Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Sfat imbinare parchet cu gresie hexagonala

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ulyk

ulyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.12.2007
Salutare,

Ma aflu in proces de plina renovare a unui apart. (an constructie 1984), et 4 din 8. Am ajuns la etapa in care pun gresia si parchetul.
Imi doresc sa fac o imbinare ca cea din imaginea atasata: [ https://imgur.com/a/drAkaIb - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]https://imgur.com/a/drAkaIb
Gresia este fix ca cea din imagine (am cumparat-o deja). Urmeaza sa achizitionez si parchetul 10mm sau 12mm, laminat + folie de pluta.
In momentul de fata nu stiu daca aceasta imbinare este realizabila cu un parchet laminat.
Cineva de aici a montat asa ceva, are feedback-uri? Poate un mester oferi o parere despre cat de rezistenta in timp este o astfel de imbinare si la ce ar trebui sa fiu atent daca fac asa ceva?

PS: Sunt in cautare si de mester priceput pt montare Posted Image

Multumesc mult!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se poate, doar ca nu e deloc placut. In plus acolo va fi mereu un gap.

Trecerile astea intre doua materiale cu coeficient de dilatare diferit, ar trebui facute intodeauna cu un profil special.

Edited by pasilla, 27 November 2018 - 23:04.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,678
  • Înscris: 24.11.2015
Se poate, iti trebuie numai precizie si un flex sau ceva de taiat si sa masori de 2 ori si sa tai odata Posted Image Cel putin eu cu tata asa am facut. Si sa tai afara, ca o sa scoti un praf si un miros nasol din acel parchet la greu...

Edited by TruculMagic, 27 November 2018 - 23:09.


#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 24.09.2017
ce misto arata.nu cred ca problema grea e la imbinari. trebuie sa fii foarte smecher sa iasa amandoua la acelasi nivel, ca sa nu te agate la ciorap.asta pare dificil de facut.
trebuie sa pui adeziv la gresie putin si sa te ridici cu polistiren cu parchetul.nu-mi imaginez altceva.
imbinarile par fix o treaba de decupaj si cat de dibaci esti cu soricelul.

Edited by bobitad, 27 November 2018 - 23:12.


#5
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Este necesar montajul parchetului pe o suprafata plana (vezi planeitate / sapa autonivelanta) si evident situata mai sus incat dupa montaj sa-ti dea la nivel cu gresia (adica se monteaza gresia dupa care pe zona unde vine parchet se mai adauga un strat subtirel de sapa pt a coincide toata treaba la final la nivel)

Taiatul la precizie nu e cine stie ce, doar ai nevoie de un meserias cu o mana mai fina.

Pt ca la imbinarea parchetului cu gresia nu vad rost de dilatare atunci e obligatoriu lasat in celalalt capat pe lungime un rost usor mai maricel (pe laterale sub plinte presupun ca este)

Avand in vedere obligativitatea unei planitati perfecte a sapei, nu mai pui sub parchet 7 straturi de folii de polistiren sau alte izolatoare ci doar un minim de 3 mm pt a minimaliza efectul de elasticitate la apasare.

(ar mai fi varianta lipit parchet cu adeziv direct pe sapa dar avand in vedere dilatarile lui, nu stiu cat e de buna solutia asta)

PS - desigur, cu cat mai gros parchetul, cu atat mai bine. La o anumita grosime s-ar putea chiar sa nu mai fie nevoie sa inalti cu sapa locul montarii lui.

Ceva asemanator am realizat in casa de la tara doar ca uneori, total fara nici o logica de temperatura apare un fenomen de dilatatie si la apasare freaca usor marginile parchetului in gresie cu un sunet "placut". Fenomenul apare mai degraba primavara si toamna si cred ca are legatura cu incalzirea / racirea casei, planseului. Oricum toti din casa am invatat sa nu calcam fix pe imbinarea aceea. Posted Image

Edited by ncu, 27 November 2018 - 23:34.


#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Completezi golurile inerente care vor aparea, cu silicon pentru parchet.

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 bobitad, on 27 noiembrie 2018 - 23:09, said:


imbinarile par fix o treaba de decupaj si cat de dibaci esti cu soricelul.

     Nu se face o taietura ca aia cu soricelul. Daca nu iese perfect drept degeaba te mai apuci. Iar soricelul nu taie niciodata perfect drept indiferent cat de dibaci ai fi.

     Problema cea mai grava este parchetul ala va trebui lipit cu adeziv de sapa sau de ce este dedesupt. Altfel o sa se miste in timp si o sa apara ditamai crapatura.

 Hunor_66, on 28 noiembrie 2018 - 01:02, said:

Completezi golurile inerente care vor aparea, cu silicon pentru parchet.

     Nu se foloseste silicon acolo unde calci. Niciodata.

Ca si realizare e simplu. Se monteaza parchetul temporar. Se pune gresia peste parchet si se traseaza. Se demonteaza parchetul, se decupeaza dupa liniile trasate si se monteaza la loc cu adeziv pentru parchet. Apoi se monteaza gresia cu grija in asa fel incat sa aiba acelasi nivel cu parchetul.

#8
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Faptul ca vedem o imagine pe internet nu inseamna ca o asemenea abordare a situatiei este normala/uzuala in conditii de exploatare normale.
Reclama este reclama. Indiferent cit esti de dibaci, rostul ala va arata ca pixu' dupa un timp. Plus ca, sa executi o taietura curata la marginea parchetului nu-i cel mai simplu lucru din lume.

#9
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.01.2011
Trecerea asta arata bine doar in poze, in realitate vei avea mereu un luft acolo oricat de precisa ar fi taierea, vei avea mereu o diferenta de inaltime si planeitate care se va simti si daca e doar 1 mm.
Eu am pus o plinta de trecere satinata luata de la Dedeman si arata foarte bine.

#10
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Initiator - daca chiar vrei sa fi "mafiot" pune totusi o plinta de trecere. Macar exerseaza si meseriasul taiatul plintei "in unghi" la precizie Posted Image Si asta chiar nu vezi oriunde !

Aspectul care mi-a scapat sa-l amintesc ieri este ca in timp "V-urile" parchetului au tendinta sa "se scoale" aparand intre ele si o usoara despartire spre varf a imbinarii oricate clik-uri ar avea parchetul.

M-am uitat cu atentie la poza ta si cred ca se vad 3 puncte de prindere a parchetului (holsurub sau ceva). Probabil si beneficiarul din poza s-a confruntat cu "scularea" parchetului.

Edited by ncu, 28 November 2018 - 09:11.


#11
ulyk

ulyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.12.2007
Va multumesc pentru pareri! Mda...se pare ca acest model poate avea o multime de probleme. Stau si ma gandesc daca as avea aceleasi probleme daca as merge pe un parchet din lemn masiv sau un parchet mai strasnic.

 ncu, on 28 noiembrie 2018 - 09:10, said:

M-am uitat cu atentie la poza ta si cred ca se vad 3 puncte de prindere a parchetului (holsurub sau ceva). Probabil si beneficiarul din poza s-a confruntat cu "scularea" parchetului.
Am vazut si eu acele "cuie" :) probabil a luat-o parchetul la vale.

 Arader, on 28 noiembrie 2018 - 08:52, said:

Eu am pus o plinta de trecere satinata luata de la Dedeman si arata foarte bine.
Iau in calcul si o plinta insa cred ca ar strica aspectul. Imi imaginez ca e o munca titanica sa tai plinta dupa forma gresiei hexagonale.

#12
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Titanica nu e dar necesita totusi ceva migala.

Ori isi confectioneaza un sablon pt unghiul necesar ori le taie din flex si le aranjeaza din pila.

Totusi eu as zice sa renunti la ideea asta daca mai este posibil. Sti cum e, multi pun pe net tot felul de inginerii d-astea dar pozeaza doar ce vor ei sa se vada si se feresc sa spuna si dezavantajele sau faptul ca au ales o solutie nu tocmai inspirata.

Daca zona ta despre care discutam e intens circulata si in special de copii / batrani, s-ar putea la un moment dat sa-ti para rau pt designul ales.

Edited by ncu, 28 November 2018 - 10:01.


#13
ulyk

ulyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.12.2007
Breaking news! Dupa ceva sfaturi cu 'batranii' din domeniu am ajuns la concluzia ca cel mai bine este sa inlocuiesc parchetul cu o gresie tip parchet...in contextul in care ceea ce imi doresc sa fac se aplica doar holului.

#14
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Bingo ! :)

#15
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 24.09.2017
bravo. uite ca m-ai inveti ceva. sa nu uiti sa posezi la final ce iese.chiar m-ar interesa si pe mine.eu am gresie tip parchet si e ok.dar cred ca un joc dasta de culori ar arata misto. singura problema ar fi sa gasesti pe cineva. ca-n ziua de azi e o bucurie si cand iti pune gresia corect.

Edited by bobitad, 28 November 2018 - 15:18.


#16
ulyk

ulyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.12.2007

 bobitad, on 28 noiembrie 2018 - 15:16, said:

bravo. uite ca m-ai inveti ceva. sa nu uiti sa posezi la final ce iese.chiar m-ar interesa si pe mine.eu am gresie tip parchet si e ok.dar cred ca un joc dasta de culori ar arata misto. singura problema ar fi sa gasesti pe cineva. ca-n ziua de azi e o bucurie si cand iti pune gresia corect.

o sa postez lucrarea la final.
logica din spatele deciziei a fost ca peste aceasta gresie pot pune un covoras ceva in caz ca o sa fie rece (desi nu cred ca-i cazul, avand in vedere ca stau la et 4 din 8) insa daca parchetul o inceapa sa danseze, scartie sau orice motiv enumerat de catre voi mai sus atunci o sa fie mai complicat de fixat problema/problemele.

#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Inteleg ca "greii din domeniu" s-au panicat la maxim cand au vazut despre ce e vorba.
     Presupun ca nu detin sculele necesare.
      Pentru o astfel de operatiune e nevoie de fierastrau circular cu banc, capabil sa taie la diverse unghiuri.
       Daca ai gasit meseriasi din astia care au doar soricel la 50 de lei si un flex...

Edited by cspot, 28 November 2018 - 21:41.


#18
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 ulyk, on 27 noiembrie 2018 - 22:53, said:

[...] Imi doresc sa fac o imbinare ca cea din imaginea atasata [...]
Te-ai gîndit care va fi imaginea din baie după ce închizi ușa? Dacă nu, uită-te la ce rămîne vizibil peste linia galbenă în imaginea din atașament. Posted Image

Attached File  z5ooRLG.jpg   144.52K   21 downloads

P.S. Peste pragul ăla treci în 2 secunde, dar imaginea aia cu triunghiuri de parchet ieșind de sub ușă o să o vezi atît timp cît stai pe „tron”. Posted Image

Edited by raduk, 28 November 2018 - 22:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate