei de la Samsung sau predat sa zic asa. In concluzie am facut retur in termenul legal si astept raspuns de la ei, sper sa nu gaseasca nod in papura, in sensul ca nu pot prelua produsul. Astept. In concluzie am trecut pe vechiul Samsung, unde cel putin pe netflix imaginea e incomparabil mai buna, vad detalii la aceleasi filme si seriale intentionat revazute, dar vad detalii care nu se vedeau in acel mizerabil 4k, sasi bage ceva in el. Sper ca pana la urma netflixu si producatorii de tv-uri sa se inteleaga cumva. Pana atunci eu unul imi iau adio de la 4k, mia ajuns experienta asta.

Daca vreti televizor bun, luati-va Sony 40we660 si nu veti regreta! E mult peste 4k-urile entry-level (cele care costa sub 3000 lei). Eu il am de 1 an si jumatate si e extraordinar pe partea de imagine, dar, atentie, este facut in Japonia!
M-am uitat in Altex si au acelasi model facut tot in Japonia.
Celalalt Tv al meu, Sony 43XF7005 e facut in Belgia. Nu stiu daca are sau nu importanta, dar cel facut in Belgia nu e la fel de reusit ca cel facut in Japonia.

#177
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postnikuniku, on 30 ianuarie 2019 - 20:18, said:

In concluzie am trecut pe vechiul Samsung, unde cel putin pe netflix imaginea e incomparabil mai buna, vad detalii la aceleasi filme si seriale intentionat revazute, dar vad detalii care nu se vedeau in acel mizerabil 4k

View PostCamataru10, on 30 ianuarie 2019 - 23:27, said:

Daca vreti televizor bun, luati-va Sony 40we660 si nu veti regreta! E mult peste 4k-urile entry-level
Amandoi spuneti ca imaginea e incomparabil mai buna pe televizoare FullHD ca pe tvuri 4k, asa cum am spus si eu de mai multe ori

Pt imagine de calitate, un tv full hd va face treaba mai buna ca un 4k, mai ales cele entry-level

cine are urechi de auzit sa auda...

Edited by unbrutus, 01 February 2019 - 10:10.


#178
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Un TV full hd comparat cu un TV4k entry level duce la comparatii de genul asta. Daca e vorba de un TV 4k din gama superioara se schimba total lucrurile.
"Cine are ochi de vazut ,sa vada".

#179
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Atata disputa pentru nimic. Vrei FHD, iti iei o chinezarie ieftina si ai rezolvat problema. De ce sa arunci cu banii, de exemplu, pe un Sony 50WF660, cand Vortex 48CN06 vede la fel de bine/prost. Si e cu 1000 de lei mai ieftin.

Edited by iZet, 01 February 2019 - 11:38.


#180
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postedigee, on 01 februarie 2019 - 11:27, said:

Un TV full hd comparat cu un TV4k entry level duce la comparatii de genul asta. Daca e vorba de un TV 4k din gama superioara se schimba total lucrurile.
"Cine are ochi de vazut ,sa vada".
ama superioara cum ar fi? ar fi interesant daca ar putea tot initiatorii sa puna langa si un tv din alta gama si sa vedem parerile lor

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate