Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Sfat imbinare parchet cu gresie hexagonala

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Nuuuuu, pt ca in cazul parchet (desi initiatorul a gasit intre timp o solutie) dupa un timp vei sta pe buda cu usa deschisa pt ca va fi imposib de inchis.

Cred ca de aceea si in poza, beneficiarul a tras vreo 3 holsuruburi in parchet ...si ce nu face omu' pt a obtine intimitate ! :)

#20
Claudiu87plm

Claudiu87plm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2019
De ce neaparat sa te complici cu parchet flotant (laminat) sau parchet masiv in astfel de situatii?
Linoleumul ce imita parchetul ar fi o alegere mai buna parerea mea
Are striatiile si aspectul specific lemnului
Ba chiar si rezista mai bune decat parchetul laminat la izolare si uzura
Si acele imbinari intre linoleu si gresia hexagonala se poat face mai usor si mai calitative/durabile
Asta fara a folosi un profil de metal la imbinari ca strica tot aspectul,parerea mea
Sapa de sub linoleu trebuie ridicata mai sus sa fie cu sa zicem minim 5 mm mai inalta decat gresia + adezivul (se face o proba cu o placa de gresie lipita sa se vada inaltimea ei) apoi gresia se poate ridica cu adaus de adeziv pana ajunge la inaltimea dorita (vorbim de un adaos de adeziv de cativa milimetrii nu centimetrii 😄)
Dupa montarea (lipirea) linoleumuli se traseaza peste el forma placilor de gresie ce se vrea a fi lipite si se taie linoleul si sapa acea adaugata in plus cu un polizor drept (albinuta ii spunem noi constructorii,are o lamela cu striatii de diferite marimi care vibreaza si poti taia cu usurinta in diferite materiale)
La imbinarea linoleumului se foloseste un snur din acelasi material ca si linoleumul,care se taie la nivelul linoleumului cu un cutit special
Se poate folosi acel snur si pt a inchide rostul acela ce va ramane intre gresia hexagonala si linoleu
Desigur e o munca dificila care necesita atentie si indeletnicire dar cu niste maini pricepute cred ca se poate scoate ceva frumos,calitativ si durabil    😁

De ce neaparat sa te complici cu parchet flotant (laminat) sau parchet masiv in astfel de situatii?
Linoleumul ce imita parchetul ar fi o alegere mai buna parerea mea
Are striatiile si aspectul specific lemnului
Ba chiar si rezista mai bune decat parchetul laminat la izolare si uzura
Si acele imbinari intre linoleu si gresia hexagonala se poat face mai usor si mai calitative/durabile
Asta fara a folosi un profil de metal la imbinari ca strica tot aspectul,parerea mea
Sapa de sub linoleu trebuie ridicata mai sus sa fie cu sa zicem minim 5 mm mai inalta decat gresia + adezivul (se face o proba cu o placa de gresie lipita sa se vada inaltimea ei) apoi gresia se poate ridica cu adaus de adeziv pana ajunge la inaltimea dorita (vorbim de un adaos de adeziv de cativa milimetrii nu centimetrii 😄)
Dupa montarea (lipirea) linoleumuli se traseaza peste el forma placilor de gresie ce se vrea a fi lipite si se taie linoleul si sapa acea adaugata in plus cu un polizor drept (albinuta ii spunem noi constructorii,are o lamela cu striatii de diferite marimi care vibreaza si poti taia cu usurinta in diferite materiale)
La imbinarea linoleumului se foloseste un snur din acelasi material ca si linoleumul,care se taie la nivelul linoleumului cu un cutit special
Se poate folosi acel snur si pt a inchide rostul acela ce va ramane intre gresia hexagonala si linoleu
Desigur e o munca dificila care necesita atentie si indeletnicire dar cu niste maini pricepute cred ca se poate scoate ceva frumos,calitativ si durabil    😁

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate