Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Viata in regim off-grid

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1994 replies to this topic

#1855
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,336
  • Înscris: 29.05.2004
Nu cred ca mai poti inseria panouri, si cele 10 mi se par la limita, vezi ce scrie in manualul inverorului referitor la plaja de functionare a MPPT.

#1856
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.02.2011

View Postpexic, on 12 decembrie 2022 - 10:38, said:

Nu cred ca mai poti inseria panouri, si cele 10 mi se par la limita, vezi ce scrie in manualul inverorului referitor la plaja de functionare a MPPT.
MPPT - 120/430 VDC
Maxim DC V- 450 VDC

#1857
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,336
  • Înscris: 29.05.2004
Sfatul meu e sa lasi doar 8 panouri inseriate.  restul panourilor le vei conecta la alt mppt cand vei lua acumulatorii. Atentie, acumulatorii vor trebuie sa suporte pe incarcare puterea maxima a panourilor si pe descarcare pe cea maxima a invertorului - mai exact Pmax/50V = curentul ce va intra/iesi din acumulatori.

#1858
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.02.2011

View Postpexic, on 12 decembrie 2022 - 12:11, said:

Sfatul meu e sa lasi doar 8 panouri inseriate.  restul panourilor le vei conecta la alt mppt cand vei lua acumulatorii. Atentie, acumulatorii vor trebuie sa suporte pe incarcare puterea maxima a panourilor si pe descarcare pe cea maxima a invertorului - mai exact Pmax/50V = curentul ce va intra/iesi din acumulatori.

o sa l supraveghez atent ,am și o cameră video pe el pt vizualizare in timp real fata de aplicația lui.

#1859
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 16.07.2008
10 panouri cu VOC 38.02 da 380, plus inca doua bate la cald maxim DCV la invertor ==> poc, daca mai da si frigul e doar poc mai iute. In general se ia minim 15% adaosul pentru frig, se poate calcula exact dupa specificatiile de pe panou. Ca sa vedem daca e in regula productia, facem un pic de calcule. In decembrie, la noi in tara, un unghi bun ar fi la 60-70 grade fata de orizontala (functie de metoda de calcul), sa zicem 65. Daca panourile au 20, avem deja 45 grade diferenta, punem un sinus de 45 circa 0.7 ==> 4.54x0.7=3.178. Asta la sud. La est soarele e si mai jos, unghiul mai nefavorabil, atmosfera nu a fost clara de multa vreme, cei doi kw instant sunt peste 60% din 3.178, pare in regula.

#1860
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.02.2011
Producția de astăzi a fost de 7,35 kwh,din ce îmi indica invertorul.Poate sa zic daca aveam baterii sa mai fi scos maxim un kwh.

#1861
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,336
  • Înscris: 29.05.2004
cum zicea edyluminatu' conteaza orientarea foarte mult, daca erai pe sud produceai dublu, vezi cum faci pe viitor poate te reorientezi spre sud.
eu am produs azi 36,6kwh

#1862
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 16.07.2008
Care luminatu' ? Nu am vazut soarele de multa vreme, de vis 36,6kwh. La energia aia incalzeam si solarul, pe langa casa. Azi nici macar nu s-au lansat diverter-ele, semn ca bateria nu se apropie de plin, macar de am noroc maine dimineata nu e cu mult mai goala ca azi dimineata. Daca ma gandesc mai bine ma mut intr-un sistem solar cu doi sori :). Macar am stocat energie din vara in ceva verzituri de care inca ma bucur la masa.

#1863
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.02.2011

View Postpexic, on 12 decembrie 2022 - 18:11, said:

cum zicea edyluminatu' conteaza orientarea foarte mult, daca erai pe sud produceai dublu, vezi cum faci pe viitor poate te reorientezi spre sud.
eu am produs azi 36,6kwh

In afara de Est toate zonele le am umbrite...sunt in negocieri cu vecina poate în viitorul apropiat sa taie un nuc imens asa mai pot pune și pe Vest.

#1864
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,164
  • Înscris: 10.04.2006
Mi-am reconfigurat si eu panourile. Am mai adaugat doua si le-am montat 6s2p. S-a simtit imediat, cu 10s nu vedeam mai mult de 900W instant. Acum maximul vazut in zilele care au trecut a ajuns la 1400W. Din pacate insa o serie este partial in umbra la pranz, asa ca vor contribui putin acele sase panouri. 20 grade am si eu inclinatie.

#1865
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Buna dimineata,

Colegii de pe off-grid, stiti cumva daca e fezabil/realizabil un sistem fotovoltaic off grid, fara acumulatori.
Adica ziua sa merga doar pe panouri, fara stocare, iar noaptea pe generator.
Consumul e de aproximativ 10 kwh. Poate fi mono sau trifazat.

Soarele e constant, cam 95% din an. Adica fara nori. Sa zicem ca sunt 15 zile pe an cand panourile ar fi acoperite de nori in timpul zilei.

#1866
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.01.2014
Realizabil... da, fezabil... nu prea... o sa ai multa putere pierduta/neprodusa.

Eu am mers mai mult de 1 an complet offgrid si chiar daca aveam si baterii PB (multe!), acestea se incarcau repede (dimineata) si pe urma mai produceam doar ce consumam instantaneu.
Cand am revenit la ongrid cu injectie, am realizat ca pe perioada de offgrid am tras din panouri undeva pe la 25-30% din ce se produce in regim de prosumator (si asta chiar daca aveam o solutie de "diverter" pe baterie... traductor de tensiune cu un programabil ce alimenta in cascada 2 consumatori)  Si offgrid si complet fara baterie nu stiu cat merita investitia...

#1867
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,336
  • Înscris: 29.05.2004
la ce preturi au bateriile acum e si pacat sa nu pui minim 10kwh in cazul tau.

#1868
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 11.01.2009
Parerea mea: cel mai OK dpdv autosuficienta/cost iesi daca iti dimensionezi bateriile sa acopere consumul de noapte si panourile sa acopere productia pentru 24h.
Ziua incarci bateriile si continui sa sustii casa din panouri, iar noaptea descarci bateriile.
Apoi te gandesti cate luni pe an vrei sa faci asta, pentru ca productia de vara difera de cea de iarna. Si cata rezerva vrei sa pui pentru zilele mai innorate, etc.

#1869
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Consumul pe care il am este de 10kwh pe ora. Adica 200-240 kwh zilnic.

Soare de la 7 dimineata pana la 7 seara, zinic, fara prea mari fluctuatii.

Ca sa instalez acumulatori sa sustina 12 ore de noapte, adica 120 kwh, ar fi costuri imense.

Deci noaptea se merge pe generator diesel.

De asta intrebam de o solutie fara acumulatori.

#1870
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 11.01.2009
Pai tii minerii in priza si noaptea? :)

#1871
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 08.04.2020
Am 30 kwh stocare, la consumul respectiv nici 200kwh stocare n-ar fi scump 4 baterii de EV.

la retea costa cam 2k usd/luna cu 20kusd iei 100kwh LFP, deci consumul pe 10 luni, in 20 luni maxim sistemul complet e amortizat.
Cu motorina consumi 30kg pentru 100kwh, sau 40 l tot 2kusd/luna doar pe motorina, cu siguranta bateria e castigatoare caci dureaza mai mult de 20 luni.

consum motorina 360g/kwh sau 36kg /100kwh.

Edited by stdalionutpwr, 08 January 2023 - 14:44.


#1872
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 11.01.2009
Plus, cu motorina, practic dai foc banilor :).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate