Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Posibila sarcina nedorita

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Este foarte posibil sa fie vorba de o sarcina dar ....


NU ESTI TU TATAL Posted Image

#20
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Rhesus, on 14 noiembrie 2018 - 15:43, said:

Intrebare: cum s-ar numi pastila care ar trebui luata a treia zi?

ii zice glont, se ia pe motivul "ce prost am fost".

#21
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Hai ca am aflat si eu ca un copil distruge vietile oamenilor. Se pare ca suntem pe drumul cel bun. Nu mai e mult pana la desinatie (finala).

#22
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

 LensFlare, on 14 noiembrie 2018 - 15:42, said:

P.S. Nu cumva sa mergeti pe canalele normale (ex. medic de familie).

corect! cunoscuti, cunoscute, metode empirice, sfaturi de pe forum, ce atatia doctori, ia sa faca foamea ..

si dupa aia injura inteleapta politica demografica a ceausescului, cind din cauze d'astea empirice au murit sute de femei ..

mai copii, aveti la indemana TOATE posibilitatile si informatie cit sa dai si la altii si va prostiti ca incultii aia de comunisti?

#23
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 corinadaniela, on 14 noiembrie 2018 - 15:39, said:

e foarte posibil ca acum sa "scapati", sa nu se intample nimic.


fii sincera, de cate ori ai dat gres cu reteta asta?

bai ce usor e sa-l lasi sa se intample (s-apara pe lume), mai ales cand nu e al tau...
"A aparut un plod, na, se mai intampla..."

 rich1974, on 14 noiembrie 2018 - 15:49, said:

Hai ca am aflat si eu ca un copil distruge vietile oamenilor. Se pare ca suntem pe drumul cel bun. Nu mai e mult pana la desinatie (finala).

II cresti tu????

Frate, cat de usor ii impingeti pe altii sa se-mpuieze, sunteti culmea.

Nici macar nu stii ce varsta are initiatorul; cred ca n-are mai mult de 19-20 de ani.

#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009

 cattavencu, on 14 noiembrie 2018 - 15:43, said:


Fugi de-aici cu prostiile astea...
Adica mai bine sa lase plodu' sa le distruga vietile de tot, nu ?

ideea era alta : nu trebuie incurajata folosirea acestei pastile pe post de metoda contraceptiva.

#25
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 corinadaniela, on 14 noiembrie 2018 - 15:39, said:

nu exista un astfel de test.

testul clasic de sarcina, care se face din urina, devine pozitiv cu certitudine abia la cateva zile-o saptamana de intarziere a menstruatiei. deci mai aveti de asteptat 2-3 saptamani pana atunci.
varianta nr 2 ar fi testul bhcg din sange, dar si acesta ar trebui facut cel mai devreme peste o saptamana-10 zile.

nu recomand nici pilula de a doua zi, ii da fetei hormonii/ciclul menstrual peste cap si ii poate afecta ficatul.

nu mai fiti atat de iresponsabili, tu si iubita ta. folositi prezervativul. va scapa de o multime de griji si batai de cap. responsabilitatea protectiei impotriva unei sarcini nedorite e valabila pentru amandoi.
e foarte posibil ca acum sa "scapati", sa nu se intample nimic.

dar daca totusi se va confirma sarcina, discutati si stabiliti de pe acum ce veti face. e decizia voastra, viata voastra, corpul ei.
se poate face si avort medicamentos, daca sarcina e foarte mica. nu este atat de traumatizant si invaziv dpd fizic, ca psihic oricum e greu...
daca alegeti cealalta varianta, felicitari si sa ne inviti la botez ....
Nu este nimic cert, mereu am avut momente cand faceam protejat, momente cand simteam sa facem fara, fara nicio problema. De data asta ma framanta acest fapt, ca era la ovulatie si mi-e sa nu conteze lichidul preseminal, ca de terminat am facut-o in siguranta afara. Actul a avut loc duminica dupa-amiaza si m-a speriat putin luni ca a durut-o putin burta:)) Am zis sa nu fie de acolo. Urmaresc simptomele oricum.

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
La ce întrebări pui inițiator, aș plăti eu pastila aia.

Înțelegi ce vreau să zic ?

Edited by waterman, 14 November 2018 - 15:56.


#27
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 Eduardika28, on 14 noiembrie 2018 - 15:55, said:

Actul a avut loc duminica dupa-amiaza si m-a speriat putin luni ca a durut-o putin burta:)) Am zis sa nu fie de acolo. Urmaresc simptomele oricum.
Zau ca ar trebui obligatoriu introdus studiul unui manual de reproducere la inceputul adolescentei.
Deci tu crezi c-ati facut-o duminica si luni a durut-o burta pentru ca a ramas insarcinata?!

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,010
  • Înscris: 25.06.2007

 corinadaniela, on 14 noiembrie 2018 - 15:39, said:

folositi prezervativul.

Prezervatvul e pt mers la prostituate, dar cand e vorba de partenera cunoscuta si (relativ) stabila, cel mai bun e implantul subcutan (Jadelle® sau Nexplanon® de exemplu) in sensul ca protectia e foarte buna, nu exista risc de rupere ca la prezervativ, nu exista risc sa nu il ai la indemana sa sa uiti din el ca esti prea beat sau ai luat niste Ecstasy etc

#29
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Eduardika28, on 14 noiembrie 2018 - 15:55, said:

Nu este nimic cert, mereu am avut momente cand faceam protejat, momente cand simteam sa facem fara, fara nicio problema. De data asta ma framanta acest fapt, ca era la ovulatie si mi-e sa nu conteze lichidul preseminal, ca de terminat am facut-o in siguranta afara. Actul a avut loc duminica dupa-amiaza si m-a speriat putin luni ca a durut-o putin burta:)) Am zis sa nu fie de acolo. Urmaresc simptomele oricum.

De ce nu mergeti la medicul de familie sa va dea o reteta de anticonceptionale normale? (care se iau in mod regulat).

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,010
  • Înscris: 25.06.2007

 cattavencu, on 14 noiembrie 2018 - 16:00, said:

De ce nu mergeti la medicul de familie sa va dea o reteta de anticonceptionale normale? (care se iau in mod regulat).

Pt ca de obicei fetele tinere uita sa le ia, chiar daca nu sunt sub influenta alcoolului sau drogurilor. Eu le montez implanturile de care vorbeam, pe marginea interna a bratului, subcutan, si apoi nu mai au niciun stress.

#31
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu se ramane asa usor insarcinata, unele cupluri incearca ani de zile si nu reusesc. Totusi, niste teste de sarcina nu strica, citeste aici despre ele:
https://www.csid.ro/...-stii-14430890/

In cazul in care ati avut ghinion, intreruperea sarcinii se poate face la stat sau la privat.
http://mariestopes.ro

Daca vrei prezervative bune, alege Durex.
http://www.durex.ro/

Mai bine sa inveti din greseli decat sa fie trei persoane nefericite pentru toata viata.

#32
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 13.07.2011
ca sa stai sigur 100 % cumperi de la farmacie, pilula de a 2 a zi, care este in proportie de 90-99% sigura. Dupa care un test de sarcina dupa 2-3 saptamani pentru siguranta 100 %. Dupa care folosesti prezervativ.

#33
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 r_murphy, on 14 noiembrie 2018 - 15:31, said:

daca nu ti-a trecut prin minte sa dai bani pe un balonel,
Poate puștiul n-a vrut să miroasă floarea cu masca de gaze... ;)

#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,010
  • Înscris: 25.06.2007

 business11, on 14 noiembrie 2018 - 16:09, said:

. Dupa care folosesti prezervativ.

Am scris mai sus, preze e metoda veche si e cu unele riscuri. Implantul e metoda cea mai moderna, si aici in Fi e cea mai recomandata.

#35
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 13.07.2011
pai da exista implantat, chip, injectie de hormoni, anti-baby-pill, etc. Dar asa ceva faci daca ai o relatie stabila, toate au la baza hormoni, care intr-un fel sau altul pot modifica "pacientul". Cea mai hormon-free este acea spirala, doar ca la fel are plus si minusuri.

#36
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 spooky51, on 14 noiembrie 2018 - 16:04, said:

Nu se ramane asa usor insarcinata, unele cupluri incearca ani de zile si nu reusesc. Totusi, niste teste de sarcina nu strica, citeste aici despre ele:
https://www.csid.ro/...-stii-14430890/

In cazul in care ati avut ghinion, intreruperea sarcinii se poate face la stat sau la privat.
http://mariestopes.ro

Daca vrei prezervative bune, alege Durex.
http://www.durex.ro/

Mai bine sa inveti din greseli decat sa fie trei persoane nefericite pentru toata viata.
Cel mai adecvat raspuns, multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate