Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Probleme de incalzire protherm ray 9k

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
MrGuby

MrGuby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.11.2018
Am o problema cu o centrala protherm 9k nu incalzeste apa mai mult de 60 de grade, ea este setata la 9kw si temperatura apei setata la 80, dar degeaba nu incalzeste mai mult de 60 si nu situ cum sa rezolv asta, am 6 calorifere.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
S-ar putea sa fie prea putin 9 Kw pentru ce ai tu nevoie.

Ce volum trebuie sa incalzesti, in ce zona, ce izolatie, etc ?

Inchide 3-4 calorifere si vezi ce se intampla.

Edited by pasilla, 30 November 2018 - 19:00.


#3
MrGuby

MrGuby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.11.2018

 pasilla, on 30 noiembrie 2018 - 18:56, said:

S-ar putea sa fie prea putin 9 Kw pentru ce ai tu nevoie.

Ce volum trebuie sa incalzesti, in ce zona, ce izolatie, etc ?

Inchide 3-4 calorifere si vezi ce se intampla.
problema este ca am mai avut si inainte o centrala tot pe 9kw de la feroli si incalzea destul de bine aceleasi calorifere

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Inchide 3-4 calorifere si ne lamurim.
Poate ca e alta problema.

#5
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,893
  • Înscris: 27.04.2010
Eu am 5 calorifere, din care unul oprit (la bucatarie).
Le incalzeste de nu poti tine mana pe ele; am setat-o pe maxim.
La fel incalzeste si apa in boiler, acolo am setat-o eu sa incalzeasca la 45 de grade.
Mai mult e prea mult ...
Alta e problema, probabil ai aer in instalatie.

#6
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
...sau casa neizolată și nu dovedește centrala să compenseze pierderile zilele acestea, pe ger.

Edited by silverflower, 30 November 2018 - 22:32.


#7
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,893
  • Înscris: 27.04.2010
A zis ca nu se incalzesc, nu ca nu ar face fata centrala.
Una e sa ai caloriferele subdimensionate, mai ales pentru o casa neizolata, si alta e sa nu se incalzeasca aceste calorifere.
Ori are aer, ori nu sunt puse bine tevile de tur/retur.
Initiator, pe afisaj iti arata ca functioneaza in 9kw ??
Stii sa o reglezi ?? (temperatura apei menajere, a celei din calorifere, puterea ...)

Edited by shymano, 30 November 2018 - 22:40.


#8
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Una nu exclude pe cealată, pot fi în relație directă. Nu ne-a spus pentru că nu-și dă seama. Poate e mereu pe maxim, iar echilibrul între căldura cedată de calorifere și cea pierdută este zilele acestea la 60 de grade la pierderile pe care le are. Pur și simplu nu are ce să facă decît să închidă caloriferele mai puțin importante (două sau trei dintre ele) și să ne spună dacă a crescut temperatura apei.

Edited by silverflower, 30 November 2018 - 22:46.


#9
redovidiu

redovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.11.2005
Initiatorul a spus clar ca centrala nu incalzeste mai mult de 60 grade, desi el o are setata pe 80 de grade cu puterea la maxim, adica 9 kw. Nu are legatura cu aerisirea caloriferelor, temperatura citita de el e cea afisata de centrala, cea de tur. Mi-e greu sa cred ca are termometre pe calorifere si vede ca nu trec de 60 grade.
Centrala initiala, din ce spui tu, a fost o feroli, cu care nu ai avut probleme. Deci sunt excluse cauze de genul nu face fata.....astea sunt povesti in acest caz particular. Din simptomatica descrisa de tine, este posibil sa fie decalibrat senzorul de temperatura.... Ai umblat in setarile de service ale centralei? Daca da, incearca sa resetezi totul la valorile initiale. Sau mai verifica odata daca temperatura apei chiar este setata la 80 grade.... Cunosc foarte bine aceasta centrala, este modelul pe care il detin de 3 ani, incalzeste etajul casei, 2 dormitoare+baie+hol, 6 calorifere, face fata cu brio si functioneaza perfect....

Edited by redovidiu, 01 December 2018 - 03:51.


#10
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Omul a mai deschis un subiect în care ne spune că are alimentare monofazică cu siguranță de 20A, deci se pare că centrala nu îi poate depăși 5-7kW. Prin urmare, stă mereu pe maximum la 60 de grade cu apa, nu are ce să mai facă, atîta îi duce în condițiile date. redovidiu, sigur nu aveți casele la fel, a lui poate are mansardă neizolată și-i pierde căldură la greu, să ne spună dumnealui cum este amplasată, izolată și ce suprafață totală trebuie încălzită, altfel speculăm degeaba.

Edited by silverflower, 01 December 2018 - 08:38.


#11
redovidiu

redovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.11.2005
- "silverflower", in conditiile descrise de tine, si pe care initiatorul a "uitat" sa le mentioneze in acest topic, ai perfecta dreptate. Nu mi-am inchipuit ca "cineva" poate monta "dupa ureche" o centrala.... E clar ca bransamentul pe care il are (monofazic) este subdimensionat pentru un consum de 9 kw. Eu am plecat de la premiza, logica si obligatorie pentru mine, a unui bransament (trifazic sau, posibil monofazic), care sa permita un consum de 9 kw PLUS restul consumatorilor casnici.... Scuze!

#12
MrGuby

MrGuby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.11.2018

 shymano, on 30 noiembrie 2018 - 22:38, said:

A zis ca nu se incalzesc, nu ca nu ar face fata centrala.
Una e sa ai caloriferele subdimensionate, mai ales pentru o casa neizolata, si alta e sa nu se incalzeasca aceste calorifere.
Ori are aer, ori nu sunt puse bine tevile de tur/retur.
Initiator, pe afisaj iti arata ca functioneaza in 9kw ??
Stii sa o reglezi ?? (temperatura apei menajere, a celei din calorifere, puterea ...)
Este toata casa izolata, totul este programat bine 9kw gradele la apa la maxim si problema a fost de la ambient trebuia setata la mai multe grade

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate