Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Posibila sarcina nedorita

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016
Buna. Am o intrebare destul de serioasa. Am intretinut ziua trecuta un act sexual cu iubita mea fara sa ne protejam si nu sunt foarte sigur pe mine in privinta situatiei de dupa. Si anume, nu am terminat sigur in ea, insa am simtit ca iese lichid preseminal mai mult decat de obicei si treaba asta ma cam framanta mai ales ca ea era in perioada ovulatiei. Cel mai probabil o sa faca un test de sarcina ca sa fim siguri, insa intrebarea este daca aceste arata cu exactitate ce si cum, de pe o zi pe alta?
Daca ieri sa zicem ca avem sex neprotejat, azi  daca face testul poate sa mi spuna exact daca este sau nu insarcinata sau trebuie asteptat o perioada  de caateva zile?

Edited by Eduardika28, 14 November 2018 - 15:24.


#2
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostEduardika28, on 14 noiembrie 2018 - 15:23, said:

Daca ieri sa zicem ca avem sex neprotejat, azi  daca face testul poate sa mi spuna exact daca este sau nu insarcinata sau trebuie asteptat o perioada  de caateva zile?
Cati ani ai? Iti recomand un manual de reproducere :lol:



Dar nu, nu e de pe o zi pe alta, cam la 2 saptamani dupa ovulatie poti avea un rezultat concludent. Deci cand ar trebui sa ii vina urmatoarea menstra.
Cu unele teste si mai devreme (daca e pozitiv...) da' daca e negativ tot n-o sa stiti pana nu trece luna.

#3
allex_inl

allex_inl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 06.07.2007
Exista "pilula de a doua zi" prin farmacii.

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
daca nu ti-a trecut prin minte sa dai bani pe un balonel, da acum bani pe un test de "barza" ;)
la naiba, daca am fi fost pe vremea impuscatului, mai intelegeam, ca nu se gaseau chiar pe toate drumurile, dar acum .. da-o-n colo de treaba...

#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
trebuie asteptat citeva zile, in orice caz mai mult de 2-3, fiindca, din cite stiu, atit ii trebuie unui spermatozoid sa parcurga distanta (intortocheata) pina la ovul, cam asta e si ideea pe care se bazeaza PILULA DE A DOUA ZI (sa nu zici ca nu ti-am dat si o idee)
daca e insarcinata nu pot decit sa va doresc sarcina usoara si multa sanatate copilasului, nu faceti avort ca e mare pacat
Posted Image

Edited by ionut76, 14 November 2018 - 15:34.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Corect. Mergeți la farmacie și cereți pilula aia.

#7
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

View PostDev, on 14 noiembrie 2018 - 15:30, said:

Cati ani ai? Iti recomand un manual de reproducere Posted Image



Dar nu, nu e de pe o zi pe alta, cam la 2 saptamani dupa ovulatie poti avea un rezultat concludent. Deci cand ar trebui sa ii vina urmatoarea menstra.
Cu unele teste si mai devreme (daca e pozitiv...) da' daca e negativ tot n-o sa stiti pana nu trece luna.
Pilula de a doua zi, trebuie luata chiar a doua zi in caz de situatii d.astea? Daca e luata a treia zi sa zicem mai are efect?

#8
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postallex_inl, on 14 noiembrie 2018 - 15:30, said:

Exista "pilula de a doua zi" prin farmacii.
Care trebuie administrata a doua zi (sau ma rog, in primele 72 de ore da' isi pierde din eficienta cu cat e mai tarziu). Avand in vedere ca e "saptamana trecuta" si ca azi e miercuri e cam tarziu.

Ca sa nu mai zic ca tre' sa fii dus rau cu pluta daca foloesti pilula de a doua zi pe post de contraceptiv "lunar", un cauciuc e mult mai indicat.

#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

View Postionut76, on 14 noiembrie 2018 - 15:32, said:

nu faceti avort ca e mare pacat

Mare pacat, mai bine isi distrug vietile 2 persoane...

P.S. De unde iesiti ma?

#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Asa zic si eu, sarcina usoara si aveti grija sa nu va pacaleasca doctorii sa faceti cezariana.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mai bine îți recomandăm o maternitate bună. O grădiniță bună.

Felicitări.

O s-avem un nepoțel !

Dacă e nepoțică s-o numiți Softpedia.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View PostEduardika28, on 14 noiembrie 2018 - 15:23, said:

Buna. Am o intrebare destul de serioasa. Am intretinut ziua trecuta un act sexual cu iubita mea fara sa ne protejam si nu sunt foarte sigur pe mine in privinta situatiei de dupa. Si anume, nu am terminat sigur in ea, insa am simtit ca iese lichid preseminal mai mult decat de obicei si treaba asta ma cam framanta mai ales ca ea era in perioada ovulatiei. Cel mai probabil o sa faca un test de sarcina ca sa fim siguri, insa intrebarea este daca aceste arata cu exactitate ce si cum, de pe o zi pe alta?
Daca ieri sa zicem ca avem sex neprotejat, azi  daca face testul poate sa mi spuna exact daca este sau nu insarcinata sau trebuie asteptat o perioada  de caateva zile?

nu exista un astfel de test.

testul clasic de sarcina, care se face din urina, devine pozitiv cu certitudine abia la cateva zile-o saptamana de intarziere a menstruatiei. deci mai aveti de asteptat 2-3 saptamani pana atunci.
varianta nr 2 ar fi testul bhcg din sange, dar si acesta ar trebui facut cel mai devreme peste o saptamana-10 zile.

nu recomand nici pilula de a doua zi, ii da fetei hormonii/ciclul menstrual peste cap si ii poate afecta ficatul.

nu mai fiti atat de iresponsabili, tu si iubita ta. folositi prezervativul. va scapa de o multime de griji si batai de cap. responsabilitatea protectiei impotriva unei sarcini nedorite e valabila pentru amandoi.
e foarte posibil ca acum sa "scapati", sa nu se intample nimic.

dar daca totusi se va confirma sarcina, discutati si stabiliti de pe acum ce veti face. e decizia voastra, viata voastra, corpul ei.
se poate face si avort medicamentos, daca sarcina e foarte mica. nu este atat de traumatizant si invaziv dpd fizic, ca psihic oricum e greu...
daca alegeti cealalta varianta, felicitari si sa ne inviti la botez ....

Edited by corinadaniela, 14 November 2018 - 15:43.


#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View PostLensFlare, on 14 noiembrie 2018 - 15:34, said:

Mare pacat, mai bine isi distrug vietile 2 persoane...

P.S. De unde iesiti ma?
este pacat daca-l face la un spital, in conditii propice, daca se duce la o moasa sau o baba "cunoscatoare" ca pe vremurile lui impuscatu' nu este pacat .. Posted Image

Edited by r_murphy, 14 November 2018 - 15:41.


#14
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Ia un Postinor (Richter Gedeon), prima pastila la maxim 72 de ore, a doua la 12 ore de la prima.

Hai ca va incadrati, ati scapat Posted Image

Vezi ca un efect al pastilei s-ar putea sa fie decalarea menstruatiei urmatoare, care se va auto regla in luna urmatoare

Datorita acestei pastile sunt inca un om liber si fericit.

Edited by cattavencu, 14 November 2018 - 15:48.


#15
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Uite ca a venit si domnul doctor @cattavencu si a scris o reteta pentru voi.

P.S. Nu cumva sa mergeti pe canalele normale (ex. medic de familie).

Edited by LensFlare, 14 November 2018 - 15:42.


#16
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postcorinadaniela, on 14 noiembrie 2018 - 15:39, said:


nu recomand nici pilula de a doua zi, ii da fetei hormonii/ciclul menstrual peste cap si ii poate afecta ficatul.



Fugi de-aici cu prostiile astea...
Adica mai bine sa lase plodu' sa le distruga vietile de tot, nu ?

#17
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View PostEduardika28, on 14 noiembrie 2018 - 15:34, said:

Pilula de a doua zi, trebuie luata chiar a doua zi in caz de situatii d.astea? Daca e luata a treia zi sa zicem mai are efect?

Intrebare: cum s-ar numi pastila care ar trebui luata a treia zi?

#18
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostLensFlare, on 14 noiembrie 2018 - 15:42, said:

Uite ca a venit si domnul doctor @cattavencu si a scris o reteta pentru voi.

P.S. Nu cumva sa mergeti pe canalele normale (ex. medic de familie).

Nu e mare scofala pastila "de a doua zi", nu stiu ce vi se pare asa de dificil, posologia e simpla si unui organism sanatos n-are ce sa-i dauneze.

Mai rau va dauneaza ca mergeti cu telefoanele in buzunar sau ca le puneti la ureche.

Ma rog, e treaba lor pana la urma.

Dar chiar nu inteleg ce dracu atata timiditate sa mearga la farmacie sa ceara o pastila "de a doua zi".

Edited by cattavencu, 14 November 2018 - 15:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate