Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Capsule detergent - care e logica/mecanismul?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 Fane, on 12 noiembrie 2018 - 11:28, said:

vezi ca detergentul de la masina de spalat vase ataca sticla si acesta problema e favorizata si de faptul ca paharul sta in contact cu detergentul destul de multa vreme la o spalare. asa ca dupa mai multe spalari e posibil sa se matuiasca vesela de sticla.

la masina de spalat vase n-am folosit decat solutii separate. agentul de clatire se pune o cantitate mai mare si isi ia masina la fiecare spalare cat are nevoie si are si un indicator care-ti semnalizeaza cand e gol, detergentul se dozeaza ochiometric, sarea are compartiment si masina iarasi semnalizeaza cand trebuie sa adugi. si in manual scria ca se obtin rezultate mai bune cu solutiile separate decat cu cele all in one.

uite ca la mine nu se intampla asa ceva. folosesc msv-ul de peste 5 ani, doar cu tablete (si am incercat aproape toate marcile), nu mi s-a matuit nici-un pahar, poate si din cauza faptului ca NU folosesc decat programul de spalare rapida si cel de pre-spalare pe post de clatire suplimentara. in acest fel sticla paharelor nu are timp sa stea prea mult in contact cu detergentul, durata totala a programului de spalare rapida este de 34 de minute, din care o parte sunt alocate alimentarii cu apa si/sau clatirii si evacuarii apei.
ocazional folosesc programul cel mai lung de spalare, fie pentru igienizarea/curatarea masinii (cu solutii dedicate), fie pentru a "scoate fata" la grilajul aragazului, sitele hotei sau cine stie ce tava/oala care necesita o curatare temeinica.

#20
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Acum vreo 6 ani a venit o tipa de la P&G la mine la usa cu mostre de detergent capsule Ariel. Am luat capsula si am bagat-o la prima spalare.
Miroseau asa bine hainele dupa spalarea cu acea capsula.... A doua zi am mers ca cumpar o cutie de capsule acelas model.....
Dezamagire totala, nu miroseau nici pe departe ca si mostrele....

#21
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 PopaXXX, on 12 noiembrie 2018 - 11:49, said:

Capsulele au devenit celebre dupa ce au inceput youtuberii sa le manance, in cadrul campaniei "Tide pod challenge".
Plina lumea asta de oligofreni...

#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ca sa revenim la subiectul initial, capsulele de detergent : cand au aparut pe piata cele marca dero, zic hai sa incerc sa vad daca sunt bune de ceva, imi placea teribil de mult mirosul celor mov - iasomie si levantica.
fiind la inceput, pretul era avantajos, promotii peste promotii in magazine, o capsula ajunsese sa coste in jur de 50 de bani daca prindeai o promotie ca lumea.
ei, si cei de la dero-unilever, s-au smecherit. initial o capsula avea 26 grame (greutate). usor-usor capsula a ajuns la 23 grame, apoi au aparut cele 2in1, la care cantitatea de detergent e si mai mica, nici nu stiu exact cat, pentru ca am renuntat sa le mai cumpar. in schimb pretul a ramas cam acelasi/capsula, practic s-a dublat raportat la cantitatea de detergent existenta in ea.
o fi mai concentrat cel de acum fata de capsulele initiale, nu stiu, dar urat au procedat cei de la unilever. au micsorat tiptil cantitatea de detergent din capsula, dar pretul a ramas la fel sau chiar a crescut. daca la inceput era suficienta o capsula pentru o spalare, iar mirosul era persistent, cu timpul lucrurile s-au schimbat - era nevoie de 2 capsule pentru o spalare eficienta, iar mirosul nu mai era atat de puternic si persistent.

Edited by corinadaniela, 12 November 2018 - 12:02.


#23
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

 corinadaniela, on 12 noiembrie 2018 - 11:52, said:


uite ca la mine nu se intampla asa ceva...
eu am dat o cauza posibila la problema reclamate de Adm, n-am zis ca e sigur asta. si depinde si de tipul de sticla. erau la un moment dat niste seturi de farfurii din sticla, alea se matuiau ca la balamuc.

#24
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 mirel3003, on 12 noiembrie 2018 - 11:57, said:

Acum vreo 6 ani a venit o tipa de la P&G la mine la usa cu mostre de detergent capsule Ariel. Am luat capsula si am bagat-o la prima spalare.
Miroseau asa bine hainele dupa spalarea cu acea capsula.... A doua zi am mers ca cumpar o cutie de capsule acelas model.....
Dezamagire totala, nu miroseau nici pe departe ca si mostrele....
Unele capsule au miros de zici ca miroase a fire electrice incinse...am si avut senzatia asta de multe ori,cautam prin casa sa vad de unde vine mirosu si cred ca de la ele venea la concluzia asta am ajuns cand am mirosit hainele de pe uscator

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Doamne ce dileme au unii.
La mine la masina de spalat vase, un BOSCH, am cateva butonae. De cand am intrat in posesia ei, odata cu cheile de la casa, merge doar pe un singur program. Folosesc pastile doar de la Finish. Never complain. Si o folosesc zilnic sau cand se umple de vase. Spalam vase doar care nu incap sau nu sunt recomandate pentrru masina. Scot vasele gata uscate. Paharele din sticla sunt perfect curate. Spalarea dureaza fix 112 min.
La masina de spalat haine, la fel...cred ca doar 2 programe folosim.
Cred ca cel mai important in cazurile astea sunt calitatea materialului de spalat, nu masina de spalat.
E drept ca in Romanica, calitatea detergentului e cam indoielnica...

Edited by tehnics, 12 November 2018 - 12:06.


#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
i2o, ai dreptate, si eu am intalnit detergent lichid care mirosea urat, a ceva gen plastic incins, este vorba despre cel comercializat cu vreo 2 ani in urma in lidl, marca omo, la bidon de 5 l. ma si miram de ce are pretul atat de bun...

#27
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 corinadaniela, on 12 noiembrie 2018 - 12:06, said:

i2o, ai dreptate, si eu am intalnit detergent lichid care mirosea urat, a ceva gen plastic incins, este vorba despre cel comercializat cu vreo 2 ani in urma in lidl, marca omo, la bidon de 5 l. ma si miram de ce are pretul atat de bun...
Asta de la care am sesizat eu cred ca erau pungulite ariel daca nu ma insel....

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Oricum in prezent gasim detergent cu de toate inclus in el - gen Ariel Lenor.
Are si dedurizant si detergent si balsam... Mai repede m-as intreba cum functioenaza asta ca nu mai are membrane sa gradeze dizolvarea.

Legat de detergentul cu miros de plastic incins - e problema cu depozitarea la marile supermarket-uri in general.
Sa vezi paletii cum stau in soare in plina vara cu zilele... Si asta e nimica toata, sa vezi cum stau paleti cu produse care nu ar trebui sa stea in soare... Adica apa imbuteliata, cutii cu lapte...

Ma tot uitam cum am luat in ultimele saptamani lapte proaspat gata batut de la Carrefour Orhideea... Si din lturi diferite si cu termen de garantie care expira abia peste 3-4 saptamani - la punga, sau 4-5 luni la cutie.

#29
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Nu stiu cine le-a inventat dar mie mi se par ideale.Arunc una in masina si un brat de haine si gata.Detergentul pare a fi si mai concentrat decat cel pudra pt ca fff rar am simtit nevoia sa adaug inca una.
Ca un pont, intai capsula si apoi hainele, nu o puneti ultima data ca se dupa ce se dizolva, o mare parte din substanta ramane prinsa la garnitura aia de cauciuc de la usa.
Daca femeilor le place sa adauge  detergent cu vreun recipient gradat si apoi nu stiu cate balsamuri...capsulele aste mi se par ideale pt un barbat.Simplu si eficient.Ca sa am timp sa beau si o cafea dimineata, nu sa stau sa cantaresc detergentii.

Edited by ionut_blue, 12 November 2018 - 12:51.


#30
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
nu prea are legatura cu topicul, insa de aproape un an imi fac singur detergentul de rufe, nu miroase precum cel din comert, insa spala mult mai bine, ceea ce ma intereseaza
daca se doreste, pot pune aici filmul cum il fac :)

#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Adm, on 12 noiembrie 2018 - 10:49, said:

Cand a venit criza de prin 2007+, producatorii nu stiau cum sa faca, ca sa vanda in continuare gama scumpa de produse.

In cazul detergentilor, s-au gandit sa pacaleasca prin promovarea capsulelor lichide sau solide (pastile) pentru maisnile de splat rufe sau cele de vase.

Eu nu inteleg insa cum functioneaza.
In mod normal, ar trebui ca masina sa isi selecteze in pasi agentul folosit:

Pai nu trebuie sa intelegi, trebuie sa dai banul.. Probabil ca acele capsule cu lichid sunt 3 in 1 ca si pliculetele alea de zeama de turnat in cana.

Conceptul de marketing e urmatorul:  decat sa vinzi Eugenii la kilogram (pe care sa nu le ia nici drku cand vede cat costa kilul) mai bine le pui in ambalaje individuale si le vinzi mai scump,
Cu ocazia asta, cumparatorul nu mai poate evalua nici macar cat e de diluat produsul util din capsula, ca nu cred ca se apua vreunul sa le sparga sa vada ce fel de sampon ieftin pun in ele. Iar la capsule poti sa jonglezi cat vrei la gramaj... gospodina nu se uita aproape niciodata la gramaj.. ia o cutie cu 10-20 buc si pleaca acasa...

Edited by rosix, 12 November 2018 - 13:23.


#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

 Fane, on 12 noiembrie 2018 - 12:00, said:

eu am dat o cauza posibila la problema reclamate de Adm, n-am zis ca e sigur asta. si depinde si de tipul de sticla. erau la un moment dat niste seturi de farfurii din sticla, alea se matuiau ca la balamuc.

mătuirea sticlei are loc din cauza microparticolelor conținute-n detergent
(de fapt așa are loc curățarea vaselor de reziduurile solide...)
io nu știu detergent casnic care să atace sticla!

apoi, CÂT de murdare băgați voi salopetele la spălat, de aveți nevoie de programul de PREspălare? :o

sunt la a 2-a mașină de spălat, și folosesc DOAR un singur program pt rufe și ăla de perdele (înainte de sosirea soacrelor :P )

 Adm, on 12 noiembrie 2018 - 10:49, said:

...Eu nu inteleg cum daca le amesteci, mai poti avea separati pasii  2 si 3!
...

DA! (on-topic...)

#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 corinadaniela, on 12 noiembrie 2018 - 11:59, said:

ca sa revenim la subiectul initial, capsulele de detergent : cand au aparut pe piata cele marca dero, zic hai sa incerc sa vad daca sunt bune de ceva, imi placea teribil de mult mirosul celor mov - iasomie si levantica.
fiind la inceput, pretul era avantajos, promotii peste promotii in magazine, o capsula ajunsese sa coste in jur de 50 de bani daca prindeai o promotie ca lumea.
ei, si cei de la dero-unilever, s-au smecherit. initial o capsula avea 26 grame (greutate). usor-usor capsula a ajuns la 23 grame, apoi au aparut cele 2in1, la care cantitatea de detergent e si mai mica, nici nu stiu exact cat, pentru ca am renuntat sa le mai cumpar. in schimb pretul a ramas cam acelasi/capsula, practic s-a dublat raportat la cantitatea de detergent existenta in ea.
o fi mai concentrat cel de acum fata de capsulele initiale, nu stiu, dar urat au procedat cei de la unilever. au micsorat tiptil cantitatea de detergent din capsula, dar pretul a ramas la fel sau chiar a crescut. daca la inceput era suficienta o capsula pentru o spalare, iar mirosul era persistent, cu timpul lucrurile s-au schimbat - era nevoie de 2 capsule pentru o spalare eficienta, iar mirosul nu mai era atat de puternic si persistent.

Bravo.. Cred ca esti singura care a descoperit de ce a fost inventata capsula... Restul le numara cand le cumpara si, daca le da la numar, nu le mai cantaresc si nici nu se gandesc ca s-ar putea sa fie apa chioara in ele.

E si o intrebare pentru copii intr-un manual de matematica:
"Cum se determina cat cantareste canititatea de apa chioara colorata dintr-o capsula Unilever?  Raspuns: cantarind capsula."

Edited by rosix, 12 November 2018 - 14:26.


#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Legat de masina de spalat si salopete. Eu pentru carpe murdare (salopete, carpe de sters ulei, vaselina ) folosesc o alta masina de spalat. Bine, asta datorita faptului ca stau la casa si am loc de a doua masina.

#35
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x9zwWYCVlWk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cred ca vreo 15-18 lei m-au costat ingredientele pentru 4 litri de detergent preparat acasa. Iar soda de rufe care este ingredientul activ principal din detergent chiar spala. Tin minte cum bunicile mele spalau cu soda de rufe (nu soda caustica, e cu totul altceva !!) cearceafurile si erau impecabile.
Vreti ca rufele sa miroasa placut ? Perfect, puteti adauga balsam sau in detergent o anumita cantitate de uleiuri esentiale (recomand menta, lavanda, vanilie).

Edited by ionut76, 12 November 2018 - 14:52.


#36
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 rosix, on 12 noiembrie 2018 - 14:23, said:

Bravo.. Cred ca esti singura care a descoperit de ce a fost inventata capsula... Restul le numara cand le cumpara si, daca le da la numar, nu le mai cantaresc si nici nu se gandesc ca s-ar putea sa fie apa chioara in ele.

E si o intrebare pentru copii intr-un manual de matematica:
"Cum se determina cat cantareste canititatea de apa chioara colorata dintr-o capsula Unilever?  Raspuns: cantarind capsula."

mai, eu nu le-am cantarit (si nici numarat, verificam insa sa fie sigiliul cutiei intact). scria pe ambalaj greutatea :-). dar cati dintre utilizatori verifica si detaliul acesta ? prea putini, probabil, si pe asta s-au si bazat cei de la unilever.
ceea ce m-a pus pe ganduri si m-a facut sa verific greutatea capsulelor dero a fost faptul ca la ceva timp de la aparitia lor pe piata, atunci cand au facut prima micsorare de gramaj a capsulelor, acestea aveau forma usor modificata, nu mai erau atat de "grase", si materialul din care era confectionata capsula era usor opalescent, fata de primele serii, unde membrana era aproape transparenta. iar mirosul ramas dupa spalare nu mai era atat de puternic/persistent.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate