Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Capsule detergent - care e logica/mecanismul?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 December, on 12 noiembrie 2018 - 17:21, said:

Si zici ca mi-am luat teapa cu 5 euro cutia?
Cantareste prafu dintr-o capsula si faci socoeala de cate cutii ai nevoie pana atingi 13 kg de praf si vezi daca ai luat teapa sau nu

Edited by I2O, 12 November 2018 - 18:22.


#56
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
doar ca praful ala din capsule are alta concentratie de substanta activa...

#57
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Poate sa aiba ce concentratie vrei tu ca din 5 grame de praf cat e in capsula aia... nu o poate intrece pe aia dintr-o cupa intreaga de detergent

Edited by I2O, 12 November 2018 - 18:29.


#58
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Eu cu 5 euro spal de 60 de ori. 10 euro, 120 de spalari. 120!!! Cu 46 de lei. Si nu car cu spinarea saci de jdekile.
Si mai repet odata, miroase dumnezeieste.

 I2O, on 12 noiembrie 2018 - 18:20, said:

Cantareste prafu dintr-o capsula si faci socoeala de cate cutii ai nevoie pana atingi 13 kg de praf si vezi daca ai luat teapa sau nu
Cu 13 kile de dero speli mai mult de 120 de ori, clar. Dar crede-ma, nu m-a facut mama in Jermanika, am spalat de-am borat zeci de ani cu dero de la noi de la magazin. Poti sa-mi spui tu ce vrei, nu se compara niciodata.

#59
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
La detergentul pudra 100 g se pun la o spalare, deci 13 kg ajung ptr 130 de spalari, dar ptr rufe nu foarte murdare sau o duritate mai mica a apei. Daca rufele sunt mai murdare si duritatea apei mare, se pun 150 g pudra la o serie de rufe. Cu capsulele scapi de grija dozarii/masurarii detergentului, ocupa mult mai putin loc, sunt mai simplu de pastrat pe termen lung. La detergentul lichid se folosesc 50 ml la o spalare. In capsule detergentul e mult mai concentrat decat varianta pudra sau lichid in bidon.

 I2O, on 12 noiembrie 2018 - 16:59, said:


LOL
Cat de putina pudra de detergent...
Pai mai bine cumpar un sac de ariel de 13 kg cu 130 de lei de la metro si bag o cupa intreaga in masina...ies si mai ieftin si ma tine si mai mult sacu de cat o cutie de pernite de genu asta

Nope, detergentul din acea capsula este cel lichid, partea sub forma de pudra are rol de scoatere a petelor, improspatare culori. Si mie imi place cum miroase Persil, a aparut nu demult la noi varianta Gold, lichid in bidon, miroase excelent.

#60
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

 corinadaniela, on 12 noiembrie 2018 - 18:55, said:

La detergentul pudra 100 g se pun la o spalare, deci 13 kg ajung ptr 130 de spalari, dar ptr rufe nu foarte murdare sau o duritate mai mica a apei. Daca rufele sunt mai murdare si duritatea apei mare, se pun 150 g pudra la o serie de rufe.
Uite asta n-am stiut.

#61
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 corinadaniela, on 12 noiembrie 2018 - 16:44, said:

ai dreptate december, nici nu se compara calitatea detergentilor (si nu numai) din alte tari (germania, austria, etc.), cu ce se gaseste la noi. este vorba despre faimosul "dublu standard".
https://stirileprotv...-ce-platim.html
daca te uiti la detalii vezi ca  au comparat adesea produse complet diferite.

Detergentii sunt aceeasi si in ro si in germania si in alte tari - vorbind de acelasi tip de produs.

Edited by anaki, 12 November 2018 - 19:17.
limbaj


#62
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013

 TruthHurts, on 12 noiembrie 2018 - 19:07, said:

daca te uiti la detalii vezi ca  au comparat adesea produse complet diferite.

Detergentii sunt aceeasi si in ro si in germania si in alte tari - vorbind de acelasi tip de produs.

Esti pe langa, si din pacate nu e doar la detergenti, e si la alimente, alea de le bagi in gura.

Edited by anaki, 12 November 2018 - 19:18.


#63
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 06.01.2007
100-150g detergent la spalare?
:o
La naiba, eu nu folosesc nici jumate.
Dar ce spalati fratilor?

#64
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

 TruthHurts, on 12 noiembrie 2018 - 19:07, said:

daca te uiti la detalii vezi ca  au comparat adesea produse complet diferite.

Detergentii sunt aceeasi si in ro si in germania si in alte tari - vorbind de acelasi tip de produs.
Fals. S-au facut studii, Pro TV a avut o serie dedicata acestui fenomen la "Romania te iubesc". Cu analize de laborator, cu tot.


 maccip, on 12 noiembrie 2018 - 19:15, said:

100-150g detergent la spalare?
Posted Image
La naiba, eu nu folosesc nici jumate.
Dar ce spalati fratilor?
Am cantarit Posted Image
Adica nu am cantarit, ca e scris pe cutie :P


Persil are 23,5 grame si Dash are  27 grame (e 3 in 1).

Edited by December, 12 November 2018 - 19:23.


#65
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 06.01.2007
Despre ce pernute vorbiti voi nene sa incerc si eu?
Ceva ce se gaseste la noi, de exemplu la Emag.
M-ați turbat cu capsulele voastre, eu ce am incercat nu m-au impresionat, spala exact la fel ca orice detergent (in afara de Snow sau alte balarii d-alea ieftine).

#66
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

 maccip, on 12 noiembrie 2018 - 19:28, said:

Despre ce pernute vorbiti voi nene sa incerc si eu?
Ceva ce se gaseste la noi, de exemplu la Emag.
M-ați turbat cu capsulele voastre, eu ce am incercat nu m-au impresionat, spala exact la fel ca orice detergent (in afara de Snow sau alte balarii d-alea ieftine).
Din alea din care am pus eu in poze.

#67
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Lasa-o moarta, amice.

Am locuit 19 ani in Maramures, taiat 2 porci anual, cu manutele astea doua. Apoi 6 ani la Cluj, student. Apoi 5 ani la Bucuresti. Am mancat de toate ca am lucrat 5 ani doar delegatii in toata tara, am mancat de la tarani, la supermarket, la produse din piata. Acum traiesc de 7 luni in Austria. Recunosc, o parte din legume si fructe sunt mai bune in Ro, dar produsele de supermarket nici nu incape indoiala, pai ce carne gasesti in supermarket in Romania (cea mai scumpa) e buna de dat la porci. Carnea de pui, carnea de porc, varza, injectata.
Romania accepta multe, cat timp lumea nu se plange smecherii fac bani, si nu e doar la carne, e la orice, de la paine, la faina, la pateuri, la mezeluri, la masline, la orice vrei tu. E vai si amar. Trebuie sa triez in sumedenia de produse jalnice ca sa gasesc ceva mediocru macar ca gust.

Sau mai nou, oamenii cumpara in weekend din 3 supermarketuri, oare de ce? de calitate bune ce gasesc. Ieftin si bun pe naiba, preturile sunt la fel, dar calitatea nu este deloc la fel.

Un exemplu iti dau, cel mai ieftin si jegos detergent de vase de la Clever din Billa in Austria, este mai bun decat Pur/Fairy din Romania.

Edited by Deenman, 12 November 2018 - 19:34.


#68
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Asta-i: https://www.emag.ro/...3/pd/D78V6NBBM/

#69
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Si mai am un detergent lichid, cred ca e cel mai ieftin prin Germania (Deenman, cred ca stii despre ce vorbesc) il vand astia doar la pachet de doua bidoane, e vreo 11 euro pachetul...
Attached File  1.jpg   97.82K   10 downloads
Asta il folosesc la rufele nepretentioase, ies la fel de curate si mirositoare ca si cu detergentii scumpu.

 Deenman, on 12 noiembrie 2018 - 19:29, said:

Un exemplu iti dau, cel mai ieftin si jegos detergent de vase de la Clever din Billa in Austria, este mai bun decat Pur/Fairy din Romania.
Ca detergentul din poza mea de aici :)

#70
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 06.01.2007
Pai ai scris ca-ti muta nasul.
hhahahahaa
Bre, eu nu vreau sa-mi miroase hainele a detergent, ce naiba?
Pe mine ma intereseaza sa miroase a ... nimic.


Dar ini fine, m-aț-turbat cu pastilele alea, iau cu prima ocazie, Persil sa fie, sa vad si eu ce-i asa mare smecherie.
Mie mi se pare ca toti detergentii spala identic si la fel. Difera un pic parfumul de dupa, dar asta-i si motivul pentru care schimbam de fiecare data, toate parfumurile mi se par nasoale.

Eu n-am vazut niciodata sa-mi iasa boarfa murdara din masina de spalat. Si sunt topograf, lucrez pe camp, nu intotdeauna vin cu ele curate acasa.
In afara de pete mai nasoale ( am patit-o cu niste fructe gen afine, dar nu erau afine ci altceva) nu se pune problema sa nu curete.
Iar la pete aplic alcool izopropilic si iese imediat, depinde de pata.
Apoi vara port camasi deschise la culoare, adica s-ar vedea imediat daca n-ar spala calumea.


D-aia zic, nu inteleg ce-i asa mare filozofie cu diferenta dintre detergenti. Eu pot constata ca toti sunt la fel, daca nu punem la socoteala mirosul care oricum nu ma intereseaza, nu vreau sa port haine cu miros de dero.

#71
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 06.01.2007
Ma manca-v-as m-am gandit eu mai bine ashea, eu cred ca aveti probleme la masina de spalat, la duritatea apei, calcar prin masina sau folositi programe din alea eco de vrea sa spele cu juma de litru de apa 10kg de boarfe. Sau bagati lenoare d-alea de imbacsesc hainele si probabil la urmatoarea spalare se ia mai greu.
Altfel nu-mi explic, nu pot intelege de ce tre sa bagi un pahar full de detergent si tot sa nu fiti multumiti.
La dracu, detergentul nu mai e ca ala de pe vremea lui nea-nicu. Orice detergent pe care pui mana spala OK si nu tre sa pui ca nebunul. Ce-i drept cand eram foarte tanar am incercat la recomandarea unuia o marca dubioasa, gen Snow(parca) si nu a fost OK, aveam si o masina de spalat veche, dar de la Dero in sus, toate spala OK. Nu cred ca am incercat Bonux sau d-alea mai ieftine. Dar Ariel, Persil, Omo, Sano, Dero, toate spala foarte bine.

Acum ma uit pe emag si vad ca intr-adevar cica se pun 100g la spalare. La naiba, asta inseamna un pahar plin, noi nu punem nene atat indiferent de ce-i in cuva.
Si hainele nu sunt murdare a vaselina sau vopsea ca nu suntem tractoristi si nici zugravi. Sunt haine purtate normal. Copiii se mai murdaresc si de mancare sa zicem. Dar trebie sa spele transpiratia, nu vestitele 99 de pete pe care nu le are nimeni.

#72
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
100 g detergent pudra nu inseamna un pahar plin. La ce fel de pahar te referi, pana la urma ?
Unele marci de detergent pudra au si masura dozatoare in punga/sac.
Cat despre balsam de rufe, il folosesc la fiecare spalare, altfel hainele raman aspre, sifonate, scortoase. Poate se imbacsesc rufele de balsam cand acesta e folosit in doza incorecta, mai mult decat se recomanda pe ambalaj.

 TruthHurts, on 12 noiembrie 2018 - 19:07, said:


daca te uiti la detalii vezi ca  au comparat adesea produse complet diferite.

Detergentii sunt aceeasi si in ro si in germania si in alte tari - vorbind de acelasi tip de produs.

Nope. La noi produsele sunt facute conform standardului pentru tarile din estul Europei. Cine a avut ocazia sa foloseasca aceeasi marca de produs, unul adus din Germania, altul cumparat din Romania, a putut face usor diferenta, cele din vest sunt mai bune. Detergent, ciocolata, vopsea pentru par, creme gen L'Oreal, etc.
https://m.adevarul.r...9cd3/index.html

Edited by corinadaniela, 12 November 2018 - 20:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate